Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Yrd.Doç.Dr.Levent Malgaca,20101 Temel Bilgi Teknolojilerine Giriş Bilgisayarlar Bilgisayar nedir ? Bilgisayar Tarihçesi Donanım Yazılım İnternet.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Yrd.Doç.Dr.Levent Malgaca,20101 Temel Bilgi Teknolojilerine Giriş Bilgisayarlar Bilgisayar nedir ? Bilgisayar Tarihçesi Donanım Yazılım İnternet."— Sunum transkripti:

1 Yrd.Doç.Dr.Levent Malgaca,20101 Temel Bilgi Teknolojilerine Giriş Bilgisayarlar Bilgisayar nedir ? Bilgisayar Tarihçesi Donanım Yazılım İnternet

2 Yrd.Doç.Dr.Levent Malgaca,20102 Bilgisayar belirli komutlara göre veri işleyen ve depolayan bir makinadır. Bilgisayarların çalışma prensibi; matematiksel işlem temeline dayanır. Çeşitli programlama dilleri ile hazırlanmış olan yazılımlar sayesinde, bir çok alanda kullanılabilmektedir. İnternetin insan hayatına girip yaygınlaşmasıyla bilgisayarın önemi daha da artmıştır. Güncel bilgisayarlar kişiselleşerek Personal Computer (PC) adını alarak, cebe sığacakPC kadar küçülmüş ve hızları büyük aşamalar kaydetmiştir. Gelişen teknolojiyle birlikte bilgisayar fiyatları da giderek düşmektedir. Bilgisayar Nedir ?

3 Yrd.Doç.Dr.Levent Malgaca,20103 Bilgisayar Tarihçesi İlk büyük gelişme; 1890'da H. Hollerith (ABD) tarafından yapılan ve delikli kart sistemiyle veri girişi yapılan bilgisayar olmuştur. Temeli 1937’ deki Mark 1’ e dayanır. II.Dünya Savaşı sürecinde, ordunun daha hızlı bilgisayarlara gereksinim duyması ile elektron tüplerine dayalı (bugünkü çiplerin atası) ENIAC (1945) geliştirilmiştir. 1950’lere kadar kullanılmıştır. 167 m2 yer kaplıyordu, saatte 180 kW elektrik harcıyordu. Ticari anlamda satışa sunulan ilk bilgisayar UNIVAC (1952) dır. 1960'lı yıllardan sonra elektron tüplerinin yerini önce transistorlar, daha sonra da yüzlerce transistorün birleşimi olarak tarif edilebilecek entegre devreler yer almıştır. Bugün bilgisayar teknolojisinde kullanılan mikroçipler ise, bir çok entegre devrenin birleşip küçültülmüş halidir. ENIAC UNIVAC ANAKART

4 Yrd.Doç.Dr.Levent Malgaca,20104 Donanım Bilgisayarda bulunan elektronik ve mekanik aygıtların tamamına verilen isimdir. Donanım kavramı bir bilgisayarın dokunulabilir tüm bileşenleridir. Donanım örnekleri:

5 Yrd.Doç.Dr.Levent Malgaca,20105 Yazılım Yazılım kavramı bilgisayardaki maddi olmayan tüm bileşenleri tanımlar. İşletim sistemi örnekleri: Yazılım dilleri örnekleri :

6 Yrd.Doç.Dr.Levent Malgaca,20106 İnternet İnternet, dünya genelindeki bilgisayar ağlarını ve kurumsal bilgisayar sistemlerini birbirine bağlayan elektronik iletişim ağıdır.[[ Bilginin hızlı, kolay ve düşük maliyetli bir biçimde yayılmasını sağlar. Bilgi teknolojileri içinde İnternet, sürekli gelişen kendini yenileyen ve geleceğin bilgi teknolojisi olmaya adaydır. Internet uygulamaları;  e-posta  e-banka  e-devlet  e-ticaret olarak kısaca özetlenebilir.

7 Yrd.Doç.Dr.Levent Malgaca,20107 1. http://tr.wikipedia.org Kaynaklar


"Yrd.Doç.Dr.Levent Malgaca,20101 Temel Bilgi Teknolojilerine Giriş Bilgisayarlar Bilgisayar nedir ? Bilgisayar Tarihçesi Donanım Yazılım İnternet." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları