Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İlk sayfaya geç. EĞİTİM TARİHİEĞİTİM SAATİEĞİTİM KONUSUEĞİTMEN 26 Temmuz 2011 09.00-09.45 Hastanelerde Kalite Yönetimi, HKS ile ilgili mevzuatlar Ecz.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İlk sayfaya geç. EĞİTİM TARİHİEĞİTİM SAATİEĞİTİM KONUSUEĞİTMEN 26 Temmuz 2011 09.00-09.45 Hastanelerde Kalite Yönetimi, HKS ile ilgili mevzuatlar Ecz."— Sunum transkripti:

1 İlk sayfaya geç

2

3 EĞİTİM TARİHİEĞİTİM SAATİEĞİTİM KONUSUEĞİTMEN 26 Temmuz 2011 09.00-09.45 Hastanelerde Kalite Yönetimi, HKS ile ilgili mevzuatlar Ecz. Selim SEYİS 10.00-10.45Sağlıkta Performans ve Kalite YönergesiEcz. Selim SEYİS 11.00-11.45 Hastane Değerlendirme Süreci, HKS Metodolojisi Hem. Bedia AYDIN 13.30-14.15Memnuniyet Anketleri ve GörüşlerEcz. Selim SEYİS 14.30-15.15Çalışan GüvenliğiUz. Dr. Özlem B. SARAL 27 Temmuz 2011 09.00-09.45 Hasta Güvenliğinde İletişim, Hastaların Doğru Tanımlanması Hem. Derya HASANÇEBİ 10.00-10.45 İlaç Güvenliği, Transfüzyon Güvenliği Dr. Ayla YAVUZ 11.00-11.45 Düşmelerin Önlenmesi, Güvenlik Raporlama Sistemi Dr. Ayla YAVUZ 13.30-14.15El HijyeniUz. Dr. Özlem B. SARAL 14.30-15.15Güvenli CerrahiDr. Osman Turan ÇAKAR 28 Temmuz 2011 09.00-09.45Hasta BakımıHem. Bedia AYDIN 10.00-10.45Laboratuar HizmetleriUz. Dr. Hakan TÜRKÖN 11.00-11.45 HKS Kapsamında Dokümantasyon, Hasta Kayıtları ve Dosyaları Hem. Özlem YILMAZ 13.30-14.15Atık Yönetimi, Renkli KodlarDr. Can Ertan ARGIN 14.30-15.15 Stok Yönetimi, İndikatör Yönetimi Dr. Metin BAKKALOĞLU

4 İlk sayfaya geç HASTA BAKIM HİZMETLERİ

5 İlk sayfaya geç AMAÇ; Hasta güvenliği içerisinde de değerlendirilebilecek olan hasta bakım hizmetlerini gerçekleştirirken hastanın kendini güvende hissetmesinin temel amaç olduğunu vurgulamaktır.

6 İlk sayfaya geç Sağlık Kazanı “ İnsanların duygularına dokunamazsanız, harekete geçemezsiniz”

7 İlk sayfaya geç Kendimizi nerde güvende hissederiz? Evimizde

8 İlk sayfaya geç Hastanın fiziksel, çevresel, psikolojik medikal gereksinimleri karşılandığında hasta kendini güvende hisseder. Bu çerçevede verilen hizmetlerin tümü hasta bakım hizmetleridir.

9 İlk sayfaya geç Hasta bakımı neden önemlidir. İyileştirmeyi çabuklaştırır. Nasıl?

10 İlk sayfaya geç Ameliyat olacak hastanın ameliyat öncesi hazırlığında fiziksel hazırlık, psikolojik hazırlık yeterince yapılırsa ameliyat sonrası yaşam bulguları kısa sürede düzene girer. Strese tepki olarak salınacak olan kortikosteroid Hormonlar daha az salınır. Ameliyat sonrası hızlı iyileşme Erken taburcu olmaya yardımcı olur.

11 İlk sayfaya geç Komplikasyonlar önlenir. Nasıl?

12 İlk sayfaya geç Ameliyat öncesi hazırlıkta hastanın alerjik durumunun olup olmadığı Kanamaya meyil olup olmadığı, tespit edilirse, ameliyat öncesi yapılacak olan ameliyatın şekli ve sonrasındaki işlemler yatış pozisyonu, beslenme tüpler, idrar vs. hakkında bilgi verilirse komplikasyonlar azalır.

13 İlk sayfaya geç Hasta yaşamının canlılık kazanmasını sağlar.

14 İlk sayfaya geç Hastanın işine ve diğer yaşam aktivitelerine daha erken dönmesi hasta memnuniyeti artırarak hasta yaşamının canlılık kazanması sağlanır.

15 İlk sayfaya geç Hasta bakımı kimin görevidir? Hekim, hemşire, sağlık çalışanlarının tümü. Primer sorumlu 24 saat bakım verdiği için hemşiredir.

16 İlk sayfaya geç HKS’ye göre hasta bakımı nasıl uygulanır?

17 İlk sayfaya geç Koordinasyon ve planlama gereklidir. 5 Adımda uygulanır; 1.Hasta ve yakınının bölüme uyum sağlaması(15 puan) Hasta ve yakınları bölüme kabul edilirken; Kahvaltı ve yemek saatleri Hasta ve yakınlarını uyması gereken kurallar Ziyaret saatleri ve kuralları

18 İlk sayfaya geç  Telefon kullanımı  Tuvalet-banyo kullanımı  Hemşire çağrı sistemi kullanımı  Hekimin günlük vizitleri konularında bilgilendirme yapılmalı

19 İlk sayfaya geç Hastaya hizmet verecek olan bölüm çalışanları hasta/hasta yakınına kendini tanıtmalı.

20 İlk sayfaya geç 2. Hastanın bölüme kabulünde genel durumun değerlendirilmesi. (15 puan) Hasta fiziksel, ruhsal ve sosyal yönden değerlendirilir. Değerlendirmeleri yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

21 İlk sayfaya geç Fiziksel ihtiyaçları amacıyla oksijen desteği, cilt bakımı, aktivite, beslenme, boşaltım vb. gereksinimler değerlendirilir. ruhsal ihtiyaçları amacıyla servise adaptasyonu, bakım sürecine katılım, ailevi destek, sosyal statü vb. gereksinimleri değerlendirilir. Her hasta kendine özgüdür. Farklı ortamlara farklı kültür yapısına sahiptir.değerlendirme ve gereksinim tespitleri ona göre yapılmalıdır.

22 İlk sayfaya geç Değerlendirmelerde hemşirelik yönetmeliği ekinde verilen Formlar kullanılabildiği gibi kurumlar kendine özgü hemşirelik değerlendirme formları da kullanılabilir.

23

24

25

26

27 İlk sayfaya geç Bakım planı hekim tedavi planı ile koordineli olmalıdır. Bakım planında Hemşirelik tanısı Hedefler Planlama Uygulama Değerlendirme bölümleri olmalıdır. 3. Hasta gereksinimleri doğrultusunda hemşire bakım planı düzenlenmesi (15 puan)

28

29

30 17.07.2011Uyku düzeninde bozuklukÇevresel uyaranlar kontrol altına alınır Yatma zamanına yakın 3 saat içinde fazla yorucu aktiviteler yapması engellenir Hastanın diyeti düzenlenir,uyku saatleri düzene konur Hastanın ateşi varsa kontrol altına alınarak huzursuzluğu giderilir Hastaya tedavi saatleri hakkında bilgi verilir Ziyaretçisi kısıtlanır İşlemler uyku dönemindeyken en az sayıda rahatsızlık verecek şekilde düzenlenir.hasta şikayeti doğrultusunda inflamasyonlu bacağı SF ile kompres edilerek hasta rahatlatılır Gerekirse uyku sürelerini uzatmak için ilaç kullanılır Hasta odasının sessiz sakin olması sağlandı Hastanın ateş takibi yapıldı ateşi 37.5.hastaya parol verildi Hastanın ateşi kontrol altına alındı. Tedavi saatleri ve merak ettiği konular hakkında hastaya bilgi verildi Hasta bacağının ağrıdığını ve ateşlendiğini söyledi SF ile kompresyon yapıldı Hasta rahat,uygulamalar sonrasında uyuyabileceğini ifade etti. 18.07.2011Bilgi eksikliğiHasta bilgilendirilerek hastalığıyla daha rahat baş etmesi sağlanır Enfeksiyon girişi ayak parmağı arasındaki mantar olduğundan buna yönelik önlemler alınır Ayak hijyenine dikkat etmesi söylenir Hasta yakınları da bu konuda bilgilendirilerek iyileşme sürecine katkıda bulunmaları sağlanır Gerekirse dr önerisine göre antifungal ilaçlar kullanılır Hastaya hijyen konusunda eğitim verildi. Ayaklarını kuru tutması,naylon çorap giymemesi,ayak bakımına özen göstermesi,çıplak ayakla gezmemesi söylendi. Evde terliklerini ve çoraplarını başkasının giymemesi konusunda yakınlarına da bilgi verildi Eğitim esnasında sorun çıkmadı hasta bu önerileri dikkate alacağını ifade etti

31 İlk sayfaya geç 4.Hemşire nöbet teslimlerine yönelik düzenleme yapılmalıdır. (10 puan)

32 İlk sayfaya geç Nöbet teslimleri nöbeti devreden ve devralan hemşireler arasında önce deskte sonra hasta odasında olmak üzere hasta bakım sürecindeki tüm bilgileri kapsayacak şekilde iletişim yöntemiyle yapılmalıdır.

33 İlk sayfaya geç Örnek nöbet teslimi: Ateş takibi yapılacak Gerektiğinde soğuk uygulama Aldığı-çıkardığı sıvı takibi Tedavi saatleri hakkında bilgi Bacak elevasyonunun sağlanması Lüzum halinde SF ile kompresyon yapılması anlatılır.

34 İlk sayfaya geç 5. Hasta/ hasta yakınlarının hastanın genel durumu ve tedavi Süreci hakkında hekim tarafından bilgilendirilmesi (10 puan)

35 İlk sayfaya geç Sonuç olarak; Hasta bakım süreci ekip çalışması ve işbirliği gerektirir. Amaç hastanın kendini güvende hissetmesi,iyileşme sürecinin hızlandırılmasıysa gözlem ve verilerle hareket edip kanıta dayalı sağlık bakım hizmeti sunulmalıdır.

36 İlk sayfaya geç TEŞEKKÜR EDERİM. Bedia AYDIN Fatih Devlet Hastanesi


"İlk sayfaya geç. EĞİTİM TARİHİEĞİTİM SAATİEĞİTİM KONUSUEĞİTMEN 26 Temmuz 2011 09.00-09.45 Hastanelerde Kalite Yönetimi, HKS ile ilgili mevzuatlar Ecz." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları