Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BURSA HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BURSA HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ"— Sunum transkripti:

1 BURSA HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ
OBEZİTE UZM.DYT.ÖZEN YAMAN BURSA HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ

2 OBEZİTE YOKTUR ! Bu Kadar Hızlı Artan
Bütün Dünyada Bu Kadar Hızlı Artan Bütün İnsanları ve Toplumları Etkileyen Bir Diğer Hastalık Örneği YOKTUR ! Björntorp PA. Bailliere’s Clin. Endoc & Mct =1,

3 OBEZİTE Vücutta fazla miktarda yağ dokusu birikmesi sonucu ortaya çıkan ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir sağlık sorunudur. Yağ dokularının oranı,diğer dokulara göre artmıştır.

4 OBEZİTE Taş Devrinde Savunma - mücadele gücü – kuvvet
Sonraki dönemlerde Güzellik – başarı - otorite – iktidar 20. Yüzyılda Komplikasyonlara neden olan yaşam süresini ve kalitesini olumsuz etkileyen kronik bir hastalıktır !

5 NEDEN ŞİŞMANLIYORUZ?

6 Bu ayıplar; 1-Kalp damar hastalıkları 2-Endokrin hastalıkları 3-İdrar yolları hastalıkları 4- Sindirim sistemi hastalıkları 5-Cilt hastalıkları: 6-Solunum sistemi hastalıkları 7-Kas iskelet sistemi hastalıkları 8-Psikolojik bozukluklar 9-Kanser hastalıkları Vücuttaki fazla yağ vücudun pasıdır!

7 OBEZİTE = ARTAN BİRİKİR FELSEFESİ
Eğer yediğimiz gıdalar harcadığımızdan fazla ise vücudumuzda birikir; “artan birikir felsefesi ” Nasıl ki ay sonunda paranız artarsa, euro,dolar ,bankada ,altın şeklinde birikirse; “yatırım” Gün sonunda artan fazla gıdalar yağa çevrilerek birikir; “obezite”

8 ÇOCUKLUK TİPİ ŞİŞMANLIK YAĞ HÜCRESİ SAYISI ARTAR. ERİŞKİN TİPİ ŞİŞMANLIK YAĞ HÜCRESİ HACMİ ARTAR.

9 OBEZİTENİN NEDENLERİ 21.yy da bilim ve teknolojinin ilerlemesi ile;
1-İnsan hareketinin sıfıra indirgenmesi 2-Rafine tipi gıda tüketiminin artması Obezitenin temelinde; a- %60 hareket kısıtlığı b- %30 beslenme bozukluğu c- %10 diğer sağlık sorunları Görüldüğü gibi sağlık problemleri obezitenin çok azını oluşturmaktadır.

10 Dünya Sağlık Örgütü(DSÖ): “Sağlığı bozacak ölçüde vücutta anormal ve aşırı yağ birikmesi” olarak tanımlamaktadır. Vücut yağ dokusu; Yetişkin erkekte % %25’in üzerine çıkması Yetişkin kadında %25-30 %30’un üzerine çıkması OBEZİTE SÖZ KONUSU!

11 vücutta yağ dağılımı hakkında bilgi vermemektedir.
Obeziteyi belirlemek için Dünya Sağlık Örgütü'nün obezite sınıflandırması kullanılmakta ve genellikle Beden Kütle İndeksi (BKİ) esas alınmaktadır. BKİ boy uzunluğuna göre vücut ağırlığını değerlendiren bir gösterge olup, vücutta yağ dağılımı hakkında bilgi vermemektedir.

12

13

14 Beden kütle indeksiniz 18.5 ve altında ise zayıfsınız
Bu halinizden memnun olabilirsiniz ancak,normal sınırların altında olduğunuzu sakın unutmayın. Yani siz de sağlığınıza ve beslenmenize dikkat etmek durumundasınız.

15

16 Beden kütle indeksiniz 18.5-24.9 arasında ise sizin durumunuz ideal
Büyük olasılıkla dengeli besleniyorsunuz ve egzersizi ihmal etmiyorsunuz. Aynı şekilde devam etmenizi öneririz. Fakat 25 civarında olmaya başlarsanız, bir şeyler eksik gidiyor demektir. Aman kontrolü elden bırakmayın.

17 Beden kütle indeksiniz 25-29.9 arası ise kilolusunuz
Derhal harekete geçiniz. Fazla kilolu olmak sizi,şu an için rahatsız etmiyor olabilir, ancak unutmayın ki vücudunuzda birikmiş olan yağlar size sinsice tuzaklar hazırlıyor olabilir. Beslenmenizi bir kez daha gözden geçiriniz.

18

19 Beden kütle indeksiniz 30 ve üzeri ise tıbben hastasınız
“Ben halimden memnunum “demeyin. Çünkü; siz de sorunlarınızın farkında olmayabilirsiniz. Hekiminiz ve diyetisyeninizin desteği işinizi çok kolaylaştıracaktır.

20

21 1.5 m boyunda bir kadın kaç kilo olmalıdır?
İdeal Kilo Hesaplama 1.5 m boyunda bir kadın kaç kilo olmalıdır? İdeal Ağırlık = Normal BKİ aralığı x Boy (m)2 18.5 veya 24.9 x (1.5) 2 İdeal Ağırlık = kg

22

23

24

25

26

27

28 SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİM…


"BURSA HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları