Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Gazi Mustafa Kemal Atatürk

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Gazi Mustafa Kemal Atatürk"— Sunum transkripti:

1 Gazi Mustafa Kemal Atatürk
SINAV ZAMANI Gazi Mustafa Kemal Atatürk En mühim, en esaslı nokta eğitim meselesidir. Eğitimdir ki bir milleti ya özgür, bağımsız, şanlı, yüksek bir cemiyet hâlinde yaşatır, ya da bir milleti esaret ve sefalete terk eder. M.KEMAL ATATÜRK Gökhan Koç

2 Sınav nasıl kazanılır? Ataol Behramoğlu
Kucakladın mı sımsıkı kucaklayacaksın arkadaşını, Kavgaya tüm kaslarınla, gövdenle, tutkunla gireceksin, Ve uzandın mı bir kez sımsıcak kumlara, Bir kum tanesi gibi, bir yaprak gibi, bir taş gibi dinleneceksin. Ataol Behramoğlu Şans, güçlüden yanadır. Rus atasözü İnsana yaptığından başkası yoktur. Sınavı şans ile değil, yaptıklarınız ile kazanacaksınız. Bu nedenle sınavda neler yapılması gerektiğini çok iyi bilmelisiniz…

3 Sınavlar ne zaman yapılacak?
SINAV ADI SINAV TARİHİ YGS (ORTAK SINAV) LYS – 1 (MATEMATİK-GEOMETRİ) LYS – 4 (TARİH-COĞRAFYA-FELSEFE) LYS – 3 (EDEBİYAT-COĞRAFYA) LYS – 2 (FİZİK-KİMYA-BİYOLOJİ) “Yeterli zamanımız hep vardır. Yeter ki onu doğru kullanalım.” (Goethe)

4 Sınava kadar ne yapılabilir?
Tekrarlara önem verin. Her gün mutlaka bir deneme sınavı çözün Her gece aynı saatte uyumaya, sabahları da aynı saatte kalkmaya özen gösterin. Sağlığınıza dikkat edin. Sürekli sınavla ilgili konuşmayın. Sakatlanmamaya dikkat edin. Moralinizi bozacak, sizi gerilime sokacak filmleri ve televizyon programlarını seyretmeyin. Film seyretmek istiyorsanız komedi filmlerini tercih edin. Son iki gün ders çalışmayın. Sınava gireceğiniz binayı, sınav salonunu; hatta oturacağınız sırayı mutlaka önceden gidip görün. En azından sınavdan önceki gün bu işlem bitsin. Sınav günü, sınavın yapılacağı binaya nasıl ulaşabileceğinizi ayrıntılı ve alternatifli olarak plânlayın. “Soru soran kişi, birkaç dakikalığına bilgisiz görünür; sormayan kişi ilelebet bilgisiz kalır.” (Çin Atasözü)

5 Sınav gecesi ve sabahı…
Kafanıza göre ilâç kullanmayın. Midenizi bozabilecek veya midenize ağır gelebilecek yemekler yemeyin. Sabah erken kalkmak için önlem alın. Kahvaltı yapmayı kesinlikle ihmal etmeyin. Yanınıza su, şeker, çikolata, meyve suyu, kuru üzüm, bisküvi gibi gıda ve içecekler alabilirsiniz. Evden çıkarken veya sınav salonuna girmeden önce tuvalet gibi ihtiyaçlarınızı giderin. “Bir bugünün değeri iki yarın kadardır.” (Benjamin Franklin)

6 Sınavda kıyafet nasıl olacak?
Sınavda rahat edebileceğiniz kıyafetler giyin. Ayağınızı sıkan ayakkabılar giymeyin. Başkalarını rahatsız edici kıyafetler giymeyin. Giyinmede hava durumuna dikkat edin. “Çalışmaya zaman bulamadıklarından en çok yakınanlar tembellerdir.” (Arthur Schopenhauer) Adaylar; “başı açık” temiz, düzenli ve aşırılığa kaçmayan bir kıyafetle sınava gireceklerdir.

7 Sınava ne götüreceksiniz?
Sınava Giriş Kimlik Belgesi Özel kimlik kartı (Nüfus cüzdanı, pasaport vb), 1 adet fotoğraf En az iki adet koyu siyah ve yumuşak kurşun kalem, Yumuşak ve leke bırakmayan silgi, Kalemtıraş.  “Zamanında bir adım atmayan, sonradan yüz adım atmak zorunda kalır.” (Giovio) Sınav kimlik kartını kaybeden adaylar, sınavdan önce, ÖSYM sınav merkezi yöneticiliklerinden 3 TL karşılığında Sınava Giriş Kimlik Belgelerini çıkartabilirler.

8 Sınava ne götürülmeyecek?
Çağrı cihazı, telsiz, cep telefonu vb. haberleşme araçları ve cep bilgisayarı, saat fonksiyonu dışında fonksiyonu bulunan saat vb. her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlar, Müsvedde kâğıdı, defter, kitap, sözlük, hesap cetveli vb. araçlar sınava götürülmeyecek. “En büyük hırsız zamandan çalandır.” (John Colenso)

9 Sınav başlamadan önce…
Adaylar kendi sıra numarasında oturacaklar. Yer değiştirme yetkisi salon başkanında olacak. Kimlik kontrolleri ve yerleştirme işlemleri yapılacak. Salon başkanı kuralları hatırlatacak, cevap kâğıtlarını dağıtacak. Adaylar cevap kâğıtlarını kontrol edecek, yanlış bilgi varsa salon başkanına bildirecekler. Kitapçıklar dağıtılacak. Adaylar test kitapçığının üzerindeki bilgileri dolduracaklar. Daha sonra kitapçığı kontrol edecekler. Hatalı veya eksik yerler varsa salon başkanına bildirecekler. “Her bildiğini söyleme fakat her söylediğini bil.” (Marcel Lenoir)

10

11

12 Sınav ne kadar sürecek? Sınav başlamadan önce adaylar, sınav kimlik belgesi ve fotoğraflı özel kimlik belgesini sıranın üzerine koyacaklar, salon başkanı da bunları kontrol edecektir. Sınav tek oturumda 2 saat 40 dakika sürecektir. Kimlik kontrolleri ve salonlara yerleştirmenin zamanında yapılabilmesi için adayların en geç 09:30’da sınava girecekleri okulda hazır bulunmaları zorunludur. “Okunu hedeften öteye atan okçu, okunu hedefe ulaştıramayandan daha başarılı değildir.” (Montaigne) Sınav başladıktan sonra ilk yarım saat içinde gelen adaylar sınava alınacaktır. Sınav başladıktan sonra adayların ilk 80 dakika ve son 15 dakika içerisinde sınav salonunu terk etmeleri yasaktır.

13 Sınav sırasında ne yasak?
Adayların sınav süresince konuşmaları, Kopya çekmeleri ve kopya vermeleri, Sınav başladıktan sonra sınav görevlileri ile konuşmaları, Birbirinden kalem, silgi vb. şeyleri alıp vermeleri, Başkalarını rahatsız edecek şekilde bir şeyler yeyip içmeleri, Sınav düzenini bozacak şekilde davranışlarda bulunmaları yasaktır. “İnsan isterse cenneti cehenneme, cehennemi de cennete çevirebilir.” (Sophocles)

14 Yasaklara uyulmazsa ne olur?
Yasaklara uymadığı herhangi bir yolla saptanan adayların sınavları iptal edilecek ve sınava devam etmelerine izin verilmeyecektir. Kurallara uymayanlar, diğer adaylar rahatsız olmasın diye uyarılmayabilir, sınavdan çıkarılmayabilir; ama bu durum bir tutanakla tespit edilir ve adayın sınavı yine iptal edilir. Sınavı iptal edilen adaylara sınav sonuç belgesi de gönderilmeyecektir. “İyimser insan her felakette bir fırsat, kötümser insan her fırsatta bir felaket görür.” (Çin Atasözü)

15 Kodlamada neye dikkat edilecek?
Bir soru için tek cevap kodlanacak. Yuvarlak tam olarak doldurulacak, dışarı taşılmayacak. Optik okuyucu iyi silinmemiş kodlamayı okuyabilir, bu nedenle yanlış cevaplar yumuşak bir silgiyle iyi silinecek. Bulunan cevaplar cevap anahtarına mutlaka işaretlenecek. 4 yanlış 1 doğruyu götürecek. “Çok soru sorun bize aptal gelebilir ama gerçek aptal hiç soru sormayandır.” (Karl Immermann)

16 Aynı şeyleri yapıp farklı sonuç bekleyene ahmak denir.
1 SINAV TEKNİKLERİ Sorulara geçmeden önce soru kitapçığında eksik sayfa olup olmadığını, kapaktaki kitapçık türüyle sayfaların başındaki kitapçık türünün aynı olup olmadığını kontrol edin. Sınav başladıktan sonra adayların ilk 80 dakika içinde sınav salonunu terk etmeleri yasak olduğundan, bütün ihtiyaçlarınızı sınav başlamadan giderin. Sınava, en iyi olduğunuz ve puan türüne katkısı fazla olan testten başlayın. Sınava başladığınızda her şeyi unuttuğunuz duygusuna kapılabilirsiniz, ancak bu geçici bir durumdur. Birkaç soruyu yanıtladıktan sonra bu durum ortadan kaybolur. Aynı şeyleri yapıp farklı sonuç bekleyene ahmak denir. A.Einstein

17 ““Ağzından çıkan söz bil ki yaydan çıkan ok gibidir.”
2 SINAV TEKNİKLERİ Cevap kağıdınız optik okuyucu tarafından değerlendirileceği için, kodlama sırasında cevap kağıdınızın zedelenmemesine, delinmemesine, yırtılmamasına özen gösterin. Silginizin de kağıdı tahrip etmeyecek ve iz bırakmayacak şekilde yumuşak olmasına özen gösterin. Sözel sorular da dahil olmak üzere bütün soruları kalem kullanarak çözün. Sorularda takılarak, sorular üzerinde fazla zaman harcamayın. Çözemediğiniz sorularla inatlaşmayın. Her sorunun yaklaşık bir dakikalık süresi olduğunu unutmayın. Testteki soruları sırasıyla çözün. Birinci turda, doğruluğundan kesin emin olduğunuz soruları cevaplayın. Doğruluğundan kesin emin olmadığınız veya size zor gelen soruların yanıtlanmasını ikinci tura bırakın. ““Ağzından çıkan söz bil ki yaydan çıkan ok gibidir.” (Mevlana)

18 3 SINAV TEKNİKLERİ Zor sorularla kolay sorular arasında puan değeri bakımından fark yoktur. Çok zor soruyla uğraşacağınız sürede, daha fazla kolay soruyu çözmeniz, puan açısından size çok büyük getiri sağlayabilir. Cevaplamakta zorluk çektiğiniz soruların yanına işaret koyun. Diğer soruların yanıtlaması bittiğinde bu sorulara tekrar geri dönebilirsiniz. Çözemediğiniz soruların da çıkabileceğini unutmayın ve bu tür sorularla karşılaştığınızda güvensizlik duygusuna kapılmadan bir sonraki soruya geçin. Belirli periyotlarla kendinize küçük dinlenme aralıkları verin. Bu aralıkları, zaman kaybı olarak değil, dikkatinizi, enerjinizi toplama ve yoğunlaştırma olarak değerlendirin. “Olgun insan güzel söz söyleyen değil, söylediklerini yapan ve yapabileceğini söyleyen adamdır.” (Konfiçyüs)

19 4 SINAV TEKNİKLERİ Doğru cevabı bulduğunuzu sanarak, diğer seçenekleri hiç okumamak çoğu zaman sizin zararınıza olabilir. Tüm seçenekleri okumadan işaretleme yapmayın. Dört doğru şık üst üste gelmişse, verdiğiniz cevapları tekrar kontrol edin. İlk verdiğiniz cevabın kesinlikle yanlış olduğundan emin değilseniz cevapları değiştirmeyin. Dört yanlış, bir doğru cevabı götürdüğünden, anlamadığınız soruları kesinlikle boş bırakın. Doğruluğundan emin olmadığınız sorular için tahminde bulunmayın. “Yüklendiğimiz görev ne kadar zahmetli olursa, ruhumuzu o oranda eğitir ve yüceltir.” (Andre Gide)

20 “Başarının %5’i bilmekten %95’i yapabilmekten oluşur.”
SINAV TEKNİKLERİ Soruların yanıtlarını işaretlerken, kodlamalarınızda bir hata ve kaydırma olmadığından emin olun. Belirli periyotlarla kodlamalarınızı kontrol edin. Soruları çok dikkatli okuyup, anladıktan sonra yanıtlayın. Sorulara kendinizden yorum katmayın. ÖSS sorularının mantığı, verilen bilgileri kullanmaya ve yorumlamaya dayalıdır. Bu nedenle soru kökünün çok dikkatli okunması ve soruda neyin istendiğinin anlaşılması çok önemlidir. “Başarının %5’i bilmekten %95’i yapabilmekten oluşur.” (Fransız Özdeyişi)

21 Yüzünüzü güneşe döndüğünüz zaman gölgeler hep arkanızda kalır.”
6 SINAV TEKNİKLERİ Soru köklerinde ve cevap seçeneklerinde bulunan; hiçbiri, yalnızca, ulaşılamaz çıkartılamaz, değildir, en doğrusu hangisidir vb. ifadelere dikkat edin. Altı çizili kelimelere dikkatinizi yoğunlaştırın. Sınavda zamanı iyi kullanın. Zayıf ve kuvvetli olduğunuz alanlara ve tercihlerinize göre her teste ne kadar süre ayıracağınızı önceden belirleyin ve bu zamanlamaya bağlı kalmaya çalışın. Size tanınan süreyi son saniyesine kadar değerlendirin. Süreniz kaldığı takdirde, kalan süreyi cevaplarınızı kontrol etmek için kullanın. Cevaplamanız bittiğinde cevap kağıdınızı son bir kez kontrol edin Yüzünüzü güneşe döndüğünüz zaman gölgeler hep arkanızda kalır.” (Helen Keller)

22 7 DİKKAT Cevap kağıtları bilgisayarda değerlendirilirken, ikili veya toplu kopya çekilip çekilmediğinin anlaşılması için, adayların yaptıkları yanlış cevaplara göre tarama işlemi yapılır. Her aday kendi cevap kağıdından sorumlu olduğunu unutmamalıdır. Cevap kağıdınızın başka bir aday tarafından görülmeyecek şekilde olması sizin sorumluluğunuzdadır. Bu tarama sonucunda, aynı salondaki bir başka adayın cevap kağıdındaki yanlış cevapların benzerliği, kopya işleminin görülmesi için yeterli neden oluşturacaktır. Sınavda, başka bir adayın cevap kağıdına bakmamanız kadar, cevap kağıdınızın bir başka aday tarafından görülmemesi de son derece önem taşımaktadır.

23 Sınav bitince ne yapılacak?
Adaylar sınavın bitiminde soru kitapçığı ile cevap kâğıdını salon görevlilerine teslim edecek ve salon yoklama tutanağını imzalayacaklardır. Kitapçık ve cevap anahtarı sıranın üzerinde bırakılırsa yere düşebilir veya unutulabilir. Kitapçığınızın ve cevap kâğıdınızın toplanıp güvenlik poşetine konulmasına kadar salonda bekleyebilirsiniz. Böylece evraklarınızı garantiye aldıktan sonra salonu terk etmiş olursunuz. “Dünya aynaya benzer ne yaparsanız onu yansıtır.” (Po Chu-i)

24 Sınav hangi durumlarda geçersiz sayılır?
Cevap kâğıdı veya soru kitapçığı eksik çıkan, Kopya alma veya verme girişiminde bulunan, Kendine ait olmayan cevap kâğıdını kullanan, Sınav kurallarına uymadığı tespit edilen, Soru kitapçığını veya cevap kâğıdını teslim etmeyen adayların sınavları geçersiz sayılır. “Kendi kendine inanmayan her zaman yalan söyler.” (Nietzsche) Eksik belgeleri olduğu hâlde salon görevlilerince yanlışlıkla sınava alınan adaylar ile salon yoklama listelerinde ismi olmadığı hâlde sınava alınan adayların durumu incelenir, zorunlu olarak ikamet değiştiren ve il sınav yürütme kurunca yedek salonda sınava girmesi uygun olanların haricindekilerin sınavı geçersiz sayılır.

25 Her işte bir hayır vardır
İşsizin biri, temizlik işleri için büyük bir bilgisayar şirketine başvurur. İnsan kaynakları bölümü, bu adamı işe alır. Ancak ondan adresini isterler. Çünkü işe başlamak için gerekli bilgileri ve işe başlama tarihini ile bildireceklerdir. Adam i olmadığını söyler. Bunun üzerine şirket yetkilileri: “Bir i bile olmayan bir adamla bizim işimiz olamaz.” deyip adamı işe almaktan vazgeçerler… Adam çaresizce oradan ayrılır. Bütün parasıyla gidip bir kasa domates alır. Domatesleri akşama katar satar ve sermayesini ikiye katlar. Aynı işi birkaç kez tekrarlar. Bu şekilde iyi para kazanabileceğini anlar. Kısa zamanda bir el arabası olur. Sonra onu bir kamyonet izler. Adam, dürüstçe çalışarak birkaç yılda koca bir nakliye şirketinin sahibi olur. Hayat sigortası yaptırmaya karar verir. Bir sigorta şirketi ile görüşür. Şirket yetkilisi, teklifi gönderebilmek için kendisinden adresi ister. Adam inin olmadığını söyler. Bunun üzerine sigortacı: “Bir iniz bile yok; ama bu hanedanlığı kurmuşsunuz. Düşünün bir de iniz olsaydı...” deyince adam şu cevabı verir:”O zaman bir bilgisayar şirketinde temizlikçi olurdum…” “İnsanlar dağların zirvelerini, denizlerin dalgalarını nehirleri ve okyanusu görmek için seyahat ederler; fakat en büyük mucize olan kendilerini görmeden göçüp giderler.” (Saint Augustin)

26 Hepinize başarılar dilerim…
Gökhan KOÇ


"Gazi Mustafa Kemal Atatürk" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları