Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sütur materyalleri Stj. Dt. Selmi Yardımcı. 1650 MÖ – 2006 MS 1650 MÖ – 2006 MS Cerrahinin temelleri yüzyıllar öncesine dayanmaktadır. Cerrahinin temelleri.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Sütur materyalleri Stj. Dt. Selmi Yardımcı. 1650 MÖ – 2006 MS 1650 MÖ – 2006 MS Cerrahinin temelleri yüzyıllar öncesine dayanmaktadır. Cerrahinin temelleri."— Sunum transkripti:

1 Sütur materyalleri Stj. Dt. Selmi Yardımcı

2 1650 MÖ – 2006 MS 1650 MÖ – 2006 MS Cerrahinin temelleri yüzyıllar öncesine dayanmaktadır. Cerrahinin temelleri yüzyıllar öncesine dayanmaktadır. yıllar içerisinde pratisyenler dokuları kapatmak için geniş materyal ve teknik çeşitleri kullanmışlardır. yıllar içerisinde pratisyenler dokuları kapatmak için geniş materyal ve teknik çeşitleri kullanmışlardır.

3 Milattan önce 10.yüzyılda karıncalar yara kenarlarını ısırıncaya kadar yara üzerinde tutulur,daha sonra dekapite edilir,bu şekilde yara kapatılması saglanmış olurdu. Milattan önce 10.yüzyılda karıncalar yara kenarlarını ısırıncaya kadar yara üzerinde tutulur,daha sonra dekapite edilir,bu şekilde yara kapatılması saglanmış olurdu.

4 Suturların sınıflandırılması ve seçimi

5 Son yıllarda gelişen tekniklere karşın sütur, yaralı dokuların karşı karşıya getirilmesinde en yaygın kullanılan yöntem olma özelliğini korumaktadır. Son yıllarda gelişen tekniklere karşın sütur, yaralı dokuların karşı karşıya getirilmesinde en yaygın kullanılan yöntem olma özelliğini korumaktadır. Bugün bu alanda gelişen teknoloji ile pek çok özellikte sutur materyali kullanıma sunulmuştur. Bugün bu alanda gelişen teknoloji ile pek çok özellikte sutur materyali kullanıma sunulmuştur.

6 Dikiş materyallerinin mekanik özelliklerinin yanısıra, konak ve dikiş arasındaki biyolojik ilişki ve doku özellikleri de cerrahın dikiş materyalleri konusunda doğru seçim yapmasını etkiler. Dikiş materyallerinin mekanik özelliklerinin yanısıra, konak ve dikiş arasındaki biyolojik ilişki ve doku özellikleri de cerrahın dikiş materyalleri konusunda doğru seçim yapmasını etkiler. Bu konuda: Bu konuda: Dokuların normal direnci Dokuların normal direnci Yaralanan dokuların eski özelliklerini kazanma hızı Yaralanan dokuların eski özelliklerini kazanma hızı Doku – sutur arası etkileşim bilinmelidir. Doku – sutur arası etkileşim bilinmelidir.

7 Sutur paketleri Dikiş paketinin üzerinde yazan bilgileri değerlendirmek yararlıdır. Paketten 1. İğnenin tipi 2. Ölçüsü 3. Dikiş materyalinin uzunluğu ve kalınlığı 4. Materyalin cinsi ayırt edilebilir. ayırt edilebilir.

8 Sutur materyalleri Doku yıkımına göre dikiş materyalleri emilmeyen(absorbe olmayan) ve emilebilir(absorbe olabilen) olarak 2ye ayrılır. Doku yıkımına göre dikiş materyalleri emilmeyen(absorbe olmayan) ve emilebilir(absorbe olabilen) olarak 2ye ayrılır. Sutur materyalleri tek telli (monoflaman) yada çok telli (multiflaman) bir konfigürasyona sahip olabilirler. Sutur materyalleri tek telli (monoflaman) yada çok telli (multiflaman) bir konfigürasyona sahip olabilirler. Yapıldıkları materyale göre sentetik ve doğal sutur materyalleri olarak ayrılabilirler. Yapıldıkları materyale göre sentetik ve doğal sutur materyalleri olarak ayrılabilirler.

9 İdeal sutur Minimal doku reaksiyonuna yol açmalı Minimal doku reaksiyonuna yol açmalı Düzgün olmalı, dokuyu çekmemeli Düzgün olmalı, dokuyu çekmemeli Maksimum germe dayanımına sahip olmalı Maksimum germe dayanımına sahip olmalı Kullanımı kolay olmalı, hafızası minimum olmalı. Kullanımı kolay olmalı, hafızası minimum olmalı. Düğüm güvenliği iyi olmalı Düğüm güvenliği iyi olmalı Performansı devamlı olmalı Performansı devamlı olmalı Performansı tahminedilebilir olmalı Performansı tahminedilebilir olmalı Etkili olmalı. Etkili olmalı.

10 Emilebilir sütur materyalleri Tanım olarak ; dokularda hızlıca yıkılıp 60 gün içerisinde gerginlik direncini kaybeden dikişler emilebilir, 60 günden fazla sağlayanlar ise emilemeyen kabul edilir. Tanım olarak ; dokularda hızlıca yıkılıp 60 gün içerisinde gerginlik direncini kaybeden dikişler emilebilir, 60 günden fazla sağlayanlar ise emilemeyen kabul edilir. Genelde koyun veya sığır ince bağırsağının submukozasından veya sığır tendonundan elde edilen kollagenden ve ya sentetik polimerden yapılır. Genelde koyun veya sığır ince bağırsağının submukozasından veya sığır tendonundan elde edilen kollagenden ve ya sentetik polimerden yapılır.

11 Düz katgüt İlk anatomist ve ilk tahlilci yunanlı hekim Galen (MS 130 -201) ilk kez 1800 yıl önce katgüt ve ipekten bahsetmiştir. İlk anatomist ve ilk tahlilci yunanlı hekim Galen (MS 130 -201) ilk kez 1800 yıl önce katgüt ve ipekten bahsetmiştir. Yüzyıllardan beri kullanılmasına rağmen, zayıf gerilme dayanımı, biyolojik ortamda zayıf düğüm karalılığı ve yüksek doku reaktivitesi nedeniyle kullanımı giderek azalmaktadır. Yüzyıllardan beri kullanılmasına rağmen, zayıf gerilme dayanımı, biyolojik ortamda zayıf düğüm karalılığı ve yüksek doku reaktivitesi nedeniyle kullanımı giderek azalmaktadır. Gerilme dayanımını ancak 4-5 gün korur. Gerilme dayanımını ancak 4-5 gün korur. 2 hafta sonra yara emniyeti tamamen yok olur. 2 hafta sonra yara emniyeti tamamen yok olur. Doku içerisindeki katgüt 70 gün içerisnde tamamen absorbe olur. Doku içerisindeki katgüt 70 gün içerisnde tamamen absorbe olur. Derialtı yağ dokularının ve hızlı iyileşen dokuların dikilmesinde kullanılır. Derialtı yağ dokularının ve hızlı iyileşen dokuların dikilmesinde kullanılır.

12 Kromik katgüt Kromik katgüt Katgüt, kromium trioksit ile muamele edilerek enzimatik yıkıma daha dayanıklı hale gelir. Katgüt, kromium trioksit ile muamele edilerek enzimatik yıkıma daha dayanıklı hale gelir. İlk emilim 10-15 günlerde başlayıp 90 günde tamamlanmaktadır. İlk emilim 10-15 günlerde başlayıp 90 günde tamamlanmaktadır. Doku reaksiyonu düz katgütden daha azdır. Doku reaksiyonu düz katgütden daha azdır.

13 Poliglikolik asit ve poliglaktin Poliglikolik asit ve poliglaktin Poliglikolik asit polimeri katgüt ve ipekten daha sağlam düğüm atılabilme özelliğindedir. Poliglikolik asit polimeri katgüt ve ipekten daha sağlam düğüm atılabilme özelliğindedir. Her iki sutur materyali multiflamandır. Her iki sutur materyali multiflamandır. Bu özelliklerinden dolayı daha fazla enfeksiyon riski taşırlar. Bu özelliklerinden dolayı daha fazla enfeksiyon riski taşırlar. 14 günde gerilim direncinin %89unu kaybeder.90 günde tamamen hidrolize olur. 14 günde gerilim direncinin %89unu kaybeder.90 günde tamamen hidrolize olur.

14 Polidiaxanone(PDS) Polidiaxanone(PDS) Polimerize edilmiş, monoflaman, emilebilir bir dikiş materyalidir. Polimerize edilmiş, monoflaman, emilebilir bir dikiş materyalidir. PDS ne kalınlıkta olursa olsun doku reaksiyonu minimaldir. PDS ne kalınlıkta olursa olsun doku reaksiyonu minimaldir. 180 günde hidrolizi tamamlanır. 180 günde hidrolizi tamamlanır.

15 Emilemeyen sütur materyalleri İpek İpek Çok iyi maniple edilebilir,kolay düğümlenebilir. Çok iyi maniple edilebilir,kolay düğümlenebilir. Doku reaksionu çoktur, enfeksiyon oranı yüksektir ve gerilme direncini kaybeder. Doku reaksionu çoktur, enfeksiyon oranı yüksektir ve gerilme direncini kaybeder.

16 Pamuk Pamuk Reaksiyon ve enfeksiyon risk Reaksiyon ve enfeksiyon risk açısından ipekle eşdeğerdir açısından ipekle eşdeğerdir İpekten daha sağlam olmasın rağmen ıslandığı zaman manüplasyonu zordur. İpekten daha sağlam olmasın rağmen ıslandığı zaman manüplasyonu zordur.

17 Polyester Polyester Performans açısından mükemmeldir. Performans açısından mükemmeldir. Direnç ve sağlamık açısından mükemmeldir. Direnç ve sağlamık açısından mükemmeldir. Düğüm emniyeti için en az 5 düğüm gerekir.oysa çelik için 2 ; ipek, pamuk ve sentetik emilebilir dikişler için 3 düğüm yeterlidir. Düğüm emniyeti için en az 5 düğüm gerekir.oysa çelik için 2 ; ipek, pamuk ve sentetik emilebilir dikişler için 3 düğüm yeterlidir. Örgülü kullanılması da kötü bir özelliğidir. Örgülü kullanılması da kötü bir özelliğidir.

18 Naylon ve propilen Naylon ve propilen Monoflaman formda dikişlerdin. Monoflaman formda dikişlerdin. Doku reaksiyonu, gerilme direnci kaybı ve parçalanma minimaldir. Doku reaksiyonu, gerilme direnci kaybı ve parçalanma minimaldir. Ancak manüplasyon ve düğüm özellikleri kötüdür. Ancak manüplasyon ve düğüm özellikleri kötüdür.

19 Metaller Metaller En iyi düğüm direncine sahip materyallerdir(2 düğüm ile %100) En iyi düğüm direncine sahip materyallerdir(2 düğüm ile %100) Reaksiyonu naylon ve propilene benzer. Reaksiyonu naylon ve propilene benzer. Manüplasyon özellikleri kötüdür. Manüplasyon özellikleri kötüdür.

20 Multiflaman Monoflaman

21 multiflaman Enfeksiyon riski fazla Enfeksiyon riski fazla Dokudan daha düzensiz geçiş Dokudan daha düzensiz geçiş Az germe dayanımı Az germe dayanımı Kullanım kolaylığı Kullanım kolaylığı Daha iyi düğü güvenliği Daha iyi düğü güvenliği monoflaman Daha az enf riski Düzgün doku geçişi Yüksek germe dayanımı Hafıza Güvenlik için daha çok düğüm gerekli

22 Sutur kalınlıkları 5..4..3..2..1..0..2/0..3/0..4/0..5/0..6/0..7/0..8/0..9/0..10/0..11/0 Kalın ince

23 Kliniğimizde kullanılan bazı suturlar

24

25

26

27 iğneler

28 İğne kesit geometrisi Taper-Point Yumuşak dokuyla uyumlu Yumuşak dokuyla uyumlu Kesmekten ziyade genişletme Kesmekten ziyade genişletme Reverse cutting Çok keskin Çok keskin Deri için ideal Deri için ideal Genişletmeden ziyade kesme Genişletmeden ziyade kesme Conventiona l Cutting Çok keskin Çok keskin Genişlermeden ziyade kesme Genişlermeden ziyade kesme Taper- cutting Sert veya kelsifiye dokular için ideal Sert veya kelsifiye dokular için ideal Genellikle kardiovasküler prosedürlerde kullanılır Genellikle kardiovasküler prosedürlerde kullanılır

29 İğne kurvatürleri

30 Teşekkürler

31 Kaynaklar www.jnjgateway.com/public/USENG/5256ETHICON_Encyclo pedia_of_Knots.pdf www.jnjgateway.com/public/USENG/5256ETHICON_Encyclo pedia_of_Knots.pdf www.jnjgateway.com/public/USENG/5256ETHICON_Encyclo pedia_of_Knots.pdf www.jnjgateway.com/public/USENG/5256ETHICON_Encyclo pedia_of_Knots.pdf www. hsc.unm.edu/som/surgery www. hsc.unm.edu/som/surgery 2005 SDÜ genel cerrahi ders notları 2005 SDÜ genel cerrahi ders notları


"Sütur materyalleri Stj. Dt. Selmi Yardımcı. 1650 MÖ – 2006 MS 1650 MÖ – 2006 MS Cerrahinin temelleri yüzyıllar öncesine dayanmaktadır. Cerrahinin temelleri." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları