Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

7 Hafta 7SÖZSÜZ İLETİŞİMBLUES. 7 2 SÖZ %7 SES %38 BEDEN DİLİ %55 Bir mesaj iletilirken 3 kanal kullanılır; Hafta 7SÖZSÜZ İLETİŞİMBLUES.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "7 Hafta 7SÖZSÜZ İLETİŞİMBLUES. 7 2 SÖZ %7 SES %38 BEDEN DİLİ %55 Bir mesaj iletilirken 3 kanal kullanılır; Hafta 7SÖZSÜZ İLETİŞİMBLUES."— Sunum transkripti:

1 7 Hafta 7SÖZSÜZ İLETİŞİMBLUES

2 7 2 SÖZ %7 SES %38 BEDEN DİLİ %55 Bir mesaj iletilirken 3 kanal kullanılır; Hafta 7SÖZSÜZ İLETİŞİMBLUES

3 7 2 BEDENİMİZ KONUŞUR… Sözsüz iletişimde gözle görülebilen beden bildirileri olarak tanımlanan beden dili ; Jestler Mimikler Vücut duruşundan oluşmaktadır. Hafta 7SÖZSÜZ İLETİŞİMBLUES

4 7 2 Hafta 7SÖZSÜZ İLETİŞİMBLUES Evrensel bazı vücut hareketleri olduğu gibi farklı kültürlerde değişik anlamlara gelen hareketlerde söz konusudur. Örnek olarak Türk kültüründe kulağın memesi tutularak yapılan hareket bir konuda ders alınması gerektiğini belirtirken, Brezilya’da aynı hareket yemeğin çok güzel olduğu anlamına gelmektedir. Evrensel bazı vücut hareketleri olduğu gibi farklı kültürlerde değişik anlamlara gelen hareketlerde söz konusudur. Örnek olarak Türk kültüründe kulağın memesi tutularak yapılan hareket bir konuda ders alınması gerektiğini belirtirken, Brezilya’da aynı hareket yemeğin çok güzel olduğu anlamına gelmektedir.

5 http://www.uzmantv.com/italyanlarin-sik- kullandigi-jest-ve-mimikler-nelerdir http://www.uzmantv.com/italyanlarin-sik- kullandigi-jest-ve-mimikler-nelerdir

6 7 2 Hafta 7SÖZSÜZ İLETİŞİMBLUES Çeşitli durumlarda poz ya da tavır adı verilen beden duruşları, göğsün merkezi ve yönelişiyle ilgili olmaktadır. İletişimde olduğu kişiyle tam karşı karşıya duran bir kişi, mesajına güvenli bir özellik katmış demektir.

7 7 2 Hafta 7SÖZSÜZ İLETİŞİMBLUES Bedenin eğilmesi merkez dediğimiz göğsü kapamakta ve omuzlar geri çekilmektedir. Sözsüz iletişimde bu duruşun eller kapalı biçimde yapılması, saldırganlığı ifade etmektedir.

8 7 2 Hafta 7SÖZSÜZ İLETİŞİMBLUES Başın duruş şekli, kişinin iletişimdeki konumu hakkında bilgi verir. Başın yukarıda olması genelde üstünlük hali olarak yorumlanmaktadır.

9 7 2 Hafta 7SÖZSÜZ İLETİŞİMBLUES Baş vücudun kontrol merkezini oluşturmaktadır. Temel baş pozisyonunda söz edilebilir.

10 7 2 Hafta 7SÖZSÜZ İLETİŞİMBLUES Nötr Baş Pozisyonu Baş yukarıda olup, duydukları konusunda nötr bir tavra sahip birisinin pozisyonudur Baş genellikle hareketsiz olup ara sıra ufak eğilme hareketleri yapabilir. Nötr Baş Pozisyonu Baş yukarıda olup, duydukları konusunda nötr bir tavra sahip birisinin pozisyonudur Baş genellikle hareketsiz olup ara sıra ufak eğilme hareketleri yapabilir.

11 7 2 Hafta 7SÖZSÜZ İLETİŞİMBLUES İlgilenmiş Baş Pozisyonu Kafa bir yana doğru eğildiğinde bu kişinin ilgilenmeye başladığı anlamına gelir. İlgilenmiş Baş Pozisyonu Kafa bir yana doğru eğildiğinde bu kişinin ilgilenmeye başladığı anlamına gelir.

12 7 2 Hafta 7SÖZSÜZ İLETİŞİMBLUES Onaylamayan Pozisyon Baş aşağıya eğikken tavrın olumsuz hatta yargılayıcı olduğunu gösterir. Eleştirel değerlendirme hareket gruplarında genellikle baş aşağıya eğiktir.

13 7 2 Hafta 7SÖZSÜZ İLETİŞİMBLUES Duygular ve ruhsal durum hakkında bilgilendirir. Bireyin karşısındaki insanları dinleyip, dinlemediğini, onaylayıp onaylamadığını, güven duyup duymadığını gösteren yüze yansıma şeklidir. Duygular ve ruhsal durum hakkında bilgilendirir. Bireyin karşısındaki insanları dinleyip, dinlemediğini, onaylayıp onaylamadığını, güven duyup duymadığını gösteren yüze yansıma şeklidir. İnsan yüzünün yaklaşık olarak 250.000 farklı ifadeyi yansıtabildiği, yüz ifadeleri ile ilgili yapılan çalışmalarda ortaya konmuştur.

14 7 2 Hafta 7SÖZSÜZ İLETİŞİMBLUES Beden dilimizin en belirgin anlamları yüzümüzdedir. Temel duygular insanlarda ortak olan duygulardır. Bu yüzden de evrenseldir.

15 7 2 Hafta 7SÖZSÜZ İLETİŞİMBLUES Yüzümüzdeki ifade, el ve beden hareketlerimiz, bedenimizin duruşu ve göz temasımız, sözsüz iletişimde önemli yer tutar. Yüz ve beden ifadeleri istemli ya da istemsiz yapılır. Yüzümüzdeki ifade, el ve beden hareketlerimiz, bedenimizin duruşu ve göz temasımız, sözsüz iletişimde önemli yer tutar. Yüz ve beden ifadeleri istemli ya da istemsiz yapılır.

16 7 2 Hafta 7SÖZSÜZ İLETİŞİMBLUES Mutluluk Korku Öfke HayretÜzüntüTiksinti Çeşitli kültürler arasında yapılan araştırmalardan elde edilen sonuçlara göre 6 temel duygu ifadesini aktaran yüz anlatımlarının bütün kültürlerde ortak olduğunu göstermektedir.

17 http://www.dailymotion.com/video/x63ggy_f atih-hocann-beden-dili-wwwfrmlseco_sport http://www.dailymotion.com/video/x63ggy_f atih-hocann-beden-dili-wwwfrmlseco_sport

18 7 2 Hafta 7SÖZSÜZ İLETİŞİMBLUES Kaşlar kişinin yüzünün ve gözlerinin vereceği mesajlara güç katmakta, anlamlandırmaktadır. Kaş hareketleri yoluyla gözlerin ve yüzün ifade edebileceği kızgınlık, şaşkınlık, alay, sempati, çapkınlık gibi bir çok mesaj iletebilir.

19 7 2 Hafta 7SÖZSÜZ İLETİŞİMBLUES Kaşlar, yüzü yumuşatır veya sertleştirir. Kaşlar arasındaki dikey çizgi; endişe ve kızgınlığı ifade eder. Kaşların yukarıya doğru kalkması; şaşkınlık, korku, bir şeylerin farkına varma Kaşların aşağıya inmesi ise kızgınlık, endişelenmeyi gösterir. Kaşlar, yüzü yumuşatır veya sertleştirir. Kaşlar arasındaki dikey çizgi; endişe ve kızgınlığı ifade eder. Kaşların yukarıya doğru kalkması; şaşkınlık, korku, bir şeylerin farkına varma Kaşların aşağıya inmesi ise kızgınlık, endişelenmeyi gösterir.

20 7 2 Hafta 7SÖZSÜZ İLETİŞİMBLUES Göz teması güçlü bir iletişim aracı olma özelliğine sahiptir. Göz teması, karşımızdaki kişiyi dinlerken ve onunla konuşurken doğrudan gözüne bakmak şeklindedir. Göz teması doğal ve rahat olmalıdır. Göz teması güçlü bir iletişim aracı olma özelliğine sahiptir. Göz teması, karşımızdaki kişiyi dinlerken ve onunla konuşurken doğrudan gözüne bakmak şeklindedir. Göz teması doğal ve rahat olmalıdır.

21 7 2 Hafta 7SÖZSÜZ İLETİŞİMBLUES Sosyal Bakış Araştırmalar,sosyal bir karşılaşma sırasında bakanın bakışlarının karşıdakinin yüzünde gözler ve ağız arasındaki bir üçgene baktığını göstermiştir. Sosyal Bakış Araştırmalar,sosyal bir karşılaşma sırasında bakanın bakışlarının karşıdakinin yüzünde gözler ve ağız arasındaki bir üçgene baktığını göstermiştir.

22 7 2 Hafta 7SÖZSÜZ İLETİŞİMBLUES İş Bakışı Karşıdaki kişinin alın ve gözleri arasında bir oval veya üçgen bulunduğu hayal edilerek söz konusu bölgeye bakılmaktadır. Bu bakış türü genellikle iş hayatında ciddi bir ortam yaratılmasını sağlamaktadır. İş Bakışı Karşıdaki kişinin alın ve gözleri arasında bir oval veya üçgen bulunduğu hayal edilerek söz konusu bölgeye bakılmaktadır. Bu bakış türü genellikle iş hayatında ciddi bir ortam yaratılmasını sağlamaktadır.

23 7 2 Hafta 7SÖZSÜZ İLETİŞİMBLUES Yan Bakış Yan bakış ilgi veya saldırganlık iletmekte kullanılır. Aşağı dönük kaşlar, çatık alın saldırgan ve eleştirel bir tavır anlamına gelir. Yan Bakış Yan bakış ilgi veya saldırganlık iletmekte kullanılır. Aşağı dönük kaşlar, çatık alın saldırgan ve eleştirel bir tavır anlamına gelir.

24 Kişi yaptığı hareketlerle karşısındakileri etkiler. Örneğin iş mülakatına gittiğimiz zaman kendimize güvenimizi ya da çekingenliğimizi omuz duruşumuzdan belli ederiz.

25 Omzumuz düşükse çekingenliğimizi ifade eder ;

26 Omzumuz dikse kendimize duyduğumuz güven ;


"7 Hafta 7SÖZSÜZ İLETİŞİMBLUES. 7 2 SÖZ %7 SES %38 BEDEN DİLİ %55 Bir mesaj iletilirken 3 kanal kullanılır; Hafta 7SÖZSÜZ İLETİŞİMBLUES." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları