Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Bellekler SAMSUNG AKADEMİ İstanbul Emin CELİLOĞLU Bilgisayar ve Yan Ürünleri Eğitmeni.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Bellekler SAMSUNG AKADEMİ İstanbul Emin CELİLOĞLU Bilgisayar ve Yan Ürünleri Eğitmeni."— Sunum transkripti:

1 Bellekler SAMSUNG AKADEMİ İstanbul Emin CELİLOĞLU Bilgisayar ve Yan Ürünleri Eğitmeni

2 Bellek Nedir? Genel olarak bellekler, elektronik bilgi depolama üniteleridir. Bilgisayarlarda kullanılan bellekler, işlemcinin istediği bilgi ve komutları maksimum hızda işlemciye ulaştıran ve üzerindeki bilgileri geçici olarak tutan depolama birimleridir. EMİN CELİLOĞLU - IT Eğitmeni

3 Belleğe Genel Bakış Genel olarak bellekler, elektronik bilgi depolama üniteleridir. Bilgisayarlarda kullanılan bellekler, işlemcinin istediği bilgi ve komutları maksimum hızda işlemciye ulaştıran ve üzerindeki bilgileri geçici olarak tutan depolama birimleridir. EMİN CELİLOĞLU - IT Eğitmeni

4 BELLEK ÇEŞİTLERİ Read Only Memory (ROM) Random-Access Memory(RAM) Ön Bellek (Cache) Sanal Bellek (HDD) EMİN CELİLOĞLU - IT Eğitmeni

5 ROM (Read Only Memory - Salt Okunabilir Bellek) ROM, sadece okunabilir bellekler için kullanılan genel bir ifadedir. İlk üretilen ROM sadece okunabilir özelliktedir. Daha sonra üretilen ROM çeşitleri üzerinde elektriksel yöntemlerle değişiklik yapılabilmektedir. Bu tipteki hafıza birimleri elektrik kesildiğinde dahi bilgilerin saklanması gerektiği durumlarda kullanılmaktadır. Genel olarak dört gruba ayrılır.

6 EMİN CELİLOĞLU - IT Eğitmeni ROM PROMEPROMEEPROMMPROM

7 EMİN CELİLOĞLU - IT Eğitmeni MPROM (maske programlı ROM) Özel bir program veya veriyi maskelemek amacıyla kullanılan üretici tarafından programlanan ROM çeşididir. PROM (programlanabilir ROM) Kullanıcı tarafından ROM programlayıcı adı verilen özel bir devre ile sadece bir defa programlanabilen ROM türüdür.

8 EMİN CELİLOĞLU - IT Eğitmeni EPROM (silinebilir programlanabilir ROM ) Morötesi ışık ile silinebilen, içerisindeki bilgiyi yıllarca koruyabilen ROM çeşididir. Morötesi ışık koruyucu gövde üzerindeki quartz ile kapatılmış küçük bir pencereden verilir. EEPROM/FLASH ROM (silinebilir programlanabilir ROM ) Devrede iken elektriksel yolla bir kısmı ya da tamamı değiştirilebilen, silinebilen ve yeniden veri yüklenebilen bir ROM türüdür.

9 EMİN CELİLOĞLU - IT Eğitmeni RAM( Random Access Memory -Rasgele Erişimli Bellek ) RAM, elektrik kesildiğinde içerisindeki veriler kaybolduğundan işlemcinin işleyeceği verilerin tutulduğu geçici bir depolama alanıdır.

10 EMİN CELİLOĞLU - IT Eğitmeni RAM ölçüm birimleri 1 Bayt (B) = 8 Bit 1 Kilobayt (KB) = 1024 Bayt 1 Megabayt (MB) = 1024 KB = 1,048,576 Bayt 1 Gigabayt (GB) = 1024 MB = 1,073,741,824 Bayt 1 Terabayt (TB) = 1024 GB = 1,099,511,627,776 Bayt

11 EMİN CELİLOĞLU - IT Eğitmeni RAM yongaları: Üretim teknolojisindeki gelişmelere bağlı olarak RAM çipleri veya yongaları, zamanla değişmiştir. Görsel olarak bellek yongaları, genelde küçük yeşil bir PCB yüzeyin dizilmiş ufak siyah modüller hâlindedir.

12 EMİN CELİLOĞLU - IT Eğitmeni SRAM: Statik RAM’ler daha yüksek hıza karşın daha yüksek maliyetlidir ve daha büyük mimari bir yapı kullanır. Bu sebeple genellikle küçük boyutlu olarak ön bellek amacıyla kullanılır. Daha çok devreye entegre durumdadır ve yenisi ile değiştirilmesi zordur. DRAM : Şu anda en popüler bellek türü olan dinamik RAM, düşük maliyet, küçük mimari yapı ve makul derecede hız sunması sayesinde genellikle sistem hafızası olarak kullanılır. Uygun maliyetlerle yüksek kapasiteli ve esnek çözümler sunabilir.

13 EMİN CELİLOĞLU - IT Eğitmeni RAM Türü Açıklaması Modül / Stick Yapısı SRAM Statik RAM - DRAM Dinamik RAM SIMM SDRAM Senkron DRAM DIMM, SO-DIMM RDRAM Rambus DRAM RIMM, SO-RIMM DDR SDRAM DDR SDRAM DIMM, SO-DIMM, Micro-DIMM DDR2 SDRAM DDR SDRAM Versiyon 2 DIMM, SO-DIMM DDR3 SDRAM DDR SDRAM Versiyon 3 DIMM, SO-DIMM RAM TÜRLERİ VE MODÜL YAPILARI

14 EMİN CELİLOĞLU - IT Eğitmeni RAM TÜRLERİ VE MODÜL YAPILARI

15 EMİN CELİLOĞLU - IT Eğitmeni BELLEK MODÜLLERİ 1.SIMM Modülü 2.DIMM Modülü 3.RIMM Modülü 1-SIMM Modülü: SIMM, Single In-Line Memory Module tanımının kısaltmasıdır. SIMM’ler ile bellek yongaları modüler devre plakaları üzerine yerleştirilerek anakart üzerindeki bellek yuvalarına takılıp çıkartılabiliyordu.

16 EMİN CELİLOĞLU - IT Eğitmeni 2-DIMM Modülü: Dual In-line Memory Module yada kısaca DIMM, SIMM’e oldukça benzemektedir. Tıpkı SIMM’ler gibi birçok DIMM bellek yuvalarına dikey olarak yerleştirilir. İki bellek türü arasındaki temel fark SIMM’de PCB’nin iki yüzündeki pinlerin elektrik temasının birlikte alması ve DIMM’de PCB’nin iki yüzündeki pinlerin elektrik temasını ayrı ayrı almasıdır.

17 EMİN CELİLOĞLU - IT Eğitmeni SO DIMM’ler Genellikle notebook bilgisayarlarda kullanılan bellek tipine Small Outline DIMM yada kısaca SO DIMM adı verilir. DIMM ile SO DIMM arasındaki fark adından da anlaşılacağı gibi SO DIMM’in notebook bilgisayarlarda kullanılacağı için standart DIMM’den daha küçük olmasıdır. 72-pin SO DIMM 32 bit’i ve 144-pin SO DIMM 64 bit’i destekler.

18 EMİN CELİLOĞLU - IT Eğitmeni 3)RIMM Modülü: RIMM, Direct Rambus bellek modülünün ticari markasıdır. RIMM’ler DIMM’lerwe benzerler ancak pin sayıları ve çentik yapıları farklıdır. RIMM’ler verileri 16-bitlik paketler halinde aktarırlar. Hızlı erişim be aktarım hızı nedeniyle modüller daha fazla ısınır. Modülün ve yongaların aşırı ısınmasını önlemek için RIMM modüllerinde modülün her iki yüzünü kaplayan “ısı dağıtıcısı” adı verilen alüminyum kılıf kullanılır.

19 EMİN CELİLOĞLU - IT Eğitmeni

20 CPU RAM’e sabit disklerden çok daha hızlı erişir. Eğer çağrılan program sahip olunan RAM’den daha büyük boyutta ise belirli aralıklarla sabit diskten transfer yapılması gerekmektedir. Bu özellikle büyük bilgisayar oyunları ve çok RAM kullanan tasarım programlarında ortaya çıkabilir. RAM’in bu tarz yetersiz kalması durumlarına karşın işletim sistemi sabit diskin bir kısmını RAM gibi kullanmaya çalışır.Buna sanal bellek denir. SANAL BELLEK

21 EMİN CELİLOĞLU - IT Eğitmeni Bellek Montajı Bilgisayarda bulunan chipler düşük voltajla çalıştığı için insan vücudundaki statik elektrikten zarar görme ihtimali vardır. Bunun için elektrostatik deşarj yapılmalıdır. RAM’lar yuvalarına yerleştirilip bastırılınca yandaki kilitler çentiklere denk gelerek çıkmasını engelleyecektir. Masaüstü bilgisayarda ram modülleri dik olarak yerleştirilirken dizüstü bilgisayarlarda yatay olarak yerleştirilir.

22 EMİN CELİLOĞLU - IT Eğitmeni a) RAM montajı b)Notebook RAM montajı

23 EMİN CELİLOĞLU - IT Eğitmeni Piyasada Satılan Örnek Ram Bellekler KULLANIM Notebook Hafıza (RAM) Kapasitesi 4 GB Hafıza (RAM) TipiDDR3 Hafıza Bus Hızı1333 MHz Fiyatı : 64 T.L

24 EMİN CELİLOĞLU - IT Eğitmeni Notebook RAM Değiştirme

25 Kaynaklar: Pcnet Dergisi – Chip Dergisi Samsung Akademi Eğitim Grubu Kaynaklara Ulaşmak İçin www.eminceliloglu.comwww.eminceliloglu.com /samsung akademi SAMSUNG AKADEMİ İstanbul


"Bellekler SAMSUNG AKADEMİ İstanbul Emin CELİLOĞLU Bilgisayar ve Yan Ürünleri Eğitmeni." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları