Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Kırgızistan – Türkiye Manas Üniversitesi Veteriner Fakültesi AKADEMİK GENEL KURUL TOPLANTISI 7 HAZİRAN 2011 REKTÖR VEKİLİ SAYIN PROF. DR. SEBAHATTİN BALCI’NIN.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Kırgızistan – Türkiye Manas Üniversitesi Veteriner Fakültesi AKADEMİK GENEL KURUL TOPLANTISI 7 HAZİRAN 2011 REKTÖR VEKİLİ SAYIN PROF. DR. SEBAHATTİN BALCI’NIN."— Sunum transkripti:

1 Kırgızistan – Türkiye Manas Üniversitesi Veteriner Fakültesi AKADEMİK GENEL KURUL TOPLANTISI 7 HAZİRAN 2011 REKTÖR VEKİLİ SAYIN PROF. DR. SEBAHATTİN BALCI’NIN TEŞRİFLERİYLE BU SUNUDA YER ALAN METİN, FAKÜLTEMİZ AKADEMİK PERSONELİNİN KATKI, GÖRÜŞ VE ÖNERİLERİYLE HAZIRLANMIŞTIR.

2 2010-2011 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILININ DEĞERLENDİRİLMESİ 1. Eğitim-Öğretim Kadrosu Öğretim ElemanıBirinci Sınıfİkinci Sınıf Prof. Dr. Ali BahadırVet. Anatomi IVet. Anatomi IILatinceTopografik Anatomi Prof. Dr. Hasan Hüseyin DönmezHistoloji IHistoloji IIEmbriyoloji Prof. Dr. Nurcan DönmezRumen FizyolojisiBiyokimya IBiyokimya II Klinik Hemotoloji Prof. Dr. AskarbekTülübayevFizyoloji IVet. Tarih ve Deo.Fizyoloji IIEtoloji Prof. Dr. Ruslan SalıkovFarmakoloji -IFarmakoloji -IIEkoloji Doç. Dr. Sıyabek TursunalievMikrobiyoloji I Mikrobiyoloji II Bakteriye l Aşılar İmmünoloji Doç. Dr. Kadırbay ÇekirovBiyoteknolojiGenetik Prof. Dr. Gülbübü KurmanbekovaMedikal KimyaMedikal Biyoloji Doç. Dr. Gulnur MusuralievaBiyofizik Cipara Kıdıralievaİngilizce-Rusça(102) Aygül Elebaevaİngilizce-Rusça(203)İngilizce-Rusça(204) Astra sekenbaevaİngilizce-Rusça(101) Doç. Dr. Baktıbay AblabekovMatematik II Murat KocabekovAta-Meken Tarihi I(151) Zuhra AltmışevaAta-Meken Tarihi II(152) Yulya NikollayevaBeden Eğitimi Aycarkın SaitkızıBilgisayar Topçubek TurgunalievFelsefeDünya ve Türk Uygarlıkları 2010-2011 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI FAKÜLTEMİZİN AKADEMİK KADROSU DurumuProfesörDoçent DoktorUzman T.C.K.C.T.C.K.C.T.C.K.C. Tam Zamanlı41--31 Yarı Zamanlı-1-1-- Toplam 42-131 614

3 2010-2011 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILININ DEĞERLENDİRİLMESİ 2. Teknik -Teknolojik Altyapı, Fiziki Alt Yapı CİHAZMevcut Sayı Masaüstü Bilgisayar11 Taşınabilir Bilgisayar1 Yazıcılar1 Netbook1 Projeksiyon1 (Randımanı Düşük) Fotokopi, Tarayıcı, Yazıcı1 Telefon11 Fotoğraf Makinesi2 Bu amaçla personel bilgisayarlarından birisi web sunucu olarak kuruldu (Apache Web Server, PHP ve MySQL uygulamaları) Fakültede halen 1 Dekan Odası, 1 Fakülte Sekreteri, Dekan Sekreteri ve Bölüm Sekreteri Odası, 1 Öğretim Üyeleri Odası ve 1 de Uzmanlar Odası olmak üzere toplam 4 oda bulunmaktadır. İletişim Fakültesi Binasının 5. katında Çay Ocağı olarak belirlenen 10,5 M2’lik kapalı alan acil laboratuar hizmetlerinin verildiği alana dönüştürülmüştür. İçinde ofisler, derslikler, laboratuarlar ve deponun yer aldığı 970 M2’lik prefabrike inşaat tamamlanmak üzeredir. Diğer yandan 2011-2012 Eğitim-Öğretim yılından itibaren başlayacak olan klinik ders ve uygulamalarının yapılacağı 550 M2’lik prefabrike inşaat projesinin proje ihalesi yapılmış, projelendirme çalışmaları tamamlanmıştır. Her iki prefabrike binanın da tefriş, klinik-laboratuar donanım ve teknolojik ihtiyaçları belirlenerek ve teknik şartnameleri hazırlanarak Rektörlük Makamı’na sunulmuştur. Amaca uygun olarak; fakültenin ana bina kompleksi de öğrenci ve çalışan refahı, hayvan refahı, eğitim- öğretim-uygulama ve klinik faaliyetleri, merkezi araştırma ve öğrenci uygulama laboratuarları, et ve süt teknolojileri uygulama ve eğitim birimleri, nekropsi-otopsi ünitesi, hayvan padokları, yönetim birimleri, öğrenci kantini ve okuma merkezi, konferans-kongre salonu, çevre düzenleme ve mimari tasarım gibi proje alanlarında ve kullanılacak malzeme ve teknolojinin nitelikleri ile ilgili teferruatlı bir çalışma ile proje yönetme ve yönlendirme faaliyeti yürütülmüştür. Bu projenin tamamlanması halinde, sadece bölgesinde değil, uluslararası alanda da marka olmayı ve uluslararası akreditasyonu hedefleyen bir veteriner fakültesi olmak için temel alt yapıya kavuşulmuş olacaktır. Proje ofisiyle, koordineli bir çalışma yürütülmektedir. Proje çalışmaları tamamlanmak üzeredir. Fakültemiz öğretim elamanı Şamil SEFERGİL tarafından bir depo takip programı geliştirilmiştir. Çevrimiçi hizmet verecek olan bu program aracılığıyla fakültenin akademik personeli laboratuar alet, cihazları ile her türlü ilaç, kimyasal ve sarf malzemenin depoya ne zaman girdiği, miktarı, nerede ve ne kadar olduğu, kim tarafından ne zaman ve ne kadar kullanıldığı, miat durumu, stok miktarı gibi bilgilere ulaşabilecektir.

4 2010-2011 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILININ DEĞERLENDİRİLMESİ 3. Öğrenci İlişkileri ve Rehberlik Öğrencilerin motivasyon ve yönlendirilme çalışmaları kapsamında futbol, voleybol, basketbol, satranç, masa tenisi, dokuz korgol gibi çeşitli spor takımları kurulmuş ve uzman kadrosundaki öğretim elemanlarımızdan takım koordinatörleri tayin edilmiştir. Takım çalışmaları haftalık programlar halinde düzenli olarak yürütülmüştür. Bu kapsamda yıllık görev dağılımları ve sorumluları belirlenmiştir. 8 Ekim 2010’da Hazırlık Sınıfı ile tanışma toplantısı ve akabinde 1. ve 2. sınıf öğrencileriyle tanıştırma toplantısı, 16. Kasım 2010’da da 1. ve 2. Sınıf öğrencileriyle görüşme ve sohbet toplantıları yapılmıştır. Bunun dışında ders aralarında sınıf ziyaretleri yapılarak öğrencilerin sorunları dinlenmiştir. Yapılan toplantı ve görüşmelerde, “Manas Üniversitesi neden kurulmuştur, Veteriner Fakültesi’nin varlık sebebi nedir, milletimiz ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile Kırgızistan Cumhuriyeti Devleti neden bu yatırımları yapmaktadır, bu milletin yapmış olduğu fedakârlıkları karşılığında bugünün öğrencisi geleceğin mezunlarından hangi hizmetleri beklemek hakkı vardır” noktalarında öğrencilerimizin misyonu kavramalarını sağlamaya çalışılmıştır. Öğrencilerle yapılan ikili ve çoklu görüşmelerde “Manas Ruhu”, dayanışma, yardımlaşma, cömertlik, doğa, ülke ve insan sevgisi, örnek insan modeline güdüleme, toplumsal sorumluluk, dürüstlük ve fedakârlık gibi değerlerden söz edilmekte ve bu telkinlerin ve yönlendirmelerin öğrencilerde belirgin şekilde etkili olduğu müşahede edilmektedir.

5 2010-2011 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILININ DEĞERLENDİRİLMESİ 3. Öğrenci İlişkileri ve Rehberlik 2011 Bahar yarıyılından başlayarak, öğrenci danışmanlarının her yarıyılda 2 kez olmak üzere, öğrencilerle gündemli olarak toplanmaları ve toplantı tutanaklarının dekanlık aracılığıyla Rektörlük Makamı’na sunulması uygulamasına başlanmıştır. Bu uygulama fakültenin Yıllık Planlı İşler programına alınmıştır. Fakültenin düzenlediği seminer programlarına öğrencilerin katılımları sağlanmış, soru- cevap faslına katılmalarına fırsat verilmiştir. 22 Ekim 2010 tarihinde, Kırgızistan’da ilk kez fakültemiz tarafından “Meslek Önlüğü Giyme Töreni” programı yapılmış, programa öğrenci aileleri de katılmıştır. Bu vesile ile öğrenci aileleri ile tanışma fırsatı bulunmuştur. Programın Üniversitemiz Rektör Vekili Sayın Prof. Dr. Sebahattin BALCI’nın teşrifleri, yaptıkları konuşmada fakülte için üniversitenin kullanacağı kaynak miktarlarını ve yapacağı yatırımları açıklamaları, bu fakültenin tarihinde ilk kez düzenlenen ve başlatılan bir geleneğin ilkini teşkil eden programda ilk öğrenciye meslek önlüğü giydirmeleri öğrenciler nezdinde memnuniyet yaratmıştır. Yarıyıl sonu Öğretim Elemanı Değerlendirme Anketlerinin rasyonel sonuçlar vermediği fark edilmiştir. Bu durumu da dikkate alarak, bu yarıyılın başından itibaren, her yarıyıl sınav dönemini müteakip; dersi veren öğretim elemanları ile öğrenci temsilcilerinin katılacağı “Öğrenci Başarı Düzeyini Değerlendirme Toplantısı” yapılmasına ve bu uygulamanın gelenekselleşmesine karar verilmiştir.

6 2010-2011 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILININ DEĞERLENDİRİLMESİ 3. Öğrenci İlişkileri ve Rehberlik Bu yıl PDR ile ortaklaşa yapılan “Etkili Çalışma ve Öğrenme Yöntemleri” konulu seminer programın her yarıyılda bir kez yapılmasının yararlı olacağı değerlendirilmektedir. Hazırlık sınıfı öğrencileriyle irtibatlar Uzman Fatih İSTANBULLUGİL vasıtasıyla yürütülmüştür. Uzman Fatih İSTANBULLUGİL, 12 Şubatta Töö-Aşuu, 19 Şubatta Politek ve 26 Şubatta da Nooruz kayak merkezine düzenlediği gezilerde, sınavlarda ilk 3’e giren başarılı öğrencilerin masraflarını kendisi karşılayarak ödüllendirmiştir. Geçen yıl olduğu gibi, bu Bahar Yarıyılında da hazırlık sınıfı hocalarıyla koordineli olarak, hem Türkçe dil eğitimine katkı vermek hem de meslek terimlerine alıştırmak maksadıyla hazırlık sınıfı öğrencilerinin mesleki Türkçe metinler okumaları sağlanmıştır. 24 Şubat tarihinde 2. Sınıf öğrencilerine, Kırgızistan Tarım Bakanlığı Veteriner İşleri Genel Müdürü tarafından “Kırgızistan’da Veteriner Hekimliğin Bugünü ve Geleceği” konulu bir konferans verilmiş, konferans sonunda öğrenciler konferansçıya merak ettikleri konularla ilgili sorular yöneltmişlerdir. I. ve II. sınıf öğrencileri ile fakültemiz öğretim elemanları Mart ayı içinde Kırgızistan Devlet Tıp Akademisinin plastinasyon müzesini, Nisan ayı içinde Kırgızistan Ulusal Bilim Akademisinin Zooloji Müzesini ziyaret etmişlerdir. Nisan ayı içinde II. sınıf öğrencileri ile de Kırgız Bilimsel Araştırma Veteriner Enstitüsü ziyaret edilerek deneye dayalı, Mayıs ayı içinde de Kırgızistan Tarım Üniversitesinin kliniğinde ders yapılmıştır. Bu yıl mayıs ayı içinde Oş’ta düzenlenen ve Veteriner Hekimlik seksiyonunun da içinde yer aldığı Gençlik Kongresine iki öğrencimiz bildiri sunmuşlardır. Bu bildirilerin hazırlanmasında fakültenin öğretim elemanları öğrencileri yönlendirmiştir. Yabancı uyruklu öğrenci danışmanlığı Uzman İhsan KISADERE tarafından yürütülmektedir.

7 2010-2011 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILININ DEĞERLENDİRİLMESİ 4. Eğitim Programı Geliştirme Çalışmaları Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Veteriner Fakültesi, 2 yıllık bir eğitim-öğretim deneyimine sahiptir. Bu süre içinde eğitim-öğretim süreçlerine, toplumun beklentilerine ve fakültenin üstleneceği önderlik ve öncülük rollerine ilişkin önemli deneyim birikimi ile değişim, dönüşüm ve gelişim alanları belirlenmiştir. Fakültenin ilk mezunlarını verinceye kadar geçecek olan gelecekteki 3 yıllık süre boyunca da yeni tecrübelere dayalı ihtiyaçların ortaya çıkacağı öngörülmektedir. Toplam 5 yıllık eğitim-öğretim tecrübesine bağlı olarak ortaya çıkacak beklenti ve talepler, Türkiye ve Kırgızistan’daki ulusal yeterlilik çerçevesinin (KTMÜ Yeterlilikler Çerçevesi) belirlenmesi çalışmalarının henüz tamamlanmamış olması ve ayrıca Bişkek Dekanlar toplantısında alınan karar kapsamında: Uzmanlık eğitimi, Çekirdek eğitim, Mezuniyet sonrası eğitim, Yeni doktora programlarının yaratacağı sonuçlar maddelerinin görüşüleceği özel gündemli toplantı ve bu toplantıda alınacak kararlar ile Kırgızistan’da toplum ve iş dünyasının beklentileri ve ihtiyaçları üzerine yapılacak analizler sonunda, eğitim-öğretim çerçeve programında kapsamlı bir revizyon çalışmasının yapılmasının uygun olacağı kanaati hasıl olmuştur. Ders içeriklerinin Türkçe, Kırgızca, İngilizce ve Rusça versiyonları hazırlanarak WEB sitesinde yayınlanmıştır. Ancak, fakültenin Yıllık Planlı İşler programı kapsamında her yıl Eylül ayında her anabilim dalının kendi ders programlarına ilişkin güncellemeler yapması karar altına alınmıştır. Çerçeve programda, zorunlu derslerin kredi saatlerinin yüksek olması ve bu derslerin program içinde işgal ettiği yekûndan kaynaklanan nedenlerle, fakültenin ana derslerinin saatlerinden ve AKTS değerlerinden ödün verilmek zorunda kalınmış, bunun neticesinde ders içeriklerinin öğrenciye aktarımında kredi saati yetersizliğine bağlı olarak zafiyetlerin ortaya çıktığı gözlenmiştir. Örneğin, 1. Yarıyılda okutulan toplam 31 saatlik dersin 14 saatinin ortak zorunlu derslerden oluşması, çerçeve programının zayıf yanlarındandır. Ortak zorunlu ders saatlerinde bir ıslah çalışmasına ihtiyaç olduğu kanaatindeyiz. Hazırlık sınıfı öğrencilerinde başarı seviyesini yükseltmeye ve yönlendirme faaliyetlerinde etkimizi artırmaya imkân sağlamak üzere, Veteriner Fakültesi hazırlık sınıfının/sınıflarının homojenleştirilmesinde yarar vardır. Sınıfların farklı bölüm öğrencilerinin harmanlanmasından oluşan karma sınıflar halinde olması, irtibat kurma ve yönlendirmelerde sıkıntılar yaratmaktadır. Bu konuda Yabancı Diller Yüksekokulu yöneticileri ile ön görüşme yapılmıştır.

8 2010-2011 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILININ DEĞERLENDİRİLMESİ 5. Bilimsel Faaliyetler Hayvan Deneyleri Etik Kurul Yönergesi hazırlanmış ve Senatomuz tarafından kabul edilerek yürürlüğe girmiştir. Üniversitemiz Yönetim Kurulunun kararı ile Etik Kurulun oluşturulmasından sonra, proje ve yayım faaliyetleri için gerekli olan Etik Kurul dokümanları hazırlanabilecektir. Bu Kurul, Kırgızistan’ın ilklerinden biri olacaktır. 6-12 Eylül 2010, Prof. Dr. Askarbek TÜLÖBAEV, Kanada’nın Ottava şehrinde düzenlenen “Biyolojik Tehlikeleri Önleme- Besin Sağlamada Evrensel Zincir” adlı bilimsel toplantıya katılmıştır. 10-12 Kasım 2010, Prof. Dr. Askarbek TÜLÖBAEV, Bişkek’te ”Regional biosafety and biosecurity collaboration” konferansına katılmıştır. 16-19 Eylül 2010, Prof. Dr. Hüseyin KARADAĞ, “Kırgızistan’da Önemli Bir Gen Kaynağı; Taygan”; Uzman Fatih Ramazan İSTANBULLUGİL de “Sülünde (phasianus mongolicus) Plexus Sacralis’in Oluşumu Ve Plexus Sacralis’ten Köken Alan Sinirlerin Makroanotomik İncelenmesi“ isimli tebliğ ile Afyon’da düzenlenen 6. Ulusal Veteriner Anatomi Kongresine katılmışlardır. 22 Eylül 2010, Prof. Dr. Askarbek TÜLÖBAEV, yazmış olduğu Kırgızca Veteriner Hekimlikle ilgili eserleriyle, Milli Komisyon tarafından takdir edilen Kırgız Cumhuriyetinin devlet dilini geliştirmeye olan katkılarından dolayı “Kırgız Dili” madalyası ödülünü almıştır. Bu ödülün alınmasında üniversitemiz yayınları arasında çıkan kitapları etkili olmuştur. 27 Ekim 2010, Fakültemiz koordinatörlüğünde “Kırgızistan’da ve Dünyada Gıda Güvenliği” Paneli düzenlenmiştir. (KTMÜ Ziraat Fakültesi, Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü ve Kırgız Tarım Akademisi ile müştereken),

9 2010-2011 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILININ DEĞERLENDİRİLMESİ 5. Bilimsel Faaliyetler “Ameliorative effects of glucomannan on the sacculus rotundus and peripheral blood lymphocytes in New Zealand rabbits during aflatoxicosis” başlıklı makale Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi öğretim üyelerinin de katılımıyla tamamlanmış, yayınlanmak üzere uluslararası indeksli bir dergiye (Acta Veterinaria Hungarica) gönderilmiştir. “Effects of Aflatoxin on Some Haematological Parameters and Protective Effectiveness of Esterified Glucomannan in Merino Rams” başlıklı makale, Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi öğretim üyeleri ile fakültemiz öğretim üyesi Prof. Dr. Hasan Hüseyin Dönmez ve uzman İhsan Kısadere’nin de katılımıyla tamamlanmış ve yayımlanmak üzere SCI kapsamında yer alan indeksli bir dergiye gönderilmiştir. Makale değerlendirme aşamasındadır. TÜBİTAK tarafından desteklenen ve Türkiye’de tamamlanan “Koçlarda Aflatoksinin Semen Kalitesi, Testis Histolojisi ile Semen Hyaluronidaz Enzim Aktivitesi Üzerine Etkileri ve Glukomannan (EG)’ın Koruyucu Etkinliği” isimli projeden elde edilen sonuçların makale olarak yazım çalışmaları tamamlanmış ve 3 adet makale SCI kapsamındaki dergilere gönderilmiştir. Makaleler değerlendirme aşamasındadır. Fakülteden toplam 8 makale SCI kapsamlı dergiye yayına gönderilmiştir. Şamil EFERGİL ve Fatih İSTANBULLUGİL’in adlarının da yer aldığı 2 araştırma makalesi ulusal hakemli dergide yayınlanmıştır. Fakültemiz öğretim üyeleri tarafından hazırlanan 6 kitap basılmak üzere Rektörlüğe sunulmuştur. Fakültemizde, öğretim üyelerimizin denetim ve yönlendirmeleriyle fakülte öğrencilerinin de katıldığı 4 bilimsel seminer programı gerçekleştirilmiştir. Fakültemiz öğretim elemanları tarafından ortak proje halinde “Kırgızistan’ın Kara-Balta bölgesindeki nükleer atıkların koyunlarda bazı kan parametreleri, bağışıklık sistemi ve semen özellikleri ile testis histolojisi üzerine etkileri” adlı proje hazırlanmış, ancak henüz finans temin edilememiştir.

10 2010-2011 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILININ DEĞERLENDİRİLMESİ 6. Uluslararası İlişkiler Fakültemiz ile Fırat Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi, Kafkas Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi ve Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Fakülteleri arasında işbirliği anlaşmaları imzalanmıştır. Türkiye’deki Veteriner Fakülteleri ile etkili ve süreklilik arz eden bir işbirliği yürütülmektedir. 3-6 Kasım 2010 tarihlerinde Bişkek’te yapılan “Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nin Kuruluşu Aşamasında Kırgızistan ve Türkiye Deneyimi“ konulu Veteriner Fakültesi Dekanları Toplantısı’nın sonuç raporunda ortaklaşa yürütülecek faaliyetler içinde ortak proje konularının geliştirilmesi ve yürütülmesi kararı da yer almaktadır. Bu karar çerçevesinde yürütülmesine karar verilen projelerden biri de, fakültelerimiz arasında gelecekte yapılacak araştırma projelerine veri tabanı oluşturmak üzere, “Kırgızistan’daki Yerli Gen Kaynaklarının Tespiti” ve “Otlak Hayvancılığının Kırgızistan’da Ekolojik, Hijyenik, Teknolojik ve Ekonomik Özellikleri” başlıklı paralel projelerin yürütülmesidir. Bu çalışmalara katılmak üzere, Türkiye’deki 10 Üniversitenin Veteriner Fakültesinden 17 akademisyen 15-30 Haziran 2011 tarihlerinde Manas Üniversitesi ev sahipliğinde bir araya gelecektir. Çalışma programına üniversitemizden Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü, Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Kırgızistan Tarım Üniversitesi ve Kara-Balta Bölge Veteriner Kontrol Laboratuarı da katılacaktır.

11 2010-2011 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILININ DEĞERLENDİRİLMESİ 7. Üniversitemiz İçin Geliştirilen Çalışmalar Üniversite içi kamuoyunu ve halkı gıda güvenliği ve hijyen kuralları açısından bilinçlendirmeyi amaçlayan, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Veteriner Fakültesi ile ortaklaşa hazırlanan “Gıda Güvenliği Poster” çalışması tamamlanmıştır. GIDA GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ ve GIDA GÜVENLİĞİ KANTROLÜ: Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği öğretim üyesi Prof. Dr. Zafer GÖNÜLALAN ile birlikte, Üniversitemizde gıda maddelerinin alımı, taşınması, depolanması, pişirilmesi, servis edilmesi, personelin hijyen kalitesinin izlenmesi ve eğitime alınarak sertifikalandırılması konusunda hazırlanan program Rektörlük Makamına sunulmuştur. Laboratuarımıza bu yıl aldığımız malzeme ve cihazlarla, üniversitemiz Sağlık Merkezi ile işbirliği içinde haftada 1 gün üniversitemiz mensuplarına laboratuar analizleri hizmeti verilmeye başlanacaktır. Bu amaçla ihtiyaç duyulan reaktif (kit) ile diğer malzeme ve sarf planlaması yapılarak, temini talebiyle Rektörlüğe sunulmuştur.

12 2010-2011 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILININ DEĞERLENDİRİLMESİ 8. Kişisel Gelişim Programları Fakültemizde Eylül ayında göreve başlayan Öğretim Üyeleri çeşitli dil kurslarına katılmışlardır. Fakültemiz laboratuvarlarına alınan cihaz ve malzemelerle ilgili olarak fakültenin öğretim elemanları kan sayım cihazı, reflotron, idrar analiz cihazı, EKG kullanımı ve sonuçların değerlendirilmesi eğitimlerini almışlardır. Fakültenin öğretim üyeleri, genç öğretim elemanlarına seminer hazırlama, literatür tarama ve değerlendirme, sunum; preparat hazırlama ve inceleme teknikleri ve yöntemleri gibi eğitim programları vermişlerdir. Fakülte öğretim elemanlarının TÜBİTAK/ARBİS üyelikleri gerçekleştirilmiştir. Şamil SEFERGİL, üniversitemiz tarafından düzenlenen “Mevzuat Yönetim” konulu kursa katılmıştır.

13 2010-2011 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILININ DEĞERLENDİRİLMESİ 9. Bireysel Haftalık Çalışma Programları ve Üstlenilen Koordinasyon ve Sorumluluklar Öğretim Elemanlarının Yıllık Görev Dağılımları Ve Sorumlulukları (Oryantasyon Planı) ana başlığı altında her öğretim elemanının haftalık iş planları ile takip ve koordinasyonundan sorumlu oldukları görevler hazırlanıp ilan edilmiştir. ÖRNEK I… İş Takibi ve Koordinasyon Prof. Dr. Ali BAHADIR FaaliyetFaaliyet Zamanı Ve Süresi Manas ÖSYM’ye başvurular sırasında kuracağı ekiple fakültenin tanıtım faaliyetlerin yöneltmek Manas Üniversitesine giriş sınavı dönemi Hazırlık sınıfı öğrencileri için mesleki metinler hazırlayarak ilgili okutmanlarla birlikte öğrencinin dil öğrenimine katkı sağlamak II Yarıyıl Veteriner Tarihi içinde yer alan meslek büyüklerinden olan Mehmet Akif ERSOY ve Ziya GÖKALP hakkında öğrencilere konu anlatmak ve WEB sayfasına girecek şekilde sunum hazırlamak. I ve II Yarıyıl Fakültemizin genç elemanlarına Akademik seminer programını uygulamak ve belirlenen konularda seminer çalışmalar yaptırmak I ve II Yarıyıl Akademik DanışmanlıkI ve II Yarıyıl WEB sayfasına girmek üzere ders içeriklerini Kırgızca, Rusça ve İngilizce versiyonu Syllabusların Rusça ve Kırgızca versiyonların hazırlama. I ve II Yarıyıl ÖRNEK II… Haftalık İş Takvimi Prof. Dr. Nurcan DÖNMEZ SaatPazartesiSalıÇarşambaPerşembe Cuma 08 55 – 09 40AraştırmaHayvan Anatomisi ve Fizyolojisi DanışmanlıkDers HazırlığıBiyokimya II 09 50 – 10 35AraştırmaHayvan Anatomisi ve Fizyolojisi DanışmanlıkRumen FizyolojisiBiyokimya II 10 45 – 11 30Araştırma Danışmanlık Biyokimya II 11 40 – 12 25Araştırma Danışmanlık Biyokimya II 13 30 – 14 15Laboratuar Çalışmaları KariyerDers Hazırlığı Kariyer 14 25 – 15 10Laboratuar Çalışmaları KariyerDers Hazırlığı Kariyer 15 20 – 16 05Laboratuar Çalışmaları Ders hazırlığıHayvan Anatomisi ve Fizyolojisi Ders HazırlığıKariyer 16 15 – 17 00Laboratuar Çalışmaları Ders hazırlığıHayvan Anatomisi ve Fizyolojisi Ders HazırlığıKariyer

14 2010-2011 BAHAR DÖNEMİ YARIYIL SONU SINAVLARI Dersler 20 Mayıs 2011 tarihinde bitmiş ve 23 Mayıs 2011 tarihinden itibaren yarıyıl sonu sınavları başlamıştır. Akademik takvimde de belirtildiği üzere 9 Haziranda bütünleme sınavları başlayacaktır. Sınavlara hazırlık kapsamında öğrencilerle koordineli bir şekilde derslerin sınav günleri belirlenmiş ve önceden ilan edilmiştir. Öğrencilerin teorik ve uygulamalı eğitim-öğretim programları çerçevesinde ölçme değerlendirmeye tabi tutulması esas alınmakta ve üniversitemizin Eğitim Öğretim ve Sınav Yönetmeliği hükümlerine göre not değerlendirmesi yapılmaktadır.

15 YAZ DÖNEMİ ÇALIŞMALARI VE PERSONELİN YILLIK İZİN PLANLAMASI 1. Stajlar Fakültemizde staj programı 2011-2012 Eğitim-Öğretim yılından itibaren başlayacaktır. Bu yıl yaz stajı uygulaması yoktur. Ancak, laboratuar yokluğuna bağlı olarak derslerin uygulamalı eğitimini alamayan öğrencilerin eksiklerini telafi etme istekleri, yaz aylarında yürütülecek laboratuar çalışmalarına katılmaları sağlanarak karşılanacaktır. 2. Bilimsel Çalışmalar Yaz dönemi çalışmaları kapsamında bir dizi bilimsel araştırma faaliyeti gerçekleştirilecektir. Bu kapsamda; Yerel gıda maddelerinden olan ve yaygın olarak tüketilen kımızın biyokimyasal ve hematolojik kan parametrelerine etkisi ile yerli gen kaynaklarından olan taygan, topoz, caydar koyunu ve Kırgız yerli atlarında hematolojik ve biyokimyasal parametreler konulu araştırmalar yürütülecektir. Bu araştırmaların ön hazırlık çalışmaları tamamlanmak üzeredir. Gerek eğitim-öğretim materyali oluşturma, gerekse fakültemize bir fitofarmakolojik endemik bitkiler koleksiyonu kazandırma faaliyetleri kapsamında yarı zamanlı öğretim üyesi Prof. Dr. Ruslan SALIKOV liderliğinde fakültemizin uzman öğretim elemanlarının da katkı ve katılımlarıyla arazi çalışması başlatılmıştır. Bu çalışma sezonal olarak gelecek yıllarda da devam ettirilecektir. Amacımız, fakülteye Kırgızistan’ın endemik bitkilerinden oluşan zengin bir fitofarmakolojik koleksiyon kazandırmaktır. Yapılan çalışmaların elektronik ortamda arşivlenmesi ve WEB üzerinden servisinde kullanılacak program Şamil SEFERGİL tarafından hazırlanmıştır. Türkiye ve Kırgızistan’dan kurumların/araştırmacıların ortaklaşa yürüteceği “Kırgızistan’daki Yerli Gen Kaynaklarının Tespiti” ve “Otlak Hayvancılığının Kırgızistan’da Ekolojik, Hijyenik, Teknolojik ve Ekonomik Özellikleri” başlıklı paralel çalışma alanlarının projelendirme çalışmaları yapılacak ve izlenecektir. 3. İhtiyaçların Belirlenmesi ve Karşılanması Fakültenin gerek inşaatı devam eden ve gerekse inşasına başlanacak olan prefabrike binalarının donanım ihtiyaçları ile 2011-2012 Eğitim-Öğretim yılı akademik personel, klinik ve laboratuar ihtiyaçları planlaması yapılmıştır. Ayrıca, prefabrike binalara konulacak sınıf anfileri ile klinik ve laboratuar tezgâhları ve dolaplarının imalatına/teminine dönük çalışmalar tamamlanmak üzeridir. Yaz aylarında ihtiyaçların temini, yerleştirilmesi, montajı, depolanması yönündeki çalışmalar yürütülecek ve izlenecektir.

16 2011-2012 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILININ PLANLANMASI VE HAZIRLIKLAR 2011-2012 Eğitim-Öğretim yılında 2011 Eylül-2012 Ağustos ayları (12 ayılık süre) içinde yapılacak akademik, idari, bilimsel, eğitim-öğretim faaliyetleri ve ayrıca öğretim elemanlarının sorumluluğunda; Ders verme ve uygulama eğitimi yaptırma Eğitim yönlendiriciliği Sınav yapma ve ölçme/değerlendirme Program geliştirme, değerlendirme ve güncelleme Eğitim materyali oluşturma Akademik ve sosyal danışmanlık Kurul ve komisyonlarda görev alma Toplum ve sektörle ilişkiler/hizmetler Öğrenci oryantasyon, motivasyon, yönlendirme çalışmaları Kişisel gelişim ve kariyer bilgilendirme danışmanlıkları Araştırma-Geliştirme çalışmaları ana çerçevesinde yürütülecek faaliyetleri kapsayan bireysel görev, sorumluluk, çalışma ve iş programı (oryantasyon Planı), ayrıntılı bir biçimde hazırlanarak Rektörlüğe sunulmuştur. Bu programın gerçekleşmesi fakültenin çalışma ve iş geleneklerinin oluşması ve kurumsallaşma süreçlerini hızlandırması bakımından önemlidir. Zaman içinde ortaya çıkacak olan yeni ihtiyaçlara göre revizyona açık olan bu program, fakültenin sistematik bir biçimde dinamikleşmesine destek verecektir. 2011-2012 Akademik takvimi Üniversitemiz Senatosu tarafından kararlaştırılarak ilan edilmiştir. Akademik Takvim

17 2011-2012 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILININ PLANLANMASI VE HAZIRLIKLAR Fakültenin öğretim üyesi planlamasında esas alınacak kriterler belirlenmiş ve bu kriterler kapsamında öğretim üyesi ihtiyacı planlaması yapılarak Rektörlüğe sunulmuştur. Fakültemizin acil olarak 4 araştırma görevlisine ihtiyacı vardır. Üniversite içinden temin edilecek olan 1, 3 ve 5. Yarıyıllarda okutulacak servis dersleri ile Ortak Zorunlu Derslerin öğretim elemanı planlaması yapılarak, talebimiz Rektörlüğe sunulmuş ve Rektörlükten de ilgili birimlere iletilmiştir. Öğretim Elemanı Planlaması Mevcut Öğretim Üyesi Sayısı Bu Yıl Ayrılacak Öğretim Üyesi Sayısı Kalan Öğretim Üyesi Sayısı 2011-2012’de Talep Edilen Duyulan Öğretim Üyesi Sayısı 2011-2012 Toplam Öğretim Üyesi Sayısı Tam Zamanlı523710 Yarı Zamanlı211-1 Ders Saati Ücretli--11

18 2011-2012 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILININ PLANLANMASI VE HAZIRLIKLAR Fakültemizde gelecek yıldan itibaren 3. sınıfa ait dersler de başlayacaktır. Daha önceden yapılan çalışmalar sonunda ilk 2 sınıfın temel kitap ihtiyaçları yanında, gelecek yıldan itibaren okutulmaya başlanılacak olan derslerin temel kitap ihtiyaçları da üniversitemiz kütüphanesine kazandırılmıştır. Ayrıca fakültemizin öğretim üyeleri tarafından yazılan 6 kitabın basılması halinde ilk 3 sınıfa ait derslerin temel kitap ihtiyacı karşılanmış olacaktır. Bununla birlikte, kitap koleksiyonunu güçlendirme ve zenginleştirme çalışmaları içinde ihtiyaç duyulan eserler belirlenmiş ve tedarik süreci başlatılmıştır. Üniversitemizin 2011 bütçesi kapsamında fakültemize tahsis edilen finans kaynakları ile klinik ve laboratuarımız için gerekli olan öncelikli cihaz, malzeme, kimyasal ve diğer sarf malzemelerinin planlaması ve teknik şartname çalışmaları tamamlanmıştır. Klinik ve laboratuarların ihtiyaç planlamasında, eğitim-öğretim için gerekli olan acil/öncelikli materyaller sıralamasına özen gösterilmektedir. Bu yıl temin edilen laboratuar imkânlarından yararlanarak, Histoloji laboratuarında öğrenci uygulamalarında kullanılacak preparatların hazırlanması çalışması Prof. Dr. Hasan Hüseyin DÖNMEZ tarafından başlatılmıştır. Bu çalışma kapsamında Uzman Nariste KADIRALİEVA da yer almakta ve histolojik preparat hazırlama ve inceleme tekniklerini öğrenmektedir. Prof. Dr. Ali BAHADIR, Neuroanatomi kitabı hazırlama çalışmalarını devam ettirecektir. Prof. Dr. Ruslan SALIKOV tarafından yazımı tamamlanan “Veteriner Farmakoloji” kitabı yayınlanmak üzere Rektörlük Makamına sunulmuştur. Gelecek yıl başlayacak olan klinik derslerinin eğitim-öğretim faaliyetlerinde kullanmak üzere, Türkiye’den TEKNOVET adlı ilaç şirketinin fakültemize hibe ilaç desteği vermesi konusunda görüşmeler tamamlanmış ve mutabakat sağlanmıştır. Yıllık ilaç tüketim miktarını öngören çalışma yapılmış olup, rakamsal bilgiler firmaya iletilecektir. Öğretim Materyallerinin Geliştirilmesi

19 2011-2012 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILININ PLANLANMASI VE HAZIRLIKLAR 1, 3 ve 5. Yarıyıllarda (Güz Yarıyılında) okutulacak dersler aşağıda tablo halinde sunulmuştur. Ders Programları 1. YARIYIL KODUDERSİN ADITUKAKTS TAR - 153Ata Meken Tarihi I200 1 İNG/RUS- 101İngilizce Rusça I2446 BİL - 111Bilgisayar2234 BES - 105Beden Eğitimi ve Spor I0201 VET - 101Anatomi I2445 VET - 103Medikal Biyoloji1011 VET - 105Medikal Kimya1011 VET - 107 Biyofizik101 1 VET - 109Histoloji I2234 VET - 111Fizyoloji I2234 Seçmeli Ders1 2 TOPLAM2130 VET - 113 Histoloji Teknikleri ve Mikroskop 021 2 VET - 115 Tıbbi Latince101 2 VET - 117 Laboratuar Hazırlığı0212 SEÇMELİ DERSLER

20 2011-2012 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILININ PLANLANMASI VE HAZIRLIKLAR 1, 3 ve 5. Yarıyıllarda (Güz Yarıyılında) okutulacak dersler aşağıda tablo halinde sunulmuştur. Ders Programları SEÇMELİ DERSLER 3. YARIYIL KODUDERSİN ADITUKAKTS İNG/RUS -203 İngilizce Rusça223 4 SOB - 201Felsefe2002 VET - 201Biyokimya I2235 VET - 203 Embriyoloji101 1 VET - 205İmmünoloji - Seroloji1223 VET - 207 Farmakoloji I223 5 VET - 209Mikrobiyoloji I2235 VET - 211 Klinik Hematoloji1223 Seçmeli Ders1 2 TOPLAM1830 VET - 213 Bakteriyel Aşılar ve İmmünoproflaksi 101 2 VET - 215Laboratuar Hayvan Yetiştiriciliği1012 VET - 217Klinik Mikrobiyoloji1012

21 2011-2012 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILININ PLANLANMASI VE HAZIRLIKLAR 1, 3 ve 5. Yarıyıllarda (Güz Yarıyılında) okutulacak dersler aşağıda tablo halinde sunulmuştur. Ders Programları SEÇMELİ DERSLER 5. YARIYIL KODUDERSİN ADITUKAKTS VET - 301Viroloji I2235 VET - 303Entomoloji1012 VET - 305Parazitoloji2023 VET - 307Viral ve Bakteriyal Zoonozlar2235 VET - 309Helmintoloji2235 VET - 311Zootekni I2234 VET - 313Yem Hijyeni ve Teknolojisi2234 Seçmeli Ders12 TOPLAM1930 VET - 315 Popülasyon Genetiği ve Evrim Biyolojisi 1012 VET - 317 Vahşi Hayvanların Viral Enfeksiyonları 1012 VET - 319Zoonoz Parazitler1012

22 2011-2012 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILININ PLANLANMASI VE HAZIRLIKLAR Haftalık ders programları Yıllık Planlı İşler programına göre, Eylül ayının ilk haftası içinde ilan edilecektir. Özellikle öğrenci uygulama laboratuarı olarak kullanılabilecek mekân yokluğu, eğitim-öğretim kalitesini olumsuz yönde etkilemiştir. Prefabrike ofis, derslik, laboratuar ve kliniklerin hizmete alınmasıyla birlikte, fakültemizde bir rahatlama olacaktır. Prefabrike binalara konulacak sınıf anfileri ile klinik ve laboratuar tezgâhları ve dolaplarının imalatına/teminine dönük çalışmalar tamamlanmak üzeredir. Haftalık Ders Programı ve Fiziki Mekânların Etkili Kullanımı

23 2011-2012 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILININ PLANLANMASI VE HAZIRLIKLAR İdari Kadro Durumu Fakülte Sekreteri…………….1 Kişi Dekan Sekreteri………………1 Kişi Bölüm Sekreteri…………..…1 Kişi (Temel Bilimler ile Hastalıklar ve Klinikler Bölümüne hizmet vermektedir) Klinikte ihtiyaç duyulacak sürekli temizlik elemanı ile laborant planlaması prefabrike binaların hizmete alınmasından sonra yapılacaktır. Hizmet Personelinin Planlaması

24 2011-2012 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILININ PLANLANMASI VE HAZIRLIKLAR “Yıllık Planlı İşler” kapsamında Eylül ayı içinde Hazırlık sınıfı ile koordinasyon sorumlusu belirlenecek ve bu sorumlunun aylık gündemli/tutanaklı toplantı tarihleri belirlenecektir. Bu toplantılar, öğrencilere üniversite misyonu çekirdekli bilgilendirmeler yapmaya ve “Manas Üniversitesi Veteriner Fakültesi” ailesinin bir ferdi olma duygusunun ve gururunun verilmesi ve şekillendirilmesine vesile kılınacaktır. Ekim ayının ilk haftası içinde hazırlık sınıfı öğrencileri ile tanışma programı düzenlenecektir. Ekim ayının 2. Haftası içinde fakültenin eylemli öğrencileri ile hazırlık sınıfı öğrencilerinin tanıştırılacaktır. Ekim ayı içinde fakültenin geleneksel “Meslek Önlüğü Giydirme Töreni” ve fakültenin akademik açılış programına katılmaları sağlanacaktır. Fakültenin sportif faaliyetlerine hazırlık sınıfı öğrencilerinin katılımı da sağlanacaktır. Bahar Yarıyılında hazırlık sınıfı öğretim elemanlarıyla koordineli olarak, hem Türkçe eğitim- öğretimine katkı vermek hem de meslek terimlerine alıştırmak maksadıyla mesleki Türkçe metinler okumaları sağlanacaktır. Hazırlık Sınıfı İçin Bilimsel Sosyal ve Kültürel Katkılar

25 2011-2012 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILININ PLANLANMASI VE HAZIRLIKLAR Fakülte çerçeve programında 1. Yarıyılda 6, 2. Yarıyılda 6, 3. Yarıyılda 4 ve 4. Yarıyılda 4 saat yabancı dil eğitim-öğretimi yer almaktadır. 3. Ve 4. Yarıyıllarda öğrencilerin yabancı dil dersleri içinde mesleki yabancı dil eğitimi de almaları amacıyla İngilizce öğretim elemanı ile koordineli olarak Mesleki metinler hazırlanacak ve öğrencilerin mesleki yabancı dil öğrenmeleri desteklenecektir. Mesleki Yabancı Dil Eğitimi

26 2011-2012 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILININ PLANLANMASI VE HAZIRLIKLAR Yıllık Planlı İşler programı kapsamında; Öğrenci temsilcileri ve akademik kadro ile müştereken her yarıyılda 1 kez olmak üzere “Öğrenci Başarı Düzeylerinin Değerlendirilmesi Toplantısı” yapılmaya başlanmıştır. Olumlu sonuçların alındığı bu değerlendirme toplantılarının gelenekselleştirilerek devamında yarar vardır. Bu yıl PDR ile ortaklaşa yapılan ve olumlu sonuçlar alınan “Etkili Çalışma ve Öğrenme Yöntemleri” konulu seminer programın her yarıyılda bir kez yapılmasının yararlı olacağı değerlendirilmektedir. Kırgızistan Ortaöğretiminde yaşanan nitel ve nicel noksanlıklar, fakülte öğrencilerinin başarısını etkilemektedir. Özellikle ortaöğretim biyoloji ve kimya bilgi seviyesinin düşüklüğü, biyokimya, fizyoloji, anatomi, histoloji gibi derslerde öğrenme ve anlama yetersizliği yaratmaktadır. Bu durum dikkate alınarak, gelecek yıldan itibaren, çerçeve programda revizyon çalışmaları tamamlanıncaya kadar medikal kimya, medikal biyoloji, genetik gibi derslerin ders dışı saatlerde verilecek derslerle takviyesi uygulamasına başlanacaktır. Öğrencilerin motivasyon ve yönlendirilme çalışmaları kapsamında futbol, voleybol, basketbol, satranç, masa tenisi, dokuz korgol gibi çeşitli spor takımları kurularak öğretim elemanlarımızdan takım koordinatörleri tayin edilecektir. Etkili İletişim, Rehberlik ve Danışmanlık Hizmetleri

27 Hazırlık Sınıfı ile tanışma toplantısı ve akabinde 1, 2 ve 3. sınıf öğrencileriyle tanıştırma toplantıları yapılacaktır. Yapılan toplantı ve görüşmelerde, Manas Üniversitesi’nin misyonu, bu üniversitenin mezunlarını bekleyen görev sorumluluklar, Veteriner Fakültesi’nin varlık sebebi, milletimiz ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile Kırgızistan Cumhuriyeti Devleti’nin bu yatırımları yapmadaki amaçları konularında öğrencilerimizin misyonu kavramalarına çalışılacaktır. Öğrencilerle yapılan ikili ve çoklu görüşmelerle dayanışma, yardımlaşma, cömertlik, doğa, ülke ve insan sevgisi, örnek insan modeli olma, toplumsal sorumluluk, dürüstlük ve fedakârlık gibi değerlerle bilinçlenmeleri fakültenin misyonuna destek verecektir. Bu yıl da, her sınıfla ayda 1 kez olmak üzere toplantı yapılacaktır. Öğrenci danışmanlarının her yarıyılda 1 kez olmak üzere, öğrencilerle gündemli olarak toplanmaları ve toplantı tutanaklarının dekanlık aracılığıyla Rektörlük Makamına sunulması uygulamasına başlanmıştır. Fakültenin düzenlediği seminer programlarına öğrencilerin de katılımları devam ettirilecektir. 22 Ekim 2010 tarihinde, Kırgızistan’da ilk kez fakültemiz tarafından gerçekleştirilen “Meslek Önlüğü Giyme Töreni” programı, Fakültenin Akademik Açılış programı ile birlikte yapılacaktır. Bahar Yarıyılında hazırlık sınıfı hocalarıyla koordineli olarak, hem Türkçe eğitimine katkı vermek hem de meslek terimlerine alıştırmak maksadıyla hazırlık sınıfı öğrencilerine tarafımızdan hazırlanan Türkçe metinler servis edilecektir. Öğrencilerin görgü ve bilgilerini artırmak amacıyla Kırgızistan Devlet Tıp Akademisi plastinasyon müzesine, Kırgızistan Ulusal Bilim Akademisinin Zooloji Müzesine, Kırgız Bilimsel Araştırma Veteriner Enstitüsüne, Kırgızistan Tarım Üniversitesi Veteriner Fakültesine ve muhtelif işletmelere geziler düzenlenecektir. Yabancı uyruklu öğrenci danışmanlığı hizmeti devam ettirilecektir. Bu faaliyetler, Yıllık Planlı İşler Programında yer almıştır. 2011-2012 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILININ PLANLANMASI VE HAZIRLIKLAR Etkili İletişim, Rehberlik ve Danışmanlık Hizmetleri

28 ÜNİVERSİTE REKTÖRLÜĞÜ İLE ETKİLİ İŞBİRLİĞİ, KOMİSYON ÇALIŞMALARINA KATKI VE KATILIM Prof. Dr. Hasan Hüseyin DÖNMEZ, Senato Üyesi Birim Kalite Geliştirme Ekibi “Program ve İnsan Kaynakları Geliştirme Temsilcisi” Prof. Dr. Hüseyin KARADAĞ, Ankara Üniversitesi ile işbirliği programının koordinasyonu Prof. Dr. Hüseyin KARADAĞ, Üniversitenin 2011-2015 Stratejik Plan Komisyonu Üyeliği Prof. Dr. Hüseyin KARADAĞ, Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı hazırlama çalışmaları Prof. Dr. Hüseyin KARADAĞ, 2010-2013 Üniversite Akademik Katalog Hazırlama Komisyonu Başkanlığı, Prof. Dr. Hüseyin KARADAĞ, Yönetmelik, Tüzük ve Yönergeleri Yeniden Değerlendirme ve Yazım Komisyonu Üyeliği Prof. Dr. Hüseyin KARADAĞ, 15. Yıl Kutlama Organizasyonu Komisyonu Üyeliği Prof. Dr. Hüseyin KARADAĞ, Bologna Süreci Uyum Komisyonu Üyeliği Prof. Dr. Hüseyin KARADAĞ, KTMU Yurt İçi ve Yurt Dışı Görevlendirilme Usul ve Esasları İnceleme Komisyonu Başkanlığı Prof. Dr. Hüseyin KARADAĞ, Parlamenter Demokrasi Düzenleme Kurulu Üyeliği ve Genel Koordinatörlük görevi Prof. Dr. Hüseyin KARADAĞ, Fen Bilimleri Enstitüsü Yayın Kurulu Üyeliği Prof. Dr. Hüseyin KARADAĞ, KTMÜ Bilimsel Araştırma Projeleri Komisyon Başkanlığı Prof. Dr. Hüseyin KARADAĞ, Üniversite Yönetim Kurulu Üyeliği Prof. Dr. Hüseyin KARADAĞ, Senato Üyeliği Prof Dr Hüseyin KARADAĞ, ADEK Çekirdek Grubu Üyeliği Prof. Dr. Hüseyin KARADAĞ, KTMU (Ulusal) Yeterlilikler Komisyonu Üyeliği Prof. Dr. Hüseyin KARADAĞ, KTMU Bilimsel Araştırma Projeleri Komisyonu Başkanlığı Prof. Dr. Hüseyin KARADAĞ, II. Spartakiad Spor Oyunları Komitesi üyeliği Prof. Dr. Hüseyin KARADAĞ, Öğretim Elemanı Planlama Komisyonu Üyeliği Prof. Dr. Hüseyin KARADAĞ, Üniversite Yayın Kurulu Üyeliği Prof. Dr. Hüseyin KARADAĞ, Ziraat Fakültesi Yönetim Kurulu Üyeliği Prof. Dr Askarbek TÜLÖBAYEV, Kırgızistan Milli Tarım Üniversitesi Veteriner İlimleri Doktora Savunma Komisyonu Üyeliği Prof. Dr Askarbek TÜLÖBAYEV, Kazakistan Milli Tarım Üniversitesi Veteriner İlimleri Doktora Savunma Komisyonu Üyeliği Prof. Dr Askarbek TÜLÖBAYEV, Kırgız Milli İlimler Akademisi Fizyoloji Dalında Doktora Savunma Komisyonu Üyeliği Prof. Dr Askarbek TÜLÖBAYEV, 2010-2011 Eğitim-Öğretim Yılı Ders Programları Komisyonu Üyeliği Prof. Dr Askarbek TÜLÖBAYEV, Ziraat Fakültesi Yönetim Kurulu Üyeliği Prof. Dr Askarbek TÜLÖBAYEV, Üniversite Ders Programları Komisyonu Üyeliği Prof. Dr. Ali BAHADIR, Manas Üniversitesi Tanıtım Komisyonu Üyeliği Prof. Dr. Ali BAHADIR, Birim Kalite Güvence ve Bologna Temsilcileri Komisyonu üyeliği Prof. Dr. Ali BAHADIR, Veteriner Fakültesi Kalite Geliştirme Ekibi Başkanlığı F atih Ramazan İSTANBULLUGİL, Amaca Yönelik Ders Materyalleri Seçimi Komisyonu, Yabancı Diller Yüksekokulu ile müşterek, Fakültenin Türkçe Koordinatörü. Prof. Dr. Ali BAHADIR yönetiminde. Şamil SEFERGİL, İhale Komisyonu Üyeliği.

29 DİLEK VE TEMENNİLER. Öğretim Elemanlarının Sözlü Sunumlarıyla.

30


"Kırgızistan – Türkiye Manas Üniversitesi Veteriner Fakültesi AKADEMİK GENEL KURUL TOPLANTISI 7 HAZİRAN 2011 REKTÖR VEKİLİ SAYIN PROF. DR. SEBAHATTİN BALCI’NIN." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları