Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SAMSUNG AKADEMİ İstanbul Emin CELİLOĞLU Bilgisayar ve Yan Ürünleri Eğitmeni.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SAMSUNG AKADEMİ İstanbul Emin CELİLOĞLU Bilgisayar ve Yan Ürünleri Eğitmeni."— Sunum transkripti:

1 SAMSUNG AKADEMİ İstanbul Emin CELİLOĞLU Bilgisayar ve Yan Ürünleri Eğitmeni

2 Emin CELİLOĞLU - IT Eğitmeni İşlemci Nedir? İşlemci, bilgisayarın birimlerinin çalışmasını ve bu birimler arasındaki veri (data) akışını kontrol eden, veri işleme görevlerini yerine getiren elektronik aygıttır.

3 Emin CELİLOĞLU - IT Eğitmeni İşlemci Hızı: İşlemcilerde hız, işlemcinin birim zamanda yapabildiği işlem sayısı olarak tanımlanmaktadır. Bir saniyede yapılan milyon adet işlem Mhz (Megahertz) olarak tanımlanır ve temel hız ölçüsüdür. Ancak günümüz işlemcileri saniyede milyar işlem – Ghz (Gigahertz –cigahertz diye okunur) hız seviyesine ulaş mışlardır. ) Intel Core 2 Duo E7600 3.06GHz 1066MHz 3MB Cache LGA775 (Bu işlemci saniyede 3 milyar adet işlem yapar.)

4 Emin CELİLOĞLU - IT Eğitmeni i3-i5-i7 İşlemci Farkları İşlemcilerde M harfi Mobil, Q harfi ise Quard (4 çekirdekli) anlamına gelir. i7 işlemciler genellikle 4 çekirdekli, i5 ve i3 işlemcilerde 2 çekirdeklidir. i7 işlemciler 45 Watt, i5 ve i3 işlemciler ise genellikle 35 Watt enerji harcarlar.

5 Emin CELİLOĞLU - IT Eğitmeni

6 İletişim Hatları ( İletişim Yolları) İnsanlarda beyin nasıl tüm vücudu yönetmek, kontrol etmek için sinir sisteminin bir parçası olan sinirleri kullanıyorsa; işlemciler de bilgisayarı yönetmek, kontrol etmek için iletişim yollarını kullanır. Hem işlemci içerisinde hem de işlemciyle diğer birimler arasında iletişim hatları bulunmaktadır. iletişim hatları üzerinden elektrik sinyali geçebilecek iletken hatlardır. Bu hatların sayısı işlemci modeline göre değ işir.

7 Emin CELİLOĞLU - IT Eğitmeni

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17 İşlemciyi monte ederken yuvasına dikkatli bir şekilde takılır ve aşağıdaki gibi üzerindeki vida sıkılır. İşlemcinin Monte Edilmesi

18 Emin CELİLOĞLU - IT Eğitmeni Soğutucu işlemcinin üzerine aşağıdaki gibi monte edilir. Vidaları yaylıdır ve tamamen çıkmazlar. Soğutucu ve Fanın Monte Edilmesi Soğutucu takıldıktan sonra fan monte edilip fanın konnektörü anakart üzerine takılır.

19 Kaynaklar: Pcnet Dergisi – Chip Dergisi Samsung Akademi Eğitim Grubu Kaynaklara Ulaşmak İçin www.eminceliloglu.comwww.eminceliloglu.com /samsung akademi SAMSUNG AKADEMİ İstanbul


"SAMSUNG AKADEMİ İstanbul Emin CELİLOĞLU Bilgisayar ve Yan Ürünleri Eğitmeni." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları