Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

GSM/GPRS AYGITLARI ÜZERİNDEN ÇOK DİLLİ SMS GÖNDERME

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "GSM/GPRS AYGITLARI ÜZERİNDEN ÇOK DİLLİ SMS GÖNDERME"— Sunum transkripti:

1 GSM/GPRS AYGITLARI ÜZERİNDEN ÇOK DİLLİ SMS GÖNDERME
Mehmet Erkan YÜKSEL A. Halim ZAİM İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Avcılar Kampüsü, Avcılar- İSTANBUL

2 Amaç Internete bağlanmadan SMS atabilecek bir program yazmak (GSM/GPRS Modem aracılığıyla)‏ Dil(Tükçe,ingilizce vs) sorunlarına takılmadan kullanıcılara SMS atma yeteneğini sağlamak Kullanıcılara telefon rehberi oluşturabilme imkanı sağlamak SMS gönderim hareketlerini raporlama yeteneğine sahip bir arayüz oluşturmak

3 Amaç (devam) Kullanıcılara mesaj şablonu oluşturma imkanı sağlayacak bir yapı. İleri tarihli SMS göndermeyi otomatikleştirme/ zamanlama Kişileri Metin ve Excel formatında DB2 veritabanına / veritabanından aktarma Yöneticilere Rol oluşturma ve kullanıcılara yetki vermelerini sağlayacak bir yapı

4 Hedef Kitle Ürünlerinin reklamını yapmak isteyen farklı satış kuruluşları Bir mesajı kişilere iletmek isteyen farklı sivil toplum kuruluşları Bölgesel dilde SMS kullanan kişilerden oy arayan politik partiler ATM kullanıcılarını her tür/belirli işlemler konusunda bilgilendirmek isteyen bankalar

5 Uygulama

6 Kullanılacak Teknolojiler ve Araçlar
Java EE Eclipse (yada RAD)‏ WebSphere Application Server DB2 –C express JSMS Api Java Communication Api GSM Modem

7 Data Flow Diagram (Context Diagram)‏

8 Data Flow Diagram (Level1 Diagram)‏

9 Use Case

10 JAVA COMMUNICATIONS API
Java Communications API, printer,scanner, video kamerası,robot,telefon,ışık düğmesi, data/fax modem gibi ikincil parçaların yönetimi için imkanlar sunar. Seri(RS232/434, COM, or tty) ve paralel (printer, LPT) portların ikisini de destekler. Seri port , modemlerde ve nadiren yazıcılarda ; paralel port , yazıcılarda , bazen (PC makineler için) zip sürücülerde ve diğer çevre birimlerinde kullanılır.

11 JSMS API JSMS Api, SMS ve MMS mesajları göndermek ve almak için yazılmış bir Java Api sidir. Seri port aracılığıyla GSM modemler ve cep telefonlarıyla bağlantı kurabilir. PDU veText modlarında çalışabilir. 7 bit,8 bit ve Unicode mesaj ile çalışabilir. Multipart mesajları alıp gönderebilir. Senkron ve asenkron olarak mesaj gönderme ve alma yapabilir.

12 SMS NEDİR? SMS, "Short Message Service" yani Kısa Mesaj(İleti) Servisi, GSM şebekeleri üzerinden mobil telefon vasıtası ile ileti yollanması ve alınması işlemlerini kapsar. Bir SMS iletisi sayılardan ve harflerden oluşur, 160 karakter uzunluğundadır. İletiler bir telefondan diğerine ulaştırılırken SMS servis merkezine(SMSC) gelir ve alıcının telefonuna yönlendirilir. Mobil telefon kullanıcısı SMS iletisi aldığında telefonunun alarmı ile uyarılır. Alıcı iletiyi okuduğunda buna cevap verebilir, saklayabilir veya başka bir telefona yönlendirebilir.

13 MESAJ GÖNDERME Genel olarak,bir bilgisayardan cep telefonuna mesaj gondermenin 2 yolu vardır. 1.)Bilgisayar ile GSM/GPRS modem arasında bir bağlantı kurulur.Sorasında bu bağlantı üzerinden AT komutlarını kullanarak cep telefonuna komut verilir ve mesaj göndermesi sağlanır. 2.)Bilgisayardan SMS Merkezi yada SMS Servis Sağlayıcısına bağlanarak,belirli olan protokollerle arayüzden mesaj gönderilmesi sağlanır. (İnternete bağlanarak SMS gönderme işlemi.)

14 Telefonuna GSM/GPRS Modem Kullanarak Mesaj Göndermek
GSM/GPRS modemler kablosuz modemlerdir, kablosuz ağlarda çalışırlar.Birçok cep telefonu da kablosuz modem olarak kullanılabilirler. Bununla birlikte,cep telefonlarının GSM modem gibi kullanılmasında bazı sınırlamalar da bulunmaktadır. Mesaj gönderebilmek için bir sim kartın bilgisayara GSM/GPRS modem yada cep telefonu aracılığıyla bağlı olması gerekir.

15 GSM/GPRS Modem Kullanarak Mesaj Göndermek-Devam
Bağlantı USB kablosu,Bluetooth ya da kızılötesi bağlantısı şeklinde yapılabilir. Bu GSM/GPRS modemin özellklerine göre değişebilir. GSM/GPRS modem ve bilgisayar arasında bağlantı kurulduktan sonra yapılması gereken,modeme AT komutları göndererek mesaj gönderiminin sağlanmasıdır.

16 AT KOMUTLARI GSM modemler, dial-up modemlerde oldugu gibi,iletisim için AT komutlarını kullanır . Bazı GSM modemler, standart AT komutlarının yanında genisletilmis AT komutlarını da destekler. Genisletilmis AT komutları ile SMS mesajı okuma-yazma-silme, sinyal gücünü ölçme, adres defterinden okuma-yazma-silme gibi birçok islem gerçeklestirilir. AT+CBC : Batarya Durumu AT+CGMI :Üretici Firma AT+CGMM :Telefonun Modeli

17 HYPERTERMİNAL SMS GÖNDERME UYGULAMASI
Uygulamada Samsung U-900 cep telefonunun GSM modemi kullanılmıştır. Başlat-çalıştır-hypertrm yazıp hyperterminal çalıştırılır. GSM modemin bilgisayara bağlı olduğu port seçilir. Bundan sonra bilgisayar ile telefon arasında AT komutlarını kullanarak haberleşilir.Örneğin; Sim kart özelliklerini set etme yada öğrenme, SMS gönderme işlemleri, Bu işlemler gibi AT komutları ile yapılabilecek herşey yapılabilir.

18 Aşağıdaki yapılan uygulamada hyperterminal aracılığıyla bilgisayardan SMS gönderimi başarıyla gerçekleştirilmiştir.

19 GSM/GPRS MODEM TANITIMI
GSM modem kablosuz modemdir veGSM kablosuz ağında haberleşir.Dial-up modemler gibi düşünülebilir. Ana farklılığı datayı radyo dalgalarıyla göndermesidir. GSM modemler harici bir araç olarak bilgisayara seri kablo yada USB kablo kullanılarak bağlanırlar.Cep telefonları gibi sim karta ihtiyaçları vardır. Bilgisayarlar bu modemleri kontrol edebilmek için AT komutlarını kullanırlar Mesaj gönderme hızı oldukça düşüktür. Dakika başına 6-10 arası mesaj gönderilebilir.

20 Bir GPRS Modem data gönderiminde GPRS teknolojisini kullanır
Bir GPRS Modem data gönderiminde GPRS teknolojisini kullanır.GSM modemlere göre avantajı veri aktarım hızının daha yüksek olmasıdır. SMS mesajları GPRS kullanılarak gönderilirse,dakika başına 30 mesaj gönderilebilir.Bu oran GSM modemlere göre çok daha iyi olmasına karşın,bazı operatörler GPRS üzerinden güvenlik sebebiyle mesaj gönderme,mesaj alma işlemlerinin yapılmasına izin vermezler.

21 HANGİSİ DAHA İYİ? Bilgisayardan SMS gönderilmesi ve alınması olayında cep telefonu kullanımından çok GSM/GPRSmodemlerin kullanılması tavsiye edilir.Çünkü cep telefonlarında bazı kısıtlamalar mevcuttur.Örneğin; Bazı cep telefonu modellerinde çok kısımlı(multi-part) mesajların yani 140 baytı geçen mesajların gönderilmesi ve alınmasına izin verilmez. Birçok cep telefonu bilgisayardan MMS mesajı gönderme izni vermez.

22 HANGİSİ DAHA İYİ?-Devam
Cep telefonları, genişletilmiş AT komut setine sahip olmayabilir,ve istediğimiz komutları çalıştıramayabiliriz. Bütün bunların hepsi gözönünde bulundurularak, projemizde GSM modem kullanılacaktır.

23 SMS GÖNDERME UYGULAMASI
Bu uygulamada projenin temel işlemlerini yapan bir arayüz tasarımı yapılmıştır.Bu işlemler; Kullanıcı Girişi,Telefon Rehberi,Mesaj Şablonları,Profil Görüntüleme,Yeni Üye Ekleme ve istenilen numaraya SMS gönderme işlemleridir. Uygulamanın SMS atabilmesi için Samsung U-900 cep telefonunun GSM modemi kullanılmıştır.

24 LOGIN PENCERESİ Kullanıcı programın bütün yeteneklerini kullanmak için Login penceresini kullanarak sisteme giriş yapar.

25 UYGULAMADAKİ KISIMLAR
TELEFON DEFTERİ Telefon defteri görüntülenecek, Var olan kayıtlarda güncelleme yapılabilecek. İstenilen numaralara SMS gönderilebilecek KULLANICI PROFİLİ Kişi bilgileri güncellenebilecek. MESAJ ŞABLONLARI Kullanıcılar devamlı gönderdikleri mesajlar için şablonlar oluşturabilirler.

26 UYGULAMADAKİ KISIMLAR
SMS GÖNDER Telefon numarası ve mesaj içeriği girilip SMS gönderilebilmektedir. Ayrıca toplu şekilde verilen listeler sisteme import edilerek de toplu SMS gönderimi yapılabilmektedir. Mesaj Gönder butonuna basıldığında bilgisayar seri portttan bağlı GSM modem ile haberleşerek SMS I göndermektedir.

27 TELEFON DEFTERİ

28 KULLANICI PROFİLİ

29 MESAJ ŞABLONLARI

30 SMS GÖNDER

31 Başarılı gönderilmiş bir mesaj;


"GSM/GPRS AYGITLARI ÜZERİNDEN ÇOK DİLLİ SMS GÖNDERME" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları