Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

2012 Sektörel Analiz Raporu 26 EYLÜL 2013 İstanbul

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "2012 Sektörel Analiz Raporu 26 EYLÜL 2013 İstanbul"— Sunum transkripti:

1 2012 Sektörel Analiz Raporu 26 EYLÜL 2013 İstanbul
Hüseyin BAYSAK Genel Sekreter Savunma ve Havacılık Sanayii İmalatçılar Derneği

2 SaSaD Kimdir; Ne Yapar Savunma Havacılık Sanayii İmalatçılar Derneği (SaSaD) Türk Savunma ve Havacılık Sanayii’nin gelişimine, güçlenmesine ve rekabet yeteneğine katkıda bulunmak misyonu ile 1990 yılında dönemin savunma sektörünün 12 lider kuruluşunun üst yöneticileri tarafından kurulmuştur. Bu gün 158 üyesi bulunmaktadır. Bunların 118 asil üye (54 Tüzel;64 Gerçek Kişi ) ve 40 adedi ise aday üye olarak yer almaktadır.

3 SaSaD Kimdir; Ne Yapar SaSaD olarak;

4 SaSaD Kimdir; Ne Yapar

5 2012 Yılında Ülkemiz ve Dünyada Savunma ve Havacılık Sektörü
2012 yılı Savunma ve Havacılık Sektörümüz için başarılı bir yıl olarak tamamlanmıştır. Sektör 2012 yılında önceki yıla göre %9 artış ile 4.8 milyar dolar ciro,15%lik artış ile 1.3 milyar dolar ihracat ve 15% lik artış ile 772 milyon dolar Ar-Ge harcaması gerçekleştirmiştir. Küresel bir krizin yaşandığı ve pek çok ülkenin savunma harcamalarında önemli kısıntılar yaptığı bir dönemde sektördeki bu gelişme memnuniyet vericidir.

6 2012 Yılında Ülkemiz ve Dünyada Savunma ve Havacılık Sektörü
Yaşanan küresel kriz sonrası pek çok ülkede, özelde gelişmiş batı toplumlarında , savunma harcamalarında ciddi bir kısıntıya gidildiğini izlemekteyiz . Savunma harcamalarında batı toplumunda (Avrupa (özelde Batı Avrupa) ve A.B.D) kısıntılara gidilir iken gelişen pazarların (Doğu Avrupa; Merkezi ve Pasifik Asya; Orta Doğu; Latin Amerika) bu boşluğu bugün doldurmakta olduğu görülmektedir. A.B.D ve Avrupa’nın görünen harcama tutarlarında küçük artışlar olsa da, bunların sabit Dolar veya Euro karşılıklarında önemli düşmelerin olduğu söylenebilir.

7 DÜNYA SAVUNMA HARCAMALARI

8 2012 Yılında Ülkemiz ve Dünyada Savunma ve Havacılık Sektörü
Sivil Havacılık sektöründe gelişmeler; 2007 de yaşanan daralmayı takiben, son 2-3 yıldır iyi ve olumlu yönde seyretmektedir. Sektörün yıllık sivil uçak teslimatı 1000 seviyesini aşmıştır. Büyük havacılık firmalarının (Boeing, Airbus,v.b) sipariş defterleri doludur ve mevcut siparişlerin halihazırdaki üretim kapasitesi ile 7-8 yılda karşılanabileceği, önümüzdeki asgari 5 yıllık dönemde de yeni siparişlerin her yıl 10% artmasının beklendiği ifade edilmektedir. Gelecek 20 yıl için yeni uçak siparişi ve yıllık uçak teslimatı öngörülmektedir. Bu tablo gelişmekte olan Türk Sivil Havacılık İmalat sektörü için de iyi bir haber olmaktadır.

9 Sivil Havacılık Pazarı- Yeni Siparişler

10 Savunma ve Havacılık Sektörü Yakın Dönem Analizi
Yurt Dışında özellikle A.B.D ve Batı Avrupa’nın savunma bütçelerinin önümüzdeki 25 yıl boyunca ne şekilde oluşturulacağı konusunda netlik bulunmamaktadır. Batı Avrupa’da mevcut harcama statüsünün çok az artarak korunacağı varsayılmaktadır. A.B.D de gelecek 10 yılda 500 Milyar Dolar kesinti yapılması konusunda farklı görüşler bulunmaktadır. Bu boyutta bir savunma harcama kısıntısının ülke güvenliğini zora sokacağı yönünde kuvvetli görüşler bulunmaktadır. Buna rağmen A.B.D’nin savunma harcamalarının 2012 seviyesi veya biraz altında gerçekleşebileceği de varsayılmaktadır.

11 Savunma ve Havacılık Sektörü Yakın Dönem Analizi
Dünya Savunma harcamalarında A.B.D ve Batı Avrupa’daki kısıntılara rağmen düşük oranda artış eğiliminin devam edeceği tahmin edilmektedir. Gelişen Pazarların harcamalarında ise artış eğiliminin süreceği ve yakın dönemde tüm sanayileşmiş ülkelerin bu bölgeye odaklanacağı öngörülmektedir. Gelişmekte olan pazarlardan Orta Doğuda A.B.D nin; Latin Amerika’da Avrupa’nın hakimiyetinin devam edeceği, APAC’ın tüm oyuncuların paylaşımına açık olacağı değerlendirmesi yapılmaktadır.

12 Gelişen Pazarlarda 2011-2020 Savunma Bütçe Öngörüleri
Gelişen Pazarlarda Savunma Bütçesi ve Satın Alımlarda Yabancı PAYI Öngörüsü 2,907bn$ 1,069bn$ Gelişen Pazarların yıllarına ait toplam Savunma Bütçe Öngörüleri 2020 yılında Savunma Tedariklerinde Yabancı Ülkelerin Payı (%) 58% 657bn$ 46% 63% 68% 429bn$

13 Savunma ve Havacılık Sektörü Yakın Dönem Analizi
Ayrıca yine bu dönemde akıllı şehirler ,sınır güvenliği , kıymetli varlıkların asimetrik tehdide karşı korunması gibi güvenlik konularında taleplerin ağırlık kazanacağı değerlendirilmektedir. Bu projelere IT; Savunma; Telekom; Güvenlik; Yapı; Net Work Güvenliği teknolojilerinin sahipleri tedarikçi olacaktır. Akıllı şehir projelerinde yılları arasında 117 milyar $ lık proje beklentisi bulunmaktadır. Sektör oyuncularımızın yenilikçi, yaratıcı çözümlerle gelişmekte olan pazarlara yönelmesi pazardan pay almanın önemli-vazgeçilmez koşullarından biri olduğu değerlendirilmektedir.

14 Gelecek 10 Yılda Savunma Sanayii için Kritik Konular
Güvenlik Harcamaları Savunmayı Geçecek (Sanayi’ ye etkisi yüksek, olasılık orta) Sanayicinin yeni pazarlarda yatırım yapması gerekecektir. Pazarlarda yeni girişimcilerle ve diğer sektör oyuncuları ile rekabete girilecektir. Gelişmekte olan pazarlar; A.B.D ve AB Sanayicileri için hedef pazarlar olacaktır. (Sanayi’ ye etkisi yüksek, olasılık yüksek ) Modernizasyon talebi artacak; lojistik destek ön plana çıkacak Yerel Endüstriye özendirici uygulamalar,Teknoloji ve bilgi transferi ortaklıkları ( JV ;Endüstrileşme;M&A)

15 Gelecek 10 Yılda Savunma Sanayii için Kritik Konular
Güçlü Sanayiler/ülkeler gelişmekte olan pazar sanayicilerinin fırsat merkezi olacak Asya –Pasifik ve Latin Amerika’da Ekonomide ve Politikada stabilite önemli bir faktör olacak Maliyet bilinci olan müşterilerle ticaret yapılacak (Sanayi’ ye etkisi yüksek, olasılık yüksek ) Maliyet etkin çözümler Yeşil ,etkin,akıllı, çok amaçlı ve geliştirilebilir platformlar COTS ürünlerin kullanımının arttırılması, güçlü tedarik zincirlerinin oluşturulması

16 Gelecek 10 Yılda Savunma Sanayii için Kritik Konular
Sanayicilerin yeni çehre ile rekabete girmesi (Sanayi’ ye etkisi yüksek, olasılık yüksek ) Birleşme ve satın almalar R&D yatırımlarında diğer oyuncularla paylaşım Şeffaflık ve yenilikçiliğin yükselişi


"2012 Sektörel Analiz Raporu 26 EYLÜL 2013 İstanbul" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları