Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Nevim METİN1 ÇOCUK GÖZÜYLE GÜLSÜM CENGİZ Nevim METİN Sınıf Öğretmeni.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Nevim METİN1 ÇOCUK GÖZÜYLE GÜLSÜM CENGİZ Nevim METİN Sınıf Öğretmeni."— Sunum transkripti:

1 Nevim METİN1 ÇOCUK GÖZÜYLE GÜLSÜM CENGİZ Nevim METİN Sınıf Öğretmeni

2 Nevim METİN2 1 VE 2. SINIFLAR

3 Nevim METİN3 Bu bildiri 2009/2010 Eğitim Öğretim yılında Acıbadem Türk Telekom İlköğretim Okulu’nda 1-6. sınıfa devam eden 54 öğrenciye bir dizi soru yöneltilerek anket çalışması biçiminde yapılmıştır. Öğrencilerin verdiği yanıtlar istatistiksel olarak içeriklerine göre sınıflandırılmış ve soruların niteliğine göre bazı yanıtlar grafik olarak ifade edilmiştir. Bu bildiri 2009/2010 Eğitim Öğretim yılında Acıbadem Türk Telekom İlköğretim Okulu’nda 1-6. sınıfa devam eden 54 öğrenciye bir dizi soru yöneltilerek anket çalışması biçiminde yapılmıştır. Öğrencilerin verdiği yanıtlar istatistiksel olarak içeriklerine göre sınıflandırılmış ve soruların niteliğine göre bazı yanıtlar grafik olarak ifade edilmiştir.

4 Nevim METİN4 Gülsüm Cengiz’in yazmış olduğu 47 farklı kitaptan birini öğrenciler okumuş ve anket sorularını yanıtlamışlardır. Öğrenciler seçilirken başarı vb. değişkenlere bakılmaksızın gönüllülük esasına göre rastgele seçilmiştir. Ankette yer verilen yanıtlar tamamen çocukların kendi cümle ve yorumlarından oluşmaktadır. Gülsüm Cengiz’in yazmış olduğu 47 farklı kitaptan birini öğrenciler okumuş ve anket sorularını yanıtlamışlardır. Öğrenciler seçilirken başarı vb. değişkenlere bakılmaksızın gönüllülük esasına göre rastgele seçilmiştir. Ankette yer verilen yanıtlar tamamen çocukların kendi cümle ve yorumlarından oluşmaktadır.

5 Nevim METİN5 Bu çalışma, 7-12 yaşları arasındaki çocukların Gülsüm Cengiz’in kitapları, yazım tarzı ve yazar hakkındaki düşüncelerini edinmek amacıyla yapılmıştır. Bu çalışma, 7-12 yaşları arasındaki çocukların Gülsüm Cengiz’in kitapları, yazım tarzı ve yazar hakkındaki düşüncelerini edinmek amacıyla yapılmıştır.

6 Nevim METİN6 Çocuklara sorulan sorular şunlardır:

7 Nevim METİN7 1- Bu kitap sana göre miydi?

8 Nevim METİN8 2. SINIFLAR

9 Nevim METİN9 2- Sence Gülsüm Cengiz bu kitapta anlattığı öyküyle sana ne verdi ve ne düşündürdü? 2- Sence Gülsüm Cengiz bu kitapta anlattığı öyküyle sana ne verdi ve ne düşündürdü?  Bana dilimizin çok güzel olduğunu ve onu en iyi şekilde kullanmam gerektiğini öğretti ve düşündürdü. (Kayıp Sözcükler)

10 Nevim METİN10  Bu kitap bana her şeyin sıkıcı olmadığını ve mutlaka en sıkıcı yerin bile eğlenceli bir tarafı olduğunu düşündürdü. Yani artık bardağın boş değil dolu tarafına bakıyorum. Bana çok iyi öğütler verdi. Kötü olan her şeyin iyi yanını da görmeyi öğrendim (Kente Gelen Çam Ağacı )

11 Nevim METİN11  Birçok bilgi verdi. Hem de hayal gücümü geliştirdi Bu kitap bana; Geçmişte duvarlara yazı yazmanın bir konuşma dili olduğunu, yiyeceklerin satın alınmadığını, hayvanları avlayıp yediklerini, yaşamın hiç de kolay olmadığını düşündürdü. (Taş Devrine Yolculuk)

12 Nevim METİN12  Bu hayatta kendimi önemli düşünmeme yol açtı. Dünyada işe yaramaz gibi düşünsen de mutlaka bir işe yarıyorsun. (Herkesin Bir İşi Var )

13 Nevim METİN13  Televizyonla boş vakit geçirmenin yanlış olduğunu onun yerine fidan dikip sorumluluk almanın daha yararlı olduğunu söylüyor. Vaktimi boşu boşuna televizyona harcamanın kötü bir şey olduğunu düşündürdü. (Üç Elma Fidanı)

14 Nevim METİN14  Kendime güvenmeyi öğretti. Bizim şansa değil kendimize güvenmemiz gerektiğini düşündürdü. (Küçük Uğurböceği )

15 Nevim METİN15  Hayvanları sevmek, doğayı korumak, hayvanların yararlarını bilmek, iş bölümünü öğrenmek bunları verdi. Doğadaki canlıların birbirlerine ihtiyaçları olduğunu düşündüm. (Sanatçı Köstebek )

16 Nevim METİN16  Deniz atını ve deniz hayvanlarını kurutup almamayı düşündürdü. Çünkü, balıkları yakalıyorlar ama yenmeyen hayvanları da yakalayıp ölmelerine neden oluyorlar. (Deniz Atının Öyküsü )

17 Nevim METİN17 3. SINIFLAR

18 Nevim METİN18 3- Anlamını bilmediğin sözcükler var mıydı?

19 Nevim METİN19 4- Anlamakta zorlandığın bölümler oldu mu?

20 Nevim METİN20 3. SINIFLAR

21 Nevim METİN21 5- Gülsüm Cengiz’i bir yazar olarak nasıl buluyorsun?

22 Nevim METİN22 6- Gülsüm Cengiz sence kitap yazarken nelere dikkat etmeli? n Bence dikkat etmesi gereken her şeye dikkat etmiş. 14 kişi n Gülsüm Cengiz kitabı yazarken hiç hata yapmamış.

23 Nevim METİN23 n Ben macera sever bir insanım. Bir kitabı beğenmem için o kitabın ilginç bir serüven olması gerek. O yüzden bana kitap yazarken maceralı olması önemlidir. 2 kişi

24 Nevim METİN24 n Bence noktalama işaretlerine, özel adların büyük yazılmasına, güzel cümle kurmaya dikkat etmeli. 4 kişi n Kitabın bir ders vererek bitmesine ve Sonunun nasıl bittiğine dikkat etmeli 2 kişi

25 Nevim METİN25 n Anlamı olmayan kelimelere ve cümlelerin anlamlarına dikkat etmeli 2 kişi n Biraz daha anlaşılır sözcükler kullanmalı 2 kişi(1. sınıf) n Eğlenceli olsun, resimleri güzel olsun. 3 kişi

26 Nevim METİN26 4. SINIFLAR

27 Nevim METİN27 7- Gülsüm Cengiz’in kitaplarındaki bir kahraman olmak istersen kim olurdun? n Kayıp Sözcükler kitabındaki kütüphane görevlisi olmak isterdim. Çünkü kütüphane görevlisi olmak çok güzel bir meslek. (Taş Devrine Yolculuk kitabını okudu) (Taş Devrine Yolculuk kitabını okudu)

28 Nevim METİN28 n Ceren olmak isterdim. (Kafesinden Kaçan Maymun) (Gecenin Sürprizi) (Adadaki Hazine) (Üç Elma Fidanı) 4 kişi n Meraklı ve akıllı bir kahraman olurdum.(Deniz atının öyküsü 1. sınıf) n Diğer çocuklar okudukları kitaptaki kahramanın yerinde olmak istemişler.

29 Nevim METİN29 5. SINIFLAR

30 Nevim METİN30 8- Bu kitabı arkadaşlarına önerir misin? Neden? Bu soruya 53 kişi “EVET” yanıtını vermiş. 1 kişi ise ilginç bir “HAYIR” yanıtını vermiş. Nedenlerine gelince: Bu soruya 53 kişi “EVET” yanıtını vermiş. 1 kişi ise ilginç bir “HAYIR” yanıtını vermiş. Nedenlerine gelince: –Çünkü bu kitaptaki bilgilerden her arkadaşımın yararlanmasını isterim. 7 kişi –Çünkü çok sürükleyici bir öyküsü var

31 Nevim METİN31 –Çünkü çok bilgi veriyor. 4 kişi –Bence bunu herkes okumalı. 8 kişi 8 kişi –Çünkü eğlenceli bir kitap. 2 kişi

32 Nevim METİN32 –Çünkü beğendim.3 kişi –Çünkü, çok güzel bir kitap ve herkesin sevebileceği bir kitap olduğu için. 16 kişi –Çünkü bu kitaptan onların da ders çıkarmasını isterim. –Çünkü verdiği mesaj ve anlatımı çok güzel. –Çünkü ailenin ve dostluğun önemini anlatıyor.

33 Nevim METİN33 –Çünkü kitap boşu boşuna yazılmamış. Bize bir şeyler anlatmak istediği için öneririm. –Bu kitabı büyüklerime, küçüklerime herkese tavsiye ederim. –Çok güzel resimlenmiş ve çok iyi yazılmış. –Onlarda dışlanmanın kötü bir şey olduğunu öğrensinler

34 Nevim METİN34 –Çünkü çocuklara göre bir kitap –Hayvanlar hakkında bilgi edinir. Köstebeği tanımış olur. (Sanatçı Köstebek 1. sınıf) –Bir ders verdiği için. (Küçük Uğurböceği 1. sınıf)

35 Nevim METİN35 –Çok güzel olduğu için. –Bu kitabı bu tarz kitapları sevenlere öneririm. Çünkü böyle kitapları sevenler okurken zevk alacağı tür bir kitap

36 Nevim METİN36 n Önermezdim( ! ) Çünkü deniz atının sırlarını ben buldum. Ama güzel bir kitap. (1. sınıf)

37 Nevim METİN37 9- Sence Gülsüm Cengiz bu kitabı yazarken kaç yaşındaydı?

38 Nevim METİN38

39 Nevim METİN39 10- Düşünceler:

40 Nevim METİN40 Nadide Aydın (5. sınıf): n Bence bu kitap çok güzel. Ben bu kitaptan çok hoşlandım. Gülsüm Cengiz çok iyi bir yazar ve yazdığı kitaplar çok anlamlı. Ben de kitap yazmayı çok seviyorum. Ben de büyüdüğüm zaman böyle hikayeler yazmak istiyorum. Umarım bir gün Gülsüm Cengiz ile tanışırım ve böyle güzel kitaplar yazdığı için onu kutlarım.

41 Nevim METİN41 Özlem Sayıldı (5. sınıf): Bu kitaptan herkesin hoşlanacağını düşünüyorum. Bunun dışında çok güzel bir kitap olduğunu düşünüyorum. Bu kitaptan herkesin hoşlanacağını düşünüyorum. Bunun dışında çok güzel bir kitap olduğunu düşünüyorum.

42 Nevim METİN42 Sıla Tavancı(4. sınıf): Çok güzel bir kitap. Gülsüm Cengiz çok güzel yazmış. Bir çocuğa hitap etmiş. Anlatımı çok güzel bana bir çok bilgi veriyor. Çok güzel bir kitap. Gülsüm Cengiz çok güzel yazmış. Bir çocuğa hitap etmiş. Anlatımı çok güzel bana bir çok bilgi veriyor.

43 Nevim METİN43 Dehan Yıldırım Turan (4. sınıf): Bu kitap çok güzel bir kitap. Hiç hatasız bir yazım. Çok güzel konuları var. Herkese öneririm.. Bu kitap çok güzel bir kitap. Hiç hatasız bir yazım. Çok güzel konuları var. Herkese öneririm..

44 Nevim METİN44 Gizem Sinem Simeklioğlu (4. sınıf): Gizem Sinem Simeklioğlu (4. sınıf): Bu kitabın yazarı Gülsüm Cengiz iyi ki çocuk kitapları yazmış. Anlatımı çok güzel. Tane tane çok güzel mesajlar veriyor ve çocukların dilinden anlıyor. Gerçekten müthiş. İyi ki bu yazarı tanıdım, kitabını okudum. Bu kitabın yazarı Gülsüm Cengiz iyi ki çocuk kitapları yazmış. Anlatımı çok güzel. Tane tane çok güzel mesajlar veriyor ve çocukların dilinden anlıyor. Gerçekten müthiş. İyi ki bu yazarı tanıdım, kitabını okudum.

45 Nevim METİN45 Beril Kekeç (3. sınıf): Bence Gülsüm Cengiz’in başından daha önce böyle bir olay geçti. Ona göre hazırladı bu kitabı. Bence Gülsüm Cengiz’in başından daha önce böyle bir olay geçti. Ona göre hazırladı bu kitabı.

46 Nevim METİN46 Ahmet Selim Günaydın (3. sınıf): Gülsüm Cengiz çok güzel bir kitap yazarı. Hep bir şeyin, ailenin, dostluğun önemin anlatacak kitaplar yazıyor. Gülsüm Cengiz’in yazdığı kitapları çok sevdim. Hep bir şeyin önemini anlatıyor. Özellikle kardeşliğin bile önemini anlatıyor. Ben Gülsüm Cengiz’in kitaplarını çok beğendim. Gülsüm Cengiz çok güzel bir kitap yazarı. Hep bir şeyin, ailenin, dostluğun önemin anlatacak kitaplar yazıyor. Gülsüm Cengiz’in yazdığı kitapları çok sevdim. Hep bir şeyin önemini anlatıyor. Özellikle kardeşliğin bile önemini anlatıyor. Ben Gülsüm Cengiz’in kitaplarını çok beğendim.

47 Nevim METİN47 Zeynep Ceren Uzuner (2. sınıf): Bence Gülsüm Cengiz çok güzel bir eser çıkarmış. Gülsüm Cengiz’i tebrik ediyorum. Bence Gülsüm Cengiz çok güzel bir eser çıkarmış. Gülsüm Cengiz’i tebrik ediyorum.

48 Nevim METİN48 Aslı İlayda Kaplan (2. sınıf) : Bu kitabı çok beğendim. İyi ki böyle yazılmış. Gülsüm Cengiz çok teşekkürler. Bu kitabı çok beğendim. İyi ki böyle yazılmış. Gülsüm Cengiz çok teşekkürler.

49 Nevim METİN49 Buse Erdoğan (2. sınıf): Bu kitap çok güzel resimlenmiş. Bundan daha güzel bir kitap görmedim. Çok iyi yazılmış. Bu kitap çok güzel resimlenmiş. Bundan daha güzel bir kitap görmedim. Çok iyi yazılmış.

50 Nevim METİN50 Nurcan Özbay (2. sınıf): Ben beğendim. Çok güzel bir kitap. Dışı, içi, resimlerini beğendim. Gülsüm Cengiz yazmış. Ona teşekkürler. Ben beğendim. Çok güzel bir kitap. Dışı, içi, resimlerini beğendim. Gülsüm Cengiz yazmış. Ona teşekkürler.

51 Nevim METİN51 Berkay Gülal (2. sınıf): Bana göre güzel bir kitap. Yazar böyle bir kitap yazdığı için yazara teşekkür ediyorum. Bana göre güzel bir kitap. Yazar böyle bir kitap yazdığı için yazara teşekkür ediyorum.

52 Nevim METİN52 Zeynep İrem Güner (1. sınıf): (Yavru balık Sürüsü) Yavru balıkların annesinin dikkat edin martılar sizi yemesin dediği sayfada annelerinin de resmi olabilirdi. Yosunlar yeşil denmiş 2 ve 3. sayfada pembe çizilmiş. (Yavru balık Sürüsü) Yavru balıkların annesinin dikkat edin martılar sizi yemesin dediği sayfada annelerinin de resmi olabilirdi. Yosunlar yeşil denmiş 2 ve 3. sayfada pembe çizilmiş.

53 Nevim METİN53 Elçin Deniz (1. sınıf): Çocuk kitaplarını okumak hem hayal gücümüzü geliştirir, hem de güzel bilgiler, öğütler verir. Böylelikle düşüncelerimiz gelişir. Okumamız ilerler, okuma alışkanlığı kazandırır. Çocuk kitaplarını okumak hem hayal gücümüzü geliştirir, hem de güzel bilgiler, öğütler verir. Böylelikle düşüncelerimiz gelişir. Okumamız ilerler, okuma alışkanlığı kazandırır.

54 Nevim METİN54 Sıla Kuzum (1. sınıf): Okuduğum kitapları mola vermeden okumak istiyorum. İlginç ve sürükleyici olmalı. Beni heyecanlandırmalı. Ara verdiğim zaman okumuş olduğum bölümleri kaynaştıramıyorum. Okuduğum kitapları mola vermeden okumak istiyorum. İlginç ve sürükleyici olmalı. Beni heyecanlandırmalı. Ara verdiğim zaman okumuş olduğum bölümleri kaynaştıramıyorum.

55 Nevim METİN55 Kerem Ceylan (1. sınıf): İyi bir anlatımı var. Çok araştırarak yazmış. Çocukların çok hoşuna giden bir kitap. Gülsüm Cengiz’e “Yunuslarla ilgili bir kitap yazar mısın?” derdim. Yazdığı an hemen alırdım. İyi bir anlatımı var. Çok araştırarak yazmış. Çocukların çok hoşuna giden bir kitap. Gülsüm Cengiz’e “Yunuslarla ilgili bir kitap yazar mısın?” derdim. Yazdığı an hemen alırdım.

56 Nevim METİN56 Serra Ilgın (6. sınıf): Daha önce böyle bir kitap okumamıştım. Bu kitap hem farklı tür bir kitabı okumamı sağladı, hem de eskiden Kuzguncuk’ta nasıl bir yaşam olduğunu görmemi sağladı. O zamanla bu zamanı karşılaştırmamı sağladı. Daha önce böyle bir kitap okumamıştım. Bu kitap hem farklı tür bir kitabı okumamı sağladı, hem de eskiden Kuzguncuk’ta nasıl bir yaşam olduğunu görmemi sağladı. O zamanla bu zamanı karşılaştırmamı sağladı.


"Nevim METİN1 ÇOCUK GÖZÜYLE GÜLSÜM CENGİZ Nevim METİN Sınıf Öğretmeni." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları