Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Beden Dili Yönetimi Yrd.Doç.Dr. Pınar Seden Meral.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Beden Dili Yönetimi Yrd.Doç.Dr. Pınar Seden Meral."— Sunum transkripti:

1 Beden Dili Yönetimi Yrd.Doç.Dr. Pınar Seden Meral

2 İnsanların Ne Düşündüğünü Görebilir Miyiz?

3 Beden Dili Nedir? o İletişim, sözlü ve sözsüz işaretlerden oluşan bir bütündür. o Beden dili insanlı tarihi açısından en eski iletişim aracıdır. o Beden dili duygu ve düşüncelerimizin yansımasıdır.

4 Beden Dili Önemlidir. Çünkü, insanların yüz yüze kurdukları ilişkilerde, o Kelimeler %10, o Ses tonu %30, o Beden dili %60 önem taşır. Beden dilini gizlemek, mümkün değildir. Bu nedenle, beden esastır.

5 o Beden Duruşu o Jestler ve Mimikler o Baş ve Vücut hareketleri o Tokalaşma o Giyim kuşam kodları o Göz Teması o Kişilerarası Mesafe kullanımı Beden Dilinin Öğeleri

6 o Ayaktaysanız dik durun. o Oturuyorsanız sandalye ve koltuğunuzu tam olarak doldurun ve arkanıza yaslanın. o Birisiyle konuşurken ve birisi doğrudan sizinle konuşurken öne eğilin ve ilginizi gösterin. o Göz teması sağlayın.. Duruşumuz Nasıl Olmalı?

7 o Daima konuştuğunuz veya sizinle konuşan insana dönük durun. o İkiden fazla insanla bir grup oluşturuyorsanız, sizin için önemli olanların dışındakilere merkezi kapatmayın.. Yönelişimiz Nasıl Olmalı?

8 o Direkt göz teması samimiyet ve dürüstlük ifadesidir. o Göz teması karşılıklı ilişkinin niteliği hakkında bilgi verir. Peki Ya Göz Teması? İnsanlarla, onları rahatsız etmeyecek ölçüde, ancak mümkün olduğu kadar çok göz ilişkisi kurun.

9 o Canlı olunmalı. o Mümkün olduğu kadar sıcak ve dostça tebessüm edin ve gülün. o Yüzünüz, çevrenize olan ilginizi yansıtsın. Donuk ve ifadesiz görünmekten kaçının. o Karşınızdaki konuşurken sık sık başınızı hafifçe aşağı, yukarı hareket ettirerek onu dinlediğinizi ve anladığınızı hissettirin. Jestler: Yüz İfademiz ve Baş Hareketlerimiz Nasıl Olmalı? Gülümsemeyi Unutmayalım.

10 o Konuşurken ayakta isek, ellerimizi cebimizde tutmaktan kaçınalım. o Kollarımızı önümüzde kavuşturmayalım. Bu iletişime kapalı ve gergin olduğumuz mesajını verir. o Konuşurken, ellerinizle ağzınızı örtmekten kaçının. Jestler: Ellerimizi ve Kollarımızı Nasıl Kullanalım?

11 o Tokalaşmada el uzatma işlemi, ev sahibinden misafire doğru olmalıdır. o Tokalaşırken mutlaka göz teması kurulmalıdır. o Karşı tarafın eli dengeli biçimde kavranmalı ve 1-2 saniye sıkılmalıdır. o Tokalaşırken “hoş geldiniz” denmeli ve oturacak yer gösterilmelidir. Nasıl Tokalaşmalıyız?

12 EldivenParmak eziciÖlü balık Yanlış Tokalaşma Biçimleri

13 Kontrolü ele almaKontrolü bırakma Yanlış Tokalaşma Biçimleri

14 o Kişi giyim biçimiyle etrafa mesaj verir. o Mesleğe uygun giyinmek önemlidir. o İnsan zihninde mesleklere uygun giyinme kalıpları mevcuttur. Kişi eğer bu kalıplara uymuyorsa mesleki yetkinliğinden kuşku duyulur. Giyim Kuşam Kodları Ne söylediğimizden çok nasıl göründüğümüz bizi anlatır.

15 o Parmak arası terlik o Açık ayakkabı/Sandalet o Beyaz çorap o Şort o Boyasız ayakkabı o Ayaklarınız pedikürlü değilse açık ayakkabı o Aşırı dekolte Giyim Kişiye Yönelen Bakışı Belirler. Şunları Asla Giymeyelim

16 o İnsanlar kendi çevrelerinde oluşturdukları boş mekanlar yoluyla da iletişimde bulunurlar. o Başka insanlara olan uzaklığımızı ayarlayarak, onlara uzak ya da yakın durarak birtakım mesajlar iletiriz. o Diğer insanlarla aramıza koyduğumuz uzaklık, onlara karşı olan duygularımızla ilgilidir. İnsanlara daima, onları rahatsız etmeyecek, mümkün olan en yakın mesafede durmaya gayret etmeliyiz. Kişilerarası Mesafe Özel alan: 45 cm Kişisel alan:45cm.-1,2 m Sosyal alan: 1,2-3,5 Genel alan: 3,5 m. üzeri

17 Sözel Olmayan İletişimde Ustalaşmak İçin İpuçları Çevrenizi iyice gözlemleyin. İnsanların hangi durumda nasıl bir özel sözsüz dil geliştirdiklerini tanımlayın. Evrensel beden dili kodlarını tanıyın. İnsanların Temel Davranışlarını Gözlemleyin. İnsanların küme halindeki bir çok ifadesini yakalamaya çalışın. Davranışlardaki ani değişiklikleri saptayın. Yanıltıcı Beden Diline Karşı Dikkatli Olun. İnsanları Gözlemlerken Bunu Belli Etmeyin.

18 Çeşitli Beden Dili Örnekleri Bedeni Okumak İçin Küçük Bir Kılavuz

19 Herhangi tehlikeli bir durumda hareketlerimiz kısıtlanır. Hareketlerin dondurulması bizi görünmez kılar. Amaç dikkat çekmemektir. Buradaki tehlike mutlaka ölüm tehlikesi değildir. Evde ocağı açık unutarak koşmak da aynı donma tepkisiyle birlikte gelişir. Sadece görsel uyaranlar değil işitsel uyaranlar da bu tepkiyi yaratır. Örneğin azarlanan öğrencinin bir süre sessiz kalması gibi. Donma Tepkisi

20 Kaçma tepkisi de tehlikeli görülen durumda yakalanmamaktır. Amaç tehlike kaynağından kaçmak en azından mesafeyi açmaktır. Kişi temasa geçmek istemediği insanla arasına mesafe koymak ister. Örneğin kucağına çanta almak, ayaklarını en yakın çıkışa döndürmek, masada arkaya doğru yaslanmak, gözlerini yummak, ovalamak gibi. Kaçma Tepkisi

21 Yatıştırıcı Davranışlar

22 Bedenimizin En Dürüst Parçası Hangisidir?

23 Hoşlandığımız şeylere, kişilere doğru gitme eğilimiz vardır. Ayaklarımızın yönü ne yapmak istediğimize işaret eder. Eğer bir ortamdan uzaklaşmak istiyorsak ayaklarımız kapı yönünü gösterir. Ayaklarımızın biri bile diğer yöne dönerse o gitmek istediğimizin işaretidir.

24 Kendimizi rahat hissettiğimizde bacaklarımı çapraz yaparız. Çapraz olma durumunda kaçma imkanımız yoktur.

25 Gövde İşaretleri

26 Gövde Kalkanı Nedir?

27 Gövde İşaretleri Gövde Kalkanı Sevmediğimiz bir şeyden ya da kimseden uzak durmaya çalıştığımızda kollarımızı bariyer olarak kullanırız. Kıyafetlerimiz ya da erişim alanımızdaki nesnelerde aynı biçimde kullanılabilir.

28 Zayıflık Göstergesi Omuz Hareketleri

29 Karşılıklı Görüşmede Bedenimizi Kontrol Edelim.

30 Peki Parmaklarımız Neyi, Nasıl Söyler?

31 Parmakların Duruşu

32 Gözler Kalbin Aynasıdır…

33 Dudaklar da…


"Beden Dili Yönetimi Yrd.Doç.Dr. Pınar Seden Meral." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları