Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ETK İ NL İ KLER. Aşağıda verilen cümlelerin hangilerinin sıralı hangilerinin bağlı cümle olduğunu bulalım. a) Sakla samanı, gelir zamanı. b) Para insana.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ETK İ NL İ KLER. Aşağıda verilen cümlelerin hangilerinin sıralı hangilerinin bağlı cümle olduğunu bulalım. a) Sakla samanı, gelir zamanı. b) Para insana."— Sunum transkripti:

1 ETK İ NL İ KLER

2 Aşağıda verilen cümlelerin hangilerinin sıralı hangilerinin bağlı cümle olduğunu bulalım. a) Sakla samanı, gelir zamanı. b) Para insana hem dosttur hem düşman. c) Besle kargayı, oysun gözünü. d) Aysel bu sınava çalıştı da kazandı. e) Ahmet ile kardeşi ders çalışıyordu. f) Horoz ölür, gözü çöplükte kalır. g) Çok çalıştı, fakat başaramadı. h) Annem köye gitti, biz de gideceğiz. i) Su uyur, düşman uyumaz. a) Sakla samanı, gelir zamanı. b) Para insana hem dosttur hem düşman. c) Besle kargayı, oysun gözünü. d) Aysel bu sınava çalıştı da kazandı. e) Ahmet ile kardeşi ders çalışıyordu. f) Horoz ölür, gözü çöplükte kalır. g) Çok çalıştı, fakat başaramadı. h) Annem köye gitti, biz de gideceğiz. i) Su uyur, düşman uyumaz.

3 cevaplar ı m ı z

4 a) Bağımsız Sıralı Cümle b) Bağlı Cümle c) Bağımlı Sıralı Cümle d) Bağlı Cümle e) Bağlı Cümle f) Bağımlı Sıralı Cümle g) Bağımlı Bağlı Cümle h) Bağımsız Sıralı Cümle

5 “ Ahmet koştu, kapıyı açtı.” cümlesi için aşağıda verilenlerden hangisi doğrudur? A. Bağımsız sıralı cümle B. Yan cümleciklerden oluşmuş bileşik cümle C. Bağımlı sıralı cümle D. Basit yapılı cümle A. Bağımsız sıralı cümle B. Yan cümleciklerden oluşmuş bileşik cümle C. Bağımlı sıralı cümle D. Basit yapılı cümle

6 Cevap c

7 Bilgehan, annesini ve arkadaşlarını çok özlemişti. Yukarıda ki cümlenin yapısı bakımından çeşidi nedir?

8 Cevap d

9 Topraktan evler yapan bu ellermiydi?

10 Cevap c

11 Aşağıdakilerden hangisi, özneleri ortak bir sıralı cümledir? A. Çok yalancı biriydi, onunla artık kimse görüşmüyor. B. Aradan yıllar geçti, hala o güzel günleri unutamadım. C. Doktor Süreyya, endişeli endişeli baktı; filmleri bir daha inceledi. D. Akşam oldu; küçük oğlum hala ortaklıkta yok. A. Çok yalancı biriydi, onunla artık kimse görüşmüyor. B. Aradan yıllar geçti, hala o güzel günleri unutamadım. C. Doktor Süreyya, endişeli endişeli baktı; filmleri bir daha inceledi. D. Akşam oldu; küçük oğlum hala ortaklıkta yok.

12 Cevap c

13 Aşağıdaki cümlelerin hangisi, ortak yüklemli sıralı bir cümledir? A. Sinema çıkışında arkadaşlarını kaybedince çok üzülmüş. B. Yarın akşam onunla buluşacağız, birlikte alışveriş yapacağız. C. Kıtaplıkta uzun süre çalıştı, notlar aldı. D. Çarşıda önce öğretmenini, sonra akrabalarını görmüş.

14 Cevap d

15 Aşağıdakilerden hangisi sıralı bağımsız bir cümledir? A. Çok söyleme, arsız edersin ; aç bırakma, hırsız edersin. B. Elmayı soyda ye, armudu say da ye. C. Herkes aklını pazara çıkarmış, yine kendi aklını beğenmiş. D. Deliye bal tattırmışlar ; çarşıda katran bırakmamış. A. Çok söyleme, arsız edersin ; aç bırakma, hırsız edersin. B. Elmayı soyda ye, armudu say da ye. C. Herkes aklını pazara çıkarmış, yine kendi aklını beğenmiş. D. Deliye bal tattırmışlar ; çarşıda katran bırakmamış.

16 Cevap c

17 Aşağıdaki cümlelerin hangisi bağlı bir cümledir? A. Oraya gittim ve işi yerinde inceledim. B. Sabreyle işine, hayır gelsin başına. C. Bu işin sebebini ben de anlamadım. D. Gerçekler er geç ortaya çıkar. A. Oraya gittim ve işi yerinde inceledim. B. Sabreyle işine, hayır gelsin başına. C. Bu işin sebebini ben de anlamadım. D. Gerçekler er geç ortaya çıkar.

18 Cevap a

19 Aşağıdaki cümlelerin hangisi bağımlı sıralı bir cümledir? A. Her işte bir hayır vardır. B. Güvenme varlığa, düşersin darlığa. C. Kadının fendi, erkeği yendi. D. Öpülecek el ısırılmaz. A. Her işte bir hayır vardır. B. Güvenme varlığa, düşersin darlığa. C. Kadının fendi, erkeği yendi. D. Öpülecek el ısırılmaz.

20 Cevap b

21 Te ş ekkür ederim Nurda Öztürk Haz ı rl ı k d 201


"ETK İ NL İ KLER. Aşağıda verilen cümlelerin hangilerinin sıralı hangilerinin bağlı cümle olduğunu bulalım. a) Sakla samanı, gelir zamanı. b) Para insana." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları