Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HABERLEŞME VE İLETİŞİMİN GELDİĞİ NOKTA ve GÜVENLİ İNTERNET KULLANIMI

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HABERLEŞME VE İLETİŞİMİN GELDİĞİ NOKTA ve GÜVENLİ İNTERNET KULLANIMI"— Sunum transkripti:

1 HABERLEŞME VE İLETİŞİMİN GELDİĞİ NOKTA ve GÜVENLİ İNTERNET KULLANIMI
Sosyal Etüt ve Proje Müdürlüğü afyonkarahisar

2 Haberleşme ve İletişim
GELİNEN NOKTA: 21. YÜZYIL İLETİŞİM ÇAĞI

3 Haberleşme ve iletişim
BİR ZAMANLAR BÖYLEYDİ ?

4 Haberleşme ve iletişim
POSTA SİSTEMLERİ ?

5 Haberleşme ve iletişim
SONRA BÖYLE OLDU….

6 INTERNET ve GELİŞİMİ HAYATIMIZIN BİR PARÇASI 1957 ARPA PROJESİ
1962 ARPANET 1969 ilk fiziksel ağ 1972 TERMİNAL SAYISI 1976'da radyo ve uydu bağlantıları 1979'da ilk bilgisayar haber grupları 1980'lerde soğuk savaşın etkisini yitirdi 1991 WWW çıkışı 1993 Türkiye internete bağlandı 1994 ilk siber banka kuruldu Ve sonrası…..

7 NE GETİRDİ ? Bilgiye ulaşmamızı kolaylaştırdı.
Bilgi edinme, eğitim, ticaret, özel ya da kamusal hizmet sunma ve eğlence gibi bir çok etkinliğin yapılmasına imkan sağladı Toplumları ve kültürleri birbirine yakınlaştırdı. Farklı kavramların hayatımıza girmesini sağladı. (Güvenlik, virüs, antivirüs, firewall vs.) ……..

8 NELERE SEBEP OLDU ? Çocuk ve gençler üzerinde zararlı etkileri oldu.
Bazı fiziksel, sosyal ve psikolojik sorunların ortaya çıkmasına sebep oldu. Kişisel bilgilerin başkaları tararından çalınmasına sebep oldu. Bireylerin ve şirketlerin kullanıcıların dolandırılmasına sebep oldu. Sanal suçluların ortaya çıkmasına sebep oldu. ….vs

9 İNTERNETTE GÜVENLİK KAVRAMI
Suçluların sanal aleme taşınmaları Bilgi paylaşımının istismar edilmesi Hizmetlerin sanal ortama taşınması Bireysel kullanıcıların ve şirketlerin maddi kayıplar yaşaması Gençler ve çocukların istismarı Ülkelerin ulusal güvenliklerinin gizliliği …..vs.

10 İnternette şiddet İnternet; pek çok yararlı bilgi ve faaliyetlerinin yanısıra; şiddeti, terörü, ayrımcılığı, nefreti ve bu yöndeki çeşitli tehlikeleri de beraberinde getirebilmektir.

11 Neden Güvenli İnternet ?
Hiç kimse, hiçbir şirket maddi kayıplar yaşamasın. Sanal suçlular evimize, işyerimize kadar girmesinler. Masumlar suçlu olmasın. Çocuklar istismar edilmesin. Sevdiklerimiz uyuşturucudan ölmesin. Terörist bomba yapımını öğrenemesin. Fuhuş ve müstehcenlikle toplum değerleri yozlaştırılmasın. …..

12 İnternet Güvenli mi ? Belli oranda güvenli hale getirebiliriz.
Bu oran hiçbir zaman %100 olmaz. Çözüm: Antivirüs+firewall+filtre programı kullan. İnterneti Bilinçli kullan Neyi nerede aradığını bil. Okyanusta rotasını şaşırmış gemi gibi olma. İnternet üzerinden alışveriş yapıyorsan mümkünse SANAL KREDİ KARTI kullan. Kaynağını bilmediğin i okumadan sil. Çok kişinin kullandığı bilgisayarlarda, bankacılık işlemleri yapma. Üyelik istenen sitelerde kişisel bilgilerinin tamamını verme. Suçluların sanal alemde cirit attığını hiçbir zaman unutma. Sanal dolandırıcılık yöntemlerini bil, bunlara aldanma. ……

13 Antivirüs, Firewall Programları yeterli mi?
Hiçbir antivirüs ve firewall programı %100 güvenlik sağlamaz. Güvenlik yazılımı geliştiren şirketler, internetin bilinçli ve güvenli kullanımına daha çok vurgu yapmalıdır. ÇÖZÜM: Antivirüs+Firewall+Filtre+ BİLİNÇLİ İNTERNET KULLANIMI

14 Güvenli İnternet Çemberinin Neresindeyiz ?
%100 Güvenli alan yok, maksimum güvenlik sağlanmış alan var. Kendimizi güvenli alana taşıyacak tedbirleri almalıyız. Kişisel ve kurumsal bilgilerimizi de bu alana taşımalıyız. Sevdiklerimizi ve çevremizdekileri de bu alana taşınmaya teşvik etmeliyiz.

15 Siz iyi niyetlisiniz ya başkaları?
Gerçek hayatta sizi suiistimal edeni az çok bilirsiniz, ya sanal alemde? İnternette görüştüğünüz insanlar, kendilerini mükemmel kişilik olarak tanıtabilirler. gerçekten öyle mi? Çözüm: Lütfen sanal alemle, gerçek alemi birbirine karıştırmayalım. Ne sevdiklerimizi üzelim, ne de bizi sevenler üzülsün. Ebeveynler çocuklarına sadece anne baba değil arkadaş olsunlar.

16 Ansızın Polis Kapınıza Dayansa!
Sanal korsanlar kendilerini gizliyor Kullanılıyor olabilirsiniz! Masumsunuz ama suçlu olabilirsiniz! Çözüm: İnternet üzerinden gelen her davetsiz misafiri bilgisayarınıza kabul etmeyin. Bilgisayar işletim sisteminizin güvenliğini alın. İnterneti bilinçli ve dikkatli kullanın. Her açılan penceredeki ileti kutularındaki YES butonunu tıklamayın. Çocuklarınızı ve çevrenizi bu konuda bilgilendirin. Kişisel bilgilerinizi paylaşmanız gerekenlerle paylaşın.

17 Toplum Olarak Yeterli Bilişim Şuuruna sahip miyiz?
Nüfusumuzun yaklaşık 1/3’ü interneti kullanıyor. Bilişim şuuru eksikliği var. Mağduriyetler bu eksiklikten kaynaklanıyor. Çözüm: Aileler bilinçli internet kullanımı noktasında bilgilendirilmeli. İlköğretim okullarının müfredatına “Bilişim şuuru” dersi konulmalı. Türkiye genelinde okullar, en az ayda 1 kez velileri bu konuda bilinçlendirme faaliyetleri gerçekleştirmeli. STK’lar bu konuda elini taşın altına koyup daha fazla sorumluluk almalı. Bazı kişi ve kuruluşlar site kapatmalarına nasıl tepki gösteriyorsa, toplumda bilişim şuurunun oluşması ve gelişmesi noktasında da gayret göstermeli. Medya maalesef buna yeterince önem vermiyor. Köşelerinde site erişimine engellemeyi şiddetle eleştirenler, internetin güvenli ve bilinçli kullanımı noktasında neden yazı yazmıyorlar?

18 Fazla internet Kullanıcısı mı? Bilinçli internet Kullanıcısı mı?
Tüm kullanıcılar sanal korsanlar için bir hedef. Tuzağa düşenler genelde bilinçsiz kullanıcılar. Sonuç: İnternet kullanıcı sayısı önemlidir. Kullanıcıların bilinçli olması daha da önemlidir. Kullanıcılar bu konuda kendilerini geliştirme gayreti içinde olmalıdırlar. Ebeveynlere ve öğretmenlere çok görev düşüyor.

19 Evet özgürlük ama, Nasıl bir özgürlük?
İnternete özgürlük diyenler, internetin bilinçli kullanımı noktasında sorumluluk alıyorlar mı? Evet özgürlük ama, Nasıl bir özgürlük? Özgürlüğü sadece kendimiz için değil, herkes için istemeliyiz. Sonuç: Bazı şeyleri eleştirenler sorumlu da davranmalı. STK’lar bilinçli ve güvenli internet kullanımı noktasında projeler üretmeli. Üniversiteler bu konuda projeler geliştirmeli. Kendini sorumlu hisseden her birey, kurum ve kuruluş bu konuda işbirliği yapmalı.

20 Benim çocuğum mu? Bizim çocuklarımız mı?
İnternet ve bilgisayar kullanım yaşı 3’e düştü. Çocuklar istismara açık. Çocuk istismarı ve pornografisi dünya için büyük sorun. Dünyanın her yerinde çocuk, çocuktur. İSS’ler kazandıklarının ne kadarını bir filtre yazılımının geliştirilmesi için harcıyorlar? Şu an sundukları çözümler yeterli mi? Sonuç ve öneri: Benim çocuğum derken, bizim çocuklarımızı da ihmal etmemeliyiz. Gerçek hayatta çocuklarımızı nasıl koruyorsak, internetten gelebilecek tehlikelerden de korumalıyız. Çocuğumuzun internette kimlerle konuştuğundan, arkadaşlık kurduğundan haberdar olmalıyız. Çocuklarımızı internet üzerinden gelebilecek tehlikeler noktasında bilgilendirmeliyiz. Medya reyting uğruna, fazla tık alma uğruna internet sayfasındaki sayfalarını hazırlarken sadece yetişkinleri değil, hala cinsellik kavramını yerleşmeyen gençleri ve çocukları da düşünsün.

21 Bizce Güvenli İnternet ?
İnternetin Doğru (Bilinçli) Güvenli Etkin kullanılmasıdır.

22 Bir “TIK” la çok şey değişir.
internetin doğru, güvenli ve etkin kullanımını destekliyor.

23 İNTERNETTE 9 KUSURLU HAREKET İÇİN BİLGİ İHBAR MERKEZİ

24

25 Kaynak: Şahin BAYZA Uzman -ANKARA
AFYONKARAHİSAR İL SOSYAL ETÜT VE PROJE MÜDÜRLÜĞÜ


"HABERLEŞME VE İLETİŞİMİN GELDİĞİ NOKTA ve GÜVENLİ İNTERNET KULLANIMI" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları