Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

(Çocuklar için Çocuklarla Birlikte)

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "(Çocuklar için Çocuklarla Birlikte)"— Sunum transkripti:

1 (Çocuklar için Çocuklarla Birlikte)
Dünya Çocuk Rekorları (Çocuklar için Çocuklarla Birlikte)

2 (Haydi Çocuklar Rekor/lar Kıralım)
Dünya Çocuk Rekorları (Haydi Çocuklar Rekor/lar Kıralım) Din, dil, ırk vb. farklılıkların olmadığı evrensel platformlardan bir tanesi de rekor denemeleridir. Her yıl yüzlerce rekor denemesi gerçekleştirilmekte ve başarılı olanlar dünya çapında haber olmaktadır. Mevcut rekorları azimli çalışmalarla yeniden kırmak ve yeni rekorlar bulmak hem azmin hem de yaratıcılığın bir yansıması olarak dünyada büyük ilgi görmektedir.

3

4 PROJENİN AMACI Çocukların birbiriyle yarışmadığı, sadece sayıya dayalı ve aynı anda yapılan rekor denemeleri. Tüm dünya çocuklarının (0-16 yaş) katılımıyla gerçekleşecek, dinleri, dilleri, renkleri ayrı olan çocukları aynı amaçlar/aynı duygularla farklılıkların olmadığı çocuk dünyası rekorlarıyla bir araya getirip Dünya Çocuk Rekorları Kategorisinin oluşturması. Çocuğun kişiliğinin zihinsel ve bedensel yeteneklerinin geliştirilmesi, doğal çevreye, ulusal değerlerine ve farklı uygarlıklara saygısının gelişmesi için yaratıcılığı destekleyen ‘aktif oyun bahçeleri’ dediğimiz öğrenme alanları yaratılması. Aile katılımı öne çıkartılarak çeşitlendirilmiş sosyal faaliyetlerde, çocuklarda olumlu duyguların uyandırılmasıyla iyi alışkanlıklar kazanmalarını sağlayıp, istenmeyen davranışların yerinin istenilen davranışlarla değiştirilmesi. Sonuç değil süreç öncelikli faaliyetlerle, sağlık ve temizlik davranışlarının kazandırılması, sosyal uyumu kolaylaştırmak, toplumun beklentileri yönünde sosyal kazanım ve becerilerinin gelişimine katkıda bulunarak motivasyon ve duygusal zekanın geliştirilmesi. Elde edilecek gelirlerin bir kısmının yine çocuklar yararına harcanması ile çocuktan çocuğa yöntemiyle çocukların çocuklara yardım etmesinin sağlanması. Geleceğin dünyasının yöneticileri olacak çocuklarımız arasında ortak değerler üreterek çocukluktan başlayan dostluklar kurmak. Önce ülkemiz sonra dünya çapında pozitif bir sinerji yaratmak.

5 PROJENİN AMACI   Çocuk dünyasının yaratıcılığının bir yansıması olmayı hedefleyen çocuk rekorları, çocukların kendilerini ifade edebilecekleri anlatım araçlarını kullanarak kendilerini Radyo, TV, Internet, Sinema, Tiyatro vb. platformlarda dünya çapında çocukça ifade edebilmelerini sağlayacaktır. Yaratıcı ve azimli çocuklarımız desteklenmiş dolayısıyla ödüllendirilmiş olacaktır. Çocuklarımızın kendi aralarındaki takım çalışması ve yetişkinlerle işbirliğiyle gerçekleşecek olan bu organizasyon sadece çocuklar arası değil çocuklarla yetişkinler arasında da bir takım çalışmasını sağlayacak böylece çocukları anlama konusunda yetişkinlere rehber olacaktır.

6 Başlangıçtaki rekor denemelerimize ülkemizdeki yabancı okulların ilköğretim bölümlerindeki öğrencilerle ülkemizde turist olarak bulunan çocukların da katılımının sağlanmasıyla tüm rekor denemelerimizi uluslararası hale getirilecektir. T.R.T Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği ve Türkçe Olimpiyatları gibi dünya çocuklarının katılımlarıyla gerçekleşen organizasyonlarda da uluslararası rekor denemeleri gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.

7 REKOR TESCİLİ Prof. Dr. Orhan KURAL başkanlığında her rekor için ayrı bir Rekor Tescil ve Hakem Heyeti oluşturulacak. En az üç kişiden oluşacak Heyet sanatçılar / sporcular / bürokratlar / politikacılar / uzmanlar / işadamları / sponsor temsilcisi vb. kamuoyunun yakından tanıdığı kişilerden oluşacaktır. Rekor denemelerinin uygulama aşamasında hedeflenen amaçlarına ulaşabilmesi için, rekor denemeleri Türkiye Çocuk ve Genç Psikiyatrisi Derneğinden en az bir uzmanın nezaretinde gerçekleştirilecektir.

8 En Çok Çocukla Aşure Yeme Rekoru
17 Nisan 2010 (İZMİR) En Çok Çocukla Aşure Yeme Rekoru TRT 23 Nisan Uluslararası Çocuk Şenliği kapsamında 5 kıtadan 39 ülkeden ülkemize gelen çocukların ülkelerinden gelirken getirdikleri aşure malzemeleri Bolulu Hasan Usta’nın tesislerinde Dünya Çocuk Aşuresi olarak pişirilerek, Cumhuriyet meydanında çocukla Aynı anda yenerek En Çok Çocukla Aşure Yeme Rekoru Kırıldı. * Dünya Çocukları ülkemizden tatlı hatıralar ve tatlarla ayrıldılar.

9 En Çok Çocukla Süt İçme Rekoru
21 Mayıs (CEPA Alışveriş Merkezi Ankara) Sütün faydalarının öğretilmesi, süt içme alışkanlığının kazandırılması ve süt tüketiminin arttırılmasını sağlamak amacıyla, Uluslararası Sütçülük Federasyonu'nun 1956 yılında aldığı karar gereğince, her yılın 21 Mayıs gününü ‘Dünya Süt Günü’ olarak kutlanmaktadır. Dünya Süt Gününde, CEPA AVM bahçesinde bir araya gelen çocuklar “Aynı Anda Süt İçme Rekor’ denemesini gerçekleştirilmiştir.

10 En Çok Çocukla Aynı Anda Sıçrama Rekoru
29 Haziran Dünya Sıçrama Gününde Her yerde yapılabilen temel sporlardan sıçramanın, çocuklara, gençlere ve yetişkinlere öğretilmesi ve sıçrama alışkanlığının kazandırılması amacıyla 3876 çocukla En Çok Çocukla Aynı Anda Sıçrama Rekor denemesi gerçekleştirilmiştir. (2.400 çocuğun istenen şekilde sıçrayabilmesi nedeniyle Rekor tescil sayısı olmuştur.) Rekor denemesinin gerçekleştirileceği 29 Haziran bundan böyle Dünya Sıçrama Günü günü olarak kabul edilip Aynı Anda Sıçrama etkinlikleriyle kutlanacaktır.

11 En Çok Çocukla Aynı Anda Resim Yapma Rekoru
04 Ekim 2010 Dünya Çocuk Günü ve Hayvan Hakları gününde Şişli Belediyesi ve Profilo Alışveriş Merkezi öncülüğünde 1066 çocukla Aynı Anda Resim Yapma Rekoru Gerçekleştirildi.

12 En Çok Çocukla E-Atık Toplama Rekoru
Yaşadığımız çevreye ve ekonomiye katkı sağlamak, çocuklarda E-atık toplama kültürünün Yaygınlaştırmasını sağlamak amacıyla elektronik eşya atıklarının (bilgisayar, telefon, pil vb. elektronik atıklarının/parçalarının) belirlenen yer ve tarihte aynı anda toplanarak değerlendirilmesi içerikli bir rekor denemesidir.

13 En Çok Çocukla Aynı Anda Ayran İçme Rekoru
Binlerce çocuğun toplu halde ayran içmesiyle yapılacak rekor denemesidir. Milli içeceğimiz ayran’ın dünyaya tanıtılması ve çocuklarımızın serinlemek İçin ayran içmelerinin tavsiye edildiği sağlıklı bir rekor denemesidir. * 20 Haziran Dünya Ayran İçme Günü olarak ilan edilecektir.

14 En Çok Çocukla Çocuk Korosu Rekoru (We Are The World Korosu)
“We Are The World” şarkısı binlerce çocuktan oluşan Çocuk Korosuyla beraber seslendirilecektir.

15 En Çok Çocukla Satranç Oynama Rekoru
Kötü alışkanlıklar edinilmesine engel olan / süratli, doğru  ve çabuk düşünebilmeye yardımcı olan, olaylara doğru yorumlarla  yaklaşabilme yeteneklerini geliştiren / kişiliği ve karekteri olumlu yönde etkileyen ve geliştiren / “kendine güven" duygusu aşılayan ve bunu geliştiren vb. daha sayısız yararları olan satrancın çocuklarda yaygınlaşması için planlanmış bir rekor denemesidir. Binlerce çocuğun ‘Aynı Anda Satranç Oynamasıyla’ gerçekleştirilecek bir rekor denemesidir.

16 En Çok Çocukla Kardan Adamlar Rekoru
Kayseri Erciyes Kış Turizmi Festivali kapsamında, belirlenen bir alanda gün içinde belli bir sürede çocuklar tarafından yüzlerce/binlerce kardan adamlar yapılarak yapılacak rekor denemesidir. Kardan adamlar atkı, havuç, kömür, renkli sprey vb. malzemelerle süslenecek. Gün sonunda çocuk rekorları hakem heyeti tarafından kardan adamlar sayılacak ve rekor olarak tescil edilecektir.

17 En Çok Çocukla Aynı Anda Diş Fırçalama Rekoru
Dünyanın en kalabalık diş fırçalama rekoru geçtiğimiz günlerde Filipinler'de kırıldı. Rizal Park'da toplanan 10 bin 800 öğrenci 3 dakika boyunca dişlerini fırçaladı. Filipinli öğrenciler böylece 2003 yılında 10 bin 240 kişi ile diş fırçalama rekoruna adını yazdıran Çin'i geride bırakmış oldu. * BUDAPEŞTE - Macaristan Kanser Karşıtı Vakfı ve Colgate firmasının düzenlediği diş fırçalama rekor denemesine bin ilkokuldan 17 bin öğrenci katıldı. Bir veya birden fazla yerde bir araya gelen çocukların aynı anda dişlerini fırçalamasıyla ‘Aynı Anda Diş Fırçalama Rekor’ denemesi gerçekleştirilecektir.

18 En Çok Çocukla Kitap Okuma Rekoru
03.Aralık.2009 Dünya Engelliler Günün de büyük çoğunluğu engellilerden oluşan çocukların aynı anda kitap okumasıyla yapılacak ‘Aynı Anda Kitap Okuma Rekor’ denemesi. Görme engelliler : Kulaklıkla dinleyerek veya parmak alfabesi ile. İşitme engelliler : Perdeden akan yazı veya işaret diliyle okuyacaklar.

19 En Çok Çocukla El Ele Tutuşma (Bayramlaşma) Rekoru
Çocukların dünya barışı için büyüklere örnek olacak şekilde el ele tutuşmalarıdır. Çocukken ele ele tutuşan çocukların büyüdüklerinde el sıkışmaları daha kolay olacaktır. * Değerler Eğitimi kapsamında dini bayramlardan birinde yerli/yabancı binlerce çocuğun bayramlaşmasıyla yapılacak rekor denemesidir.

20 En Çok Çocukla Aynı Anda Fotoğraf Çekme
Dünya Fotoğraf Çekme Günü bulunmamaktadır. Bunu biz başlatabiliriz. Tarihi bir kale, antik tiyatro veya bir manzara tepesinden fotoğraf makinesi olan çocukların aynı anda fotoğraf çekmesiyle gerçekleştirilecek rekor denemesidir. Çekilen fotoğraflar rekoru başlığı altında internette sergilenebilir.

21 En Çok Çocukla Aynı Anda İp Atlama Rekoru
Çocukların denge ve koordinasyonun artması, bacak ve kalça kemiklerinin gelişimi için planlanan ip atlama rekor denemesidir. (Dünya İp Atlama Günü olmadığından rekor denememizde bunu biz ilan edebilir ve her yıl daha büyük ve uluslararası katılımla dünya çapında kutlanmasını sağlayabiliriz) Bir veya birden fazla yerde bir araya getirilen yerli ve yabancı çocukların aynı adan ip atlamasıyla ‘Aynı Anda İp Atlama Rekor’ denemesi gerçekleştirilir.

22 En Çok Çocukla Yapılan Saygı Duruşu Rekoru
Barış İçin Bir Dakika “Yurtta Barış Dünyada Barış”

23 En Çok Çocukla Bisiklete Binme Rekoru
Havayı kirleten araçlara dikkat çekmek, temiz hava kampanyalarına destek vermek amacıyla planlanmış bir rekor denemesidir. * Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nun çocuklar versiyonu olarak planlanabilir.

24 En Çok Çocukla Yardım Toplama Kampanyası
Bir veya birden fazla yerde Unicef, Lösev, TED vb. sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte düzenlenen kampanyalarla Resim vb. benzeri çocuk eserlerinin satışı (Çocukların çocuklara eserleriyle yardımı) SMS / Kredi Kartı ve AVM’lerde çocuklarca kumbara şeklindeki sandıklarla şehir merkezlerinde / AVM’lerde çocuklarla yapılacak yardım toplama kampanyası rekor denemesidir. * Kitap/giysi vb. yardım toplama kampanyaları da düzenlenebilir.

25 En Çok Çocukla İmza Kampanyası Rekoru
“Dünyada Barış Uzayda Barış” (Minumum imza) Projenin Amacı; Çocukların barışı sağlamak için silahtan çok imzanın (kalemin) daha güçlü bir yol olduğunu anlamaları için çocukluktan itibaren barış için imza / kalem kullanmayı öğrenmelidirler. 01 Eylül 2010 Dünya Barış Günü Ekim Birleşmiş Milletler Günü

26 En Çok Çocukla Kumdan Kaleler Rekoru
Belirlenen bir sahilde, sahil boyunca çocuklar tarafından yüzlerce/binlerce kumdan kalenin yapılmasıyla yapılacak rekor denemesidir.

27 Unutmayınız! TEŞEKKÜRLER Sesinizi duyuramıyorsanız bilinmiyorsunuzdur.
Çocuklarımızla gerçekleştireceğimiz, dünya platformunda ülkemizin ve insanlarımızın tanıtımına ciddi katkılarda bulunacak olan bu evrensel projeye vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz. Unutmayınız! Sesinizi duyuramıyorsanız bilinmiyorsunuzdur. * Projenin tamamı veya bir kısmı yazılı izin olmadan kullanılamaz, devredilemez, kiralanamaz vb. İzinsiz kullananlardan Fikir ve Sanal Eserleri Kanunundan doğan (FSEK) tüm maddi ve manevi haklarımız tazmin edilecektir.


"(Çocuklar için Çocuklarla Birlikte)" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları