Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MERSİN 2009 T.C. MERSİN VALİLİĞİ MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ 1 Güvenli İnternet Kullanımı.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MERSİN 2009 T.C. MERSİN VALİLİĞİ MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ 1 Güvenli İnternet Kullanımı."— Sunum transkripti:

1 MERSİN 2009 T.C. MERSİN VALİLİĞİ MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ 1 Güvenli İnternet Kullanımı

2  Değerli Veliler3 Değerli Veliler3  Neden Güvenli İnternet4 Neden Güvenli İnternet4  İnternet Güvenli mi?5 İnternet Güvenli mi?5  İnternet Nasıl Bilinçli Kullanılır?6 İnternet Nasıl Bilinçli Kullanılır?6  Çocuklarımıza İnterneti Nasıl Kullandırmalıyız 7-27 Çocuklarımıza İnterneti Nasıl Kullandırmalıyız 7-27  Korunma Programları Nelerdir 28-31 Korunma Programları Nelerdir 28-31  Güvenli WEB desteği 32 Güvenli WEB desteği 32 Güvenli İnternet Kullanımı 2

3 3 Sizler de biliyorsunuz ki, yaşamın her alanında haklarımız olduğu gibi, haklarımızı kullanırken uymamız ve dikkat etmemiz gereken kurallar vardır. İletişim hak ve özgürlüğü içinde yer alan Internet kullanımında da dikkat etmemiz gereken kurallar vardır ve bu kurallar çocukların Internet'ten güvenli bir şekilde yararlanmalarını sağlamak açısından önem taşımaktadır

4  Sanal suçlular evimize, işyerimize kadar girmesinler.  Masumlar suçlu olmasın.  Çocuklar istismar edilmesin.  Sevdiklerimiz uyuşturucu bağımlısı olmasın.  Terörist bomba yapımını öğrenemesin.  Fuhuş ve müstehcenlikle toplum değerleri yozlaştırılmasın.  Hiç kimse, maddi kayıplar yaşamasın. 4 Güvenli İnternet Kullanımı

5 İnternet hiçbir zaman %100 olmaz. Belli oranda güvenli hale getirebiliriz. Tüm bunların yanında en önemlisi BİLİNÇLİ İNTERNET KULLANIMI dır. 5 Güvenli İnternet Kullanımı

6  Bilgisayarınıza Antivirüs, Güvenlik Duvarı ve Filtre programlarını kurun.  Bu programların güncellenmelerini takip edin.  İnternet üzerinden gelen her davetsiz misafiri bilgisayarınıza kabul etmeyin.  Bazı sayfalarda açılan, herhangi bir fikrinizin olmadığı, ileti kutularındaki EVET (YES) butonunu tıklamayın.  Kimden geldiğini bilmediğiniz e-postaları açmayın. Bu e- postalar zararlı yazılım içeriyor olabilir. Bu postaları açtığınız anda bilgisayarınıza yerleşebilir ve sisteminize zarar verebilir.  Hakkında fazlaca fikriniz olmayan sitelere kişisel bilgilerinizin tamamını girmeyin. 6 Güvenli İnternet Kullanımı

7 7

8 8 Her şeyden önce çocuğunuzla iyi bir iletişim içinde olunuz. Çocuğunuzun arkadaşları, zevkleri, korkuları, sevdikleri ve sevmedikleri konular hakkında bilgi sahibi olunuz. Çocuğunuza, her konuyu sizinle paylaşabileceği güvenini veriniz. Sizin yetersiz kaldığınız konularda uzmanlardan yardım alınız.

9 Güvenli İnternet Kullanımı 9 Çocuğunuzun Internet'e girdiği bilgisayarın çocuğun odasında olmamasına, evinizin ortak kullanım alanı içinde olmasına dikkat ediniz. Bu madde çok önemli, çocuğunuzun zararlı siteleri ziyaret etmesini büyük ölçüde engelleyecektir. Çocuğunuzun Internet'te kalma süresine ve bilgisayar kullanma süresine mutlaka kısıtlama getiriniz.

10 Güvenli İnternet Kullanımı 10 Çocuğunuzun yaşına uygun olacak kullanma süresini belirleyiniz. Unutmayınız ki, uzun süre bilgisayar veya Internet kullanımı çocuğunuzun sosyalleşmesine olumsuz etki yapabileceği gibi hareketsiz kalmasına, bazı fiziksel rahatsızlıklara neden olabilecektir. Çocuğunuzun oyuna, kitap okumaya, spor yapmaya ve sanata vakit ayırmasını sağlayınız.

11 Güvenli İnternet Kullanımı 11 Her konuda olduğu gibi, bu konuda da ebeveyn olarak çocuklarınıza iyi birer örnek olunuz. Bilinçli ve güvenli Internet kullanım kurallarını öğreniniz ve uygulayınız.

12 Güvenli İnternet Kullanımı 12 Çocuğunuzla bilinçli ve güvenli Internet kullanımı kuralları konusunda konuşunuz. Bu kuralların neler olduğunu anlaşılır bir şekilde açıklayınız ve kuralları kesin olarak koyunuz. Koyduğunuz kurallar ve konuşmalarınızda pozitif tutum sergileyiniz. Olumsuz söylemlerin çocuğunuzla kuracağınız iletişimde çatışmayı artırıcı unsur olabileceğini aklınızdan çıkarmayınız.

13 Güvenli İnternet Kullanımı 13 Çocuğunuzla ve okul öğretmenleriyle birlikte çocuğunuzun yaşına uygun ve güvenli olan Internet sitelerinin adreslerini belirleyiniz. Belirlediğiniz sitelerin adreslerini bilgisayarınızın "sık kullanılanlar" bölümüne kaydediniz. Böylece bu sitelere giriş işlemi daha kolay olacaktır

14 Güvenli İnternet Kullanımı 14 Internet'te mümkünse çocuğunuzla birlikte gezininiz. Eğer çocuğunuz bu konuda isteksiz ise, sadece sizin ve okul öğretmenlerinin onayladığı siteleri ziyaret etmesi konusunda çocuğunuzu uyarınız. Çocuğunuzun Internet kullanımını sık sık denetleyiniz. Hangi sitelere girdiği, hangi sohbet ortamlarında bulunduğu konusunda fikir sahibi olunuz. Mümkünse sohbet ortamlarındaki arkadaşlarını tanımaya çalışınız.

15 Güvenli İnternet Kullanımı 15 Çocuğunuzun Internet ortamında güvenliğini sağlamak ve zararlı içeriklerden korumak amacıyla gerekli güvenlik ve filtreleme programlarını edininiz. Çocuğunuza Internet ortamında tanımadığı kişilerle sohbet etmemesini, iletişim kurmamasını öğretiniz.

16 Güvenli İnternet Kullanımı 16 Çocuğunuzun, ziyaret ettiği sitenin "güvenlikle ilgili sorularını" dikkatlice okumasını, sitenin istenilen bilgileri ne amaçla istediğini öğrenmesini ve gerektiği takdirde velilerine danışarak istenilen bilgileri vermesi belirtiniz. Sizin onayınız olmaksızın kendi ve aile resimlerinizi, adresinizi, telefon numaranızı, okul adını vermemesini ifade ediniz.

17 Güvenli İnternet Kullanımı 17 Çocuğunuza sizin izniniz olmaksızın, kendi adresini, okulunun adını, telefon numaranızı, ebeveyninin iş adresleri ve iş yeri telefon numaraları gibi kişisel bilgileri Internet sohbet ortamında kimseye vermemesi gerektiğini öğretiniz. Çocuğunuz, Internet kullanıcı adını ve şifresini sizin dışınızda hiç kimseye vermemelidir.

18 Güvenli İnternet Kullanımı 18 İnternet ortamında, sohbetlerde çocuğunuzu rahatsız eden görüntü, ses ve yazılar yer aldığı takdirde hemen bulunduğu Internet ortamından çıkmasını ve size haber vermesini isteyiniz. Çocuğunuzun, bir sitede yer alan oyunlara, aktivitelere, yarışmalara katılmadan önce bunların yaşına uygun olup olmadığı konusunda mutlaka size ve öğretmenine danışması gerektiğini belirtiniz.

19 Güvenli İnternet Kullanımı 19 Çocuğunuza, Internet ortamında yeni tanışılan kişilerin her zaman kendileri ile ilgili doğru bilgiler vermeyebileceği, kimlikleri ve yaşlarıyla ilgili yanıltıcı bilgiler verebileceği gerçeğini anlatınız. Internet sohbet alanlarında ve haber gruplarında ilk defa karşılaşılan yeni mesaj ve kişileri mutlaka velilerine göstermelerini isteyiniz.

20 Güvenli İnternet Kullanımı 20 Çocuğunuza, size sormadan Internet ortamında alış veriş yapmaması gerektiğini; istenilen kredi kart numaraları bilgilerini vermemesini öğretiniz.

21 Güvenli İnternet Kullanımı 21 Çocuğunuzun, Internet sohbetlerinde onlardan yapmamaları gereken, ya da onları rahatsız eden bir davranışta bulunmalarını isteyenler olduğu takdirde, sohbeti bırakarak hemen size haber vermesini ve olayı anlatmasını isteyiniz. Çocuğunuzun size güvenmesini sağlayınız. Çocuğunuza kızmayınız, korkutmayınız. Çocuğunuza her konuda destek vereceğinizi hissettiriniz.

22 Güvenli İnternet Kullanımı 22 Çocuğunuzdan, internet sitelerinden bilgisayara yükleyecekleri veya indirecekleri programlar ve içerikler hakkında size haber vermesini, sizin izniniz olmaksızın bu işlemleri yapmamasını isteyiniz. Çocuklara, Internet ortamında başkalarını rahatsız edecek davranışlarda bulunmamalarını öğretiniz.

23 Güvenli İnternet Kullanımı 23 Şaka yapmak amacıyla dahi arkadaşlarıyla hatta hiç kimseyle korkutmak amacıyla tehdit edici bir üslupla iletişim kurmamalarını anlatınız. Günlük hayatta olduğu gibi, Internet'te de kötü ve kaba kelimeler kullanmamalarını, kibar ve güzel bir dil kullanmalarını isteyiniz.

24 Güvenli İnternet Kullanımı 24 Kelimeleri büyük harflerle ve uzatarak yazmak, düşüncelerimizi iletişimde bulunduğumuz kişiye ısrarcı bir şekilde kabul ettirmeye çalışarak ifade etmenin saldırgan bir ifade tarzı olarak anlaşılabileceğini, bu tür iletişimden uzak durulması gerektiğini öğretiniz. Çocuğunuza karşı bu tarz iletişimde bulunanları uyarmasını, uyarılarını dikkate almayanlarla iletişimde bulunmamasını, internet ortamından çıkmasını belirtiniz.

25 Güvenli İnternet Kullanımı 25 Çocuğunuzun, Internet ortamında kaba dil kullanan, onları rahatsız ve tehdit eden kişileri size haber vermesini isteyiniz. Bu davranışlarda ısrarcı olanları emniyetin ilgili birimlerine ve servis sağlayıcınıza bildiriniz

26 Güvenli İnternet Kullanımı 26 İnternet ve bilgisayar evinizde ya da çocuğunuzun okulunda yoksa ve çocuğunuz Internet'i başka bir yerde kullanmak zorunda ise bu yerin neresi olduğu hakkında bilgi sahibi olunuz. Sizin izniniz olmaksızın bu yerlere gitmemesi gerektiği konusunda çocuklarınızı uyarınız. Çocuklarınız için uygun olmayan (sigara içilen, filtreleme kullanmayan işletmelerde) ortamlarda bulunmamaları konusunda çocuklarınıza bilgi veriniz.

27 Güvenli İnternet Kullanımı 27 Unutmayınız ki yanlarında velisi olmayan 12 yaşın altındaki çocukların Internet kafelere alınmaması gerekir. Yaşları tutmadığı halde çocukları kabul eden işletmeler aslında kanuna aykırı işlem yapıyor demektir. Lütfen onlar dikkat etmese bile bu kurala sizler dikkat ediniz ve gerekli ise çocuğunuzla birlikte bu yerlerde bulununuz.

28 Güvenli İnternet Kullanımı 28 Bilgisayarınızı birçok kanaldan ve internetten gelecek tehdit ve tehlikeli yazılımlara karşı korumak için bilgisayarımıza kurmamız gereken bazı programlar vardır. Bunlar; Antivirüs programları Güvenlik Duvarı programları Filtre Programları

29  Bilgisayarınıza, internetten, flash belleklerden, DVD-CD ortamlarından bulaşabilecek virüslere karşı, kurmanız gereken yazılımdır.  Güncel olduğu taktirde etkili koruma sağlayacaktır.  Sisteminizin bütününde belirli aralıklarla virüs taraması yapmalısınız.  Sisteminize birden fazla antivirüs programı kurmamanız gerekir. Bilgisayarınızı yavaşlatacaktır. Bazen çakışmaya da sebep olup bilgisayarınızı kilitleyebilir. Güvenli İnternet Kullanımı 29

30  İnternetten ve diğer açık portlardan (Bilgisayarın giriş-çıkış üniteleri USB-DVD-CD vb.) gelebilecek tehlikelere karşı zararlı yazılımları bilgisayarınıza bulaşmadan girişini engelleyen yazılımlardır.  Bilgisayarınızda antivirüs yazılımı yoksa windows XP yada Vista içinde bulunan güvenlik duvarını aktive edebilirsiniz. Güvenli İnternet Kullanımı 30

31  İnternette web sayfalarını dolaşırken zararlı içerik tespit edilen sitelere girişi engelleyen yazılımlardır.  Özellikle çocuklarınız için yasaklamak istediğiniz siteleri bu yazılımlara programlayabilirsiniz. Güvenli İnternet Kullanımı 31

32  http://www.guvenliweb.org.tr/ Güvenli İnternet Kullanımı 32

33 Güvenli İnternet Kullanımı 33

34 34 Güvenli İnternet Kullanımı


"MERSİN 2009 T.C. MERSİN VALİLİĞİ MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ 1 Güvenli İnternet Kullanımı." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları