Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

PARAGRAFTA ANLAM PARAGRAFTA ANLAM 1.SORU: ‘ ’Mutlu olma sanatını çocuklara öğretmeleri gerekirdi; felaket başımıza çöktüğünde değil;büyük bir sıkıntımız.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "PARAGRAFTA ANLAM PARAGRAFTA ANLAM 1.SORU: ‘ ’Mutlu olma sanatını çocuklara öğretmeleri gerekirdi; felaket başımıza çöktüğünde değil;büyük bir sıkıntımız."— Sunum transkripti:

1 PARAGRAFTA ANLAM PARAGRAFTA ANLAM 1.SORU: ‘ ’Mutlu olma sanatını çocuklara öğretmeleri gerekirdi; felaket başımıza çöktüğünde değil;büyük bir sıkıntımız olmadığı,hayatın acılıklarının ufak tefek aksamalardan ibaret olduğu zamanlarda.’’ Aşağıdaki cümlelerden hangisi yukarıdaki paragrafın anlatmak istediği düşünce ile aynı doğrultudadır? A. Zor günlerde, felaketlerin olduğu zamanlarda çocuklara nasıl mutlu olunması gerektiğini öğretmek gerekir. B En kötü felaketlerden hemen sonra çocuklara mutlu olma sanatı öğretilmelidir. C. Hayat acılıkların, ufak tefek aksamalardan ibarettir. D. Mutlu olma sanatını öğretmek için felaketleri beklememek gerekir.

2 Cevap a seçeneğidir çünkü en iyi a seçeneği açıklamıştır. Cevap a seçeneğidir çünkü en iyi a seçeneği açıklamıştır.

3 2.SORU: “Derinden derine ırmaklar ağlar Uzaktan uzağa çoban çeşmesi Ey suyun sesinden anlayan bağlar Ne söyler şu dağa çoban çeşmesi. “Derinden derine ırmaklar ağlar Uzaktan uzağa çoban çeşmesi Ey suyun sesinden anlayan bağlar Ne söyler şu dağa çoban çeşmesi. Aşağıdakilerden hangisinde kişileştirilen varlıklar doğru verilmiştir? A) ses- dağ B) çoban- su C) su-dağ D) çeşme- ırmak Aşağıdakilerden hangisinde kişileştirilen varlıklar doğru verilmiştir? A) ses- dağ B) çoban- su C) su-dağ D) çeşme- ırmak

4 Cevap d dir çünkü ırmağa ağlama çeşmeye konuşma özelliği verilmiştir. Cevap d dir çünkü ırmağa ağlama çeşmeye konuşma özelliği verilmiştir.

5 11. Okumayı alışkanlık haline getirmek bugünkü okulun ve eğitimin başlıca amacıdır. Bütün eğitim ve öğretim kurumları, çeşitli araçlarla bu amacın gerçekleştirilmesine çalışmaktadırlar. Çünkü bu, sadece bireylerin gelişmesi için değil toplumların da gelişmesi için önemlidir. 11. Okumayı alışkanlık haline getirmek bugünkü okulun ve eğitimin başlıca amacıdır. Bütün eğitim ve öğretim kurumları, çeşitli araçlarla bu amacın gerçekleştirilmesine çalışmaktadırlar. Çünkü bu, sadece bireylerin gelişmesi için değil toplumların da gelişmesi için önemlidir. Paragrafın konusu aşağıdakilerden hangisidir? A) Eğitim öğretim durumu B) Çalışmanın faydaları C) Okuma alışkanlığı D) Kalkınmanın gerekliliği Paragrafın konusu aşağıdakilerden hangisidir? A) Eğitim öğretim durumu B) Çalışmanın faydaları C) Okuma alışkanlığı D) Kalkınmanın gerekliliği

6 Cevap c dir çünkü paragraf asıl sorun ve konunun okuma alışkanlığı olduğunu belirtmiştir. Cevap c dir çünkü paragraf asıl sorun ve konunun okuma alışkanlığı olduğunu belirtmiştir.

7 5. Ağaçlar da insanlar gibidir, Seveni de olur sevmeyeni de… Kesersiniz ağlarlar, Tıpkı dövülen insan gibi. 5. Ağaçlar da insanlar gibidir, Seveni de olur sevmeyeni de… Kesersiniz ağlarlar, Tıpkı dövülen insan gibi. Şiirde, ağaçlarla ilgili olarak hangisinden söz edilmemiştir? Şiirde, ağaçlarla ilgili olarak hangisinden söz edilmemiştir?söz A) Kin güttükleri B) Üzüldükleri C) Sevildikleri D) Acı duydukları A) Kin güttükleri B) Üzüldükleri C) Sevildikleri D) Acı duydukları.

8 Cevap a dır çünkü ağaçların kin güttükleri şiirde verilmemiştir Cevap a dır çünkü ağaçların kin güttükleri şiirde verilmemiştir

9 Nerde kaldı o güzelim günler, Ey vatanın bağrı yanık bucağı! Hani senin bereketli hasadın, Yeşil yurdun, şen evin, nerde? Nerde kaldı o güzelim günler, Ey vatanın bağrı yanık bucağı! Hani senin bereketli hasadın, Yeşil yurdun, şen evin, nerde? Bu dörtlükteki ana duygu aşağıdakilerden hangisidir? A) Kızgınlık B) Özlem C) Şaşma D) Sevinç Bu dörtlükteki ana duygu aşağıdakilerden hangisidir? A) Kızgınlık B) Özlem C) Şaşma D) Sevinç

10 cevap bursadır çünkü geçmiş günlerde olan olayların veya türlü sey lerin olmadığını bu yüzden insanın bir cevap bursadır çünkü geçmiş günlerde olan olayların veya türlü sey lerin olmadığını bu yüzden insanın bir Özlem kaplamıştır.

11 ‘’Mutlu olma sanatını çocuklara öğretmeleri gerekirdi; felaket başımıza çöktüğünde değil;büyük bir sıkıntımız olmadığı,hayatın acılıklarının ufak tefek aksamalardan ibaret olduğu zamanlarda.’’ Aşağıdaki cümlelerden hangisi yukarıdaki paragrafın anlatmak istediği düşünce ile aynı doğrultudadır? ‘’Mutlu olma sanatını çocuklara öğretmeleri gerekirdi; felaket başımıza çöktüğünde değil;büyük bir sıkıntımız olmadığı,hayatın acılıklarının ufak tefek aksamalardan ibaret olduğu zamanlarda.’’ Aşağıdaki cümlelerden hangisi yukarıdaki paragrafın anlatmak istediği düşünce ile aynı doğrultudadır? A: Zor günlerde, felaketlerin olduğu zamanlarda çocuklara nasıl mutlu olunması gerektiğini öğretmek gerekir. B: En kötü felaketlerden hemen sonra çocuklara mutlu olma sanatı öğretilmelidir. C: Hayat acılıkların, ufak tefek aksamalardan ibarettir. D: Mutlu olma sanatını öğretmek için felaketleri beklememek gerekir.

12 Cevap a dır çünkü paragrafta bahsedilen zorluklar karşısında mutlu olabileceğimizi en açık olarak a şıkkında verilmiştir.

13 SORULAR SORULAR “Kilim,Anadolu’nun çadırından sedirine, çuvalından heybesine kadar yaygındır.Bazen çorap olur bazen kuşak...Anadolu kızı, çeyizindeki kilimiyle övünür. Anadolu delikanlısı, kilimdeki renklerde sevgilisini görür gibi olur.Kilim, Anadolu’da gönül dolusu türküdür.” “Kilim,Anadolu’nun çadırından sedirine, çuvalından heybesine kadar yaygındır.Bazen çorap olur bazen kuşak...Anadolu kızı, çeyizindeki kilimiyle övünür. Anadolu delikanlısı, kilimdeki renklerde sevgilisini görür gibi olur.Kilim, Anadolu’da gönül dolusu türküdür.” 1-Metne göre Anadolu’nun kızları neyle övünür? 1-Metne göre Anadolu’nun kızları neyle övünür? A)Güzel olmalarıyla A)Güzel olmalarıyla B)Çorap ve kuşağıyla B)Çorap ve kuşağıyla C)Hiçbiri C)Hiçbiri D)Çeyizindeki kilimiyle D)Çeyizindeki kilimiyle

14 cevap D dir çünkü paragrafta türk kızlarını çeyizindeki kilimiyle övündüğü söyleniyor.

15 13. “ Hep aydın günlerimiz olmalı, 13. “ Hep aydın günlerimiz olmalı, Milletçe el ele, beraber. Milletçe el ele, beraber. Bütün köylerinde güzel yurdumun Bütün köylerinde güzel yurdumun Okumayan, yazmayan kalmamalı. Okumayan, yazmayan kalmamalı. Bu vatan, cennet vatan, Bu vatan, cennet vatan, Kalkınmalı, kalkınmalı. “ Kalkınmalı, kalkınmalı. “ Mısralarında dile getirilen duygular aşağıdakilerden hangisidir? Mısralarında dile getirilen duygular aşağıdakilerden hangisidir? A) Birlik – İyimserlik A) Birlik – İyimserlik B) Yalnızlık – Pişmanlık B) Yalnızlık – Pişmanlık C) Korku – Üzüntü C) Korku – Üzüntü D) Karamsarlık – Özlem D) Karamsarlık – Özlem

16 cevap a dır çünkü siirin içinde geçen ana duygular birlik ve iyimserliktir. cevap a dır çünkü siirin içinde geçen ana duygular birlik ve iyimserliktir.

17 Biz neler yazabilirmişiz,ama halk tutmazmış;ne filmler çevirebilirmişiz,ama halk böylesini istiyormuş.Ne ince nükteler yapabilirmişiz ama halk yalnız kabasından anlıyormuş.Sanki halk en Biz neler yazabilirmişiz,ama halk tutmazmış;ne filmler çevirebilirmişiz,ama halk böylesini istiyormuş.Ne ince nükteler yapabilirmişiz ama halk yalnız kabasından anlıyormuş.Sanki halk en iyi sanatçılarımızı tutmamış,Nasrettin Hoca’yı,Şarlo’yu bizden önce beğenmemiş gibi.Gelin,işleri- iyi sanatçılarımızı tutmamış,Nasrettin Hoca’yı,Şarlo’yu bizden önce beğenmemiş gibi.Gelin,işleri- mizi halkçı gibi değil,düpedüz halk gibi yapalım.Halkın sözde istediği gibi değil,kendi aklımızın mizi halkçı gibi değil,düpedüz halk gibi yapalım.Halkın sözde istediği gibi değil,kendi aklımızın erdiğini,gönlümüzün dilediğini söyleyelim.Zevksizliklerimizin sorumluluğunu halka değil,kendimi- erdiğini,gönlümüzün dilediğini söyleyelim.Zevksizliklerimizin sorumluluğunu halka değil,kendimi- ze yükleyelim. ze yükleyelim. Sabahattin EYÜBOĞL Sabahattin EYÜBOĞL Paragraftan aşağıdakilerden hangisi çıkarılamaz? Paragraftan aşağıdakilerden hangisi çıkarılamaz? A.Halk,Nasrettin Hoca ve Şarlo’yu beğenmiştir. A.Halk,Nasrettin Hoca ve Şarlo’yu beğenmiştir. B.Zevksizliğin ve sorumsuzluğun nedenlerini kendimizde aramalıyız. B.Zevksizliğin ve sorumsuzluğun nedenlerini kendimizde aramalıyız. C.Halkın ince nüktelerden anlamasını beklememeliyiz. C.Halkın ince nüktelerden anlamasını beklememeliyiz. D.İşlerimizi halkçı gibi değil,halk gibi yapmalıyız. D.İşlerimizi halkçı gibi değil,halk gibi yapmalıyız.

18 Cevap a şıkkıdır çünkü şorluyu beğenmek yerine tam tersine beyenilmemiştir. Cevap a şıkkıdır çünkü şorluyu beğenmek yerine tam tersine beyenilmemiştir.

19 Gelin,işlerimizi halkçı gibi değil,düpedüz halk gibi yapalım.”cümlesinde anlatılmak istenen aşağıdaki- Gelin,işlerimizi halkçı gibi değil,düpedüz halk gibi yapalım.”cümlesinde anlatılmak istenen aşağıdaki- lerden hangisidir? lerden hangisidir? A.Toplumsal yaşamda herkesin yapması gereken bir iş vardır. A.Toplumsal yaşamda herkesin yapması gereken bir iş vardır. B.Yaşamda gerçekleştirdiğimiz şeyleri halkın yaptığı gibi yapmalıyız. B.Yaşamda gerçekleştirdiğimiz şeyleri halkın yaptığı gibi yapmalıyız. C.Halk,kendi işini bilir ve iyi yapar. C.Halk,kendi işini bilir ve iyi yapar. D.Halka yönelik eleştirilerimizde dikkatli olmalıyız. D.Halka yönelik eleştirilerimizde dikkatli olmalıyız.

20 cevap yaşamda gerçekleştirdiğimiz şeylerin halkın yaptığı gibi yaparız doğrudur cevap yaşamda gerçekleştirdiğimiz şeylerin halkın yaptığı gibi yaparız doğrudur

21 Yüzyıllardır kötümserler, gözlerini ufka kaldırarak köşelerinden dünyanın kötüye gittiğinin,doksan dokuz çeşit nedenini sayarken,iyimserler epey yol almış pek çok iş yapmışlardır. Yüzyıllardır kötümserler, gözlerini ufka kaldırarak köşelerinden dünyanın kötüye gittiğinin,doksan dokuz çeşit nedenini sayarken,iyimserler epey yol almış pek çok iş yapmışlardır. Bu parçada aşağıdakilerden hangisi üzerinde durulmuştur? Bu parçada aşağıdakilerden hangisi üzerinde durulmuştur? A.Kötümserler her zaman hayatta dikkatli olmuşlardır. A.Kötümserler her zaman hayatta dikkatli olmuşlardır. B.İyimserler olumsuzluklar karşısında umutsuzluğa kapılmazlar,yeni yollar denerler. B.İyimserler olumsuzluklar karşısında umutsuzluğa kapılmazlar,yeni yollar denerler. C.Kötümser insanlar dünyadaki olumsuzlukları daha iyi fark ederler. C.Kötümser insanlar dünyadaki olumsuzlukları daha iyi fark ederler. D.İyimser insanlar hayatta her zaman başarılı olur. D.İyimser insanlar hayatta her zaman başarılı olur.

22 Cevap bursadır çünkü iyimserlerin özelliklerinin bu şıkda doğru verilip diğer şıklarda verilmemesidir. Cevap bursadır çünkü iyimserlerin özelliklerinin bu şıkda doğru verilip diğer şıklarda verilmemesidir.

23 Bir araştırma yapılmış. Aynı gün aynı bahçeye iki fidan dikmişler. Birisiyle ilgilenmişler; bir bahçıvan her gün gelip sulamış onu, toprağını havalandırmış, dallarını budamış büyüdükçe. Arada sırada yapraklarını okşamış, hatta konuşmuş onunla ve öpmüş filizlerini. Diğer fidan da büyümekteymiş, yağmurlardan su, rüzgarlardan gıda alarak. İkisi de meyve vermeye başlamışlar aynı baharda. Ne var ki bahçıvanın ilgi gösterdiği ağacın meyveleri hem daha iri, hem de daha olgunmuş. Ölçümlerde de protein değerleri diğerinden daha yüksek çıkmış. Üstelik birinci ağaç, bahçıvanın geldiği kapıya eğik büyümüş sevgiyle. Bir araştırma yapılmış. Aynı gün aynı bahçeye iki fidan dikmişler. Birisiyle ilgilenmişler; bir bahçıvan her gün gelip sulamış onu, toprağını havalandırmış, dallarını budamış büyüdükçe. Arada sırada yapraklarını okşamış, hatta konuşmuş onunla ve öpmüş filizlerini. Diğer fidan da büyümekteymiş, yağmurlardan su, rüzgarlardan gıda alarak. İkisi de meyve vermeye başlamışlar aynı baharda. Ne var ki bahçıvanın ilgi gösterdiği ağacın meyveleri hem daha iri, hem de daha olgunmuş. Ölçümlerde de protein değerleri diğerinden daha yüksek çıkmış. Üstelik birinci ağaç, bahçıvanın geldiği kapıya eğik büyümüş sevgiyle. 1.Bu parçada vurgulanmak istenen aşağıdakilerden hangisidir? 1.Bu parçada vurgulanmak istenen aşağıdakilerden hangisidir? A)Bahçıvanın önemi A)Bahçıvanın önemi B)Ağaç sevgisi B)Ağaç sevgisi C)Sevginin gücü C)Sevginin gücü D)Ağacın büyüyüşü D)Ağacın büyüyüşü

24 CEVAP C dir çünkü sevginin gücü paragrafın ana duygusudur zaten. CEVAP C dir çünkü sevginin gücü paragrafın ana duygusudur zaten.

25 Çiçek açmış meyve ağaçlarıyla dopdoluydu vadi. Arasında değirmenler dönüyor, sular çağlıyor, ciğerlerimize çiçek kokusu doluyor... Yolunuz her adımda daha fazla güzelleşiyor. Sevimli kuşlar ve süslü böcekler arasında şarkılar dinleyerek gidiyorsunuz. Çiçek açmış meyve ağaçlarıyla dopdoluydu vadi. Arasında değirmenler dönüyor, sular çağlıyor, ciğerlerimize çiçek kokusu doluyor... Yolunuz her adımda daha fazla güzelleşiyor. Sevimli kuşlar ve süslü böcekler arasında şarkılar dinleyerek gidiyorsunuz. 5.Paragrafta hangi duyumuzla ilgili ayrıntı yoktur? 5.Paragrafta hangi duyumuzla ilgili ayrıntı yoktur? A)Görme B)İşitme C)Koklama D)Tatma A)Görme B)İşitme C)Koklama D)Tatma

26 Cevap d dir çünkü tatma ait har hangi bir özellik yoktur. Cevap d dir çünkü tatma ait har hangi bir özellik yoktur.

27 Hayatımızı zevklerimize göre düzenlemek, delik bir fıçıya kalburla su doldurmaya benzer. Çünkü, arzu ve tutkularımızın sınırı yoktur. Birini tatmin edince başka biri ortaya çıkar. Bu şekilde hayat sürekli bir kölelik hâlini alır. Bu paragrafın ana fikri aşağıdakilerden hangisidir? A) Hayatımız boyunca isteklerimizi yerine getirmek için uğraşırız. B) Arzu ve isteklerimizin de bir sınırı vardır. C) Hayatımızı zevklerimize göre düzenlemek bizi isteklerimizin kölesi yapar. D) Hayatımızı düzenlemek bizim elimizdedir. Hayatımızı zevklerimize göre düzenlemek, delik bir fıçıya kalburla su doldurmaya benzer. Çünkü, arzu ve tutkularımızın sınırı yoktur. Birini tatmin edince başka biri ortaya çıkar. Bu şekilde hayat sürekli bir kölelik hâlini alır. Bu paragrafın ana fikri aşağıdakilerden hangisidir? A) Hayatımız boyunca isteklerimizi yerine getirmek için uğraşırız. B) Arzu ve isteklerimizin de bir sınırı vardır. C) Hayatımızı zevklerimize göre düzenlemek bizi isteklerimizin kölesi yapar. D) Hayatımızı düzenlemek bizim elimizdedir.

28 Cevap c dir çünkü paragrafta isteklerimizi sürekli yerine getirirsek isteklerimizin kölesi oluruz. Cevap c dir çünkü paragrafta isteklerimizi sürekli yerine getirirsek isteklerimizin kölesi oluruz.

29 Yazarken kitapları bir yana bırakır,aklımdan çıkarırım;kendi gidişimi aksatırlar diye.Gerçekten de iyi yazarlar üstüme iyi abanır,yüreksiz ederler beni.Hani bir ressam varmış,horoz resimleri yaparmış da,uşaklarına atölyesine hiç horoz sokmamalarını tembih edermiş,ben de öyle... Yazarken kitapları bir yana bırakır,aklımdan çıkarırım;kendi gidişimi aksatırlar diye.Gerçekten de iyi yazarlar üstüme iyi abanır,yüreksiz ederler beni.Hani bir ressam varmış,horoz resimleri yaparmış da,uşaklarına atölyesine hiç horoz sokmamalarını tembih edermiş,ben de öyle... Yazar Yazarın paragraftaki ressam gibi davranmasının nedeni aşağıdakilerden hangisi olabilir? Yazarın paragraftaki ressam gibi davranmasının nedeni aşağıdakilerden hangisi olabilir? a) Okumaya çok zaman ayırdığından yazılarını ihmal etmesi. a) Okumaya çok zaman ayırdığından yazılarını ihmal etmesi. b) Uzun sürede kazandığı saygınlığını yitirme kaygısı. b) Uzun sürede kazandığı saygınlığını yitirme kaygısı. c) Özgün eserler verememe korkusu. c) Özgün eserler verememe korkusu. d) Kendine gereğinden fazla güvenmez d) Kendine gereğinden fazla güvenmez

30 CEVAP Cdir çünkü yazarken başka kitaplar okuyup hemfikir edinmek yerine kendisi yazmak istemiştir CEVAP Cdir çünkü yazarken başka kitaplar okuyup hemfikir edinmek yerine kendisi yazmak istemiştir


"PARAGRAFTA ANLAM PARAGRAFTA ANLAM 1.SORU: ‘ ’Mutlu olma sanatını çocuklara öğretmeleri gerekirdi; felaket başımıza çöktüğünde değil;büyük bir sıkıntımız." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları