Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ŞİİRDE TEMA.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ŞİİRDE TEMA."— Sunum transkripti:

1 ŞİİRDE TEMA

2 Mısra, Dörtlük Mısra(Dize):Şiirlerin her bir satırına mısra denir.
Dörtlük(Kıt’a):Dört mısradan oluşan her bir bölüme denir. Tema:Bir şiirde işlenen temel duyguya tema denir.

3 TEMA Bir şiirde işlenen temel duyguya tema denir.
Örnek: Seni anneciğim bilmem farkında mısın? Söylemiş en mübarek, en aziz Duygularla çepeçevre ... Çaresiz... Sana söylediğin farkında mısın? Yukarıdaki şiirin konusu anne sevgisidir.

4 Kafiye(Uyak) Seni göremedim diye bu bahar
İçimde bin türlü duygunun isyanı var Turnaların gökyüzünü sevdiği kadar Seni sevdiğimin farkında mısın? Koyu yazılmış bölümlere dikkat ediniz. Hepsinin okunuşunda ahenk var.Bunun gibi yazılışları aynı okunuşları farklı ses benzerliklerine kafiye(uyak) denir.

5 Konularına Göre Şiir Türleri
EPİK ŞİİR LİRİK ŞİİR PASTORAL ŞİİR DİDAKTİK ŞİİR SATİRİK ŞİİR

6 EPİK ŞİİR Bu tümsek, koparken büyük zelzele Son vatan parçası geçerken ele Mehmet’in düşmanı boğuldu sele Mübarek kanını kattığı yerdir Yukarıdaki şiirin konusu kahramanlıktır. Kahramanlık yiğitlik gibi konuları anlatan bu tür şiirlere epik şiir denir.

7 LİRİK ŞİİR Anneciğim bilmem farkında mısın ? Söylenmemiş en mübarek, en aziz Duygularla çepeçevre...çaresiz...? Sana yöneldiğimin farkında mısın? Yukarıdaki şiirde şair ,annesine karşı duyduğu sevgiyi içten ve duygulu bir dille anlatmıştır.İçten gelen heyecanları duygusal bir şekilde anlatan şiirlere lirik şiir denir.

8 PASTORAL ŞİİR Gümüş bir dumanla kapandı her yer
Yer ve gök bu akşam yayla dumanı Sürüler, çimenler, sarı çiçekler Beyaz kır, yeşil çam yayla dumanı Yukarıdaki dörtlükte tabiat güzellikleri anlatılmıştır.Kır ve çoban hayatını anlatan, tabiat güzelliklerini konu edinen bu tür şiirlere pastoral şiir denir.

9 DİDAKTİK ŞİİR Kitap iyi arkadaştır. Bana, neyi sorsam söyler.
Ne anlatsan, en sonunda Çalış, iyi ol der. Yukarıdaki şiirde şair, kitabın faydalarını, konusundan öğütler vermektir. Bir şey öğrenmek, bilgi ve öğüt vermek amacıyla yazılan bu tür şiirlere didaktik şiir denir.

10 SATİRİK ŞİİR Elin kapısında karavaş olan
Burnu sümüklü, gözü yaş olan Bayramdan bayrama tıraş olan Berbere gelir dükkan beğenmez Yukarıdaki şiirde, kendisinin bir çok kusuru olduğu halde kusurlarını görmeyen,sürekli başkalarının yaptığı işte kusur bulan karakter anlatılmıştır.Toplumda görülen bozuklukları alaylı bir biçimde anlatan şiir türüne satirik şiir adı verilir.


"ŞİİRDE TEMA." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları