Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

GİRESUN ORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ BİLGİ İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ SEMİNERİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "GİRESUN ORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ BİLGİ İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ SEMİNERİ"— Sunum transkripti:

1 GİRESUN ORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ BİLGİ İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ SEMİNERİ
2008

2 Bilgi İşlem Teknolojileri Alt Yapısı
Giresun Orman Bölge Müdürlüğü Bilgi İşlem teknolojileri alt yapı çalışmaları kapsamında Altyapı çalışma grubu kurulmuştur. İşletme Müdürlüklerinde BİT sorumluları tespit edilmiş olup görevlendirmeler yapılmıştır. İnternet bağlantısı olmayan birim bulunmamaktadır. Bilgisayar donanımımız yeterli olmakla birlikte eksiği olan birimlerin ihtiyaçlarının giderilmesi mevcut bilgisayarların donanımsal ve yazılımsal güncellemelerinin yapılması öngörülen hedefler içindedir.

3 Bilgisayar ek donanımlarımız olan yazıcı, tarayıcı, güç kaynağı vb donanım eksiklikleri Bölge Müdürlüğümüzce giderilecektir. Bölge Müdürlüğümüz dahilinde bulunan tüm bilgisayarları kontrol edecek ağ sunucusu teknik altyapısı kurulacak olup virüs, hacker, lamer vb dış saldırılara karşı ağ güvenliği kurulması hedeflenmektedir. Genel Müdürlüğümüz önderliğinde yapılan BİT seminerlerinin sonucunda Bölge Müdürlüğü ve İşletme Müdürlüğü bazında tüm memurlara eğitim verilecektir. Yukarıda sayılan eksikliklerin Genel Müdürlüğümüzce yeterli ödenek verildiği takdirde tamamlanacağı mütaala edilmektir.

4 Coğrafi Bilgi Sistemi Çalışmaları
Giresun Orman Bölge Müdürlüğü orman sınırlarını kapsayan tüm memleket paftaları sayısallaştırılmış, rektifiye edilmiş ve gerek meşcere haritalarının sayısallaştırılması işleminde gerekse diğer faaliyetlerde kullanılmak üzere sayısal ortama aktarılmıştır. Giresun Orman Bölge Müdürlüğü orman sınırlarını kapsayan tüm meşcere haritaları taratılmış Coğrafi Bilgi sistemi alt yapılı yazılım programlarından Arcview programı kullanılarak sayısallaştırma işlemi yapılmıştır Bu meşcere haritalarının amenajman planı ana verileri yine bu programlarda girilmiş olup Genel Müdürlüğün emirleri doğrultusunca istenen ek bilgilerin girilmesi işlemine halen devam edilmektedir

5 Bölge Müdürlüğümüzce mümkün mertebe sayısal ortama aktarılabilecek tüm verilerle veri bankası oluşturma hedefi gözetilmektedir. Coğrafi bilgi sistemine konu olabilecek alanlarda gerek müdürlüğümüz merkezi dahilinde gerek şefliklerimizde çeşitli eğitimler düzenlenerek teknik personele Coğrafi Bilgi Sistemi ve bu sistemin temelini teşkil eden yazılım programları ve kullanımları ile ilgili bilgiler verilmektedir. Orman İşletme Müdürlüklerine birer adet Arcview 9.2 program lisansı temin edilmiştir

6 Genel Müdürlüğün tüm verilerin sayısal ortama aktarılması emrine ilişkin 6550 no’lu Coğrafi Bilgi Sistemleri Çalışma Esas ve Usulleri Hakkında Tamim gereğince yapılmakta olan ve yapılacak çalışmalar için çeşitli zamanlarda teknik elemanlara hizmet içi eğitim seminerleri verilmesine devam edilmektedir.

7 Bölge Müdürlüğü Web Siteleri
Giresun Orman Bölge Müdürlüğü sitesi adresinden 2005 yılı nisan ayından bu yana yayındadır. Giresun Orman Bölge Müdürlüğü sitesi dışında İşletme Müdürlüklerinde de Web sitesi kurulması düşünülmektedir. Web sitemizde Ormancılık faaliyetleriyle ilgili her türlü haber değeri olan çalışmalar yayınlanmaktadır. Yayınlanan ve diğer basın kuruluşlarınca yayınlanan haberler hem sayısal hem de yazınsal ortamda arşivlenmekte Bölge Müdürlüğü panosunda da sunulmaktadır. Web sorumlularının web dizaynı, internet ve ağ güvenliği HTLM, fotoshop vb bilgisayar konularında ayrıca kursa tabi tutulmaları ihtiyaçtır.

8 Web sitelerinde Türkçenin özenli kullanımına teknik terimlerin Türkçe karşılıklarının kullanılmasına özen gösterilmektedir Bilginin olmadığı yerde önyargının egemen olacağının bilinciyle insanları teşkilatımız amaç ve görevlerimiz hakkında bilgilendirebileceğimiz birinci aracımız web sitelerimizdir. Web birimlerinin tüm yerel gazete ve dergilere basın kuruluşlarına bağlantıları sağlanmaya çalışılmaktadır.

9

10 Basının beşinci kuvvet olduğundan yola çıkılarak;
Bölge Müdürlüğü sahası içinde bulunan tüm yerel basın kuruluşlarıyla iyi ilişkiler içine girilmekte, Genel Müdürlüğümüzün tanıtım filmlerinin yerel televizyonlarda yayımlanması sağlanmakta ve Ormancılık faaliyetleriyle ilgili olayların tamamına yakınında basına bilgi verilerek halkın bilinçlendirilmesine çalışılmaktadır.

11 Elektronik posta ve Diğer Kurumsal Yazılımlar
Kurumsal e postalarımız büyük oranda kullanılmaya başlanılmıştır. Kurum e postalarına ait (messenger) tipi bir haberleşme ağının daha stabil ve güvenli olacağı düşünülmektedir. Bölge Müdürlüğümüz dahilinde lisanslı 7 adet arcwiew, 2 adet netcad programı mevcuttur. Elektronik ortamda yazışma ve dosyalama için 2 adet lisanslı evrak takip programı 2006 yılından beri kullanılmaktadır. Çoğu İşletme Şefliklerinde Lisanslı Vahidi fiyat programı kullanılmaktadır.

12 Bölge Müdürlüğü ve İşletme Müdürlükleri dahilinde mevcut bulunan çoğu masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda işletim sistemi olan Windows ve yardımcı program olan Office programları ve bunlarla birlikte amenajmanda ve kadastroda kullanılan Netcad ve Arcwiew programlarının birçoğu lisanssızdır. 44 adet şefliğin her birinde ve diğer birimlerde de bu programlara ihtiyaç duyulduğu açıktır.

13 GİRESUN ORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ 2008
TEŞEKKÜRLER GİRESUN ORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ 2008


"GİRESUN ORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ BİLGİ İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ SEMİNERİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları