Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Ars. Gör. Burcu TOPU.  Hedefler  Hızlı tur tekniği nedir?  Tekniğin özellikleri  Tekniğin uygulanışı  Tekniğin yararları  Tekniğin sınırlılıkları.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Ars. Gör. Burcu TOPU.  Hedefler  Hızlı tur tekniği nedir?  Tekniğin özellikleri  Tekniğin uygulanışı  Tekniğin yararları  Tekniğin sınırlılıkları."— Sunum transkripti:

1 Ars. Gör. Burcu TOPU

2

3  Hedefler  Hızlı tur tekniği nedir?  Tekniğin özellikleri  Tekniğin uygulanışı  Tekniğin yararları  Tekniğin sınırlılıkları  Kaynaklar  Hazırlayanlar

4 Bu sunumun sonunda, Hızlı Tur tekniğini kavrayabilecek Hızlı Tur tekniğini uygulayabilir hale gelecek Hızlı Tur tekniğinin öğrencilere olan katkıları hakkında bilgi sahibi olabilecek Hızlı tur tekniğini uygulayan öğretmenin konu seçiminde ve soru seçiminde üstüne düşen sorumluluğu kavrayabileceksiniz

5 Öğrencilere hızlı bir biçimde sorular sorulup uygulanan, cevap vermeyen öğrencinin ”geçiniz” diyerek cevap hakkını bir başka arkadaşına devrettiği aktif öğrenme yöntemidir.

6 Öğrencilerden farklı görüşler almak ve görüşlerin farklı olmasını isteyerek, sınıfın dikkatini konuşan öğrenci üzerinde toplamak bu tekniğin amacı arasında yer almaktadır.

7 Öğrenciler düşündükleri cevabı, bir başka öğrencinin verdiğini duydukları anda farklı bir cevap vermek üzere tekrar bir beyin fırtınası yapmak durumunda kalırlar buda öğrencilerin üst zihinsel becerilerini geliştirmektedir.

8 1.Önce konu ya da soru verilir 2.Öğrencilerin düşünmesi için fırsat verilir 3.Öğrencilerden biri başlangıç yapar

9 4. Sıra ile tüm öğrenciler konu ya da soru hakkında düşüncelerini söylerler 5. Söyleyecek bir şeyi olmayan geçiniz” der. Ve sıra başka bir öğrenciye geçer 6. Bir öğrencinin söylediğini başka bir öğrenci tekrar edemez.

10 Öğrenci merkezli bir yaklaşımdır Aktif öğrenme teknikleri arasında yer almaktadır. Öğrencilerin üst zihinsel becerilerini, dikkat toplamalarını ve dinleme yetilerini geliştirmektedir.

11 Öğrencilerin belli bir konudaki bilgi, sonuç vb. düşüncelerini gözden geçirmelerini sağlar. Hızlı tur, her öğrenciye konuşma fırsatı verir ve bütün sınıfta ilgi uyandırır

12 Öğrenciler söylenmemiş bir şeyi söylemek zorunda olduklarından konuşulanları dikkatlice dinlerler Çekingen öğrencilere konuşma fırsatı verilir.

13 Öğrenciler konuşup konuşmayacaklarına kendileri karar verirler. Buda onları yaşamlarıyla ilgili karar almaya hazırlar ve zamanla cevap vermelerini sağlar.

14 Öğrencilerin üst zihinsel düşünme becerilerini geliştirir. Öğrencilerdeki güven duygusunun gelişmesini sağlar.

15 Her konu için uygulanması söz konusu değildir. Vakit alır. Büyük gruplar için kullanılması uygun değildir.

16 Tiyatro türünün işlendiği bir ders sonunda öğretmen öğrencilere “Günümüzde tiyatroların sorunları nelerdir?” şeklinde bir soru yöneltebilir. Öğrencilerden hızla ve farklı cevap vermeleri, cevap vermeyenlerin “geçiniz” diyerek konuşma sırasını diğer arkadaşına bırakması istenir.

17 Sırası gelen öğrenciler görüşlerini belirterek ya da geçiniz diyerek soruya cevap verirler. Farklı cevaplar vermek gerektiğinden öğrenciler dikkatle diğer cevapları dinlerler.

18 Ayrıca söz almaktan çekinen öğrencilere de söz verilmiş olur. Böylelikle hızlı tur tekniği sayesinde tüm öğrenciler farklı fikirleri, cevapları duymuş, öğretmen de tüm sınıfa ulaşmış olur.

19 MERVE MUHARREM OKANADEM Grup 14

20 http://www.numanaga.com/hizli-tur-teknigi/ Aktif Öğrenme Prof. Dr. Kamile Ün Açıkgöz Öğretim İlke Ve Yöntemleri Ahmet Doğanay Özel Öğretim Yöntemleri(ALKAN C.-KURT M.)Şubat 2007 5.Baskı Anı Yayıncılık Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Özel Öğretim Yöntemleri I-II(ŞAHİN S.)Pegem Yayıncılık http://www.numanaga.com/hizli-tur-teknigi/

21


"Ars. Gör. Burcu TOPU.  Hedefler  Hızlı tur tekniği nedir?  Tekniğin özellikleri  Tekniğin uygulanışı  Tekniğin yararları  Tekniğin sınırlılıkları." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları