Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Bilgisayarın blok diyagramı

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Bilgisayarın blok diyagramı"— Sunum transkripti:

1 Bilgisayarın blok diyagramı
Bilgisayar nedir? Bilgisayar, veri giriş ünitesi, işlem ünitesi, çıkış ünitesi adında üç ana bölümden oluşan bir elektronik aygıttır. Veri Giriş Ünitesi İşlem Ünitesi Çıkış Ünitesi Bilgisayarın blok diyagramı Bilgisayar; veri giriş ünitesi ile alınan verileri hızlı ve doğru olarak işlem ünitesi ile işleyen verilerin sonucunu çıkış ünitesi ile kullanıcıya ulaştıran elektronik aygıta denir.

2 Bilgisayarın Tarihçesi
İnsanoğlunun ilk zamanlarda ihtiyaçları basit ve azdı. Zaman geçtikçe nüfusun artması ihtiyaçların da artmasına sebep oldu. İnsanoğlu, ilk hesap işlerini parmak hesabı ile ve parmak hesabının yeterli olmadığı yerlerde de çakıl taşlarını kullanarak yapmıştır. İhtiyaçların artması insanoğlunu değişik aygıtlar icat etmeye mecbur kılmıştır.

3 Abacus Hesap işlemleri için kullanılan aygıtları bilgisayarın ilk temelleri olarak kabul edersek Abacus ilk bilgisayardır denilebilir. Bu hesaplayıcının M.Ö 1000 yıllarında Çinliler tarafından kullanıldığı kabul edilmiştir. Günümüzde ilköğretimde sayı saymayı ve basit matematiksel işlemleri öğretmek için kullanılan bu aygıt teller üzerine dizili boncuklardan meydana gelmektedir.

4 Pascalline Hesap makinesi sayılabilecek ilk ciddi icat Fransız matematikçisi Blaise Pascal tarafından geliştirilmiştir. Babası vergi dairesinde memur olarak çalışan Pascal 16 yaşında iken babasının işlerini kolaylaştırmak için bir hesap makinesi yapmayı planlamış. Uzun çalışmalar sonunda 1642 yılında Pascalline adlı hesap makinesini icat etmiştir. Değişik sayıda dişleri olan çarklardan meydana gelen bu makine toplama ve çıkarma işlemlerini yapabiliyordu.

5 Leibniz Çarkı Alman matematikçisi Gottfried Wilhelm Leibniz Pascal’ın 1642 yılında hazırladığı hesaplayıcının fonksiyonlarını daha da arttırarak 1671 yılında Leibniz Çarkı adlı aygıtı icat etti. Bu aygıt; toplama ve çıkarma işlemlerinin yanı sıra bölme, çarpma ve karekök alma işlemlerini de yapabiliyordu.

6 Fark Makinesi Babbage uzun süren çalışmalar sonunda Fark Makinesini 1830 yılında icat etti. Babbage daha sonra Analitik Makine adını verdiği proje üzerinde çalışmaya başladı. Bu makine buhar gücü kullanılarak otomatik olarak çalışacak ve diğer hesaplayıcılardan daha fazla fonksiyona sahip olacaktı. Babbage’ın ölümü ile proje yarım kaldı. Babbage analitik makinede mantıksal işlem birimi, veri depolama birimi, giriş çıkış üniteleri kullanmayı planlıyordu.

7 İkili sayı düzeni Günümüz bilgisayarlarının temel mantığını oluşturan ikili sistemi George Boole tarafından geliştirilmiştir. Bu cebir prensibine göre sayılar, ikili sayı sisteminde kullanılırlar. Yani bu sistemde 0 ve 1 sayısından başka sayı yoktur. Bu sayı sistemini iki sayı sistemi manasında Binary sayılar denir.

8 Mark-I Amerikalı istatistikçi Herman Hollerith 1890 yılı nüfus sayımında delikli kart kullanarak geliştirdiği makineyi kullandı. Hollerith’ın geliştirdiği bu makine J.M.Jaquard’ın 1806 yılında kullandığı kart sistemini kullanıyordu. Mark-I, kartları verilen kodlara göre delerek bilgiyi kaydediyor, delikli karttaki bilgileri tekrar okuyabiliyor ve bu bilgileri kullanabiliyordu. Geliştirilen makinenin daha öncekilere göre üstünlükleri vardı. Fakat arzu edilen hız ve doğru sonuca ulaşılamamıştı. Mark-I insan müdahalesi ile işlem gördüğü için yarı otomatik çalışıyordu.

9 Eniac Mark-I’den kısa bir süre sonra Pensilvanya Üniversitesinde John Mauchly ile J.Presper Eckert ENIAC (Electronic Numerical Integrator and Calculator) isimli sayısal elektronik bilgisayarı 1946 yılında tamamladı. Yapımında adet elektronik tüp kullanılan ENIAC; 150 Kwatt gücünde idi ve 50 ton ağırlığıyla 167 m2 yer kaplıyordu. Saniyede 5000 toplama işlemi yapabiliyordu. Mark-I’den 1000 kat daha hızlıydı. Eniac askeri amaçla üretildi ve top mermilerinin menzillerini hesaplamak için kullanıldı.

10   Edvac Aynı yıllarda matematikçi John Von Neumenin görüşleri doğrultusunda EDVAC (Electronic Discrete Variable Automatic Computer) adlı yeni bir bilgisayar ürettiler. Bu bilgisayar ENIAC’dan on kat daha hızlı çalışabiliyordu. Edvac, komutların diğer veriler gibi bilgisayara dışardan girilmesini sağlıyordu. Bu özellik programcılara büyük kolaylık sağlamıştır

11 Univac EDVAC’dan sonra 1951 yılında UNIVAC (Universal Automatic Computer) isimli bilgisayar yapıldı. UNIVAC, ENIAC bilgisayarını yapan kişiler tarafından geliştirildi. UNIVAC ilk defa manyetik teyp kullanarak verileri depolayan bilgisayar idi.

12 IBM 700 serisi 1950’den sonra vakum tüplerin sık olarak kullanılmaya başlandığı dönemlerdir. Univac ve IBM 700 serisi vakum tüpler kullanılarak yapılan elektronik bilgisayarlardır. Vakum tüplerin çok enerji harcanması, ısınması bu bilgisayarların sürekli arıza yapmasına sebep oluyordu. Vakum tüplerin boyutlarının da büyük olması başka bir sorundu. Bu yıllarda program yazabilmek için kullanılan bilgisayarın donanımının çok iyi bilinmesi gerekiyordu. Program yazmak için makine dili kullanılıyordu.

13 Philco Transac S-200 ve IBM 1401
1947 yılında transistörün kullanılmaya başlandığı yıllardır. Transistörler vakum tüplere göre az enerji harcayan, az yer kaplayan, fazla ısınmayan elektronik devre elemanlarıdır. Transistörlerin kullanılamaya başlanması bilgisayar kullanılarak üretilen ilk bilgisayarlara; Philco Transac S-200 ve IBM 1401 örnek verilebilir.

14 IBM 360 1960’dan sonra entegre devreler üretilmeye başlandı. Entegreler, binlerce transistörü içerisinde bulunduran devre elemanları idi. Entegrelerin kullanılması; bilgisayarın boyutlarının küçülmesinin, maliyet azalmasına ve işlem hızının artmasına sebep odu. Bu yıllarda manyetik diskler üretildi, entegrelerin kullanımı ile merkezi işlem birimleri üretilmeye başlandı. IBM 360 entegre devre elemanın kullanıldığı ilk bilgisayarlardandır.

15 Intel 4004 Mikro İşlemcisi 1970’den sonra entegre devre teknolojisi hızla gelişimine devam etti. Ve entegreleri birleştirilerek chipler üretilmeye başlandı. Intel 4004 entegrelerin birleştirilmesiyle hazırlanan ilk Merkezi İşlem birimi sayılabilir.

16 Apple 1977 yılında piyasaya çıkan apple iki üniversite öğrencisi tarafından bir evin garajında üretilmiştir. Apple’da klavye ve monitör bulunuyordu. Yani bu dönemden sonra artık kişisel bilgisayar dönemi başlamıştır.

17   IBM PC Günümüzde de söz sahibi olan IBM firması ilk kişisel bilgisayarını 1981 yılında piyasaya sürdü. Kısa bir zaman diliminde standart haline gelen IBM PC’lerin 4 yıl sonunda bir milyonuncusu satıldı. Üretimi Uzakdoğu ülkelerinde daha yaygın olarak yapıldı. Yazılımlar da IBM PC’ye uyumlu olarak yazılmaya başladı.

18 İşbirlikli Çalışma Zamanı
Şimdi herkes 5 kişilik birer grup oluştursun. Az sonra soracağım sorulara yazılı yanıtlar vereceksiniz. Tüm sorulara doğru cevap veren gruba ödül var!!

19 Sorular 1.Bilgisayarın çalışma mantığı nasıldır?

20 Sorular 2.Bilinen en eski bilgisayar aşağıdakilerden hangisidir?
Abacus Fark makinesi Edvac Eniac

21 Sorular 3. Pascalline adlı hesap makinesi hangi işlemleri yapabiliyordu? Bölme-çarpma Toplama-çıkarma-bölme Çıkarma-çarpma Toplama-çıkarma


"Bilgisayarın blok diyagramı" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları