Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Buluş Araştırma Buluş Araştırma. Buluş Nedir ? Buluş Nedir ? Buluş Nedir ? Buluş ya da icat, daha önce bulunmayan bir şeyin insan çabasıyla geliştirilmesidir.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Buluş Araştırma Buluş Araştırma. Buluş Nedir ? Buluş Nedir ? Buluş Nedir ? Buluş ya da icat, daha önce bulunmayan bir şeyin insan çabasıyla geliştirilmesidir."— Sunum transkripti:

1 Buluş Araştırma Buluş Araştırma

2 Buluş Nedir ? Buluş Nedir ? Buluş Nedir ? Buluş ya da icat, daha önce bulunmayan bir şeyin insan çabasıyla geliştirilmesidir. İ catların ço ğ u daha önce var olan teknolojilerin yeni ve benzersiz biçimde bir araya getirilmesinin sonucudur.teknolojilerin Buluş ya da icat, daha önce bulunmayan bir şeyin insan çabasıyla geliştirilmesidir. İ catların ço ğ u daha önce var olan teknolojilerin yeni ve benzersiz biçimde bir araya getirilmesinin sonucudur.teknolojilerin

3 Buluş Nedir ? Buluş Nedir ? Buluş Nedir ? Bu yeni ürünbelirli bir insan gereksinimini karşılama çabası sonucunda, mucidin bir işi daha çabuk ya da daha verimli yapma iste ğ i sonucunda, hatta bazen rastlantıyla ortaya çıkabilir. Bireysel çalışmanın sonucu olabilece ğ i gibi, ekip çalışmasıyla da gerçekleştirilmiş olabilir.ürünverimli

4 Buluş Nedir ? Buluş Nedir ? Buluş Nedir ? Zaman zaman icatların, dünyanın farklı kesimlerinde aynı sıralarda, ama birbirlerinden ba ğ ımsız olarak ortaya çıktıkları da görülür. Yeni olan, tekni ğ in bilinen durumunu aşan ve sanayiye uygulanabilinen buluşlar patent tesciliyle korunabilir. Zaman zaman icatların, dünyanın farklı kesimlerinde aynı sıralarda, ama birbirlerinden ba ğ ımsız olarak ortaya çıktıkları da görülür. Yeni olan, tekni ğ in bilinen durumunu aşan ve sanayiye uygulanabilinen buluşlar patent tesciliyle korunabilir.

5 En önemli buluşlar nedir ? Takvim (M.Ö. 45): Takvimler astronomik olaylara göre ayarlanır. Evrende bizim için en önemli iki astronomik hadise de güneş ve ay oldu ğ una göre takvimlerimizi bunlara göre ayarlamamız son derece do ğ al. Bugün kullandı ğ ımız Gregoryen takvimin babasını, M.Ö. 45 yılında Sezar hazırlamış. Bu takvimin başlangıcı da Cleopatra ile ilk buluşmasıymış. Ancak bu takvim 128 yılda bir 1 gün atarmış. Bunu engelleyecek ince ayar 15 Kasım 1582'de yapılmış. Takvim (M.Ö. 45): Takvimler astronomik olaylara göre ayarlanır. Evrende bizim için en önemli iki astronomik hadise de güneş ve ay oldu ğ una göre takvimlerimizi bunlara göre ayarlamamız son derece do ğ al. Bugün kullandı ğ ımız Gregoryen takvimin babasını, M.Ö. 45 yılında Sezar hazırlamış. Bu takvimin başlangıcı da Cleopatra ile ilk buluşmasıymış. Ancak bu takvim 128 yılda bir 1 gün atarmış. Bunu engelleyecek ince ayar 15 Kasım 1582'de yapılmış. Eski Takvim Yeni Takvim

6 En önemli buluşlar nedir ? Pusula (206): Pusula, eski Çin hanedanlıklarından Qin'in bilim adamları tarafından keşfedilmiş. Çinli büyücüler, mıknatıs taşlarını fal bakarken kullanıyormuş. Sonunda birileri mıknatıs taşlarının belirli bir yönü gösterebildi ğ ini fark etmiş ve ilk pusula böylece ortaya çıkmış. Ancak bu pusuladan çok, bir platformun üzerine bırakılmış bir kaşıkmış. Manyetize edilmiş bir i ğ nenin yuvarlak bir kutuya konması ise 850 ile 1050 arasında bir zamanda, yine Çin'de gerçekleşmiş. Pusula olmasaydı neler olurdu bir düşünsenize!

7 En önemli buluşlar nedir ? M atbaa (1439): Yazılı bilgiyi ucuz olarak kitlelere ulaştırmak mümkün olmasaydı Rönesans da olmazdı, Pazar sabahı tam sayfa çengel bulmaca çözme keyfi de. Matbaa için gerekli çabaları Johann Gutenberg göstermiş ama safça bir insan oldu ğ undan sürekli kandırılmış. İ lk basılan İ ncil de Bay Gutenberg tarafından de ğ il, makinesine el koyan orta ğ ının o ğ lu tarafından matbaaya gitmiş. Neyse ki kitaplarda hep Gutenberg'in ismi var da adamca ğ ızın kemikleri sızlamıyor.

8 Mikroskop (16. yy): Lensler ve büyüteçler, Antik Yunan uygarlı ğ ında bile biliniyormuş. Ancak onlar bu lensleri yapmayı de ğ il, sadece ortası kenarlarından daha geniş kristallerin etkilerini biliyormuş. 1590'da iki gözlük imalatçısı Zaccharis Janssen ve o ğ lu Hans, bir tüpün içine dizdikleri lenslerin yakındaki bir cismi 10 kat yakına getirdiklerini fark etmiş. 1700'lü yılların başında Anton van Leeuwenhoek, 270 kat büyüten bir mikroskop yapmış ve olaylar gelişmiş! Mikroskop (16. yy): Lensler ve büyüteçler, Antik Yunan uygarlı ğ ında bile biliniyormuş. Ancak onlar bu lensleri yapmayı de ğ il, sadece ortası kenarlarından daha geniş kristallerin etkilerini biliyormuş. 1590'da iki gözlük imalatçısı Zaccharis Janssen ve o ğ lu Hans, bir tüpün içine dizdikleri lenslerin yakındaki bir cismi 10 kat yakına getirdiklerini fark etmiş. 1700'lü yılların başında Anton van Leeuwenhoek, 270 kat büyüten bir mikroskop yapmış ve olaylar gelişmiş!

9 BENI İ ZLEDI Ğ INIZ VE DINLEDI Ğ INIZ IÇIN TEŞEKKÜR EDERIM Hazırlayan: Beyza Arslantürk


"Buluş Araştırma Buluş Araştırma. Buluş Nedir ? Buluş Nedir ? Buluş Nedir ? Buluş ya da icat, daha önce bulunmayan bir şeyin insan çabasıyla geliştirilmesidir." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları