Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Bilgisayarın atası olarak kabul edilen icat abaküstür. Abaküs, Çinliler tarafından 1800- lü yıllarda bulundu.Bu icadı araştıran filozof Hebiniz Pascal.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Bilgisayarın atası olarak kabul edilen icat abaküstür. Abaküs, Çinliler tarafından 1800- lü yıllarda bulundu.Bu icadı araştıran filozof Hebiniz Pascal."— Sunum transkripti:

1

2 Bilgisayarın atası olarak kabul edilen icat abaküstür. Abaküs, Çinliler tarafından 1800- lü yıllarda bulundu.Bu icadı araştıran filozof Hebiniz Pascal toplama-çıkarma yapan aritmetre adlı bir makine icat etti.Bu aletin içine daha sonra çarpma ve bölme işlem- leri eklendi.

3 1830 yılında Charles Booboge önce fark makinasını icat etti. Bu makine buharla otomatik olarak çalışıyordu ve diğer bilgisayardan farklı fonksiyonları vardı; ayrıca işlem birimi, depolama birimi ve giriş çıkış üniteleri de bulunuyordu.Adolo- ve Louse,analitik makine ile ilgili çalışma- lar yaptı ve Bernolli sayılarını hesaplayan bir program yazdı.

4 Bu, dünyanın ilk programıdır.Daha sonra 1850 yılında Charles Boole sadece 0 ve 1 sayılarının kullanıldığı ikilik sayı sistemini buldu. 1946 yılında Mark 1 adında gelişmiş bir bilgisayar yapıldı ve bilgisayar Amerika’daki nüfus sayımında kullanıldı. 2. Dünya Savaşına gelindiğinde daha yüksek hız, daha küçük hacim ve daha az maliyet gibi arayışlar arttı, araştırmalar hızlandı. Elektronik teknolojisindeki gelişmelerle 1975 yılında 8800 isimli bir bilgisayar devresi ortaya çıktı. 1977 yılında piyasaya sürülen bilgisayarlarda ise monitör ve klavye yerini aldı.

5

6


"Bilgisayarın atası olarak kabul edilen icat abaküstür. Abaküs, Çinliler tarafından 1800- lü yıllarda bulundu.Bu icadı araştıran filozof Hebiniz Pascal." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları