Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BİLGİSAYAR DESTEKLİ EĞİTİM LON-CAPA Hazırlayanlar: Elif ACAR Ömer KARAKUŞ Duygu ÖZCAN İbrahim EROL Dersin Hocaları: Doç. Yüksel GÖKTAŞ Araş. Grv. Özlem.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BİLGİSAYAR DESTEKLİ EĞİTİM LON-CAPA Hazırlayanlar: Elif ACAR Ömer KARAKUŞ Duygu ÖZCAN İbrahim EROL Dersin Hocaları: Doç. Yüksel GÖKTAŞ Araş. Grv. Özlem."— Sunum transkripti:

1 BİLGİSAYAR DESTEKLİ EĞİTİM LON-CAPA Hazırlayanlar: Elif ACAR Ömer KARAKUŞ Duygu ÖZCAN İbrahim EROL Dersin Hocaları: Doç. Yüksel GÖKTAŞ Araş. Grv. Özlem BAYDAŞ

2 LON-CAPA NEDİR?  Michigan State Üniversitesi’nde geliştirilmeye başlanmıştır.  Tam özellikli bir kurs yönetimi, içerik yönetimi, öğrenme ve değerlendirme sistemi diyebiliriz.

3  Birçok öğrenme yönetim sistemiyle benzer özellikler taşır.  Ancak geleneksel sistemlerden farkı; dünyanın çeşitli yerlerinden pek çok web istemcisi birbirleriyle iletişim kurabilirler.  Lon-Capa bir projedir ve birçok bilim adamı ve programcı bu yazılımı geliştiriyor.

4  Malzeme gönderme, tartışmalar, duyurular, labarotuvar, kitap gibi işlemler buradan yapılır.  Kurslar ve sömestr tatili için çevirim içi içerikler burada depolanır.  Ödevler buradan değerlendirilir, sınavlar ve testler buradan yapılır.

5 LON-CAPA TARİHİ VE GELİŞİMİ  1992 yılında, CAPA ufak bir fizik sınıfının 92 öğrencisi için denenmeye başlandı.  CAPA öğrencilere, kişisel problemler, quizler, sınavlar sağlamaktadır.  Öğrencilerde, internet yardımıyla bunları cevaplamakta ve teslim sürelerine göre ceza puanı almaktadırlar.

6  Proje internet ortamında ilk kez Sadece bir tarayıcı arayüzü ile 1997 yılında 770 öğrenci ile işe başlamıştır.  Capa ile bu arayüzde tüm materyaller bir araya gelmiştir (bireyselleştirilmiş sorular vs).  Sistem aynı zamanda not verme, iletişim, grup çalışmaları işlerini de kolayca yürütmüştür.

7  1999 yılında, CAPA ve LearningOnline Network grupları birleştirilmiş ve Lon- Capa olarak ilk beta testini 2 ders için MS Üniversitesinde 2001 yılında yapmıştır.  Günümüzde ise Lon-Capa 160 civarı ortaokuldan lisans eğitimi seviyesine kadar eğitim kurumu tarafından kullanılmaktadır.

8 ÖZELLİKLERİ  Sistem öğrencilerin performanslarının kayıtlarını hem öğrenci hem de eğitimci için çevrim içi olarak depolar.  Capa bir eğitim aracıdır, müfredat değildir.  İçerik veya hedef gibi dikteler etmez.  Bunun yerine bireyselleştirilmiş alıştırmalar ile dersleri başarıya götürür.

9 LON-CAPA’NIN KULLANIM ALANLARI:  Biyoloji, astronomi, kimya, sivil mühendislik, bilgisayar mühendisliği, aile ve çocuk bilimi, jeoloji, gıda mühendisliği, tıp, matematik, fizik ve psikoloji en çok kullanıldığı alanlardır.

10 RAKAMLARLA LON-CAPA:  1999 da kuruldu  160 adet eğitim kuruluşu ortağı  Katılımcıların %48 i lise sonrası eğitiminden oluşmakta.  440.000 öğretim materyali sağlıyor.  198.000 adet paylaşılan ödev sorunları var.  7700 adet kursa ev sahipliği yapıyor.

11  965.000 öğrencinin ders kaydı tutuyor.  Yılda 150.000 öğrenci geliyor.  73.520.000 tane problem dağıtıldı.  138.320.000 soru yanlış çözüldü.  72.560.000 kez doğru cevaplandı.  70 tane araştırma tamamladı.  34 programcı var.  245.000 satırlık açık kaynak kodu var.

12 LON-CAPA HARİTASI  Lon-Capa aşağıdaki haritada gösterilen ülkelerde kullanılmaktadır. Ülkemizde ise sadece İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından kullanılmaktadır.

13 LON-CAPA’NIN ETKİ ALANLARI  Aşağıdaki şekle baktığımız zaman LON-CAPA in yıllara göre etki alanlarındaki değişimleri görebiliriz.

14 ÖĞRENCİLER İÇİN LON-CAPA  Öğrenciler lon-capa ile ilk tanıştıklarında hiç hoşlarına gitmeyen bir uygulamaydı.  Fakat çeşitli kullanım amaçlarına uygunluğu sayesinde öğrenci performansını artırıcı bir teknik olmuştur.

15  Örneğin aşağıdaki grafikte bir öğrencinin fizik dersinde lon-capa den önceki ve sonraki not ortalamasındaki değişimi görebiliriz.

16  Lon-capa problem çözme ve öğrenciye anında dönüt verme özelliğine sahiptir.  İnternet üzerinden anında bilgilere ulaşılması açısından oldukça kolaylık sağlar.  Ders ile alakalı bütün materyaller, kitaplar, testler, sınavlar lon-capa ile bir araya toplanmıştır. Öğrenci istediği zaman bunlara ulaşabilir.  Sınav sonuçlarını anında buradan öğrenebilir.

17 ÖĞRETİCİLER İÇİN LON-CAPA  Lon-capa öğretim materyali oluşturmak için oldukça elverişli bir sistemdir.  Sınavların online olarak buradan yapılması öğretmen için kolaylık sağlar.  Öğretmenler içinde Lon-capa kaynakların depolandığı ve paylaşıldığı bir sistemdir.

18  Oluşturulan materyaller farklı zamanlarda farklı amaçlar için kullanılabilir. (Kurslar, okullar vs.)  Kısacası Lon-capa öğretmenler için bir kaynak havuzudur.

19 SABRINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER…  Öğretmenler her fırsattan yararlanarak halka koşmalı, halk ile beraber olmalı ve halk, öğretmenin çocuğa yalnız alfabe okutan bir varlıktan ibaret olmayacağını anlamalıdır.

20 KAYNAKÇA:  http://www.lon-capa.org


"BİLGİSAYAR DESTEKLİ EĞİTİM LON-CAPA Hazırlayanlar: Elif ACAR Ömer KARAKUŞ Duygu ÖZCAN İbrahim EROL Dersin Hocaları: Doç. Yüksel GÖKTAŞ Araş. Grv. Özlem." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları