Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

1311110018CİHAT OKTA 1311110073YAVUZ ÜNAL. Pultrüzyon Üretim Yöntemi Teknik anlamda pultrüzyonun tanımı; Takviye malzemesinin bir reçine matrisi ile birleştirilerek.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "1311110018CİHAT OKTA 1311110073YAVUZ ÜNAL. Pultrüzyon Üretim Yöntemi Teknik anlamda pultrüzyonun tanımı; Takviye malzemesinin bir reçine matrisi ile birleştirilerek."— Sunum transkripti:

1 1311110018CİHAT OKTA 1311110073YAVUZ ÜNAL

2 Pultrüzyon Üretim Yöntemi Teknik anlamda pultrüzyonun tanımı; Takviye malzemesinin bir reçine matrisi ile birleştirilerek sıcak bir kalıptan çekilmesi ile profil imalat edilmesi yöntemidir. Pull ve Extrusion kelimelerinden türetilmiştir. Endüstriyel olarak yaygın bir biçimde takviye malzemesi olarak cam elyaf kullanılır. Pultrüzyon(çekme) düşük maliyetli, yüksek hacimde üretime imkan veren, sürekli ve otomatik bir prosestir.

3

4 Sisteme beslenen sürekli takviye malzemesi reçine banyosundan geçirildikten sonra 120-150 ºC’ye ısıtılmış şekillendirme kalıbından geçilerek sertleşmesi sağlanır. Kalıplar genellikle krom kaplanmış parlak çelikten yapılmaktadır. Malzeme, ısıtılmış kalıp içerisinden geçirildiğinde kısmen veya tamamen kür edilmiş olur. Profil çekme prosesi ile elde edilen parçalar düzgündür ve ayrı bir işlem gerektirmez. Profil çekme yaygın olarak, sabit kesitli katı ve boşluklu yapıların üretiminde kullanılır. Aynı zamanda, özel uygulamalar için temel şekillendirilmesi yapılmış parçaların üretiminde kullanılır.[Ersoy,2005]

5 Sürekli elyaf kullanılmasından dolayı takviye yönünde çok yüksek mekanik mukavemet elde edilir. Enine yükleri karşılayabilmek için özel dokumalar kullanmak gerekmektedir.

6

7 Pultrüzyonda kullanılan reçineler Ortoftalik doymamış polyester reçineler İzoftalik doymamış polyester reçineler Akrilik reçineler Poliüretan reçineler Vinil ester reçineler Epoksi reçineler Fenolik reçineler Seçilecek üretim yöntemi; takviye malzemesine (elyaf), matris malzemeye (reçine), parça şekline, istenen mekanik ve fiziksel özelliklere bağlı olarak değişim gösterir.

8 Cam elyafı Cam elyaf fitil Cam elyaf sürekli keçe Cam elyaf dokumalar Pultrüzyonda kullanılan takviye malzemeler

9 Karbon elyaf Karbon elyaf fitil Karbon elyaf dokumalar

10 Aramid Aramid elyaf fitil Aramid dokumalar

11 Avantajlar: Pultrüzyon(çekme) düşük maliyetli,hızlı üretime imkan veren,sürekli ve otomatik bir prosestir. Reçine oranı doğru bir şekilde kontrol edilebilir. Fiberler iplik halinde kullanıldığı için daha ekonomiktir. Düzgün liflerden oluşan,yüksek fiber hacimsel oranlarına sahip ürünlerin yapısal performansları yüksek olabilir. Dezavantajlar: Sadece sabit kesitli parça üretimi ile sınırlıdır. Isıtılmış kalıp kullanımı maliyeti arttırıcı bir faktördür. Uygulama Alanları: Çeşitli sahalarda (ör;çatılarda) kiriş ve direk olarak,köprülerde,merdivenlerde,bina kafes sistemlerinde ve iskeletlerinde…

12 Yapısal uygulamalar için en yaygın kullanılan malzemeler çelik, alüminyum ve tahtadır. Ancak, bazı uygulamalarda bu malzemeler, düşük spesifik ağırlığı ve terkibi (dayanıklılık ve aşınma direnci) gibi nedenlerle cam elyafı ile yavaş yavaş yer değiştirmektedir. Tabloda verilen bilgiler standart konstrüksiyon malzemelerine aittir.

13 Pultrüzyon yöntemiyle üretilen malzemeler

14 Esnektir, kırılmaz. Çarpma ve darbelere karşı dayanıklıdır. İklim koşullarından etkilenmez.(-30 °C, +80 °C) Montajı kolaydır. Hafiftir. Hurda değeri olmadığından çalınma riski yoktur. İstenilen renkte üretilebilir. Paslanmaz.

15

16

17 KAYNAKLAR http://dspace.trakya.edu.tr:8080/jspui/bitstream/1/535/1/%C3 %9CM%C4%B0T%20H%C3%9CNER.pdf http://makine.usak.edu.tr/uploads/14/komp5.pdf http://www.mayaglobal.com.tr/mayatech/urunkatalogu.html


"1311110018CİHAT OKTA 1311110073YAVUZ ÜNAL. Pultrüzyon Üretim Yöntemi Teknik anlamda pultrüzyonun tanımı; Takviye malzemesinin bir reçine matrisi ile birleştirilerek." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları