Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Okul Deneyimi Dersi Eser Çeker (Uz.).

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Okul Deneyimi Dersi Eser Çeker (Uz.)."— Sunum transkripti:

1 Okul Deneyimi Dersi Eser Çeker (Uz.)

2 Okul Deneyimi ve Öğretmenlik Uygulaması
Okul Deneyimi Dersi Kaynakça: Aday Öğretmenler İçin Okul Deneyimi ve Öğretmenlik Uygulaması Editör: Yrd.Doç.Dr. İsmail Hakkı Demircioğlu ANI Yayıncılık

3 Okul Deneyimi Dersiyle ilgili tüm
Duyurular Ders Notları Tartışmalar Ödev çalışmaları için Sitesinde Üye olunuz

4 Okul Deneyimi Dersi web destek sitesine
Üyelik için aktivasyon kodu: Q33HFQC Web Adresi: Kod aktivasyon sonu tarihi: 23 Ekim 2014 sitesinde Üye olunuz

5 Okul Deneyimi -I-

6 Dersin Amaç ve işleyişi
Öğretmen adayının uygulama yapacağı okulu, öğrencileri, programı, yönetici ve öğretmenleri tanımasını hedefler. Gözlem ve görüşmelere dayanır. Böylece lisans programında alınacak derslere bir temel oluşturabilir.

7 Öğretmen adayında kazanılması hedeflenen özellikler
Okul örgütünü, işleyişini ve öğretmenliği sistemli bir yaklaşımla tanımak. Okul yönetimi, okul işleri ve kaynakları hk. bilgi sahibi olmak. Sınıf ortamında ve okuldaki etkinlikleri gözleyerek tanımak.

8 Öğretmen adayında kazanılması hedeflenen özellikler
Derslerin işlenişi ve kullanılan eğitim yöntemleri hakkında fikir sahibi olmak. Öğretmen ve öğrencilerin okulda geçirdikleri bir günü, nasıl değerlendirdiklerine ait fikir sahibi olmak.

9 Ders Kapsamı Ders haftada 1 gün ve 1 dönem sürer.
Öğretmen adayının okulda yaşamı tanımasını ve öğrenmesini amaçlar. Öğretmen adayının yaptığı görevler ve etkinlikler; onlara deneyimli öğretmenleri görev başında gözleme, öğrencileri tanıma fırsatı sağlar.

10 Ders Etkinlikleri 1. Dersi planlama ve etkinlikleri sıraya koyma
2. Öğretmenin Okuldaki Bir Günü* 3. Öğrencinin Okuldaki Bir Günü* 4. Okulda sizin alanınızla ilgili bölüm* 5. Derslerin gözlenmesi* 6. Öğretim Yöntemleri*

11 Ders Etkinlikleri 7. Soru sorma* 8. Yönerge ve açıklamalar
9. Dersin yönetimi ve sınıfın kontrolü 10. Öğrenci çalışmalarının değerlendirilmesi 11. Çalışma yapraklarının hazırlanması ve kullanılması 12. Mikro Öğretim Teknikleri

12 Ders Etkinlikleri 13. Okul ve sorunları*
14. Ders kitaplarından yararlanma 15. Test hazırlama, puanlama, analiz 16. Öğretimde simülasyonlardan yararlanma 17. Grup çalışmaları* 18. Soru sorma alıştırmaları*

13 [*] Okul Deneyimi –I dersi, sadece bir dönemlik bir gözlem çalışması olduğundan; (*) İŞARETLİ konularından uygun bazı üniteleri ayni hafta içinde işlenecek şekilde birleştirerek, çalışmanızı ünite sayısının toplamı dönem sonunda tamamlanacak biçimde planlayınız. Okullardaki uygulamalarınızı bu sırada yürütüp tamamlayınız. Mikroöğretim, özel öğretim yöntemleri dersinin içinde ele alınabilir ise, bunun yerine diğer etkinliklerden birini koyunuz.

14 Etkinlik 1 Dersi planlama ve etkinlikleri sıraya koyma

15 Dönem Planı Bu planda; her hafta neler yapacağınız, hangi gözlemlerde bulunacağınız ana başlıklar halinde belirtilmelidir. Uygulama okuluna gittiğiniz ilk gün, bu dersinin dönem planını, okulda size yardımcı olacak uygulama öğretmeniyle birlikte yapın ve şunlara dikkat edin:

16 Dönem Planı Uygulama okulundaki ilk gününüzün sonunda, uygulama öğretmeni ve müdürle de görüş birliği sağlayarak, dönem planınızı okul deneyimi çalışmalarından sorumlu fakülte öğretim elemanına vermek üzere bir plan taslağı hazırlamış olmalısınız.

17 Dönem Planı Uygulama okulundaki çalışmalarınızı yakından izleyecek ve size rehberlik yapacak uygulama öğretmeniyle görüşünüz. Bu görüşmede, EDS461 ders hocanızın dönem içinde sizden istediği çalışmaları anlatınız ve bunların organizesi için yardım rica ediniz.

18 Dönem Planı Uygulama öğretmeninize, kendi dersinizin tüm hazırlıklarına katılmak ve katkı vermek istediğinizi açıklayın. Plan hazırlıklarına katılın ve görüş birliğine varın. Okul dışındaki gün ve zamanlarda, uygulama okulu öğretmeninizle gerektiğinde iletişimde olun.

19 OKUL DENEYİMİ DERSİ ÇALIŞMA PLANI ÖRNEĞİ

20


"Okul Deneyimi Dersi Eser Çeker (Uz.)." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları