Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Lamiaceae / Lycopus americanus

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Lamiaceae / Lycopus americanus"— Sunum transkripti:

1 Lamiaceae / Lycopus americanus
Çok yıllık otlar, aromatik olmayan gövdeler rizomlardan yükselir. Gövde dik, dallanmamış, kare, cm. Yapraklar lanseolat, dişli, basit, düz, 9 cm’e kadar olabilir. Çiçekler 4 petalli, beyaz, 3 mm, çiçekler yaprakların aksillerinde toplu halde. Tohumlar 22 mm boyunda nutletler halinde.

2 Bitki tıbbi olarak astrinjen, hafif narkotik ve sedatiftir.  
Tiroid ve kalp problemlerinde, hemoroid ağrılarında, doğum sonrası göğüs ağrılarına karşı kullanılır.  

3 L. virginicus Çok yıllık, dörtgen gövdeler inchê kadar olabilir. Opozit yapraklar kısa dallı, dişli, lanseolat, alt kısımdakiler kama şeklinde ve kenarda düz. Yapraklar glabros, alt yüzde glandular. Çiçekler yaprak aksillerinde demetler halinde. Kaliks 4 geniş sivri olmayan dişli, korolla 4 loplu, morumsu renkte, 2 fertil stamenli.

4 Herbası kullanılır, sedatif, astrinjen ve hafif narkotik etkilidir.

5 Salvia divinorum Yarı tropikal çok yıllık çalılar; oval, serrat yapraklar 9 inch uzunluğa kadar olabilir. Hafif nanemsi kokulu, gövde dört köşe ve içi boş. Çiçekler beyaz, kaliks mor. Aktif bir halusinojen olan salvinorin içerir. In 2002, researchers discovered that S. divinorum acts on that part of the brain known as the kappa opiate receptor that regulates much of human perception.

6 Kurutulmuş yapraklar pipoda yada sarılarak içilir
Kurutulmuş yapraklar pipoda yada sarılarak içilir. 15 dakikaya kadar uzayabilen sürede öforik etkisi vardır. Yapraklar çiğnendiğinde salvinorin ağız mukusundan geçer ve görsel halusinasyonlara neden olur. Yapraklar içeceklere eklenir ve salvinorin ekstreleri buğu halinde inhale edilir.

7 Asteraceae / Bidens tripartita
100 cm boylarında ince köklü  yeşil ya da  hafif kırmızımsı, seyrek  tüylü ya da glabros dallı, bir yıllık   otsular. Karşılıklı dizilişli kısa saplı yapraklar   cm, koyu yeşil ve 3- 5  parçalıdır. Ortadakiler daha iri, üsttekiler  küçük  ve basittir. Temmuz–eylül aylarında açan sarı çiçekler,  dal ve sap  uçlarından  tek olarak  çıkar. Uzunca  ters  yumurta  şeklindeki  m eyveleri  ağustos- ekim  aylarında  olgunlaşır ve olgunlukta kararır. Üzerinde  aşağı  eğik  çengeller taşır.

8 Tüm bitki antiseptik, aperient, astrinjen, diüretik, emenagog, febrifuj, narkotik, sedatif, styptic ve sudorifik etkilidir.

9 Tagetes lucida (Mexican tarragon)
Dik, çalımsı bitkiler 2 ½-3 feet’e kadar yükselir. Glabros, sessil yapraklar linear (~ 1 ½ inches uzunluğunda), serrulate, çiçekler sarı.

10 Bitkinin tüm kısımları dijestif, diüretik, febrifuj, hipotensif, halusinojen, narkotik, sedatif ve stimulan etkilidir.

11 Lactuca sativa (kıvırcık salata, göbekli salata, marul)
Tek yıllık, glabrous otlar, dik gövde 30–100 cm, üstte dallanmış. Yapraklar spiral dizilimli, oblong-transvers eliptik, orbikular-triangular, tam kenarlıdan pinnatisekte kadar. Gövde yaprakları oblong-eliptik, tabanda kordat. Çiçek durumu (kapitulum) 7-15 (35) sarı ligulalardan oluşur, involukrum 10–15 mm, silindirik. Meyve (aken) iki yüzde 5-7 setos kaburgalı, gagalı ve beyaz papuslu.

12 ‘Lactucarium', antispasmodik, digestif, diüretik, hipnotik, narkotik ve sedatif etkilidir.

13 L. virosa (L. seriola) Anadolu'da yaygın olan 2 yıllık bir bitkidir. Yapraklarının kenarları dentikulat; çiçek durumu, küçük kapitulumlardan meydana gelmiş panikuladır. Çiçekleri sarı renklidir. Aken meyveları ince uzun gagalı olup, papusu pennattır. Bitkiden akan süt kuruduktan sonra alınır; Lactucarium adı verilen bu drog sedatif ve uyutucudur.

14 Poaceae / Stipa viridula
Çok yıllık otlar, 5-11 dm uzunluğunda. Yaprak kınları kalıcı ve tüysüz ya da kenarda tüylü. Yaprak düz’den involut’a kadar değişen şekillerde, düz ya da pürüzlü, 2-6 mm eninde. Ligulalar mm. Panikulalar darca oblong dm boyunda, 2 cm eninde. Panikula dalları dik, glumalar şeffaf, 8-13 mm. Kök ekstresi narkotik etkilidir.

15 Haemodoraceae / Aletris farinosa
Gövde bulunmaz, yapraklar lanseolat, akut, çizgili, sapsız ya da tabanda hafifçe kın mevcut, pürüzsüz ve düz, açık renkli ve koriaseus. Çiçekli gövdeler basit, 1-3 feet, kısa saplı çiçekler rasemoz çiçek durumunda, beyaz, çan şeklinde. Meyve ovat, koriaseus bir kapsül. Tohumlar çok sayıda, ovat, çizgili, albuminous, yumuşakca ve yağlı.

16 Taze kökler yüksek dozlarda narkotik, emetik ve katartik; kuru halde bu etkileri kaybolur.

17 Melanthiaceae / Veratrum viride
Çok yıllık bitkiler. Gövde 3-5 feet. Alt yapraklar geniş, 6-12 inch, ortadan itibaren oval, akuminat, pubesent, linear ve lanseolat; alternat. Çiçekler çok sayıda, yeşil, panikula şeklinde düzenlenmiş. Periant 6 parçalı, yeşil, oval, akut, damarlı. Stamen ler 6 anterli, karpel 3. Tohum damarı 3 kapsülün birleşmesi ile oluşmuş, düz, kanatlı, imbrikat.

18 Kökleri analjezik, diyaforetif, emetif, ekspektoran, febrifuj, narkotik ve sedatif; abortifasient, antipiretik, antispasmodik, arteriosedatif, kardiosedatif, dekonjestan, diüretik, hepatotonik, hipotensif, insektisit, nefrotonik, sedatif, trankilizan etkilidir.

19 Trilliaceae / Paris polyphylla
Kökleri analjezik, antiflojistik, antipiretik, antispasmodik, antitussif, depuratif, febrifuj ve narkotik etkilidir. Antelmintik özelliği de bildirilmiştir.

20 P. quadrifolia Çok yıllık otlar.
Yapraklar 4 parçalı, ortasından yeşilimsi-beyaz renkli çiçek yükselir. Morumsu-siyah üzümsü meyve çok sayıda tohum taşır.

21 Paradin glikoziti taşır.
Yüksek dozlarda narkotik, mide ağrısı, kusma, baş dönmesi, delirium, konvulsiyon ve ağızda kuruluğa neden olur.

22 Rutaceae / Casimiroa edulis
Hem dem yeşil ağaçlar, 18 m boyunda, kabuk açık yeşil, kalın ve siğillidir. Yapraklar palmat damarlı, birleşik, alternat; yaprakçıklar sapsız ya da hemen hemen sapsız; 3-7 tane, eliptik, ovat ya da genişçe ovat, x 1-5 cm. Çiçek durumu panikulat; çiçekler kokusuz, küçük, tam, uniseksual, 5 parçalı, hermafrodit ya da gelişmemiş stigmaları nedeni ile uniseksual. Sepaller hirsut; petaller yeşilimsi-sarı, stamenler 5, filamentler subulat; ovaryum superior, 5 gözlü. Meyve sarımsı-yeşil, sferikal ya da or ovoid bir drupa. Tohumlar oval, mm.

23 Tohumlar narkotik. Alkaloid glikozitler olan casimirin, casimiroine, casimiroedine (tohumdaki temel alkaloid % oranında). Tohumlar ayrıca koumarin, flavonoid, limonoid, zapoterin, zapotin, zapotinin, casimirolid, deacetylnomilin ve 7-α- obacunol içerir.

24 Combretaceae / Terminalia bellirica
Meyve subglabos’dan eliptiğe kadar bir drupa, cm long. 50 m’ye kadar boylanabilen ağaçlar. Yapraklar spiral düzenlenmiş, eliptik ya da obovat-eliptik, 4-20 cm x cm, tabanda yuvarlak ya da kuneat, tepede yuvarlak ya da obtus, düz; petiole 2-5(-9) cm. Çiçekler aksillerde 3-15 cm x 6-7 mm boyutlarında spikalar halinde. Sarımsı disk şeklindeki çiçek durumlarında 5 kıvrık, deltoid kaliks lopları var, korolla yok. Stamenler 10, ekserted; ovaryum inferior, unilocular,2ovüllü.

25 Tohumlar narkotik etkilidir.

26 Rubiaceae / Uncaria gambir
Çalılar. Yapraklar opozit, subkoriaseus ve düz, ovat’tan geniş eliptik’e kadar, (6-)9- 12(-15) cm x (3.5-)5-7(-8) cm, ta-banda yuvarlak’tan subkordat’a kadar, tepede akut, glabrous. Çiçekler horizantal dallarda baş şeklinde. Stamenler 5, korollaya adnat, ovaryum inferior. Tohumlar çok küçük, gümüşi gri renkli.

27 Yaprak ekstrelerindeki çeşitli indol alkaloidlerinin narkotik etkiden sorumlu olduğu düşünülmektedir.

28 Cactaceae / Lophophora williamsii
Küçük, gri-yeşil napiform, dikensiz, püskül şeklinde beyaz tüylü kaktüsler.

29 Narkotik etkilidir. İçerdiği alkaloidler:
mescaline, anhalonine, anhalonidine, pellotine, lophophorine, anhalamine, anhalinine.

30 Celastraceae / Catha edulis
Çalı şeklinde dallanmış ağaçlar, 1–25 m boyunda, Afrika’da yaygın bir bitkidir. Yapraklar eliptik, eliptik-oblong, pendulous, derimsi, üst yüzde parlak yeşil, alt yüzde daha açık renkli, kenarda dişli, 5–10 cmx1–4 cm.

31 Alkaloidler • Phenyl-alkylamines – Norpseudoephedrine – Cathinone – Cathine – Merucathinone – Peudomerucathinone – Merucathine • Cathedulins – Çeşitli cathedulin’ler. Terpenoids Flavonoids Sterols Glycosides Tannins Amino acids Minerals


"Lamiaceae / Lycopus americanus" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları