Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Kurtuluş Savaşı; Mustafa Kemal önderliğinde Türk Milletinin bağımsızlık mücadelesidir. Bu mücadele Anadolu topraklarının Mondros Ateşkesinin ardından.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Kurtuluş Savaşı; Mustafa Kemal önderliğinde Türk Milletinin bağımsızlık mücadelesidir. Bu mücadele Anadolu topraklarının Mondros Ateşkesinin ardından."— Sunum transkripti:

1

2

3 Kurtuluş Savaşı; Mustafa Kemal önderliğinde Türk Milletinin bağımsızlık mücadelesidir. Bu mücadele Anadolu topraklarının Mondros Ateşkesinin ardından işgal edilmesine tepki olarak ortaya çıkmıştır.

4 Sevr Antlaşmasına göre Anadolunun paylaşım haritası

5 Doğu Cephesi Kurtuluş Savaşında Türk halkı yalnızca işgal devletleriyle mücadele etmemiştir.İşgalci devletlerin kışkırtmalarıyla bağımsız devlet kurmak isteyen azınlıkların faaliyetleri de Türk halkını uğraştırmıştır. Bunlardan biri de yüzyıllardır Türk halkıyla birlikte yaşayan Ermenilerdir. Bir Ermeni çetesi

6 UYARI : Ermenilerin bağımsız devlet kurmak istemeleri milliyetçilik fikir akımından etkilendiklerinin kanıtıdır.

7 Ermeni İsyanının çıkmasında; İngiltere ve Fransanın, Ermenileri kendi çıkarları doğrultusunda kullanmak istemesi Milliyetçilik fikir akımının, Rusyanın da kışkırtmasıyla Ermeniler arasında yayılması Osmanlı Devletinin her alanda eski gücünü yitirmesi Avrupalı Devletlerin Ermenileri kışkırtması etkili olmuştur.

8 Mondros Ateşkesiyle ülkemizin birçok yerinde ordularımız terhis edilirken Doğu Anadoluda Kazım Karabekire bağlı 15.Kolordu terhis edilmemiştir. Ermeni faaliyetlerinin katliama dönüşmesiyle 24 Eylül 1920de verilen emir ile harekete geçen Kazım Karabekir komutasındaki Türk ordusu başarılar kazanarak Sarıkamış, Kars, Gümrü bölgelerini Ermeni isyancılarından geri almıştır.

9 Kahraman arkadaşlarımı şimdiye kadar güzel memleketimizin aziz milletimizin bağımsızlık ve namusunu kanlı ve katil ellerle parçalamaya yürüyen düşmanlarımıza karşı kahramanca direnmede büyük bir azim ve iman gösterdiniz. Kazım Karabekir

10 Türk ordusunun Gümrüye kadar ilerlemesi üzerine Ermenistan barış istemek zorunda kaldı. Yapılan görüşmeler sonunda TBMM Hükümeti ile Ermenistan arasında 3 Aralık 1920de Gümrü Antlaşması imzalanmıştır.

11 Gümrü Antlaşmasının Önemi: TBMMnin uluslararası alanda imzaladığı ilk antlaşmadır. TBMMnin kazandığı ilk askeri başarıdır. Doğu sınırımız, Ardahanın bir bölümü ile Artvin dışında bugünkü halini almıştır. Sevr Antlaşmasını tanımayan ilk devlet Ermeniler olmuştur. Doğu Cephesindeki bu başarı ordunun Güney ve Batı Cephesine kaydırılmasında etkili olmuştur. TBMMnin içte ve dışta otoritesi artmıştır.

12 Doğuda Ermenilere ve Gürcülere karşı kazanılan askeri ve siyası zaferler, ulusak kurtuluş savaşının ilk zaferidir. Bu zaferler yurt düzeyindeki ulusal heyecanın artmasına, ulusal davaya olan inancın kuvvetlenmesine neden olmuştur. Nutuk

13 Güney Cephesi İngilizlerin boşalttıkları güney illerine giren Fransızlar, bu bölgede yaşayan Ermeniler ile iş birliği yaparak Urfa, Antep, Maraş ve Adanayı işgal etmişlerdir.

14 Maraş Savunması Fransızlar Maraşı Ermenilerle iş birliği yaparak işgal ettiler. Osmanlı ordusunun Mondros ile terhis edilmesi işgaller karşısında halkın savunulmasını imkansız kıldı. Halk işgaller karşısında mitingler düzenleyerek tepkisini ortaya koymaya çalışıyordu.

15 İşgalci güçlerin Maraş Kalesindeki Türk bayrağını indirmeleri, Türk kadınına saldırmaları ve suçsuz kişileri öldürmeleri üzerine direnişe geçen halk karşısında Fransızlar 11 Şubat 1920de şehri terk etmek zorunda kaldı.

16 Ben Sütçü İmam Maraşın işgali karşısında Türkün şeref, namus ve dinine yapılan saldırı karşısında düşmana kurşun sıkarak, halkın kenetlenmesine neden oldum. Kenetlenen halk işgalcileri Maraştan atmayı başarmıştır.

17 Maraşın bu başarılarından dolayı TBMM, şehre önce İstiklal Madalyası, 1973 yılında da Kahraman unvanını vererek adını Kahramanmaraşa çevirmiştir.

18 Urfa Savunması Fransızların, halkın can, mal ve namusuna saldırması Urfalıları harekete geçirdi. Urfa Jandarma Komutanlığına atanan Yüzbaşı Ali Saip halkı işgal güçlere karşı örgütlendirdi. Urfada halk Kuva-yi Milliye birlikleri kurarak mücadeleye girişti. Halkın mücadelesi karşısında tutunamayan Fransızlar 10 Nisan 1920den itibaren Urfayı boşalttılar.

19 Urfanın bu başarılarından dolayı TBMM, şehre 1984 yılında Şanlı unvanını vererek adını Şanlıurfaya çevirmiştir.

20 Antep Savunması Antep halkı da Fransız işgali karşısında bağımsızlık mücadelesine girişmiştir. Bu mücadelede Kuva-yi Milliyecilerden Şahin Beyin önemli rolü olmuştur. Fransızların şehri kuşatıp halkı teslim olmaya zorlaması karşısında Antep halkı bir yılı aşkın bir süre Fransız ordusuna karşı başarıyla direndi.

21 TBMM, Antep halkının kahramanca savunmasından dolayı 6 Şubat 1921de çıkardığı kanunla şehrin adını Gaziantep olarak değiştirmiştir.


"Kurtuluş Savaşı; Mustafa Kemal önderliğinde Türk Milletinin bağımsızlık mücadelesidir. Bu mücadele Anadolu topraklarının Mondros Ateşkesinin ardından." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları