Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BURSA BÜYÜK DERSHANE “ SİZ DE BÜYÜK DÜŞÜNÜN ” tüm öğrencilere başarılar dileriz.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BURSA BÜYÜK DERSHANE “ SİZ DE BÜYÜK DÜŞÜNÜN ” tüm öğrencilere başarılar dileriz."— Sunum transkripti:

1 BURSA BÜYÜK DERSHANE “ SİZ DE BÜYÜK DÜŞÜNÜN ” tüm öğrencilere başarılar dileriz.

2

3 Bütün insanlara eşit olarak dağıtılmış tek servet… Bütün insanlara eşit olarak dağıtılmış tek servet… Onu en iyi şekilde değerlendirmeli ve ona hükmetmeliyiz… Onu en iyi şekilde değerlendirmeli ve ona hükmetmeliyiz…

4 Bir yılın değerini anlamak için Sınavı kaçıran öğrenciye sorun Sınavı kaçıran öğrenciye sorun

5 Bir ayın değerini anlamak için… Erken doğum yapmış olan bir anneye sorun. Erken doğum yapmış olan bir anneye sorun.

6 Bir saatin değerini anlamak için … Nişanlısını yeniden görmek isteyen bir gence sorun. Nişanlısını yeniden görmek isteyen bir gence sorun.

7 Bir dakikanın değerini anlamak için Treni ya da otobüsü kaçırmış olan bir yolcuya sorun. Treni ya da otobüsü kaçırmış olan bir yolcuya sorun.

8 Bir saniyenin değerini anlamak için Bir yakınını elim bir kazada kaybetmiş olan birine sorun. Bir yakınını elim bir kazada kaybetmiş olan birine sorun.

9 Zaman hiç kimseyi beklemez… Her anın sizin için ne kadar önemli olduğuna bakınız… Her anın sizin için ne kadar önemli olduğuna bakınız…

10 ZAMAN NEDİR? Zaman,yerine konması,geri döndürülmesi, yenilenmesi satın alınması mümkün olmayan bir kaynaktır. Zaman,yerine konması,geri döndürülmesi, yenilenmesi satın alınması mümkün olmayan bir kaynaktır. Zaman yönetimi ise bu kaynağın en iyi şekilde kullanılmasıdır. Zaman yönetimi ise bu kaynağın en iyi şekilde kullanılmasıdır.

11 NEDEN BU KADAR ÖNEMLİ? Çünkü zamanı israf ederken aslında hayatımızı da israf ediyoruz. Çünkü zamanı israf ederken aslında hayatımızı da israf ediyoruz.

12 Zaman yönetilemez,daha iyi kullanılabilir. Zaman yönetilemez,daha iyi kullanılabilir. Zaman harcanabilir,çarçur edilebilir,ama biriktirilemez. Zaman harcanabilir,çarçur edilebilir,ama biriktirilemez. Zaman biriktirilemez,tasarruf edilebilir. Zaman biriktirilemez,tasarruf edilebilir. Zaman durdurulamaz,geriye alınıp başlatılamaz. Zaman durdurulamaz,geriye alınıp başlatılamaz. Zamanla yarışabilirsiniz ama onun kadar hızlı koşamazsınız. Zamanla yarışabilirsiniz ama onun kadar hızlı koşamazsınız. ZAMAN YÖNETİMİ

13 ZAMAN TUZAKLARI Cep telefonu Cep telefonu “hayır diyememek “hayır diyememek Plansızlık Plansızlık Önceliklerin yokluğu Önceliklerin yokluğu Dağınıklık-düzensizlik Dağınıklık-düzensizlik Kararsızlık-ertelemecilik Kararsızlık-ertelemecilik Gereksiz ayrıntılarla uğraşmak Gereksiz ayrıntılarla uğraşmak Bilgisayar(msn-facebook) Bilgisayar(msn-facebook)

14 Zamanın kötü kullanıldığına ilişkin göstergeler MASA VE ÇALIŞMA ALANI Dağınık masa Dağınık masa Kitapların ve testlerin düzensizliği Kitapların ve testlerin düzensizliği Işık-oksijen Işık-oksijen Elektronik aletlerin varlığı Elektronik aletlerin varlığı

15 Zamanın kötü kullanıldığına ilişkin göstergeler ÇALIŞMA SAATLERİ Tembellik Tembellik Kötü zamanlama Kötü zamanlama “hayır” diyememek “hayır” diyememek

16 Zamanın kötü kullanıldığına ilişkin göstergeler SAĞLIK VE STRES Düzensiz beslenme Düzensiz beslenme Verimsiz uyku Verimsiz uyku Hastalıklardan korunmamak Hastalıklardan korunmamak

17 ERTELEME! BULAŞICI BİR HASTALIKTIR. BULAŞICI BİR HASTALIKTIR. ZAMAN HIRSIZIDIR. ZAMAN HIRSIZIDIR.

18 ERTELEMEMEK neler kazandırır? Mükemmelliği yakalarsınız Mükemmelliği yakalarsınız Daha az öfkelenirsiniz. Daha az öfkelenirsiniz. Güvenilir,başarılı bir insan olursunuz. Güvenilir,başarılı bir insan olursunuz. Daha iyi yaşarsınız. Daha iyi yaşarsınız.

19 ÇÖZÜM YOLLARI Amacınızı belirleyin. Amacınızı belirleyin. Haftalık ve günlük planlar yapın. Haftalık ve günlük planlar yapın. Zamanı aşırı yüklemeyin Zamanı aşırı yüklemeyin Zor işleri önce yapın Zor işleri önce yapın Zevkli ve kolay olanları sona bırakın. Zevkli ve kolay olanları sona bırakın. Cep telefonu ve bilgisayar kullanımını en aza indirin. Cep telefonu ve bilgisayar kullanımını en aza indirin. Kararlı ve inatçı olun. Kararlı ve inatçı olun.

20 Boşvericiliğin üstesinden gelmek için -Kararlı olun. -Kararlı olun. -Büyük işleri küçük parçalara ayırın -Her bir işin sizin ve geleceğiniz için değerini belirleyin. - Azimli olun, başladığınız işi bitirmeye özen gösterin. - Hoşunuza gitmeyen işleri sabahları yapın ve gün boyunca canınızın sıkılmasını önleyin. - Kendinize zaman ayırın.

21 ŞİMDİ NE YAPABİLİRİM? Gelecek yıl daha az yorulmak için Gelecek yıl daha az yorulmak için Daha az stres yaşamak için Daha az stres yaşamak için Daha özgüvenli ve daha güçlü olmak için Daha özgüvenli ve daha güçlü olmak için bugün başlayın…. bugün başlayın….

22 Hazırlıklara başlayın… Önce hedef Önce hedef Sınav sistemini tanıyın Sınav sistemini tanıyın Dersler,konularla ilgili bilgi toplayın. Dersler,konularla ilgili bilgi toplayın. Verimli ders çalışmayı öğrenin. Verimli ders çalışmayı öğrenin. Test tekniklerini iyi öğrenin Test tekniklerini iyi öğrenin

23 Kişisel konular Sosyal hayatınıza çeki-düzen verin. Sosyal hayatınıza çeki-düzen verin. Özel hayatınızla ilgili dikkatli olun. Özel hayatınızla ilgili dikkatli olun. Bilgisayar ve cep telefonu kullanımını azaltın. Bilgisayar ve cep telefonu kullanımını azaltın.

24 Unutmayın! Sistem ne olursa olsun, ne kadar değişirse değişsin konulara hakim olan,bilgisine ve kendine güvenen herkes istediği üniversitenin istediği bölümünü mutlaka kazanır. Sistem ne olursa olsun, ne kadar değişirse değişsin konulara hakim olan,bilgisine ve kendine güvenen herkes istediği üniversitenin istediği bölümünü mutlaka kazanır.

25 OKUYUN VE DÜŞÜNÜN Her sabah bir ceylan uyanır Afrika’da. Kafasında tek bir düşünce vardır. En hızlı koşan aslandan daha hızlı koşabilmek. Yoksa aslana yem olacaktır. Her sabah bir ceylan uyanır Afrika’da. Kafasında tek bir düşünce vardır. En hızlı koşan aslandan daha hızlı koşabilmek. Yoksa aslana yem olacaktır. Her sabah bir aslan uyanır Afrika’da. Kafasında tek bir düşünce vardır. En hızlı koşan ceylandan daha hızlı koşabilmek. Yoksa açlıktan ölecektir.

26 Bakın bakalım şimdi kendinize ONDAN,BUNDAN,ŞUNDAN DEĞİL ONDAN,BUNDAN,ŞUNDAN DEĞİL “ DÜNDEN” HIZLI MISINIZ? “ DÜNDEN” HIZLI MISINIZ?

27 BURSA BÜYÜK DERSHANE “ SİZ DE BÜYÜK DÜŞÜNÜN ” tüm öğrencilere başarılar dileriz.


"BURSA BÜYÜK DERSHANE “ SİZ DE BÜYÜK DÜŞÜNÜN ” tüm öğrencilere başarılar dileriz." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları