Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ETKİLİ İLETİŞİM.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ETKİLİ İLETİŞİM."— Sunum transkripti:

1 ETKİLİ İLETİŞİM

2 Merve ÖZÇELİK Gülnihal SUNAY Büşra NARDEMİR Yağmur DANACI İrem ÖRGÜÇ Betül YAŞAR (ODTÜ OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENLİĞİ)

3 İÇERİK İletişim tanımı, İletişim engelleri,
Doğru iletişim kurmanın yolları, Skeçler…

4 İLETİŞİM DEYİNCE AKLIMIZA NELER GELİYOR?
Ona bir şeyler söylemek, Bir şeyler anlatmak, Nasihat vermek, Söz dinletmek....

5 İLETİŞİM NEDİR? İletişim, kişiler arasındaki karşılıklı mesaj alışverişidir.

6 Sessiz İletişim Sesli İletişim
Sevgi Konuşmak %60 Beden Dili % Ses Tonu % Kelimeler Gülümsemek

7 İLETİŞİM ENGELLERİ Emir verme, Gözdağı vermek, Suçlamak,
Ahlak dersi vermek, Nutuk çekmek, Yargılama, eleştirme, Kıyaslamak.

8 ÇOCUK ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ
İnadına hareket etme, Karşılık verme, Kızgınlık, Anlaşılmadığını düşünme, Yalan söyleme, Kaygı, endişe, Başarısızlık duygusu, Güvensizlik.

9 Çocuklarımızla aramıza Duvarlar Örer; Köprüler Kurmaz.
BU DAVRANIŞLAR; Çocuklarımızla aramıza Duvarlar Örer; Köprüler Kurmaz.

10 PEKİ NELER YAPMALIYIZ

11 MODEL OLMAK Çocuklar nasıl iletişim kuracaklarını anne-babalarını izleyerek öğrenirler. Dolayısıyla çocukların da bu önemli beceriyi öğrenebilmeleri için anne-babaların etkin iletişimciler olması gereklidir.

12 ZAMAN AYIRMAK Özel zaman kendiliğinden oluşmaz, planlanması ve her iki ebeveyn tarafından korunması gerekir. Baş başa zaman, iletişim kanallarının açık tutulması açısından son derece önemlidir.

13 DİNLEMEK Etkin ve Pasif Dinlemek Baş sallamak, gülümsemek, hı hı demek, Konuşmaya dahil olmak. Kapı Aralayıcı Mesajlar Vermek Açık uçlu sorular sormak, Açıklamasına fırsat vermek. Saygı Duyulduğunu ve değer verildiğini hissettirmek

14 EMPATİ KURMAK Çocukların bakış açısından bakabilmek ve onları anlamaya çalışmak çok önemlidir. Onların duygularını anladığınızı hissettirmeniz iletişiminizi güçlendirir. ‘’Oyuncağını bulmadığın için üzgün olmalısın…’’ ‘’Arkadaşının seni anlamadığını düşünüyor olmalısın…’’ ‘’Beni göremeyince kaybolduğunu düşünüp endişelendin..’’

15 (Duyguları açıklayan dil)
DÜŞÜNCE İLETİLİRKEN; BEN DİLİ (Duyguları açıklayan dil) - Eğer bugün çok yaramazlık yaparsan ben çok üzülürüm. - Oyuncaklarını toplamadığın zaman ben çok üzülüyorum. SEN DİLİ (Suçlayan dil) - Senin için saçımı süpürge ettim, senin su yaptığına bak! - Neden yine ceketin yerlerde?

16 Örneğin; Baba işten gelmiş yorgundur.Babanın gereksinimi dinlenmektir. Çocuk ise babası ile oyun oynamak ister.

17 Yorgun Kodlama Çözümleme Kodlama Yorgun Çözümleme BABA ÇOCUK Kod ÇOCUK
Babam yorgun Kodlama Kod Çözümleme ‘Çok yorgunum’ Bu baba çocuğuna sen-dili ile mesaj göndermiş olsaydı ‘ yorgunluğunu’ doğru kodlamış olmayacaktı. ÇOCUK BABA Ben kötüyüm Yorgun Kodlama Kod Çözümleme ‘Başımın derdisin’

18

19 Bunun yerine: Suçlama, eleştirme, aşağılama
Bunun yerine: Suçlama, eleştirme, aşağılama. Bu tür ifadeler karşıdaki kişiyi savunma konumuna geçirerek, o şeyi tekrar yapmaya teşvik eder. Örneğin “Ne kadar dağınıksın. Giysilerini hep burada bırakıyorsun." Bunu deneyin: "Ben" cümleleri. Parmağınızla karşınızdaki kişiyi işaret etmek yerine, duygu ve düşüncelerinizi kendi açınızdan ifade edin. Örneğin "kirli giysileri burada bıraktığında öfkeleniyorum".

20 Bunun yerine: Aşırı genellemek veya felakete dönüştürmek. "Sen her zaman..", "sen asla.." gibi ifadeleri içerir. Bunu deneyin: Niteleyici ifadeler kullanmak."Bazen sen...", "belki..." gibi ifadeleri tercih edin.

21 Bunun yerine: Uzun nutuklar çekmek. Bu iletişim biçimi karşıdaki kişinin kısa sürede kendini kapatmasına neden olur. Bunu deneyin: Kısa, konuya odaklı ifadeler. Böyle ifadeler etkin bir iletişim için gerekli olan karşılıklı alış-verişi sağlar.

22 Bunun yerine: Göz teması kurmamak. Bu konuşurken çocuğuna yanlış mesajların gönderilmesine neden olabilir. Bunu deneyin: Göz teması kurmak. Bu çocuğunuzla ilgili olduğunuz, dinlediğiniz ve katılım gösterdiğiniz mesajını verir.

23 Bunun yerine: Niyet okuma
Bunun yerine: Niyet okuma. Çocuğunuza onun ne hissettiğini ya da düşündüğünü söylemekten kaçının. Doğru anlamamış olabilirsiniz. Bunu deneyin: Yansıtmak ve doğrulamak. Konuşmakta olduğunuz kişiye duyduklarınızı tekrarlayın ve bu duyduklarınızı nasıl yorumladığınızı belirtin. Gerektiğinde söylediği şeyi netleştirmesini isteyin.

24 Bunun yerine: Emir vermek ve/veya tehdit etmek
Bunun yerine: Emir vermek ve/veya tehdit etmek. Emirler ve tehditler pek nadir olarak etkili olur. Bunlar genellikle çocuğunuzu savunma konumuna geçirir. Bunu deneyin: Alternatif çözümler önermek. Her iki tarafın da kabul edebileceği çözümleri bulmak için birlikte çaba gösterin. Çözüm önerileriniz konusunda görüşlerini sorun.

25 Bunun yerine: Konuşma tekeli oluşturmak. Tüm konuşmayı siz yapmayın
Bunun yerine: Konuşma tekeli oluşturmak. Tüm konuşmayı siz yapmayın. Etkin bir iletişim için her iki tarafından tartışmaya önemli katkılar yapması gerekir. Bunu deneyin: Sırayla konuşmak. Çocuğunuzkonuşmakta çekingen davranıyorsa, konu hakkındaki görüşlerini sorun.

26 Bunun yerine: Evet ama... cevapları. Konuştuğunuz kişinin getirdiği her öneride bir hata bulmaya çalışmayın. Bunu deneyin: Gerçekten dinleme. Diğer kişinin bakış açısını anlamaya çalışın. Onun söylediği her şeye katılmak zorunda değilsiniz, ancak anlamak için çaba göstermelisiniz.

27 KAYNAKLAR

28


"ETKİLİ İLETİŞİM." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları