Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

TÜRKİYE’DE ERP YAZILIMLARI ve NETSİS ÇÖZÜMLERİ. Gündem Günümüzde Bilgi ve Yazılım Teknolojisi Günümüzde Bilgi ve Yazılım Teknolojisi İş akışı sürecinde.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "TÜRKİYE’DE ERP YAZILIMLARI ve NETSİS ÇÖZÜMLERİ. Gündem Günümüzde Bilgi ve Yazılım Teknolojisi Günümüzde Bilgi ve Yazılım Teknolojisi İş akışı sürecinde."— Sunum transkripti:

1 TÜRKİYE’DE ERP YAZILIMLARI ve NETSİS ÇÖZÜMLERİ

2 Gündem Günümüzde Bilgi ve Yazılım Teknolojisi Günümüzde Bilgi ve Yazılım Teknolojisi İş akışı sürecinde Bilginin Önemi İş akışı sürecinde Bilginin Önemi ERP Kavramı ve muhasebe programı konsepti ERP Kavramı ve muhasebe programı konsepti Lider ERP üreticileri ve pazardaki durumları Lider ERP üreticileri ve pazardaki durumları NETSİS ve AYOSİS Netsis Tarihçesi Netsis Ürünleri Pazar payı ve Kurumsal Katma Değeri Yetkili Eğitim Merkezleri Bilgi Kaynakları Kariyer imkanları

3 Yazılım Anlayışı Yazılım emek yoğun bir üretim işidir. Yazılım emek yoğun bir üretim işidir. Üretken bir teknolojidir. Üretken bir teknolojidir. Disiplinler arası bir uğraştır. Disiplinler arası bir uğraştır. Her sektörde verimliliği, kaliteyi, üretimi ve etkinliği arttırır. Her sektörde verimliliği, kaliteyi, üretimi ve etkinliği arttırır. Tek sermayesi yetişmiş insan gücüdür. Tek sermayesi yetişmiş insan gücüdür. Nitelikli iş olanağı sağlayan bir sektörü vardır. Nitelikli iş olanağı sağlayan bir sektörü vardır. Ülkeler için stratejik değerler taşır. Ülkeler için stratejik değerler taşır.

4 Yazılım Anlayışı Dan Bricklin: Şu anda kullandığımız çok gelişmiş elektronik tablolama programlarının atası VisiCalc’ın yaratıcısı. VisiCalc’ı yaratmak Harvard İşletme Okulunda okurken aklına gelmiş. Hocası kara tahta üzerinde bir tablo yazıp-çizerken o böyle bir tablonun elektronik olarak yapılsa ne kadar iyi olacağını düşünmüş ve bir arkadaşı ile birlikte 1979 yılında, mikrobilgisayarların iş çevrelerinde de saygı görmesini ve kullanılmasını sağlayan, VisiCalc programını çıkarmış. Dan Bricklin: Şu anda kullandığımız çok gelişmiş elektronik tablolama programlarının atası VisiCalc’ın yaratıcısı. VisiCalc’ı yaratmak Harvard İşletme Okulunda okurken aklına gelmiş. Hocası kara tahta üzerinde bir tablo yazıp-çizerken o böyle bir tablonun elektronik olarak yapılsa ne kadar iyi olacağını düşünmüş ve bir arkadaşı ile birlikte 1979 yılında, mikrobilgisayarların iş çevrelerinde de saygı görmesini ve kullanılmasını sağlayan, VisiCalc programını çıkarmış.

5 Dünya Yazılım Sektörü (İlk Girişimciler) Bill Gates: 1975 Yılında arkadaşı Paul Allen ile birlikte 4 KB’lık belleğe sahip MITS Altair 8800 bilgisayarında çalışabilecek bir BASIC versiyonu yazdılar. Sonra Microsoft’u kurup değişik platformlar için değişik diller yazmaya başladılar.1980’de IBM, ürettiği PC’ler için işletim sistemini yazmak üzere Microsoft ile anlaştı. Şu anda dünyanın en zengin insanları arasında. Bill Gates: 1975 Yılında arkadaşı Paul Allen ile birlikte 4 KB’lık belleğe sahip MITS Altair 8800 bilgisayarında çalışabilecek bir BASIC versiyonu yazdılar. Sonra Microsoft’u kurup değişik platformlar için değişik diller yazmaya başladılar.1980’de IBM, ürettiği PC’ler için işletim sistemini yazmak üzere Microsoft ile anlaştı. Şu anda dünyanın en zengin insanları arasında.

6 Dünya Yazılım Sektörü Gelişmenin merkezi Amerika'dır Gelişmenin merkezi Amerika'dır Gelişmede, Risk Sermayesi en önemli faktördür Gelişmede, Risk Sermayesi en önemli faktördür Risk sermayesi; Risk sermayesi; Büyük kuruluşların, parlak fikirlere para yatırarak para kazanmayı planlamaları demektir. Bu yöntem Amerika da ciddi firmalar tarafından uzun yıllardır uygulanmaktadır

7 Dünya Yazılım Sektörü (Risk Sermayesi) Risk Sermayesi ile büyümüş firmalara örnekler Risk Sermayesi ile büyümüş firmalara örnekler En büyük risk sermayesi şirketlerinden birisi olan 700 milyon Dolar sermayeli Sevin Rosen’ın en iyi iki yatırımı, Lotus ve Compaq firmalarıdır. En büyük risk sermayesi şirketlerinden birisi olan 700 milyon Dolar sermayeli Sevin Rosen’ın en iyi iki yatırımı, Lotus ve Compaq firmalarıdır.

8 Dünya Yazılım Sektörü (Risk Sermayesi) Risk Sermayesi ile büyümüş firmalara örnekler Risk Sermayesi ile büyümüş firmalara örnekler Lotus; Rosen, Lotus’un kurucusu Mitch Kapor’u ve Kapor’un çalışmalarını biliyordu. O zamanın 8 bitlik çalışma tablosu VisiCalc’ın eksikliklerinin de farkındaydı. Bu nedenle Kapor ona 16 bitlik bir çalışma tablosu projesiyle geldiğinde Lotus’a 2.1 milyon dolar yatırım yaptı. Yatırdığı bu paraya karşılık Rosen’ın kazancı tam tamına 185 milyon dolar oldu. Lotus; Rosen, Lotus’un kurucusu Mitch Kapor’u ve Kapor’un çalışmalarını biliyordu. O zamanın 8 bitlik çalışma tablosu VisiCalc’ın eksikliklerinin de farkındaydı. Bu nedenle Kapor ona 16 bitlik bir çalışma tablosu projesiyle geldiğinde Lotus’a 2.1 milyon dolar yatırım yaptı. Yatırdığı bu paraya karşılık Rosen’ın kazancı tam tamına 185 milyon dolar oldu.

9 Dünya Yazılım Sektörü (Risk Sermayesi) Şu anda dünyanın en büyük yazılım firması olan Microsoft da işe risk sermayesi ile başlayanlardan Şu anda dünyanın en büyük yazılım firması olan Microsoft da işe risk sermayesi ile başlayanlardan Şirketin 1 milyon dolarlık yatırımı şimdilerde milyar dolarlara ulaşmış durumdadır Şirketin 1 milyon dolarlık yatırımı şimdilerde milyar dolarlara ulaşmış durumdadır

10 Ülkemizde Yazılım Sektörü ve ERP Türk yazılım sektörü gelişmiş ülkelerin ve hatta orta derecede gelişmiş bazı ülkelerden oldukça geride kalmıştır. Türk yazılım sektörü gelişmiş ülkelerin ve hatta orta derecede gelişmiş bazı ülkelerden oldukça geride kalmıştır.

11 Ülkemizde Yazılım Sektörü ve ERP 2001 yılı itibari ile dünya yazılım pazarının 196 milyar dolar civarında olduğu tahmin ediliyor. 2001 yılı itibari ile dünya yazılım pazarının 196 milyar dolar civarında olduğu tahmin ediliyor. Ülkemizde ise yazılım pazarının büyüklüğü 2002 yılında 215 milyon dolar olarak tahmin edilmektedir.(2006 yılında 680 milyon olması bekleniyor) Ülkemizde ise yazılım pazarının büyüklüğü 2002 yılında 215 milyon dolar olarak tahmin edilmektedir.(2006 yılında 680 milyon olması bekleniyor) Bu da dünya yazılım pazarının ancak %0.1 ine karşılık gelmektedir. Bu da dünya yazılım pazarının ancak %0.1 ine karşılık gelmektedir.

12 Ülkemizde Yazılım Sektörü (Sorunlar) Korsan yazılım kullanımı (2003 yılı sonu itibariyle) Korsan yazılım kullanımı (2003 yılı sonu itibariyle) Lübnan %74 Lübnan %74 Kuveyt %73 Kuveyt %73 Yunanistan %63 Yunanistan %63 Türkiye %58 (1996 yılında bu değer %78 dir) Türkiye %58 (1996 yılında bu değer %78 dir) Mısır %56 Mısır %56 Fransa %43 Fransa %43 İsrail %37 İsrail %37 Almanya %32 Almanya %32 ABD %23 ABD %23 AB üyesi ülkeler %39 dur (son katılımlardan önce) AB üyesi ülkeler %39 dur (son katılımlardan önce) Aday ülkelerde %70 lere varan düzeyde

13 Erp Nedir ? ERP bir kurumun yaptığı işin bütününü yansıtan genel bir kavram. Diğer bir deyişle ERP bir kurumun tüm bileşenlerinin bir bütün olarak görülmesine imkan sağlayan sistem bütünüdür. ERP bir kurumun yaptığı işin bütününü yansıtan genel bir kavram. Diğer bir deyişle ERP bir kurumun tüm bileşenlerinin bir bütün olarak görülmesine imkan sağlayan sistem bütünüdür. Yanı sıra, kurumun kendi iç süreçlerini bütünleşik bir yapıda gerçekleştirmeye imkan tanırken, işin kurum sınırları dışına temas eden kısmını da içine alan yapıdır. Yanı sıra, kurumun kendi iç süreçlerini bütünleşik bir yapıda gerçekleştirmeye imkan tanırken, işin kurum sınırları dışına temas eden kısmını da içine alan yapıdır.

14 Erp Nedir ? İşler ve “İş süreci” kavramı Modüler, Bir Biri ile Entegre Fonksiyonlardan oluşması Modüler olmak her zaman Yüksek Performans ve Kaliteli bilginin hızlı dolaşımı sağlayabilir mi? Diğer Kurumların Bilgi Sistemleri ile Birlikte Çalışabilmek Her kapıya bir Numara verebilmek ve Adresleme

15 Önemli Avantaj ve Faydaları Flexibility (Esneklik) Flexibility (Esneklik) Ölçeklenebilirlik (Kurum büyüdükçe ihtiyaçları karşılama) Ölçeklenebilirlik (Kurum büyüdükçe ihtiyaçları karşılama) Entegrasyon Entegrasyon Maliyetleri Azaltmak Maliyetleri Azaltmak Kolay bilgi akışı Kolay bilgi akışı Raporlama ve analiz imkanı Raporlama ve analiz imkanı Sistematik iş akışı Sistematik iş akışı Destek ve hizmet Destek ve hizmet

16 Erp Nedir ? 1960'lı yıllarda stok kontrolü ve yönetimi olarak adlandırıldı. Bu dönemde depodaki stok seviyelerini kontrol altında tutmak, bilgi teknolojisi ve iş sürecinin kombinasyonu olarak değerlendiriliyordu. 1960'lı yıllarda stok kontrolü ve yönetimi olarak adlandırıldı. Bu dönemde depodaki stok seviyelerini kontrol altında tutmak, bilgi teknolojisi ve iş sürecinin kombinasyonu olarak değerlendiriliyordu.

17 Erp Nedir ? 1970 li yıllarda, MRP yani Malzeme İhtiyaç Planlaması kavramı gelişti. Materyaller, Üretimin Planlanması, Operasyonlar ve Hammadde alımları gibi iş süreçlerinin programlanması üretim envanter(Malzeme) akışında yönetim kolaylıkları sağladı. 1970 li yıllarda, MRP yani Malzeme İhtiyaç Planlaması kavramı gelişti. Materyaller, Üretimin Planlanması, Operasyonlar ve Hammadde alımları gibi iş süreçlerinin programlanması üretim envanter(Malzeme) akışında yönetim kolaylıkları sağladı. Bu kavram daha sonra MRP-I olarak adlandırıldı Bu kavram daha sonra MRP-I olarak adlandırıldı

18 Erp Nedir ? 1980’li yıllara gelindiğinde, MRP-I ile elde edilen kazanımların devamında üretim süreclerinin koordine edilmesi, mamul planlamasından hammadde satınalmasına, stok kontrolünden ürün dağıtımına kadar tüm fonksiyonları içine alan MRP-II (Üretim İhtiyaçları Planlaması) kavramı ortaya çıktı. 1980’li yıllara gelindiğinde, MRP-I ile elde edilen kazanımların devamında üretim süreclerinin koordine edilmesi, mamul planlamasından hammadde satınalmasına, stok kontrolünden ürün dağıtımına kadar tüm fonksiyonları içine alan MRP-II (Üretim İhtiyaçları Planlaması) kavramı ortaya çıktı.

19 Erp Nedir ? 1990’lı yıllara gelindiğinde, MRP-I ve MRP-2 gibi sistemler yanlızca üretim sektöründe kullanılmaktaydı. Bu kavramların farklı sektörlerdeki kurumlarda, Finans, İnsan Kaynakları-HR, Mühendislik, Pazarlama, Proje Yönetimi ve benzeri yönetim sistemlerinin etkisiyle bugünkü adıyla ERP (Enterprise Resource Planning- Kurumsal Kaynak Planlaması) tanımı tüm bu özellikleri tek çatı altında toplayarak terminolojideki yerini almış oldu. 1990’lı yıllara gelindiğinde, MRP-I ve MRP-2 gibi sistemler yanlızca üretim sektöründe kullanılmaktaydı. Bu kavramların farklı sektörlerdeki kurumlarda, Finans, İnsan Kaynakları-HR, Mühendislik, Pazarlama, Proje Yönetimi ve benzeri yönetim sistemlerinin etkisiyle bugünkü adıyla ERP (Enterprise Resource Planning- Kurumsal Kaynak Planlaması) tanımı tüm bu özellikleri tek çatı altında toplayarak terminolojideki yerini almış oldu.

20 Erp Nedir ? 2000'li yılların başında kurumsal yapıların dış dinamiklerle olan etkileşimlerindeki artış ve bunun kurumsal iş çözümlerindeki vazgeçilmezliği ön plana çıktı. İnternet kullanımındaki artış, elektronik ticaret (B2B, B2C, G2C, B2E) teknolojilerindeki önemli gelişmeler işletme dışı unsurlarla da bütünleşen ERP sistemlerini, müşteri ilişkileri yönetimi (CRM), tedarik zinciri yönetimi (SCM) ve işletme zekası (BI), (MBS) mobil iş çözümleri kavramlarını da kapsayarak ERP II konseptine genişletmiş oldu. 2000'li yılların başında kurumsal yapıların dış dinamiklerle olan etkileşimlerindeki artış ve bunun kurumsal iş çözümlerindeki vazgeçilmezliği ön plana çıktı. İnternet kullanımındaki artış, elektronik ticaret (B2B, B2C, G2C, B2E) teknolojilerindeki önemli gelişmeler işletme dışı unsurlarla da bütünleşen ERP sistemlerini, müşteri ilişkileri yönetimi (CRM), tedarik zinciri yönetimi (SCM) ve işletme zekası (BI), (MBS) mobil iş çözümleri kavramlarını da kapsayarak ERP II konseptine genişletmiş oldu.

21 Erp Nedir ? Önceleri stok kontrolü ve yönetimi anlayışını destekleyen yazılımlar 2000’li yıllarda kurumun kendi iç süreçlerini bütünleşik bir yapıda gerçekleştirmeye ve işin kurum sınırları dışına temas eden kısmını da içine alan yapılar haline geldi. Önceleri stok kontrolü ve yönetimi anlayışını destekleyen yazılımlar 2000’li yıllarda kurumun kendi iç süreçlerini bütünleşik bir yapıda gerçekleştirmeye ve işin kurum sınırları dışına temas eden kısmını da içine alan yapılar haline geldi.

22 Erp Nedir ? Gelişim sürecini devam ettiren ERP kavramı bakıldığında artık aşağıdaki konularda bütünleşik bir yapı hedeflemektedir. Gelişim sürecini devam ettiren ERP kavramı bakıldığında artık aşağıdaki konularda bütünleşik bir yapı hedeflemektedir. SCM Supply Chain Management (Tedarik Zinciri Yönetimi) SCM Supply Chain Management (Tedarik Zinciri Yönetimi) CRM Customer Relationship Management (Müşteri İlişkileri Yönetimi) CRM Customer Relationship Management (Müşteri İlişkileri Yönetimi) MRP-I Material Requirments Plannig (Malzeme İhtiyaçlarının Planlanması) MRP-I Material Requirments Plannig (Malzeme İhtiyaçlarının Planlanması) MRP-II Manufacturing Resources Planning (Üretim kaynakları Planlanması) MRP-II Manufacturing Resources Planning (Üretim kaynakları Planlanması) SRM Supplier Relationship Management (rekabet şartlarının zorlaştığı, ürün yaşam döngülerinin kısaldığı, maliyetlerin çok daha fazla önem kazandığı günümüz şartlarında, şirketlerin satın alma, ürün geliştirme, planlama ve lojistik gibi kritik süreçlerinde tedarikçileri ile olan tüm ilişkilerinizi içeren yönetim) SRM Supplier Relationship Management (rekabet şartlarının zorlaştığı, ürün yaşam döngülerinin kısaldığı, maliyetlerin çok daha fazla önem kazandığı günümüz şartlarında, şirketlerin satın alma, ürün geliştirme, planlama ve lojistik gibi kritik süreçlerinde tedarikçileri ile olan tüm ilişkilerinizi içeren yönetim) PLM Product Life Cycle Management (projelerin/ürünlerin/varlıkların seçiminden başlayıp satın alması, kurulum/yerleştirme/inşası, kullanımı, bakımı ve ömrünün tamamlanmasına kadar geçen sürenin yönetimini sağlamak amacıyla geliştirilen; veri depolama, raporlama, analiz içerikli sistemlere) PLM Product Life Cycle Management (projelerin/ürünlerin/varlıkların seçiminden başlayıp satın alması, kurulum/yerleştirme/inşası, kullanımı, bakımı ve ömrünün tamamlanmasına kadar geçen sürenin yönetimini sağlamak amacıyla geliştirilen; veri depolama, raporlama, analiz içerikli sistemlere) HRM Human Resources Management (İnsan Kaynakları Yönetimi) HRM Human Resources Management (İnsan Kaynakları Yönetimi)

23 Erp Nedir ? Rekabetçi piyasa koşullarında, iş çözümlerinde bilgi çağının artık olmazsa olmazı durumda olan sistemler büyük önem taşımaktadır. Rekabetçi piyasa koşullarında, iş çözümlerinde bilgi çağının artık olmazsa olmazı durumda olan sistemler büyük önem taşımaktadır. Böylece ERP kullanan kurumlarda tüm süreçler ve çalışanlar, karar verme mekanizmasındaki yöneticiler bilgileri aynı biçimde, gerçek zamanlı olarak görme şansına kavuşur. Böylece ERP kullanan kurumlarda tüm süreçler ve çalışanlar, karar verme mekanizmasındaki yöneticiler bilgileri aynı biçimde, gerçek zamanlı olarak görme şansına kavuşur. Kurumlar teknolojiyi, stratejilerini hayata geçiren bir araç olarak konumlandırmaktadır. ERP çözümleri, bu çabanın en önemli destekçisidir. Kurumlar teknolojiyi, stratejilerini hayata geçiren bir araç olarak konumlandırmaktadır. ERP çözümleri, bu çabanın en önemli destekçisidir.

24 Erp Projeleri Ne Kadar Sürer ? Genellikle uyarlamanın yapılacağı kurumun mevcut iş yapma geleneklerine, büyüklüğüne, faaliyet gösterdiği sektöre ve çalışanların teknoloji kültürleri ve buna bakış açılarına bağlı olarak değişir. Buna göre, uyarlama süresi birkaç ay ile birkaç yıla kadar devam edebilir. Genellikle uyarlamanın yapılacağı kurumun mevcut iş yapma geleneklerine, büyüklüğüne, faaliyet gösterdiği sektöre ve çalışanların teknoloji kültürleri ve buna bakış açılarına bağlı olarak değişir. Buna göre, uyarlama süresi birkaç ay ile birkaç yıla kadar devam edebilir. Başarılı ERP projelerinin yapılmasındaki etkenler neler olabilir? Başarılı ERP projelerinin yapılmasındaki etkenler neler olabilir?

25 Erp Projeleri Ne Kadar Sürer ?  Baştan-Sona bir ERP çözümü, kurumun tüm iş fonksiyonlarını destekler. Birçok kurumda ise bu iş süreçlerinin tamamını kullanmakta yetersiz yada isteksiz olabilir. Bu durumda uyarlanacak ERP projesi pahalı bir Muhasebe Programından daha fazlası anlamına gelmez. Özel durumlarda ise kurum hali hazırda mükemmel bir iş düzenine sahiptir ki zaten ERP kullanmaya bile ihtiyacı yoktur. Yukarıdaki durumlar uyarlamanın süresini ve kalitesini doğrudan etkileyen unsurlardır. Yukarıdaki durumlar uyarlamanın süresini ve kalitesini doğrudan etkileyen unsurlardır.

26 Erp Seçiminde Unsurlar Süreçlerin belirlenmesi Süreçlerin belirlenmesi Hedeflerin değerlendirilmesi Hedeflerin değerlendirilmesi Üreticilerin Yeterlilik ve Tecrübesi Üreticilerin Yeterlilik ve Tecrübesi Belirlenen Çözümlerin Değerlendirilmesi Belirlenen Çözümlerin Değerlendirilmesi Entegratörün Uzmanlık düzeyi Entegratörün Uzmanlık düzeyi Destek ve hizmetlerin değerlendirilmesi Destek ve hizmetlerin değerlendirilmesi Geleceği Planlamak Geleceği Planlamak

27 ERP Projesinin Hayata Geçirilmesi Üst Yönetimin Kararlılığı ve Gerekliliğe olan inancı Üst Yönetimin Kararlılığı ve Gerekliliğe olan inancı Kurumda ihtiyaçların ve hedeflerin belirlenmiş olması Kurumda ihtiyaçların ve hedeflerin belirlenmiş olması Kurum ve Entegratörün Proje Yönetimi yaklaşımı Kurum ve Entegratörün Proje Yönetimi yaklaşımı Çözümlerin Teknik Analizlerle Birlikte Ortaya Konması Çözümlerin Teknik Analizlerle Birlikte Ortaya Konması ERP Projesinin kurum içinde yeteri kadar duyurulması ve Çalışanlara Anlatılması ERP Projesinin kurum içinde yeteri kadar duyurulması ve Çalışanlara Anlatılması Çözüm hayata geçirilmesi Çözüm hayata geçirilmesi Kazanımların Sürekli ve Güncel kılınması Kazanımların Sürekli ve Güncel kılınması

28 Dünya ERP Pazarında Durum ERP dünya pazarında Lider Konumdaki Firmalar (Gartner Dataquest 2002 yılı verilerine göre) 1) SAP (%25) 2) Oracle (%7,9) 3) PeopleSoft (%7,6) 4) Sage 5) J.D.Edwards 6) Lawson 7) Microsoft Dynamics AX 8) Great Plains/Solomon 9) Invensys (BaaN) 10) IFS

29 Türk ERP Pazarında Durum Türkiye’de ERP pazarında Lider Konumdaki Firmalar 1) SAP 2) Oracle 3) GlobalSoft 4) IAS-CANIAS 5) NETSİS 6) LOGO BUSINESS SOLUTIONS 7) Microsoft Navision 8) IFS

30 Dünya’dan Rakamlar Dünyada 2003 yılında ERP pazarı 9.44 milyar dolar olarak gerçekleşti, Türkiye’de bu rakam 28 milyon dolar seviyesinde. 2004 yıl sonu tahminleri ise dünya ERP pazarı 9.7 milyar dolar civarında gerçekleştiği yönünde. Dünyada 2003 yılında ERP pazarı 9.44 milyar dolar olarak gerçekleşti, Türkiye’de bu rakam 28 milyon dolar seviyesinde. 2004 yıl sonu tahminleri ise dünya ERP pazarı 9.7 milyar dolar civarında gerçekleştiği yönünde.

31 Türk Erp Pazarı Ne Durumda ERP yazılımları sektöründe dünya liderleri elde ettikleri uluslar arası tecrübeler sayesinde ülkemizde ilk girenler oldular. ERP yazılımları sektöründe dünya liderleri elde ettikleri uluslar arası tecrübeler sayesinde ülkemizde ilk girenler oldular. Bu avantajlarını ürünlerindeki yerelleştirme dönüşümlerini gerçekleştirebildikleri ölçüde devam ettirdiler. Bu avantajlarını ürünlerindeki yerelleştirme dönüşümlerini gerçekleştirebildikleri ölçüde devam ettirdiler. NETSİS, LOGO, IAS gibi yerli oyuncular “Muhasebe Paketi” konseptinden ERP kavramına taşımada gösterdikleri dinamik yapıları sayesinde Türkiye ERP pazarında varlık göstermeyi başardılar. NETSİS, LOGO, IAS gibi yerli oyuncular “Muhasebe Paketi” konseptinden ERP kavramına taşımada gösterdikleri dinamik yapıları sayesinde Türkiye ERP pazarında varlık göstermeyi başardılar. Türk firmaları teknoloji ve yerel mevzuata uygunlukları açısından yabancı şirketleri yakaladılar ve bazı konularda geçtiler. Türk firmaları teknoloji ve yerel mevzuata uygunlukları açısından yabancı şirketleri yakaladılar ve bazı konularda geçtiler. Bununla birlikte Türkiye’nin en büyük 500 firmasından sadece 50 kadarı ERP yatırımlarını tamamladı. Başka bir deyişle Türkiye bu konuda henüz doyuma ulaşmış değil. Bununla birlikte Türkiye’nin en büyük 500 firmasından sadece 50 kadarı ERP yatırımlarını tamamladı. Başka bir deyişle Türkiye bu konuda henüz doyuma ulaşmış değil.

32 Türk Erp Pazarı Dünyada küçülme eğiliminde olan ERP pazarı Türkiye’de doyuma ulaşmadığından büyük bir büyüme potansiyeline sahip. Dünyada küçülme eğiliminde olan ERP pazarı Türkiye’de doyuma ulaşmadığından büyük bir büyüme potansiyeline sahip. Yerli ERP oyuncuları bu durum karşısında üstünlüklerini arttırmak ve hatta yurt dışına açılmak için yoğun pazarlama faaliyetleri yürütmekte. Yerli ERP oyuncuları bu durum karşısında üstünlüklerini arttırmak ve hatta yurt dışına açılmak için yoğun pazarlama faaliyetleri yürütmekte. Türk pazarı 2000 yılında 20 milyon $, 2002 yılında ise 25 milyon $ hacme erişti. 2003 yılında bu rakam bakım anlaşmalarıyla birlikte yaklaşık 30 milyon dolar oldu. Türk pazarı 2000 yılında 20 milyon $, 2002 yılında ise 25 milyon $ hacme erişti. 2003 yılında bu rakam bakım anlaşmalarıyla birlikte yaklaşık 30 milyon dolar oldu.

33 Türk Erp Pazarındaki Ürünler SAP : 2002 yılında % 25.1’lik pazar payıyla ERP pazarının dünya lideri durumundadır. 2003 yılında da pazar payını arttırarak liderliğini korumuştur. SAP, Türk pazarının da lideridir. IDC’nin 2001 verilerine göre pazardaki payı % 36.3 ve kullanıcı sayısı 15.000. Yaklaşık 230 firma tarafından tercih edilmiş durumda. SAP : 2002 yılında % 25.1’lik pazar payıyla ERP pazarının dünya lideri durumundadır. 2003 yılında da pazar payını arttırarak liderliğini korumuştur. SAP, Türk pazarının da lideridir. IDC’nin 2001 verilerine göre pazardaki payı % 36.3 ve kullanıcı sayısı 15.000. Yaklaşık 230 firma tarafından tercih edilmiş durumda.

34 Türk Erp Pazarındaki Ürünler Oracle : Türk pazarında da önemli bir paya sahip olan Oracle. Türkiye’de Oracle ERP ve SCM, CRM ve diğer e-iş uygulamalarını 110 civarında şirket kullanıyor. Kurumsal ticari portal, veri ambarı ve analitik CRM çözümleri ile bu sayı 200’lere çıkıyor. Oracle : Türk pazarında da önemli bir paya sahip olan Oracle. Türkiye’de Oracle ERP ve SCM, CRM ve diğer e-iş uygulamalarını 110 civarında şirket kullanıyor. Kurumsal ticari portal, veri ambarı ve analitik CRM çözümleri ile bu sayı 200’lere çıkıyor.

35 Türk Erp Pazarındaki Ürünler Globalsoft : ERP sektörünün önce gelen firmalarından J.D.Edwards, dünya çapında 100’den fazla ülkede faaliyet gösteriyor. 300’den fazla iş ortağı var, ayrıca cirosu 1 milyar dolar civarında. Türkiye’de kullanan firma sayısı ise 30’un üzerindedir. Globalsoft : ERP sektörünün önce gelen firmalarından J.D.Edwards, dünya çapında 100’den fazla ülkede faaliyet gösteriyor. 300’den fazla iş ortağı var, ayrıca cirosu 1 milyar dolar civarında. Türkiye’de kullanan firma sayısı ise 30’un üzerindedir.

36 Türk Erp Pazarındaki Ürünler IAS : Almanya’da kurulan bir Türk firması. İlk büyük müşterisi olan Siemens AG’ den sonra kurumsal çözümler ihracatı konusunda büyük bir gelişme kaydetti. Türkiye’de 50’den fazla müşterisi ve 3000’den fazla kullanıcısı var. 2003 yılında, tüm dünyada ve Türkiye’de 10 firma IAS ERP ürünü müşteri portföyüne dahil oldu. IAS, yeni ERP versiyonu CANIAS ile de pazardaki payını güçlendirmeyi hedefliyor. IAS : Almanya’da kurulan bir Türk firması. İlk büyük müşterisi olan Siemens AG’ den sonra kurumsal çözümler ihracatı konusunda büyük bir gelişme kaydetti. Türkiye’de 50’den fazla müşterisi ve 3000’den fazla kullanıcısı var. 2003 yılında, tüm dünyada ve Türkiye’de 10 firma IAS ERP ürünü müşteri portföyüne dahil oldu. IAS, yeni ERP versiyonu CANIAS ile de pazardaki payını güçlendirmeyi hedefliyor.

37 Türk Erp Pazarındaki Ürünler LOGO: Kurulduğu günden bu yana sektöründe ürünlere, hizmetlere, iş süreçlerine getirdiği yeniliklerle Türk Yazılım Sektörü'nün sürükleyici, yenilikçi lideri olmuştur. 2000 yılında halka açılan Logo, Türkiye’nin halka açılan ilk bilişim şirketidir. Avrupa, Ortadoğu, Afrika ve Asya’da birçok ülkenin diline, iş pratiğine ve yasal mevzuatına uyarlanan ürünleri, ilgili ülkelerdeki kendi şirketleri tarafından ya da tam yetkili distribütörleri tarafından verilmektedir. Logo’nun ERP çözümlerini kullanan 150 müşterisi bulunuyor. Bunun dışında planlama işlevlerini kullanmayan 6.000 kadar ERP müşterisi mevcut. LOGO: Kurulduğu günden bu yana sektöründe ürünlere, hizmetlere, iş süreçlerine getirdiği yeniliklerle Türk Yazılım Sektörü'nün sürükleyici, yenilikçi lideri olmuştur. 2000 yılında halka açılan Logo, Türkiye’nin halka açılan ilk bilişim şirketidir. Avrupa, Ortadoğu, Afrika ve Asya’da birçok ülkenin diline, iş pratiğine ve yasal mevzuatına uyarlanan ürünleri, ilgili ülkelerdeki kendi şirketleri tarafından ya da tam yetkili distribütörleri tarafından verilmektedir. Logo’nun ERP çözümlerini kullanan 150 müşterisi bulunuyor. Bunun dışında planlama işlevlerini kullanmayan 6.000 kadar ERP müşterisi mevcut.

38 Ve NETSİS… Kurumsal yazılım pazarının öncü kuruluşu Netsis, Türk mühendislerinin gücüyle çağdaş ve uluslararası kriterlere uygun çözümler geliştirerek, bugün 150 çalışanı ve 40 çözüm ortağı, 30 bini aşan müşterisi ve 200 binin üzerinde kullanıcısına hizmet veriyor.Ayrıca, ERP düzeyi 200 müşterisi bulunuyor. Yüzde 100 Türk sermayeli Netsis, geliştirdiği e-iş çözümlerinin yanı sıra, eğitim, uygulama ve danışmanlık hizmetleri de sunuyor. Netsis, önümüzdeki dönem için KOBİ’lere odaklanıyor. Kurumsal yazılım pazarının öncü kuruluşu Netsis, Türk mühendislerinin gücüyle çağdaş ve uluslararası kriterlere uygun çözümler geliştirerek, bugün 150 çalışanı ve 40 çözüm ortağı, 30 bini aşan müşterisi ve 200 binin üzerinde kullanıcısına hizmet veriyor.Ayrıca, ERP düzeyi 200 müşterisi bulunuyor. Yüzde 100 Türk sermayeli Netsis, geliştirdiği e-iş çözümlerinin yanı sıra, eğitim, uygulama ve danışmanlık hizmetleri de sunuyor. Netsis, önümüzdeki dönem için KOBİ’lere odaklanıyor.

39 NETSİS Türkiye,de "Yeni Nesil ERP" sunan ilk şirket Türkiye,de "Yeni Nesil ERP" sunan ilk şirket Microsoft ve Oracle’ın çözüm ortağı Microsoft ve Oracle’ın çözüm ortağı 1000’in üzerinde Sertifikalı Uzman ERP Danışmanı 1000’in üzerinde Sertifikalı Uzman ERP Danışmanı 500 partner 500 partner 30.000 firma 200.000 kullanıcı Türkiye’nin en büyük yazılım firmalarından Türkiye’nin en büyük yazılım firmalarından 2007 yılında %30 daha büyüme hedefi 2007 yılında %30 daha büyüme hedefi 3 yılda ihracattan 10 milyon USD gelir elde etmeyi planlıyor 3 yılda ihracattan 10 milyon USD gelir elde etmeyi planlıyor Avrasya ülkelerinde hizmet veriyor (Tahran, Bakü, Hartum…) Avrasya ülkelerinde hizmet veriyor (Tahran, Bakü, Hartum…) Proje başarı oranı yüzde 97 Proje başarı oranı yüzde 97 Uluslararası arenada kabul görmüş PIECES yöntemi kullanımı Uluslararası arenada kabul görmüş PIECES yöntemi kullanımı %100 Türk sermayeli %100 Türk sermayeli ISO 9001: 2000 Kalite Yönetim Sistem Sertifikası ISO 9001: 2000 Kalite Yönetim Sistem Sertifikası

40 Neden Netsis ERP? Kalite, teknoloji, yenilik, verimlilik ve insan odaklı, sorumluluk sahibi bir yönetim anlayışı ile müşterilerine yüksek değerler sunabilmek, Kalite, teknoloji, yenilik, verimlilik ve insan odaklı, sorumluluk sahibi bir yönetim anlayışı ile müşterilerine yüksek değerler sunabilmek, Müşteri memnuniyeti ve mükemmeliyetçilik ilkesi, Müşteri memnuniyeti ve mükemmeliyetçilik ilkesi, Kurumsal müşteri ve uluslararası uygulamalarda deneyimli, Kurumsal müşteri ve uluslararası uygulamalarda deneyimli, Türkiye çapında, sertifikalandırılmış 1000’i aşkın ERP danışmanı bulunması, Türkiye çapında, sertifikalandırılmış 1000’i aşkın ERP danışmanı bulunması, Eğitim kurumları ile geliştirilen ortak projeler ile hem sektörün gelişmesini sağlamak hem de ara eleman yetiştirmek. Eğitim kurumları ile geliştirilen ortak projeler ile hem sektörün gelişmesini sağlamak hem de ara eleman yetiştirmek. Yaygın iş ortağı örgütlenmesi, Yaygın iş ortağı örgütlenmesi, Kullanımı, uyarlaması kolay ve çabuk, Kullanımı, uyarlaması kolay ve çabuk, Diğer yazılımlar ile çevrimiçi ve gerçek zamanlı (on-line - real-time) çalışma esnekliği, Diğer yazılımlar ile çevrimiçi ve gerçek zamanlı (on-line - real-time) çalışma esnekliği, Proje geliştirme ve yönetimini uluslararası standartlarda yöntemlerle analizlere dayandırması, Proje geliştirme ve yönetimini uluslararası standartlarda yöntemlerle analizlere dayandırması, Kullanıcı isteklerinin değerlendirilmesi ve genelleştirilmesi, Kullanıcı isteklerinin değerlendirilmesi ve genelleştirilmesi, Yerel çözüm, destek hızı ve mevzuat uygunluğu. Yerel çözüm, destek hızı ve mevzuat uygunluğu. Kalitesinden ödün vermeden müşteri odaklı hizmet vermesi Kalitesinden ödün vermeden müşteri odaklı hizmet vermesi NOD Sınav sistemi ve kanal yapısı ile Türkiye’de fark yaratıyor olması NOD Sınav sistemi ve kanal yapısı ile Türkiye’de fark yaratıyor olması

41 www.netsis.com.tr

42 NETSİS BUSINESS SOLUTIONS KURUMSAL İŞ ÇÖZÜMLERİ

43 2 3 1 BAŞLIKLAR NETSİS ÜRÜNLER HİZMETLER

44 2 3 1NETSİS Ürünler Hizmetler

45 NETSİS Tarihçesi Kuruluş Professional 4 versiyonu piyasaya çıkışı Opel Türkiye maliyet muhasebesi ve MRP uygulamalarının devreye alınması Ericsson Türkiye otomasyon projesi Windows versiyonlarına geçiş ERP düzeyi MILLENIUM OPEN Microsoft 2001 yılı En İyi Ticari Yazılım Ödülü 1991 1994 1994 1997 1999 2001 2003 e-Ürünler, FUSION Serisi %100 müşteri memnuniyeti 2007 yılında, Türkiye'deki liderliğimizi, kanalımıza yatırım yaparak nitelik ve nicelik bakımından büyüterek koruyor olacağız. %100 müşteri memnuniyetinden kesinlikle ödün vermeme ilkemizi, 2006’da ERP projelerinin verimliliğinin ölçümlenmesi için geliştirdiğimiz metodolojiler ile sağlamlaştırdık. Proje sonuçlarının, performans, karlılık, ve müşteri memnuniyeti artış oranı ile; maliyet ve süre düşüş oranı gibi kriterlerle somut olarak ölçülebilmesini sağladık. 2007 yılı, bu metodolojilerin iş ortaklarıyla paylaşıldığı ve onların kanalıyla ulaşılan müşterilerin %100 memnuniyetlerinin devamının sağlanacağı bir yıl olacktır. 2010’da ihracat hedefimiz 10 milyon dolar Geleceğe ilişkin pazar beklentilerimizi de açıkladığımız plandaki 2010 yılı hedeflerimiz ise şöyle; 2007 yılında 2 milyon dolar olan yurt dışı gelir beklentimizi 10 milyon dolara, Türk Cumhuriyetleri ve körfez ülkelerininde faaliyetlerimizin sürmesi ile ihracat gelirlerimizin ciro payını %10’dan %50 seviyesine çıkartmak. 2007 Stratejik iş planından çarpıcı başarı oranlarımız Netsis kullanıcı sayısı 200 bin üzeri Netsis kullanan şirket sayısı 27 bin üzeri Netsis iş ortağı kanalı 400 üzeri Proje başarı oranı %97; Ölçüm Yöntemi : PIECES (uluslararası arenada kabul görmüş proje başarısı değerleme yöntemi; “performans, karlılık, müşteri memnuniyetindeki artış, maliyet, süredeki düşüş” gibi kriterlere göre somut ölçüm sistemi) Çağrı Merkezi’ne iletilen müşteri sorunlarını bir haftada kapatma oranı % 100. Diğer kanallardan gelen müşteri sorunlarının bir haftada memnun düzeyine çekilerek kapatma oranı % 90. 2006 ERP Düzeyi: FUSION @6 FORERUNNER, NDI, NET-IK 16. Yıl

46 NETSİS is aMember

47 Teknoloji Stratejisi Ürün Stratejisi  Açık platform Veri tabanı Sistemleri  Yüksek performans  En düşük sahip olma maliyeti  Yaygın Add-On Desteği  İleri güvenlik sistemleri  Easy PlugIn Support  Bilgi yönetim portalı  ULUSLARARASI ÖZELLİKLER  Kullanımı kolay ve açık, Teknoloji ve Ürün Stratejisi

48 2 3 1NETSİS Ürünler Hizmetler

49 Ürünler NETSİS: Kalite, teknoloji, yenilik, verimlilik ve insan odaklı, sorumluluk sahibi bir yönetim anlayışı ile müşterilerine yüksek değerler sunabilmek için çalışır.

50 NETSİS Ürünler ERP DÜZEYİ KOBİ NetLite Entegre W3 Fusion @6 Standard Fusion @ ForeRunner Fusion @6 + ORACLE HRM İnsan Kaynakları BORDRO Organizasyon Personel MOBİL İŞ ÇÖZÜMLERİ ve e-Netsis İthalat-İhracat Fonksiyonları NETSİS ADD-ON CRM,SCM,SRM,PLM İleri Üretim Sabit Kıymet

51 2 3 1NETSİS Ürünler Hizmetler

52 Netsis Danışmanlık Hizmetleri Bakım ve Destek Hizmetleri Değer Katan Teknoloji Hizmetleri  Uygulama Danışmanlığı ( satın alma, ürün geliştirme, planlama ve lojistik gibi kritik süreçlerinde tedarikçileri ile olan tüm ilişkilerinizi içeren yönetim )  Implementasyon  ERP Proje Yönetimi  Mobil İş Çözümleri  İş Ortakları Add-On Çözümleri  e-İş Çözümleri (B2B, B2C, G2C, B2E )  e-Tedarik Zinciri-Supply Chain Management Replikasyon Hizmetleri  Versiyon Geçişleri  Yeni Ürün Eğitimleri  Müşteri Hizmetleri  7x24 Tele Destek  On-line Web Destek  Database SQL Desteği  Veritabanı Danışmanlığı Hizmetler

53 2 3 1NETSİS Ürünler Hizmetler

54 NETSİS Sertifikası Sahibi Neler Yapabilir? Kurumsal Çözüm Ortağı Netsis'in tüm ürünlerini satma ve hizmet verme yetkisine sahip, bünyesinde en az 6 Netsis sertifikasına sahip eleman bulunduran. Ek yazılım geliştirme ve bütünleyici çözümlere sahip olan, satış sonrası uyarlama ve eğitim hizmetleri veren çözüm ortaklarıdır Çözüm Ortağı Fusion Standart ve Entegre W3 ürün kategorisindeki tüm ürünleri ve ilgili modülleri satma ve hizmet verme yetkisine sahip, bünyesinde en az 5 Netsis sertifikasına sahip eleman bulunduran ve satış sonrası uyarlama ve eğitim hizmetleri veren çözüm ortakları Yetkili Satıcı Bir Netsis Çözüm Ortağına bağlı olarak çalışan, Entegre W3 ürün kategorisindeki tüm ürünleri ve ilgili modülleri satma ve hizmet verme yetkisine sahip, bünyesinde en az 1 Netsis sertifikasına sahip eleman bulunduran yetkili satıcılardır. Yetkili Eğitim Merkezi Netsis sertifikasına sahip eleman ihtiyacını karşılamak, lise ve dengi okullardan mezun gençlere iş imkanı yaratabilmek amacı ile kalifiye eleman yetiştirmek üzere yetkilendirilen eğitim merkezleridir.

55 Referanslarından Bazıları Türkiye'nin bilişim sektöründeki en büyük organizasyonu olan Platform 360, proje yönetim 'know- how', iş mükemmelliğini ve "kazan - kazan - kazandır" ilkesini esas alan yönetim anlayışı ile İş Çözümlerini, Dış kaynak ve danışmanlık hizmetlerini ve ürünlerini müşterilerine sunuyor. Bilişim teknolojileri ve telekomünikasyon çözümleri konusunda dünyanın en büyük organizasyonlarında olan Platform360, bilişim sektöründe uluslararası bir buluşma noktasıdır. Türkiye'den dünyaya Bilişim ihracatı yapmayı misyon edinen Platform 360 bu konuda ilk adımları attı ve yurtdışı projelerine Romanya, Azerbaycan ve İran ile başladı. Türkiye'nin bilgi teknolojileri alanında sahip olduğu bilgi ve deneyim birikimini uluslararası bir arenaya taşımak amacıyla yola çıkan "Platform360", müşterilerine zaman ve maliyet avantajı yaratmayı ve her sektörden müşterisinin her türlü bilgi sistemleri ihtiyacını tek noktadan karşılamayı hedeflemektedir

56 Industry Focus & Customers Companies forming Platform 360 have accomplished numerous big scale projects which led Platform 360 to gain distinctive sector-specific know-how.

57 AYOSİS YAZILIM 2005 yılında Netsis İş Çözümleri üretmek amacıyla Selçuk Üniversitesi Teknokent Bölgesinde Kurulan Ayosis Yazılım. Kurulduğu günden itibaren özellikle Netsis kullanan Kurumlara yönelik özel projeler geliştirmektedir. 2005 yılında Netsis İş Çözümleri üretmek amacıyla Selçuk Üniversitesi Teknokent Bölgesinde Kurulan Ayosis Yazılım. Kurulduğu günden itibaren özellikle Netsis kullanan Kurumlara yönelik özel projeler geliştirmektedir. Türkiye’de Netsis için Outsource kod geliştiren sayılı şirketlerden olan Ayosis yazılım, 2006 yılında Türkiye karton ihtiyacının %60 ını karşılayan Kartonsan firması için Sipariş, Üretim Planlama, Depo Yönetimi ve Sevkıyata kadarki iş süreçlerini fabrika içi tezgahlarla entegre kullanan yazılımları geliştirmiştir. Mamul Barkod Etiketlemesi ve El Terminallerinin de kullanıldığı proje tamamen Netsis Kitaplıkları kullanılarak geliştirilmiş ve Netsis’ e teslim edilmiştir. Türkiye’de Netsis için Outsource kod geliştiren sayılı şirketlerden olan Ayosis yazılım, 2006 yılında Türkiye karton ihtiyacının %60 ını karşılayan Kartonsan firması için Sipariş, Üretim Planlama, Depo Yönetimi ve Sevkıyata kadarki iş süreçlerini fabrika içi tezgahlarla entegre kullanan yazılımları geliştirmiştir. Mamul Barkod Etiketlemesi ve El Terminallerinin de kullanıldığı proje tamamen Netsis Kitaplıkları kullanılarak geliştirilmiş ve Netsis’ e teslim edilmiştir. Üretim süreçlerinin iyileştirilmesi, elektronik ortamda sipariş toplanması ve üretim planlama süreçlerini de kapsayan özel uyarlama projelerine 2007 yılında ağırlık verilmiştir. Üretim süreçlerinin iyileştirilmesi, elektronik ortamda sipariş toplanması ve üretim planlama süreçlerini de kapsayan özel uyarlama projelerine 2007 yılında ağırlık verilmiştir. Netsis Perakende sektörü çözümleri konusunda da uzman olan Ayosis yazılım. Özellikle Zincir mağazaların tek noktadan yönetilmesi ve tedarik zinciri organizasyonlarının sektöre özel uyarlanması – POS cihazları haberleşmeleri konularında hizmetler vermektedir. Netsis Perakende sektörü çözümleri konusunda da uzman olan Ayosis yazılım. Özellikle Zincir mağazaların tek noktadan yönetilmesi ve tedarik zinciri organizasyonlarının sektöre özel uyarlanması – POS cihazları haberleşmeleri konularında hizmetler vermektedir. 2006 yılından itibaren Microsoft Partner Program ISV üyesi olan Ayosis yazılım. Microsoft teknolojileri kullanarak ürünler geliştirmektedir. 2006 yılından itibaren Microsoft Partner Program ISV üyesi olan Ayosis yazılım. Microsoft teknolojileri kullanarak ürünler geliştirmektedir. Türkiye’de “nedir?” konseptinde bir ilk olarak yayın hayatına başlayan www.netsisnedir.com forum ve bilgi portalının ana sponsoru olan Ayosis, Netsis kullanıcılarının buluşma noktasını oluşturmanın gururunu da yaşamaktadır. Türkiye’de “nedir?” konseptinde bir ilk olarak yayın hayatına başlayan www.netsisnedir.com forum ve bilgi portalının ana sponsoru olan Ayosis, Netsis kullanıcılarının buluşma noktasını oluşturmanın gururunu da yaşamaktadır. www.netsisnedir.com Türkiye’de ETA programından Netsis e aktarım yazılımını geliştiren ilk yazılım şirketi olan Ayosis, NetCopy, NetCopyOnline, NetSayım, NetSirket ve AxOfis gibi uygulamalarını da Netsis ile birlikte çalıştırmaktadır. Türkiye’de ETA programından Netsis e aktarım yazılımını geliştiren ilk yazılım şirketi olan Ayosis, NetCopy, NetCopyOnline, NetSayım, NetSirket ve AxOfis gibi uygulamalarını da Netsis ile birlikte çalıştırmaktadır. Kuyumculuk sektöründe kullanılmak üzere geliştirilen AxGold uygulaması ise, tek mağazalı işletmelerden çok şubeli kurumlara kadar geniş bir spektrumda hizmet verene barkodlu satış yazılımıdır. ALTIN, NAKİT, HURDA, PIRLANTA, MAMUL ve BANKA modüllerini de içeren paketin Enterprise sürümü Netsis ile entegre çalışabilmektedir. Kuyumculuk sektöründe kullanılmak üzere geliştirilen AxGold uygulaması ise, tek mağazalı işletmelerden çok şubeli kurumlara kadar geniş bir spektrumda hizmet verene barkodlu satış yazılımıdır. ALTIN, NAKİT, HURDA, PIRLANTA, MAMUL ve BANKA modüllerini de içeren paketin Enterprise sürümü Netsis ile entegre çalışabilmektedir.

58 AYOSİS YAZILIM ÜRÜNLERİ MICROSOFT SQL SERVER VERİ TABANI SİSTEMİ MICROSOFT SQL SERVER VERİ TABANI SİSTEMİ WINDOWS ARAYÜZÜ WINDOWS ARAYÜZÜ NETSIS PAKET PROGRAMI İLE ENTEGRE EDİLEBİLME NETSIS PAKET PROGRAMI İLE ENTEGRE EDİLEBİLME MICROSOFT OFFICE ÜRÜNLERİ İLE TAM ENTEGRASYON MICROSOFT OFFICE ÜRÜNLERİ İLE TAM ENTEGRASYON

59 AYOSİS ÜRÜNLERİ ERP UYARLAMA PROJELERİ ERP UYARLAMA PROJELERİ MRP PROJELERİ – ÜRETİM OTOMASYONLARI MRP PROJELERİ – ÜRETİM OTOMASYONLARI MOBİL İŞ ÇÖZÜMLERİ MOBİL İŞ ÇÖZÜMLERİ MAĞAZACILIK UYGULAMALARI MAĞAZACILIK UYGULAMALARI BARKODLU KUYUMCULUK PAKETLERİ BARKODLU KUYUMCULUK PAKETLERİ

60 AYOSİS YAZILIM KADROSU Netsis Onaylı Destek Uzmanları Netsis Onaylı Destek Uzmanları Yazılım Uzmanları Yazılım Uzmanları Bilgisiayar Mühendisleri Bilgisiayar Mühendisleri Endüstri Mühendisleri Endüstri Mühendisleri Üniversite Öğretim Üyelerinden Danışmanlar Üniversite Öğretim Üyelerinden Danışmanlar Sektörsel Uzmanlıklara Sahip Mali Müşavirlerden alınan danışmanlık Sektörsel Uzmanlıklara Sahip Mali Müşavirlerden alınan danışmanlık

61 SEKTÖREL ÇÖZÜMLER GİYİM ve KONFEKSİYON MAĞAZALARI GİYİM ve KONFEKSİYON MAĞAZALARI KİTAP/KIRTASİYE MAĞAZALARI KİTAP/KIRTASİYE MAĞAZALARI MARKETLER MARKETLER TEKNOLOJİK ÜRÜN MAĞAZALARI TEKNOLOJİK ÜRÜN MAĞAZALARI ÖN MUHASEBE TUTMAK İSTENEN TÜM MAĞAZALAR (STOK, CARİ, FATURA, PERAKENDE SATIŞ) ÖN MUHASEBE TUTMAK İSTENEN TÜM MAĞAZALAR (STOK, CARİ, FATURA, PERAKENDE SATIŞ)

62 AYOSİS ÇÖZÜMLERİ VE TEKNOLOJİLERİ RENK VE BEDEN KARTELASI OLUŞTURABİLME RENK VE BEDEN KARTELASI OLUŞTURABİLME RENK-BEDEN UYGULAMASINDA BARKOD DESTEĞİ RENK-BEDEN UYGULAMASINDA BARKOD DESTEĞİ RENK-BEDEN VE İLAVE ÖZELLİK KODLARININDA BARKODLU DESTEKLENMESİ RENK-BEDEN VE İLAVE ÖZELLİK KODLARININDA BARKODLU DESTEKLENMESİ IBM GENIUS KASALAR İLE ÇALIŞABİLME IBM GENIUS KASALAR İLE ÇALIŞABİLME IBM ENTRY01 YAZARKASA DESTEĞİ IBM ENTRY01 YAZARKASA DESTEĞİ SHARP 227 T MODELİ DESTEĞİ SHARP 227 T MODELİ DESTEĞİ BARKODLU HIZLI SATIŞ YAPABİLME BARKODLU HIZLI SATIŞ YAPABİLME TERAZİDE TARTILAN ÜRÜNLER BARKOD DESTEĞİ TERAZİDE TARTILAN ÜRÜNLER BARKOD DESTEĞİ ZEBRA TLP 2844 BARKOD YAZICI DESTEĞİ ZEBRA TLP 2844 BARKOD YAZICI DESTEĞİ ARGOX BARKOD YAZICI DESTEĞİ ARGOX BARKOD YAZICI DESTEĞİ VE UYUMLU DİĞER BARKOD YAZICILARIN DESTEĞİ VE UYUMLU DİĞER BARKOD YAZICILARIN DESTEĞİ UZAK NOKTALARDAKİ MAĞAZALARIN MERKEZE ENTEGRASYONU UZAK NOKTALARDAKİ MAĞAZALARIN MERKEZE ENTEGRASYONU MERKEZDEN UZAK NOKTA MAĞAZALARIN YÖNETİLEBİLMESİ MERKEZDEN UZAK NOKTA MAĞAZALARIN YÖNETİLEBİLMESİ FTP, E-POSTA ve ON-LINE BİLGİ GÖNDEBİLME SEÇENEKLERİ FTP, E-POSTA ve ON-LINE BİLGİ GÖNDEBİLME SEÇENEKLERİ

63 TEŞEKKÜRLER AYOSİS YAZILIM TEKNOLOJİLERİ S.Ü. TEKNOKENT BİNASI NO : 206 WWW.AYOSIS.COM.TR


"TÜRKİYE’DE ERP YAZILIMLARI ve NETSİS ÇÖZÜMLERİ. Gündem Günümüzde Bilgi ve Yazılım Teknolojisi Günümüzde Bilgi ve Yazılım Teknolojisi İş akışı sürecinde." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları