Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Bilgilendirme Toplantısı

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Bilgilendirme Toplantısı"— Sunum transkripti:

1 Bilgilendirme Toplantısı
(Ocak Aralık 2008)

2 Bolu Bolu yöresine İ.Ö. 8.yy sonra batıdan gelen Bithynialılar yerleşti. 11.yy’dan sonra Bizanslılar ile Anadolu Selçuklular arasında el değiştiren yöre 13. yüzyılda Anadolu Selçuklularının, daha sonra İlhanlıların eline geçti. Osman Gazi döneminde ( ) Konur Alp tarafından Osmanlı topraklarına katıldı ve sancak merkezi yapıldı.

3 Bolu Bolu merkez nüfusu 138 bin toplam nüfusu ise 280 bin civarında olup ilçeleri; Dörtdivan Gerede Göynük Kıbrısçık Mengen Mudurnu Seben Yeniçağa’dır.

4 Bolu’da Gezilebilecek Yerler
Şehir, Yedigöller Milli Parkı, Abant, Gölcük, Sünnet, Yeniçağa ve Sülük Gölleri, Bolu ve Aladağ Yaylaları, Akkaya Travertenleri, kaplıcaları, tarihi yapıları,kaya evleri, kaleleri, aşçılığın merkezi Mengen’le ve Kartalkaya Kayak Merkeziyle turizmin de gözde mekanlarını sınırları içinde barındırır. Mudurnu ve Göynük ilçelerinde tarihi yapılar yer almaktadır. Eğitim yılı içerisinde öğrenci toplulukları tarafından Şehirdeki ve çevredeki yerlere geziler düzenlenmektedir.

5 İzzet Baysal 1907 yılında Bolu’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Bolu’da, yüksek öğrenimini İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi’nde Mimar olarak tamamladı. İş hayatına devlet memuru olarak başlayan Baysal, 1949 yılında Temper Döküm Fabrikası’nı kurarak sanayiciliğe başladı. Türkiye’de döküm sanayisinin gelişmesinde öncü rolü oynadı. Yıllarca İstanbul’da en fazla gelir vergisi veren ilk on kişi arasında yer aldı.

6 İzzet Baysal "En büyük eserimdir" dediği İzzet Baysal Vakfı’nı, vergisi ödenmiş kazançlarından tahsis ederek 1987 yılında kurdu. İzzet Baysal Vakfı, 2013 yılına kadar 130 tesis gerçekleştirdi. Bu tesislerin maliyeti TL’dir. İzzet Baysal’ın yaptırdığı hayırlar, köy sağlık evlerinden tam teşekküllü hastanelere, camilerden huzurevlerine, kreşlerden üniversiteye kadar uzanır.

7 Kuruluş 1992 yılında Bolu’da kurulan Abant İzzet Baysal Üniversitesi, devlet ve vakıf üniversiteleri dışında, “Vakıf Destekli Devlet Üniversitesi” olarak farklı bir model oluşturmaktadır. Üniversiteye çok sayıda bina ve donanım armağan eden İzzet Baysal Vakfı, burs ve teşviklerle de akademik hayata katkı sağlamaktadır.

8 AİBÜ Bolu ve 4 ilçesindeki kampüslerinde halen 23 bin öğrencisi ve 1750 çalışanı vardır. Alanlarında söz sahibi seçkin bir akademik kadroya sahip olan AİBÜ; 11 Fakülte, 6 Yüksekokul, 5 Meslek Yüksekokulu, 4 Enstitü ve 10 Araştırma Merkezi ile akademik faaliyetine devam etmektedir.

9 Prof.Dr.Kenan GÜMÜŞTEKİN Prof.Dr.Cabir TERZİOĞLU
Yönetim Rektör Prof. Dr. Hayri COŞKUN Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Kenan GÜMÜŞTEKİN Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Mehmet BAHAR Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Cabir TERZİOĞLU

10 Barınma Gölköy Kampüsü’nde üniversitemize bağlı 420 kişilik erkek
960 kişilik kız öğrenci yurdu kantinleri, okuma salonları, etüt salonları, TV izleme salonları ile resim ve müzik çalışma odalarıyla faaliyettedir. Üniversitemiz yurtlarına başvurular kayıtlar sırasında yapılmaktadır. Gölköy kampüsünde Yurt-Kur’a bağlı 1000 kişilik yurt hizmet vermektedir.

11 Barınma Üniversitemizin diğer kampüslerinde de Yurt-Kur’a bağlı yeterli kapasitede yurtlar bulunmaktadır. Ayrıca Kredi Yurtlar Genel Müdürlüğü Gölköy Kampüsünde 774 kişi kapasiteli yeni yurt inşaatına 2012 yılı içinde başlamıştır. İzzet Baysal Vakfı Yurdu Ücreti ( ) 6 kişilik oda: 123 TL 4 kişilik oda : 189 TL Yurt-Kur Ücreti: 144 TL

12 Beslenme Üniversitemizin bütün kampuslarında düzenli olarak öğle yemeği servisi yapılmaktadır. Beslenme ve diyet uzmanları denetiminde hazırlanan menüler özel sektör tarafından sunulmaktadır. Yemek ücreti 1,50 TL’dir. Okulların içerisinde kantinler yer almaktadır.

13 Akıllı Kart Öğrencilerimiz yemek hizmetinden aynı zamanda kimlik kartı olarak kullanılan akıllı kartlara yükleme yaparak yararlanabilmektedir. Yemekhane girişlerinde bulunan cihazlardan öğrenci kartlarını okutarak 1,5 TL’ye yemek hizmetinden yaralanabilirler. Öğrencilerimiz kimlik kartlarına kayıt işlemlerini yaptıkları birimlerden almakta Akıllı Kart Dolum Ofisi veya yemekhane girişlerindeki dolum masalarından yapabilmektedir.

14 Alışveriş Merkezi Merkez Kampüs içerisinde bulunan alışveriş merkezimiz öğrencilerimizin bir çok ihtiyacını karşılayabilmektedir. Market, banka, Ptt, kırtasiye, kitap, pastane, kafe, lokanta, hediyelik eşya dükkanı, kuruyemiş, otobüs firmaları bilet ofisi, bayan-erkek kuaförleri ve alternatif aktivite imkanları ile hizmet vermektedir.

15 Sağlık Hizmetleri Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi binası giriş katında yer alan MEDİKO birimi hafta içi günlerde 08:00-17:00 saatleri arasında sağlık hizmeti vermektedir. Üniversite öğrencilerine yönelik Sağlık hizmetleri ile ilgili ayrıntılı bilgiye , linkinden edinilebilir.

16 Ulaşım Şehir içi ulaşım belediye otobüsleriyle sağlanmaktadır.
Kampüs-şehir ulaşımı ise  S.S.Bolu Karaköy Otobüs-Minibüs Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi'ne ait midibüsler ve Bolu Belediyesi'ne ait otobüsler ile sağlanmaktadır. Şehir merkezi ile Merkez Yerleşke arasındaki mesafe 8 km. dir. Haftanın her günü 30 dakikada bir saat 23.00’ e kadar araç bulunmaktadır. Öğrenci ücreti 1,25 TL, tam ücreti 1,70 TL’dir.

17 Ulaşım

18 Kültürel etkinlikler Abant İzzet Baysal Üniversitesi kampüsleri, öğrenciler için geniş sosyal ve kültürel olanaklar sağlamaktadır. Kongre Merkezinde 1500 kişilik Bordo Salon, İzzet Baysal Kültür Merkezi’ndeki 514 kişilik Mavi Salon ve 208 kişilik Pembe Salon ile İzzet Baysal Tıp Fakültesi Morfoloji binasındaki 350 kişilik salonda yıl boyunca sempozyum, panel, konferans, konser, tiyatro, film gösterimi gibi etkinlikler yapılmaktadır.

19 Havacılık ve doğa sporları t.
Öğrenci Toplulukları Öğrenci toplulukları, öğrencilerimizin sosyal yaşam içerisinde kendilerini geliştirilebileceği ortamlar olarak faaliyetlerini sürdürmektedirler. Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren 91 öğrenci topluluğu bulunmaktadır. Üniversitemiz öğrenci topluluklarına etkinliklerini gerçekleştirmeleri için gerekli olan fiziki mekan ve lojistik imkanlar başta olmak üzere birçok konuda destek olmaktadır. Havacılık ve doğa sporları t.

20 Burs ve Ödüller Üniversitemizde devlet imkanlarının dışında, İzzet Baysal Vakfı tarafından da öğrencilere destek olunmaktadır. Vakıf, 4 yıllık bölümlere ilk sırada en yüksek puanla giren bölüm birincilerine, bu bölümlerdeki birincilerinden sonra gelen en yüksek puanlı Bolu doğumlu birer öğrenciye ve ayrıca maddi desteği ihtiyaç duyan başarılı Bolulu öğrencilere karşılıksız burs vermektedir. Ayrıca her yıl fakülte ve yüksekokulları ilk üç sırada bitiren öğrenciler Vakıf tarafından ödüllendirilmektedir. Vakıf ayrıca bilimsel araştırmalara da maddi destek vermektedir.

21 Kütüphane Üniversitemizde hizmet vermekte olan kütüphane, değişen ve gelişen eğitim faaliyetlerinin ihtiyaç duyduğu her türlü bilgi kaynağını öğrencilerin hizmetine sunmaktadır. Danışma kaynakları ve süreli yayınlar dışında 50 binden fazla basılı kitabın bulunduğu kütüphanede yeterli sayıda okuma salonu bulunmaktadır. Kütüphanede hizmete açık olan veri tabanları öğrencilere toplam 100 bini aşan elektronik dergi ve kitaba ulaşım imkanı sunmaktadır. Çalışma Saatleri Eğitim Öğretim Dönemi Hafta içi: Cumartesi: Tatil Dönemi

22 Laboratuvarlar Üniversitemizin teknik bölümlerinde teknolojinin son versiyonlarıyla donatılmış laboratuarlar ve atölyeler mevcuttur. Gölköy kampüsünde bulunan Fen Laboratuarları bloğundaki 44 laboratuarda ders ve araştırma yapılmaktadır. Diğer bölümlerde de eğitim ve araştırmaya yönelik yeteri sayıda laboratuar bulunmaktadır.

23 Spor Aktiviteleri Üniversitemizde, öğrenci ve personelin kullanımına açık 4 spor salonu ile açık spor sahaları hizmet vermektedir. Kampüste sağlıklı yaşam parkurları ve yarı olimpik kapalı yüzme havuzu , Finess Merkezi ve tenis kortları bulunmaktadır. Bolu Şehir Kampüsü’nde bir adet spor salonu ile futbol sahası öğrencilerimizin hizmetindedir.

24 Yüzme Havuzu Resepsiyon Fitness Salonu Resepsiyon
Spor Aktiviteleri Yüzme Havuzu ve Spor Salonu Kullanımı Çalışma Gün ve Saatleri Pazartesi Hariç Hergün Bay Seansları Perşembe: Cumartesi: Bayan Seansları Çarşamba: ya da Cumartesi: ya da Ücret: Öğrenci Tek Seansı 4.50 TL 1 Aylık (10 seans) %10, 3 Aylık (35 seans) %20, 6 Aylık (80 seans) %30, 1 yıllık (180 seans) %40 indirim uygulanmaktadır. Yüzme havuzunu kullanabilmek için öğrencilerimizin sağlık raporu getirerek kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Yüzme Havuzu Resepsiyon / 1146 Fitness Salonu Resepsiyon / 1937

25 Spor Aktiviteleri kano, rüzgar sörfü Yeniçağa Gölü

26 Spor Aktiviteleri yamaç paraşütü Abant yaylaları

27 model uçak Spor Aktiviteleri
Havacılık ve doğa sporları topluluğunun dönem içerisindeki kurslarına katılarak siz de kendi ellerinizle yaptığınız bir model uçağı engin göklerde uçurabilirsiniz.

28 Spor Aktiviteleri dağcılık

29 Spor Aktiviteleri Kartalkaya Dağcılık ve Kayak Eğitim Merkezi

30 Kartalkaya Kayak Merkezi
Spor Aktiviteleri kayak ve kış sporları Ağrı Dağı Kartalkaya Kayak Merkezi

31 Spor Aktiviteleri sağlıklı yaşam parkurları
Üniversitemiz Merkez Kampüs çevresinde numaralandırılmış parkurlar ile meşe, kayın, yabani fındık, kızılcık ve çam ağaçları ile kaplı ormanlarda yürüyüş yapabilirisiniz. merkez kampüs

32 Spor Aktiviteleri tenis kortları
Üniversitemiz Tıp Fakültesi Hastanesinin alt kısmında bulunmaktadır. Öğrencilerimiz Yüzme Havuzu’ndan alacakları randevu ile tenis kortlarında spor yapabilmektedirler. merkez kampüs

33 Engelsiz AİBÜ Abant İzzet Baysal Üniversitesi'ni engelli öğrenci ve personelin rahat ve bağımsız yaşayabileceği bir kurum haline getirmek amacı ile 'ENGELSİZ AİBÜ KOORDİNATÖRLÜĞÜ' çalışmalarını sürdürmektedir.

34 Engelsiz AİBÜ Üniversite Merkez Kütüphanemizde Görme Engelliler Birimi tarihinde açılmıştır. Bu Birim, görme engeli bulunan başta öğrenciler olmak üzere Bolu ve bölgeye hizmet vermektedir. Birim, görme engelli bir vatandaşın kitap okuma, bilgisayar kullanma, sesli kitap dinleme ve araştırma yapabilmesini sağlayan teknoloji ile donatılmıştır.

35 Şehirdeki Sosyal İmkanlar
Şehirde öğrenciler için çeşitli sosyal imkanlar bulunmaktadır. Becikoğlu AVM’de sinema yer almaktadır. Highway, Becikoğlu AVM ve Becikoğlu Dream Center isimli 3 alışveriş merkezi bulunmaktadır. Bunların dışında şehir merkezinde birçok kafeterya, pastane, bowling salonları halka ve öğrencilere hizmet vermektedir. Üniversitedeki salonlarda yıl boyunca ücretli-ücretsiz konser, tiyatro gibi kültürel etkinlikler gerçekleşmektedir.

36 İlgili Birimlerin- eğitim öğretim yönetmelikleri

37 Disiplin Yönetmeliği Birlikte yaşamanın gereği olarak her kurumda olduğu üzere başta bilimsel faaliyetler olmak üzere sosyal ve kültürel hayatın en canlı yaşandığı alanlar olan Üniversitelerde, eğitim faaliyetlerini kampüslerdeki genel düzeni belirleyen bazı kurallar bulunmaktadır. Başarılı ve parlak bir eğitim hayatı için, bu kapsamda Yüksek Öğretim Kurulunun belirlediği hükümlerin yanı sıra genel kurallara azami riayet edilmesi önemlidir. Bazı Örnekler,

38 Disiplin Yönetmeliği Öğrenme ve öğretme hürriyetini engelleyici eylemlerde bulunmak, Kurum personeli ve öğrencilerine fiili saldırıda bulunmak, Sınavlarda kopya çekmek veya çektirmek, Yükseköğretim kurumu içinde izinsiz afiş ve pankart asmak, Yükseköğretim kurumuna ait kapalı ve açık mahallerde yetkililerden izin almadan toplantılar düzenlemek gibi Yükseköğretim Kurumları Öğrenci Disiplin Yönetmeliği’ne aykırı durumlar, uyarı, kınama ve çeşitli sürelerde okuldan uzaklaştırma gibi cezaları öngörmektedir. Yönetmelikle ilgili ayrıntılara Öğrenci İşleri Daire Başkanlığının internet adresinden ulaşılabilir.

39 İlginize Teşekkürler Başarılı Bir Eğitim hayatının ardından mezuniyet sevincini de yaşamanız dileğiyle, Üniversitemize Hoşgeldiniz!


"Bilgilendirme Toplantısı" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları