Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

AHİ EVRAN ÜNİVERSİTESİ KAMPÜS KART UYGULAMASI

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "AHİ EVRAN ÜNİVERSİTESİ KAMPÜS KART UYGULAMASI"— Sunum transkripti:

1 AHİ EVRAN ÜNİVERSİTESİ KAMPÜS KART UYGULAMASI

2 Fotoğraf Alanı EMV çip İçinde Elektronik Para MasterCard PayPass
Kart Özellikleri / Ön Yüz Fotoğraf Alanı EMV çip İçinde Elektronik Para Çoklu Uygulama Güvenlik MasterCard PayPass Temassız Hızlı İşlem Uluslararası Geçerlilik Master Card Banka Kartı / Talimat Hesabı Tüm Bankacılık Hizmetleri Uluslararası Geçerlilik

3 Manyetik Şerit CVV Anten Kart Özellikleri / Arka Yüz
ATM ve POS işlemleri CVV (Güvenlik Numarası) Anten PayPass hızlı işlemleri

4 TEMASSIZ İŞLEM Diğer banka uygulamalarından farkı, temassız özelliği kredi kartında değil banka kartında kullanıma sunulmuş olmasıdır. Temassız ödeme, 35 TL ve altındaki ödemelerde kartı terminale temas ettirmeden ve şifresiz işlem yapmayı sağlayan ödeme teknolojisidir. Karta bakiye yüklendikten sonra temassız işlem yapılabilir. Karta yüklenen bakiye, elektronik para özelliğini kazanır ve 35 TL ve altı ödemelerde temassız kullanılır. Şifre tuşlamadan kartı sadece POS’a göstermek yeterlidir.

5 Vadesiz Mevduat Hesabı
Talimat Hesabı (Vadesiz Mevduat Hesabı): Bank24 Jet’in bağlı olduğu vadesiz hesaptır. Yükleme Emri Bakiyesi: Vadesiz Hesap üzerinden ya da Nakit Yükleme ile yapılan yüklemelerde, paranın chip üzerine gitmeden önce tutulduğu sanal ön ödeme hesabıdır. Kart Bakiyesi (E-Cüzdan=Chip): Müşterinin kart üzerinde tutulan, belli bir maksimum limiti olan gerçek parasıdır. Kart Limiti (Karta Yüklenecek Maksimum Tutar): Kartın üzerinde tutulabilecek en yüksek bakiye tutarını ifade eder. Kişi, Maksimum Limiti, Bankanın belirlediği limitin üzerinde olmamak kaydıyla değiştirebilir. 5 TL-100 TL arası. Otomatik Yükleme Talimatı: Talimat hesabı üzerinden verilecek Otomatik Yükleme Talimatı ile Temassız işlemler sonucu eksilen kart bakiyesi, her şifreli işlemde kart limitine otomatik olarak tamamlanır. Bank24 JET Sistem Bileşenleri Vadesiz Mevduat Hesabı (Bankacılık Sistemi) Yükleme Emri Bakiyesi Kart Yönetim Sistemi Kart Bakiyesi Kart Yönetim Sistemi/Kart

6 ADK (İnternet-Dialog)
Bank24 JET İşleyişi / Dolum Nakit para ile Nakit Yatırmalı Halkbank ATM’lerinden doğrudan yükleme ile Vadesiz Hesap ile Halkbank ATM’lerinden Vadesiz Hesap ile İnternet ve Dialog üzerinden verilecek yükleme talimatı ile POS+Temassız Okuyucu Bank24 JET Menüsünden Hesaptan Yükleme ADK (İnternet-Dialog) Bank24 JET Menüsünden Hesaptan Yükleme Kartın ATM ya da POS’ta yapılan ilk şifreli işleminden sonra karta e-para olarak yüklenir. ATM Bank24 JET Menüsünden Hesaptan Yükleme Para yatırmalı ATM’lerde Nakit Yükleme

7 İnternet Bankacılığı’ndan Bank24 Jet Kart İçin Yapılan İşlemler
Bank24 Jet Kart Bilgileri Kart Hareketleri Bakiye Yükleme Otomatik Yükleme Talimatı Kart Bilgileri Güncelleme Karta Hesap Bağlama Kart Limiti Güncelleme Talimat Hesabı Güncelleme Şifre Üretme

8 BANK24 JET KARTLARIN ATM’LERDE KULLANIMI
Bank24 JET kartın temassız işlemlerde kullanılabilmesi için karta para yüklenmesi (vadesiz hesaba değil) gerekmektedir. Bu işlem için, kart ATM’e takıldığında gelen ilk ekrandan Karta Para Yükleme seçilir.

9 Karta Nakit Para Yükleme
Karta Para Yükleme seçildikten sonra gelen ekrandaki uyarı mesajı kabul ediliyorsa Evet tuşlanarak ikinci ekrana geçilir; nakit yükleme için Para Yatırarak seçeneği seçilerek istenilen tutar sağ alt bölümde açılan üniteye yerleştirilir.

10 Kart Limit Belirleme Bank24 JET kartları ilk kez basıldığında temassız işlemlerde kullanılmak üzere kart üzerinde tutulacak maksimum tutar 100 TL olarak belirlenmiştir. Örneğin 150 TL yatırılmak istenirse 100 TL’si karta yüklenirken, 50 TL’si karta yüklenmek üzere Yükleme Emri Bakiyesi’nde bekler. (vadesiz hesapta değil) Kart üzerinde tutulacak maksimum tutarı, kullanıcı Kart Limiti Güncelleme seçeneğinden 5 TL ile 100 TL arasında bir tutarla kendisi belirleyebilir.

11 Vadesiz Hesap İşlemleri
Bank24 JET kartlar aynı zamanda Banka Kartı olduğu için, ATM’lerde yapılan tüm banka kartı ve Vadesiz hesap ile ilgili işlemler (Vadesiz Hesaba para yatırma/çekme vs.) Bank24 Jet ile yapılabilir. Banka kartı ve vadesiz hesap işlemleri, ilk gelen ekrandan Banka Kartı İşlemleri seçeneği seçildikten sonra yapılabilir.

12 İnternet Bankacılığı ile Jetkarta Para Yükleme
- Para Transferleri menüsünden "Kendi Hesabıma Transfer" linkinden "Transfer Edilecek Tutar" kısmı girilip, devam düğmesine tıklanır. En son olarak "İşlemi Tamamla" düğmesi tıklanır. Böylelikle Bank24 Jetkart hesabınıza para transfer etmiş olursunuz.

13 - Transfer ettiğimiz tutarı Bank24 Jet kartımıza yüklemek için "Bank24 Jet kart" menüsünden "Bakiye Yükleme" linkini kullanarak yapabilirsiniz. Bu linke tıkladıktan sonra açılan kısımda "Transfer Edilecek Tutar" kısmını girdikten sonra "Devam" düğmesini ve en son olarak "İşlemi Tamamla" düğmesini tıklayarak Jet kartımızın bakiyesini güncellemiş oluruz.

14 Bank24 JET Kart Şifreli İşlem (Temaslı-Şifreli)
Hızlı ödeme işlemleri dışındaki tüm işlemler şifreli olarak gerçekleştirilir. Şifreli işlemlerde, Bank24 JET, merkezden işlem onayı alır. Sırasıyla; Talimat (Vadesiz) Hesabı’ndan işlem tutarı düşülür, Yeterli bakiye yoksa, eksik bakiye önce Yükleme Emri Bakiyesi’nden, Bakiye yine yeterli değilse Kart Bakiyesi’nden tamamlanır. Ancak, Otomatik Yükleme Talimatı verilmiş ise yapılan şifreli işlemde, bakiye Yükleme Emri Bakiyesi’nden düşülür. Yükleme Emri Bakiyesi de yetersiz ise tutar yukarıdaki belirtilen sırayı takip ederek hesaplardan düşer. 1- Talimat Hesabı 2- Yükleme Emri Bakiyesi 3- Kart Bakiyesi Kullanılabilir Toplam Bakiye

15 İşlem İptali Yapılan işlemin iptali halinde,
İptal işlemi, gün sonu alınmamış ise yapılabilir. Gün sonu işlemi yapılması halinde, tutarın iadesi için Bankaya başvuru yapılmalıdır. Tutar talimat hesabından, Yükleme Emri Bakiyesinden ve/veya Kart bakiyesinden çekilmiş olsa dahi Kart hesabına iade yapılır. Kayıp/Çalıntı durumunda kart hesabında bulunan tutar nakit para hükmünde olup müşteriye iadesi yapılamamaktadır.

16 Kayıp / Çalıntı ve Arızalı Kart
Chip arızası veren , manyetik sorunu olan, isim değişikliği, fotoğraf değişikliği vb. olan durumlarda kartın şubeye teslim edilmesi gerekmektedir. Kart içinde bir bakiye bulunuyor ise kart bankamıza iade edildikten sonra tutar yeni karta iade edilebilir. Kartın kayıp/çalıntı durumlarında yenilenen karttan 20 TL ücret tahsil edilmektedir. Banka kaynaklı olmayan sebeplerle kart yenilenmesi durumunda kayıp/çalıntı prosedürü uygulanmaktadır.

17 KGS BİRİMİ AHİ EVRAN ÜNÜVERSİTESİ
Bilgisayar Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi KGS BİRİMİ kgs.ahievran.edu.tr


"AHİ EVRAN ÜNİVERSİTESİ KAMPÜS KART UYGULAMASI" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları