Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

(SAHİP OLMAK). Have / Has got sahip olmak anlamındadır. I, you, we, you, they I, you, we, you, they He, she, it He, she, it.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "(SAHİP OLMAK). Have / Has got sahip olmak anlamındadır. I, you, we, you, they I, you, we, you, they He, she, it He, she, it."— Sunum transkripti:

1 (SAHİP OLMAK)

2 Have / Has got sahip olmak anlamındadır. I, you, we, you, they I, you, we, you, they He, she, it He, she, it

3 OLUMLU DÜZ CÜMLE YAPISI OLUMLU DÜZ CÜMLE YAPISI I have got a car. Benim (bir) arabam var. Cümle olumlu ise Türkçe’ye çevirdiğimizde cümlenin sonuna VAR koyarız. Cümle olumlu ise Türkçe’ye çevirdiğimizde cümlenin sonuna VAR koyarız.

4 OLUMSUZ DÜZ CÜMLE YAPISI I haven’t got a car. Benim (bir) arabam yok. Cümle olumsuz ise Türkçe’ye çevirdiğimizde cümlenin sonuna YOK koyarız. Cümle olumsuz ise Türkçe’ye çevirdiğimizde cümlenin sonuna YOK koyarız.

5 OLUMLU SORU CÜMLE YAPISI Have you got a car? Senin (bir) araban var mı? Has Jim got a car? Jim’in (bir) arabası var mı?

6 Have you got a car? Yes. Yes, I have. Yes, I have got a car. Yes. Yes, I have. Yes, I have got a car. No. No, I haven’t. No, I haven’t got a car.

7 Has Tim got a car? Yes. Yes, he (Tim) has. Yes, he (Tim) has got a car. Yes. Yes, he (Tim) has. Yes, he (Tim) has got a car. No. No, he (Tim) hasn’t. No, he (Tim) hasn’t got a car. No. No, he (Tim) hasn’t. No, he (Tim) hasn’t got a car.

8 HATAYI NEREDE YAPARIZ?

9 Türkçe’den İngilizce’ye çevirirken; Türkçe’den İngilizce’ye çevirirken; Jane’in kalemi var. Jane has got a pen. Jane’s has got a pen. Burada APOSTROPHE ( ’s ) kesinlikle kullanmamalıyız. Şöyle düşünebiliriz; Sahip olmak kavramında Jane’in derken buradaki ( -’in ) ekini HAVE/HAS GOT veriyor diyebiliriz. Burada APOSTROPHE ( ’s ) kesinlikle kullanmamalıyız. Şöyle düşünebiliriz; Sahip olmak kavramında Jane’in derken buradaki ( -’in ) ekini HAVE/HAS GOT veriyor diyebiliriz.

10 Jane’s mother has got a pen. Burada ise APOSTROPHE ( ’s ) kullanabiliriz. Çünkü kaleme sahip olan Jane değil annesi. Anneye sahip olan Jane olduğu için (’s) kullanıyoruz. Jane’in annesinin kalemi var. Burada annesinin kelimesindeki –nin eki HAVE-HAS GOT tan geliyor. Burada ise APOSTROPHE ( ’s ) kullanabiliriz. Çünkü kaleme sahip olan Jane değil annesi. Anneye sahip olan Jane olduğu için (’s) kullanıyoruz. Jane’in annesinin kalemi var. Burada annesinin kelimesindeki –nin eki HAVE-HAS GOT tan geliyor.

11 Türkçe’den İngilizce’ye çevirirken; Türkçe’den İngilizce’ye çevirirken; Benim futbol topum var. I have got a football. My have got a football. YANLIŞ; Mülkiyet sıfatlarından sonra mutlaka bir İsim gelmeli, tamlama olmalı. YANLIŞ; Mülkiyet sıfatlarından sonra mutlaka bir İsim gelmeli, tamlama olmalı. My friends have got a football. DOĞRU; MY burada friends i niteliyor. Topa sahip olan arkadaşlar. DOĞRU; MY burada friends i niteliyor. Topa sahip olan arkadaşlar.


"(SAHİP OLMAK). Have / Has got sahip olmak anlamındadır. I, you, we, you, they I, you, we, you, they He, she, it He, she, it." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları