Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HEPİMİZİN AMACI AYNI: BAŞARI... BAŞARDI M Her bir ders için yapılacak sınav başladıktan sonra ilk 15 dakika içerisinde gelen öğrenciler sınava alınacaktır.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HEPİMİZİN AMACI AYNI: BAŞARI... BAŞARDI M Her bir ders için yapılacak sınav başladıktan sonra ilk 15 dakika içerisinde gelen öğrenciler sınava alınacaktır."— Sunum transkripti:

1

2 HEPİMİZİN AMACI AYNI: BAŞARI... BAŞARDI M

3 Her bir ders için yapılacak sınav başladıktan sonra ilk 15 dakika içerisinde gelen öğrenciler sınava alınacaktır. Geç gelen öğrencilere ek süre verilmeyecektir. Her bir ders için yapılacak sınav başladıktan sonra ilk 15 dakika içerisinde gelen öğrenciler sınava alınacaktır. Geç gelen öğrencilere ek süre verilmeyecektir. Her dersin sınavında ilk 20 dakika süresince öğrenciler sınıflarından çıkmayacak, ilk 20 dakika tamamlandıktan sonra sınavını tamamlayan öğrenci sınıftan çıkabilecektir. Her dersin sınavında ilk 20 dakika süresince öğrenciler sınıflarından çıkmayacak, ilk 20 dakika tamamlandıktan sonra sınavını tamamlayan öğrenci sınıftan çıkabilecektir.

4 Her derse ait sınav süresinin tamamlanmasına 5 dakika kala, öğrenciler sınıftan çıkarılmayacaktır. Her ders sınavı tamamlanana kadar özel eğitim tedbiri olan öğrenciler hariç sınıfta en az iki öğrencinin kalmasına dikkat edilecektir. Her derse ait sınav süresinin tamamlanmasına 5 dakika kala, öğrenciler sınıftan çıkarılmayacaktır. Her ders sınavı tamamlanana kadar özel eğitim tedbiri olan öğrenciler hariç sınıfta en az iki öğrencinin kalmasına dikkat edilecektir.

5 Sınavlar arası dinlenme ve hazırlık süresi, öğrencilerimiz üzerinde oluşabilecek sınav kaygısını, stresini engellemek amacıyla 30 dakikaya indirilmiş ve sınav saatleri tabloda yer aldığı şekilde yeniden düzenlenmiştir. Sınavlar arası dinlenme ve hazırlık süresi, öğrencilerimiz üzerinde oluşabilecek sınav kaygısını, stresini engellemek amacıyla 30 dakikaya indirilmiş ve sınav saatleri tabloda yer aldığı şekilde yeniden düzenlenmiştir.

6

7 ORTAK SINAVLARA GİRİŞ YERİ ORTAK SINAVLARA GİRİŞ YERİ a. Olağanüstü haller ve özel durumlar dışında 8 inci sınıfta öğrenim gören her öğrenci kendi okulunda sınava girecektir. a. Olağanüstü haller ve özel durumlar dışında 8 inci sınıfta öğrenim gören her öğrenci kendi okulunda sınava girecektir. b. Öğrencinin sınava gireceği sınıf ve sıra bilgisi e-okul ve veli bilgilendirme sistemi üzerinden yayımlanacaktır. Okul yöneticileri e-okul sisteminden, öğrenci velisi ise veli bilgilendirme sistemi üzerinden öğrencinin hangi sınıf ve sırada sınava gireceğini görebilecektir. b. Öğrencinin sınava gireceği sınıf ve sıra bilgisi e-okul ve veli bilgilendirme sistemi üzerinden yayımlanacaktır. Okul yöneticileri e-okul sisteminden, öğrenci velisi ise veli bilgilendirme sistemi üzerinden öğrencinin hangi sınıf ve sırada sınava gireceğini görebilecektir.

8 ÖNEMLİ! ÖNEMLİ! Öğrenciler, sınav salonlarına yanlarında kullanımı saat fonksiyonu dışında özellikleri bulunan saat haricinde, sözlük, hesap cetveli, hesap makinesi, çağrı cihazı, cep telefonu, telsiz, radyo gibi iletişim araçları ile her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlar bulunmaksızın sınava alınacaktır. Bunları bulundurduğu tespit edilen öğrencinin sınavı, sınav kurallarının ihlali gerekçesiyle tutanakla geçersiz sayılacaktır. Öğrenciler, sınav salonlarına yanlarında kullanımı saat fonksiyonu dışında özellikleri bulunan saat haricinde, sözlük, hesap cetveli, hesap makinesi, çağrı cihazı, cep telefonu, telsiz, radyo gibi iletişim araçları ile her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlar bulunmaksızın sınava alınacaktır. Bunları bulundurduğu tespit edilen öğrencinin sınavı, sınav kurallarının ihlali gerekçesiyle tutanakla geçersiz sayılacaktır.

9 ÖNEMLİ! ÖNEMLİ! Öğrenciler, sınıf öğrenci yoklama listesinde belirtilen sınıf ve sıra numarasında oturacaktır. Gerektiğinde öğrencinin yerini değiştirme yetkisi sınıflarda bulunan öğretmenlere ait olacaktır. Yerleştirme işlemlerinden sonra sınavda görevli öğretmenler sınavda uyulacak kuralları hatırlatacak, sınav evrakının bulunduğu güvenlik torbalarını öğrencilerin önünde açarak cevap kâğıtlarını ve soru kitapçıklarını dağıtacaktır. Öğrenciler, sınıf öğrenci yoklama listesinde belirtilen sınıf ve sıra numarasında oturacaktır. Gerektiğinde öğrencinin yerini değiştirme yetkisi sınıflarda bulunan öğretmenlere ait olacaktır. Yerleştirme işlemlerinden sonra sınavda görevli öğretmenler sınavda uyulacak kuralları hatırlatacak, sınav evrakının bulunduğu güvenlik torbalarını öğrencilerin önünde açarak cevap kâğıtlarını ve soru kitapçıklarını dağıtacaktır.

10 ÖNEMLİ! ÖNEMLİ! Öğrenci, cevap kâğıdında yazılı olan T.C. kimlik numarası, adı ve soyadı bilgilerini kontrol edecek, hata varsa sınav görevlilerine söyleyecek, sınav görevlileri bu durumu tutanak altına alacaktır. Öğrencinin adına düzenlenmiş cevap kâğıdı bulunmuyorsa veya kullanılamayacak durumdaysa yeni bir cevap kâğıdına öğrenci, kimlik bilgilerini sınavda görevli öğretmenin açıklamalarına göre yazacak ve kodlayacaktır. Öğrenci, cevap kâğıdında yazılı olan T.C. kimlik numarası, adı ve soyadı bilgilerini kontrol edecek, hata varsa sınav görevlilerine söyleyecek, sınav görevlileri bu durumu tutanak altına alacaktır. Öğrencinin adına düzenlenmiş cevap kâğıdı bulunmuyorsa veya kullanılamayacak durumdaysa yeni bir cevap kâğıdına öğrenci, kimlik bilgilerini sınavda görevli öğretmenin açıklamalarına göre yazacak ve kodlayacaktır.

11 ÖNEMLİ’! ÖNEMLİ’! Öğrenci, cevap kâğıdı üzerindeki kitapçık türü ve cevap bilgileri işaretlemelerini kurşun kalemle yapacaktır. Öğrenci, cevap kâğıdı üzerindeki kitapçık türü ve cevap bilgileri işaretlemelerini kurşun kalemle yapacaktır. Öğrenci, cevap kâğıdındaki imza bölümüne imzasını silinmeyen bir kalemle kendisi atacaktır. Öğrenci, cevap kâğıdındaki imza bölümüne imzasını silinmeyen bir kalemle kendisi atacaktır. Cevap kâğıdında bulunan “Bu Bölüme Dokunmayınız.” kısmı hiçbir şekilde işaretlenmeyecektir. Cevap kâğıdında bulunan “Bu Bölüme Dokunmayınız.” kısmı hiçbir şekilde işaretlenmeyecektir.

12 ÖNEMLİ! ÖNEMLİ! Soru kitapçığının A ve B olmak üzere iki ayrı türü olup öğrenci, A kitapçığını kullanıyorsa cevap kâğıdında kitapçık türü bölümünün “A” yuvarlağını, B kitapçığını kullanıyorsa “B” yuvarlağını işaretleyecektir. Sınav görevlileri de doğru işaretlemenin yapılmasını kontrol edecektir. Soru kitapçığının A ve B olmak üzere iki ayrı türü olup öğrenci, A kitapçığını kullanıyorsa cevap kâğıdında kitapçık türü bölümünün “A” yuvarlağını, B kitapçığını kullanıyorsa “B” yuvarlağını işaretleyecektir. Sınav görevlileri de doğru işaretlemenin yapılmasını kontrol edecektir. Öğrenciler, cevaplarını soru kitapçığının kapağında belirtilen örnekte olduğu gibi, yuvarlağın dışına taşırmadan cevap kâğıdında ilgili seçeneği bularak işaretleyecektir. Öğrenciler, cevaplarını soru kitapçığının kapağında belirtilen örnekte olduğu gibi, yuvarlağın dışına taşırmadan cevap kâğıdında ilgili seçeneği bularak işaretleyecektir. Her sorunun 4 (dört) seçeneği vardır. Bu seçeneklerden sadece bir tanesi doğru cevaptır. Çift işaretlenmiş veya iyi silinmemiş cevaplar optik okuyucular tarafından yanlış cevap olarak değerlendirilecektir. Her sorunun 4 (dört) seçeneği vardır. Bu seçeneklerden sadece bir tanesi doğru cevaptır. Çift işaretlenmiş veya iyi silinmemiş cevaplar optik okuyucular tarafından yanlış cevap olarak değerlendirilecektir. Cevap kâğıdına işaretlenmeyen cevaplar değerlendirme işlemine alınmayacaktır. Cevap kâğıdına işaretlenmeyen cevaplar değerlendirme işlemine alınmayacaktır.

13 ÖNEMLİ ! ÖNEMLİ ! Sınavlar esnasında kopya çekildiğinin sınav görevlilerince tespit edilmesi hâlinde kopya çeken öğrencilerin sınavları iptal edilecektir. Sınavlar esnasında kopya çekildiğinin sınav görevlilerince tespit edilmesi hâlinde kopya çeken öğrencilerin sınavları iptal edilecektir. Sınavlardan sonra cevap kâğıtlarının değerlendirmesi yapılırken aynı sınıfta sınavlara giren ve aynı tür soru kitapçığını kullanan öğrenciler arasında bilgisayar sistemi aracılığıyla ikili/toplu kopya taraması yapılır. İkili/toplu kopya taraması sonucunda kopya çektiği tespit edilen öğrencilerin ilgili testleri iptal edilir. Bu nedenle sınav esnasında öğrencilerin cevap kâğıtlarını hiçbir öğrencinin göremeyeceği şekilde önlerinde bulundurmaları ve kesinlikle herhangi bir yöntemle kopya çekme teşebbüsünde bulunmamaları gerekmek Sınavlardan sonra cevap kâğıtlarının değerlendirmesi yapılırken aynı sınıfta sınavlara giren ve aynı tür soru kitapçığını kullanan öğrenciler arasında bilgisayar sistemi aracılığıyla ikili/toplu kopya taraması yapılır. İkili/toplu kopya taraması sonucunda kopya çektiği tespit edilen öğrencilerin ilgili testleri iptal edilir. Bu nedenle sınav esnasında öğrencilerin cevap kâğıtlarını hiçbir öğrencinin göremeyeceği şekilde önlerinde bulundurmaları ve kesinlikle herhangi bir yöntemle kopya çekme teşebbüsünde bulunmamaları gerekmek

14 Sınava doğru nelere dikkat etmeliyiz?

15 Bir faydası olacağına Bir faydası olacağına inanmıyorsanız sınavdan hemen önceki gün çalışmayın. Eğer çalışmak istiyorsanız yeni konu çalışmayın. Sadece tekrar yapın ya da deneme çözün. inanmıyorsanız sınavdan hemen önceki gün çalışmayın. Eğer çalışmak istiyorsanız yeni konu çalışmayın. Sadece tekrar yapın ya da deneme çözün.

16 Sınavdan önce, sakatlanmayla veya hastalanmayla sonuçlanabilecek aktivitelerden; özellikle de futbol, basketbol ve güreş gibi sporlardan uzak durun. Sınavdan önce, sakatlanmayla veya hastalanmayla sonuçlanabilecek aktivitelerden; özellikle de futbol, basketbol ve güreş gibi sporlardan uzak durun.

17 Son günlerde moralinizi bozacak, sizi gerilime sokacak filmleri ve televizyon programlarını seyretmeyin. Film seyretmek istiyorsanız komedi filmlerini tercih edin. Son günlerde moralinizi bozacak, sizi gerilime sokacak filmleri ve televizyon programlarını seyretmeyin. Film seyretmek istiyorsanız komedi filmlerini tercih edin. Son günlerde sevdiğiniz, sizi neşelendiren, yanında olmaktan mutlu olduğunuz kişilerle vakit geçirmeye çalışın. Son günlerde sevdiğiniz, sizi neşelendiren, yanında olmaktan mutlu olduğunuz kişilerle vakit geçirmeye çalışın.

18 Gerek okuldaki gerekse okullara girişteki sınavlardan önceki gece iyi uyumak gerekir. SINAV AKŞAMI ERKEN YATIN. Gerek okuldaki gerekse okullara girişteki sınavlardan önceki gece iyi uyumak gerekir. SINAV AKŞAMI ERKEN YATIN.

19 Sınava girerken yanınızda olması gereken belgeleri (kimlik, ); kalemleri, silgiyi, kalem açacağını, saatinizi hazırlayıp sabah aramadan bulabileceğiniz bir yere koyun. Sınava girerken yanınızda olması gereken belgeleri (kimlik, ); kalemleri, silgiyi, kalem açacağını, saatinizi hazırlayıp sabah aramadan bulabileceğiniz bir yere koyun.

20 Midenizi bozabilecek veya midenize ağır gelebilecek yemekler yemeyin. Midenizi bozabilecek veya midenize ağır gelebilecek yemekler yemeyin. Bütün saatleri sabah kalkacağınız vakte kurun ve sabah sizi kaldırmaları için de ailenizi uyarın. Bütün saatleri sabah kalkacağınız vakte kurun ve sabah sizi kaldırmaları için de ailenizi uyarın. Kahvaltı yapmayı kesinlikle ihmal etmeyin. Kahvaltı yapmayı kesinlikle ihmal etmeyin.

21 Sınav başladıktan sonra ara verilmediği için sınav salonuna girmeden önce veya evden çıkarken gerekli ihtiyaçlarınızı giderin. Sınav başladıktan sonra ara verilmediği için sınav salonuna girmeden önce veya evden çıkarken gerekli ihtiyaçlarınızı giderin. Salon sorumlusunun sınavla ilgili açıklamalarını dikkatle dinleyip uyarılarına kulak verin, anlamadığınız yerleri sınav başlamadan sorun. Salon sorumlusunun sınavla ilgili açıklamalarını dikkatle dinleyip uyarılarına kulak verin, anlamadığınız yerleri sınav başlamadan sorun.

22 Kitapçıklar dağıtıldığında kontrol edilmesi istenir. Kitapçığınızı baştan sona bir kontrol edip eksik sayfa, baskı hatası veya okunmayan kısımlar varsa sınav sorumlusuna bildirin. Kitapçıklar dağıtıldığında kontrol edilmesi istenir. Kitapçığınızı baştan sona bir kontrol edip eksik sayfa, baskı hatası veya okunmayan kısımlar varsa sınav sorumlusuna bildirin. Eğer sınav kitapçıkları farklı türlerden oluşuyorsa ve kitapçık türü bölümünü işaretlemeniz gerekiyorsa bunu sınavın hemen başında yapın. Eğer sınav kitapçıkları farklı türlerden oluşuyorsa ve kitapçık türü bölümünü işaretlemeniz gerekiyorsa bunu sınavın hemen başında yapın.

23 Sınavda, daha önce deneme sınavlarında izlediğiniz yöntemin dışında farklı bir tarz denemeyin. Sınavda, daha önce deneme sınavlarında izlediğiniz yöntemin dışında farklı bir tarz denemeyin. En iyi bildiğiniz KONUDAN çözmeye başlayın. En iyi bildiğiniz KONUDAN çözmeye başlayın. Sorulara takılmamaya dikkat edin. Sorulara takılmamaya dikkat edin.

24 Zor olarak kabul ettiğiniz sorular karşısında paniklemeyin. Unutmayın ki çözülemeyen soru yoktur. Eğer ilk anda çözemediğiniz, ama çözmeyi ümit ettiğiniz sorular varsa sorunun yanına soru işareti (?) koyarak bu soruları geçin. ZOR SORULAR HERKES İÇİN ZORDUR PANİKLEMEYİN. Zor olarak kabul ettiğiniz sorular karşısında paniklemeyin. Unutmayın ki çözülemeyen soru yoktur. Eğer ilk anda çözemediğiniz, ama çözmeyi ümit ettiğiniz sorular varsa sorunun yanına soru işareti (?) koyarak bu soruları geçin. ZOR SORULAR HERKES İÇİN ZORDUR PANİKLEMEYİN.

25 Soruyu doğru anlamak çözümün yarısı olduğundan, soru köklerinde verilen verilerin tümünü okuyun. Parantez içindeki ifadelere dikkat edin. Altı çizili, olumsuz ifadelere (çıkarılamaz, söylenemez, değildir, yoktur vb.) dikkat edin. Soruyu doğru anlamak çözümün yarısı olduğundan, soru köklerinde verilen verilerin tümünü okuyun. Parantez içindeki ifadelere dikkat edin. Altı çizili, olumsuz ifadelere (çıkarılamaz, söylenemez, değildir, yoktur vb.) dikkat edin.

26 Sorunun tümünü okuyun. Seçeneklerin hepsini okuyun. Çünkü bazen doğru değil de en doğru istenebilir. Sorunun tümünü okuyun. Seçeneklerin hepsini okuyun. Çünkü bazen doğru değil de en doğru istenebilir. Bulduğunuz ve doğruluğundan emin olduğunuz cevapları cevap kâğıdına biriktirmeden, hemen düzgün ve doğru şekilde işaretleyin. İşaretleme sırasında soru numarasına dikkat edin. Bulduğunuz ve doğruluğundan emin olduğunuz cevapları cevap kâğıdına biriktirmeden, hemen düzgün ve doğru şekilde işaretleyin. İşaretleme sırasında soru numarasına dikkat edin.

27 Özellikle sözel testlerde, dikkatlice ve tüm veriler kullanılarak okunan ve de cevaplanan sorularda ilk verilen cevabın ikinci kez okunarak verilen cevaba göre daha isabetli olduğunu araştırmalar göstermiştir. Öyleyse sorulara çok iyi konsantre olarak (bütün dikkatinizi sorunun çözümüne yoğunlaştırarak) verdiğiniz ilk cevapları, ikinci kez okuduğunuzda verdiğiniz cevaptan kesin emin değilseniz değiştirmeyin. Özellikle sözel testlerde, dikkatlice ve tüm veriler kullanılarak okunan ve de cevaplanan sorularda ilk verilen cevabın ikinci kez okunarak verilen cevaba göre daha isabetli olduğunu araştırmalar göstermiştir. Öyleyse sorulara çok iyi konsantre olarak (bütün dikkatinizi sorunun çözümüne yoğunlaştırarak) verdiğiniz ilk cevapları, ikinci kez okuduğunuzda verdiğiniz cevaptan kesin emin değilseniz değiştirmeyin.

28 İşaretleme yaparken cevap seçeneğine dikkat edin. Örneğin B seçeneğini doğru cevap olarak bulmuşken yanlışlıkla D seçeneğini işaretleme gibi bir dalgınlığa düşmeyin. İşaretleme yaparken cevap seçeneğine dikkat edin. Örneğin B seçeneğini doğru cevap olarak bulmuşken yanlışlıkla D seçeneğini işaretleme gibi bir dalgınlığa düşmeyin..

29 ÖNEMLİ ÜÇ YANLIŞ BİR DOĞRU SORUYU GÖTÜRMEDİĞİ İÇİN TÜM SORULARI İŞARETLEYİN.. ÜÇ YANLIŞ BİR DOĞRU SORUYU GÖTÜRMEDİĞİ İÇİN TÜM SORULARI İŞARETLEYİN..

30 Sınavın sonunda cevap kâğıdınız kontrol etmek için baştan plânlama yaparken süre ayırın. Sınavın sonunda cevap kâğıdınız kontrol etmek için baştan plânlama yaparken süre ayırın.

31 BAŞARMANIZ İÇİN DİLEKLERİM:

32 VAR OLAN SORUNLARINIZI AZALTABİLECEĞİNİZE İNANIYORUM.

33 Bugün kendine güveniyorsun.

34 Zamanı, akışına bırak. Varlığını ve düşüncelerini de... Her şeyi akışına bırak.

35 Sanki bu vücut, sana ait değilmiş gibi kendini çok hafif hissetmelisin.

36 Her şeyi doğal akışına bırak. Çünkü, güç, huzur, sabır ve bambaşka duygular içerisindesin bugün…

37 Çünkü biliyorsun ki gerçek başarı, inandığın güçtedir.

38 Güç, irade, kararlılık ve inanç hep sende…

39 Hiçbir şey umurunda değil artık. Dikkatini hiç bir şeyin dağıtmasına izin verme.

40 Düşüncelerin öyle berraklaşmalı ki, sıkıntılarını aşacağını söyleyen içindeki güç harekete geçsin…

41 Kontrolün sende olduğunu göstermelisin. Dışarıdan seni izleyen birisi, senin kendinden ne kadar da emin olduğunu görsün.

42 Bugün, kendini daha değerli ve güçlü hisset. Kendine olan inancı içinde taşı. Canını sıkan şeylere duyarsızlaş!.. Kendini hiç böyle güçlü hissetmediğini söyle!..

43 Artık kaygılardan korkmadığını söyle. Bugün kendini öz güvenle hatırla. O, kendine güvenen kişi, sensin. Uzaklaşmasını istediğin şeylere, bir daha dönmemek üzere güle güle de! Bir daha dönmemek üzere. İrade, sabırlılık, kazanç ve inanç hepsi sende...

44 Sanırım, düşüncelerin o kadar berraklaştı ki, çok huzurlusun.

45 Artık kaygılarından korkmayan kim? SEN!..

46 Soruları çözdükçe yüreklenen kim? SEN!.. Artık sabırlı ve iradeli olacağına söz veren kim? SEN!..

47 Artık hak ediyorsun. İşte o, benim diyen kim? İşte o, sensin!..

48 Hepinize başarılar diliyorum. Hayalleri olan kişi durdurulamaz.


"HEPİMİZİN AMACI AYNI: BAŞARI... BAŞARDI M Her bir ders için yapılacak sınav başladıktan sonra ilk 15 dakika içerisinde gelen öğrenciler sınava alınacaktır." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları