Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

CİLT REAKSİYONLARI AYSEL ENABOİFO

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "CİLT REAKSİYONLARI AYSEL ENABOİFO"— Sunum transkripti:

1 CİLT REAKSİYONLARI AYSEL ENABOİFO
ANKARA MEDICANA INTERNATIONAL HASTANESİ DAHİLİYE VE MEDİCAL ONKOLOJİ SORUMLU HEMŞİRESİ

2 AMAÇ Cilt reaksiyonlarını tanımlamak HEDEFLERİMİZ Risk faktörlerini tanımlamak Hemşirelerin cilt reaksiyonları hakkında bilgi düzeylerini artırmak

3 Ana Problemler Deri ve mukoza bütünlüğünün bozulması
Koruyucu mekanizmaların bozulması Mukozanın etkilenmesi ile beslenmenin bozulması Beden imajında değişme Yaşam Kalitesinin bozulması.

4 Risk Faktörleri Hastalıkla ilişkili - Pre-malign lezyonlar
- Primer ya da metastatik tümörler - Trombositopeni/koagulopati belirtileri - Kaşıntı - Sarılık - Ödem - Herpes zoster reaktivasyonu - Kemoterapi ve radyoterapi

5 Tedaviye Bağlı Yan Etkiler
Saç dökülmesi(Allopesi) Geçici eritem ya da ürtiker Kaşıntı Eritem Akne Kemoterapiye bağlı akral eritem Pigmantasyonda artış Telanjektazi Fotosensitivite Hiperkeratozis Ülserasyon Radyasyona bağlı etkiler Radyasyonun yan etkisinin artması “Radyasyon recall” dermatiti Tırnak değişiklikleri Kullanılan ilaca bağlı etkiler

6 Geçici Eritem ya da Ürtiker
Jeneralize ya da kemoterapinin uygulandığı alana lokalizedir. Genellikle kemoterapi uygulamasından sonra 30 dakika ile birkaç saat arasında oluşur. Genellikle kendi kendine iyileşir. İnfüzyon ya da ilaç tedavisinin durdurulmasını gerektirebilir.

7 İlişkili İlaçlar Doxorubicin Bleomycin Mechlorethamine Cytarabine
Cyclophoshamide Chlorambucil Methotrexate Thiotepa Asparaginase

8 Kaşıntı Hastalığa bağlı olabilir(lösemi,lenfoma,myeloma
adenokarsinoma) Radyoterapiye bağlı kuru deskuamasyon(derinin pul pul dökülmesi Opioid grubu ilaçlar ve antibiotiklere reaksiyon Derinin hipersensivite reaksiyonları GVHD Deri kuruluğu (yaygın)

9 Eritem Hipersensivite reaksiyonu
Maküler eritem lezyonlarından Stevens-Johnson sendromu ve toksik epidermal nekroza kadar değişir. Kemoterapötik ajanlar, antibiotikler, phenytoin sodyum gibi çeşitli ilaçlar.

10 Hipersensitivite 4 tipte gruplandırılır.
Genellikle tip 1 reaksiyonlar verir. İmmünglobülün E reaksiyonu. Lokal eritem ve kaşıntı ile başlayıp yaşamı tehdit eden sistemik anaflaksilere kadar ilerleyebilir. Bulantı, baş dönmesi, solunum güçlüğü, fasial ödem yada ürtiker.

11 Hipersensitif toksisitelerin derecelendirilmesi
Grade 1 Geçici kızarıklık yada genç ilaç ateşi<38 2 Rash, kızarıklık, ürtiker, dispne, ilaç ateşi >38 3 Ürtikerli yada ürtikersiz bronko spazm anjioödem/ödem hipotansiyon 4 Anaflaksi 5 Ölüm

12 Döküntü Farklı kemoterapi alan hastalarda görülebilir.
Mechlorothhamine, methotrexate, bleomycin gibi ilaçlarda görülür.

13 Akne Yüzde ya da gövdede yaygın eritem
Foliküler papül ve fistüller halinde ilerleyebilir. Dactinomycin, methotrexate, cyclosporin Kortikosteroidlerin uzun süre kullanımı.

14 Kemoterapiye Bağlı Akral Eritem
El-ayak Sendromu Ağrılı, simetrik, keskin sınırlı, yoğun ödematöz eritem ve fissürler Genellikle 3-5 gün süren prodromal karıncalanma dönemini takiben meydana gelir. Tırnakları içerebilir. Aynı ilaçlarla tadavide, tekrar görülür.

15 Eriteme Neden Olan İlaçlar
Capecitabine Yüksek doz cytarabine Cyclophosphamide Docetaxel Doxorubicin Fluorouracil Hydroxyurea Methotrexate Mercaptopurine Mitotane Mitoxantrone Paclitaxel Vinorelbine

16 Hiperpigmentasyon Kemoterapötik ilaç ya da onların metabolitleri tarafından melanositlerin uyarılması ile meydana gelir. Tırnak yataklarında, ağız mukozasında, kemoterapinin uygulandığı ven boyunca oluşabilir ya da jeneralize olabilir. 5-Flurouracil, Cyclophosphamide, Doxorubicin, Daunorubicin, Carmustine, Bleomycin, Busulfan, Hydroxyurea, Etoposide.

17 Telanjiektazi Kapiller yatakta değişikliklerdir.
Kronik/ kalıcı olabilir

18 Fotosensitivite Ultraviyole ışınlara yanıt olarak eritematöz yanıt artar. Akut güneş yanığı ya da kontakt dermatite benzer biçimde fotoallerji olabilir (kabarıklıklar ve alevlenme) Neden olan etkenler çok çeşitlidir (antitümör antibiotikler, antimetabolitler gibi) Güneşe yönelik güvenlik önlemlerinin bilinmesi gereklidir.

19 Hiperkeratozis Deride kalınlaşma ve ödem
İnce motor fonksiyon kaybına neden olabilir Bleomycin’in doz birikimine bağlı bir yan etkidir - Kısmen geri dönüşlüdür. - Akciğerde fibrotik değişikliklerin belirtisi olabilir.

20

21 Ülserasyon Vezikant ajanların ekstravazasyonu ile ilgili olmayan sınırlı ülserasyonlar Neden olan ilaçlar - Bleomycin (Basınç noktalarında eritem ve ödem) - Hydroxyurea (Bacaklarda ağrılı ülserasyonlar) - Methotrexate (Ülsere kadar ilerleyen veziküller)

22 Radyasyona Bağlı Etkiler
Kuru deskuamasyon ( deride pul pul dökülme) Kaşıntı Hiperpigmantasyon ve telanjiektazi Nemli deskuamasyon ( nemli pul pul dökülme) Sekonder malignensi Genellikle radyasyonun uygulandığı bölge içi ve çevresinde meydana gelir.

23 Radyoterapinin Yan etkilerini Arttıran Durumlar
Bazı kemoterapi ilaçlarının peşpeşe ya da radyoterapiden sonraki bir hafta içinde uygulanması Kök hücrelerin azalması Primer olarak antitümör antibiotikler ve antimetabolitlerin kullanılması

24 Radyasyon Recall Dermatiti
Öncelikle radyasyon uygulanan bölgede görülen akut bir reaksiyondur. Makülopapüler döküntü, eritem, kabarcık ve kemoterapiden sonra derinin pul pul dökülmesi görülür.

25 Neden Olan İlaçlar Bleomycin Doxorubicin Dactinomycin Gemcitabine
İdarubicin Docetaxel Paclitaxel 5-Flurouracil Cytarabine Methotrexate Cyclophosphamide Vinblastine Vincristine

26 Tırnak Değişiklikleri
Onycholysis-tırnakların kısmen ayrılması -Docetaxel, paclitaxel - Bleomycin, doxorubicin, 5- Flurouracil, hydroxyurea Pigmentasyonda artış Eğilme, bükülme Akut tırnak ucu infeksiyonu

27

28

29 İlaca Spesifik Etkiler
Tamoxifen -Sıcak basması ile birlikte vazomotorinstabilite - Hiperpigmantasyon ve sıcaklık hissi ile birlikte ağrılı, ilerleyici eritem - Saç dökülmesi - Saçta anormal eksiklik - Kaşıntı

30 Beden İmajı Üzerine Etkisi
Kanserin gözle görülür ilk belirtisi olabilir. Benlik saygısında etkilenme olabilir Kişilerarası ilişkilere etkisi vardır.

31 VAKA T.H. 64 yaşında kadın hasta Kolon Ca
Cetuximab, İrrinotekan, 5 Flourasil, Folinik Asit tedavisi alıyor 2. kür sonrası yüzde yaygın akral eritem El ve ayaklarda hassasiyet Hasta kemoterapiyi reddediyor ??????????????

32 Hemşirelik Bakımı ve Öneriler-1
Cilt kuruluğuna karşı bol sıvı alması, Güneş ışığına direk maruz kalmaması, yüksek faktörlü koruyucu krem ve nemlendiriciler kullanması, Tırnak kırılması ve defektli büyümeye yönelik, tırnak cilası veya takma tırnak kullanması,

33 Hemşirelik Bakımı ve Öneriler-2
Cildi tahriş etmeyecek bol ve pamuklu kumaşlar giymesi, Sıkı giysi, eldiven ve ayakkabıdan kaçınması, topuksuz ve iyi havalanan ayakkabılar giymesi, El ve ayakların kaşınmasına ve sürtünmeye neden olacak aktivitelerden kaçınması (alkış,dizüstüne çömelmek, aşırı egzersiz)

34 Hemşirelik Bakımı ve Öneriler-3
İlaç verilen damar çevresine alkollü solüsyonlar sürmemesi, Cilde bant yapıştırılmaması, Yapışkanlı maddeler sürülmemesi, Dar yüzükler takılmaması Tırnaklarını kısa kesmesi. Narin tırnakları olan hastalara her gün ellerini B vitaminli suda günde 2 kez 10 dk bekletmesi önerilir.

35 TEŞEKKÜRLER


"CİLT REAKSİYONLARI AYSEL ENABOİFO" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları