Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

NORMAL DOĞUM VE SEZARYEN

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "NORMAL DOĞUM VE SEZARYEN"— Sunum transkripti:

1 NORMAL DOĞUM VE SEZARYEN
Ebe: Mutlu GÜNGÖR

2 Doğum yöntemleri Normal doğum Sezeryan

3 Doğumun Başladığını Gösteren belirtiler
1) NİŞAN: Gebelik süresince kapalı olan rahim ağzında rahmi ve bebeği enfeksiyonlardan korumak amacı ile sümsüksü bir tıkaç durur.

4 DOĞUM Buna nişan (işaret) denir. Rahimdeki kasılmaların etkisiyle genişleyen rahim ağzından bu tıkaç düşer. Gebe bunu akıntı şeklinde fark eder.

5 DOĞUM 2) SUYUN GELMESİ: Bebeği koruyan su kesesi gerilmenin ve kasılmaların etkisi ile yırtılabilir ve amniyon sıvısı boşalabilir.

6 DOĞUM 3) AĞRI: Kasılmaların gittikçe şiddetlenmesiyle gebe ağrı hisseder. Karında sertleşme ile birlikte olan ağrılar başlangıçta hafif kısa süreli ve seyrektir.

7 DOĞUM Zaman geçtikçe daha şiddetli uzun ve sık olur. Ağrılar 5 dakikada bir gelmeye başladığında hastaneye gidilmek üzere yola çıkılmalıdır. Hastane çok uzak ise daha önce yola çıkılmalıdır.

8 DOĞUM Herkesin ağrı eşiği farklı olduğu için ağrının başlaması farklı zamanlarda olur ve süresi farklı uzunluktadır. Korku ve kandaki O2 düzeyinin azlığı ağrı eşiğini etkileyen faktörlerden bazılarıdır.

9 DOĞUM Korku ortadan kaldırılır ve nefes alma egzersizleri ile kandaki oksijen düzeyi arttırılırsa ağrı daha az hissedilir.

10 DOĞUM Nefes Alma Teknikleri
Doğum ağrıları sırasında doğru nefes alınması, kanın oksijen düzeyinin uygun düzeyde tutulmasını ve ağrının daha az algılanmasını, ayrıca plesantoya (son’a) giden kan miktarının da artmasına neden olur.

11 DOĞUM Bunun için gebeliğin 4. ayından itibaren düzenli olarak nefes alma egzersizleri yapılıp ağrılar sırasında sürekli bir alışkanlık olarak uygulanmalıdır.

12 DOĞUM Nefes Alma Egzersizleri
Rahat bir yere oturup bağdaş kurulur. Burundan alınan nefes ağızdan verilir. Nefes verilirken dudaklar büzülerek üfler gibi yapılır.

13 DOĞUM Nefes alıp verirken içten dörde kadar sayılır, egzersizler ilerledikçe sayı giderek arttırılır. Önce karın sonra akciğerler nefesle doldurulur.

14 DOĞUM Alınan nefesle karın duvarının gerildiği, nefes verirken karından dize kadar olan kasların idrar yapar gibi gevşediği hissedilmelidir.

15 DOĞUM Nefes alma egzersizleri gürültüden uzak bir ortamda gözler kapatılarak ve konsantre olarak günde en az bir kez dakika süre ile yapılmalıdır.

16 DOĞUM Ağrıların Başlangıcında:
Nefes burundan alınıp ağızdan verilmeli, nefes alırken önce karın sonra göğüs şişirilmelidir. Derin ve yavaş nefes alınıp verilmelidir. Ağrı geçtiğinde normal nefes almaya devam edilmelidir.

17 DOĞUM Rahatlama Teknikleri
Doğum ağrıları sırasında kasılmalar nedeniyle rahme ve plasentaya daha az kan gider. Buda bebeğin oksijensiz kalmasına neden olabilir. Bunu telafi etmek için ağrısız dönemde gevşemek gereklidir. Bunun için bazı farklı teknikler uygulanabilir. Örneğin;

18 DOĞUM 1) Kasları sıra ile gevşetme: Yukarıdan aşağıya teker teker bütün kasları düşünerek gevşetme bazen kasları önce kasıp sonra gevşetme de yapılabilir

19 DOĞUM 2) Hayal kurma: Göz önüne hoş bir sahne getirerek veya güzel bir hayali canlandırarak onların uyandıracağı hoş duyguları yaşatmaya çalışma.

20 DOĞUM 3) Nefes alma: Nefes alırken nefesi dinleyip konsantre olma ve vücudun çeşitli bölgelerinden özelliklede gergin bölgelerinden nefes alıp verdiğini düşünme

21 DOĞUM 4) Ikınma: Rahim ağzı tam açıldığında bebek hazne içinde ilerlerken kuvvetli bir ıkınma hissi duyulur. Bu durumda derin bir nefes alınıp ciğerlerin tamamı hava ile doldurulur.

22 DOĞUM Nefes dışarı verilmeden ağız kapalı bir şekilde vücudu öne doğru büzerek kol ve omuzları yataktan kaldırarak, çene göğse dayanacak şekilde tüm güçle makata doğru ıkınılır.

23 DOĞUM Ağrı devam ettiği sürece ıkınma devam ettirilir. Ağrı geçince ıkınma bırakılır ve gevşenir.

24 DOĞUM Doğumdan sonra epizyotominin yada oluşmuş ise bir yırtığın dikilmesi zaman alabilir, çünkü bu bölgedeki kasların ve deri katmanlarının düzgün bir biçimde birleşmeleri gerekir.

25 DOĞUM Dikişler kendi kendilerine eridiğinden alınmaları gerekmez. Epizyotomi sonrası biraz ağrı ve rahatsızlık duyulabilir. Eğer bir enfeksiyon gelişirse ağrı daha şiddetlenir. Yaranın gün içinde iyileşmesi beklenir. Bu süreden sonra hala ağrınız varsa doktora başvurmalısınız.

26 DOĞUM Sezeryan ile doğum
Bazı durumlarda normal doğum anne yada bebek açısından riskli görüldüğünde karından yapılan bir kesi ( ameliyat) ile bebeğin çıkarılmasıdır. Planlanmış olarak veya acil hallerde yapılabilir.

27 DOĞUM Anne için hazırlanması Gerekenler:
* Hijyenik kadın pedi ( emici özelliği yüksek olmalı) * Sütyen * Saf pamuklu ve alttan destekli olması da önemlidir. * Pamuklu iç çamaşırı. * Sütyen tamponları ( sızan sütün sütyene geçmesini önler)

28 DOĞUM Önden açılabilen gecelik ve pijama takımı.
Doğum için hastaneye götürülecek eşyalar (anne için) Hamilelik ve doğum kontrollerinizin bulunduğu bir dosya.

29 DOĞUM Bol fanila ve gecelik (Pamuklu ter emen cinsten olması gerekir)
Kalın çoraplar ( Doğumun ileri evresinde üşüyebilirsiniz.) Dudaklarınızı ıslatmak için küçük bir bez.

30 DOĞUM Temiz havlular ve sabun
Kişisel temizlik maddeleriniz. (deodorant- diş macunu ve fırçası – tarak- şampuan- kağıt peçete ve havlu – temizleme mendilleri.) Sabahlık ve terlik.

31 DOĞUM Bebek için hastaneye getirilecek eşyalar
Bebek bezleri ve altını temizlemek için kremli mendiller – pudra Yumuşak bir battaniye ve ana kucağı Geniş yakalı fanila- pijama takımı – yumuşak çorap- şapka- eldiven- yünlü dış giysisi Temizleyici mendiller.

32 LOĞUSALIK DÖNEMİNDE BESLENME
Doğumu takip eden sürede, annenin süt verme ve üretme durumuna göre beslenme ihtiyacı farklılık gösterir. Öncelikle annenin beslenme düzeni kontrol edilmeli ve ihtiyaçlarının belirlenmesi için kilosu, kan değerleri gözlenmelidir.

33 LOĞUSALIK DÖNEMİNDE BESLENME
Loğusa da, hamile kadın kadar dengeli ve düzenli beslenmek zorundadır. Doğumda kaybedilen kan ve enerji tekrar yerine konulmalı ve gebeliğin dokular üzerinde yaptığı etkinin giderilmesi için beslenmenin düzgün olması şarttır. anne, bol sıvı tüketmelidir. Bu sıvılar su, meyve suyu, ayran ve süt, komposto olabilir

34 LOHUSALIKTA HİJYEN Evde yeterli miktarda hijyenik ped, temizlik malzemesi bulundurun. Dikişler için en iyi bakım temizliktir. Tuvalette taharetlenme her zaman ön taraftan (idrar yapılan yer) arka tarafa (makat) doğru yapılmalıdır.Dikişlerin mikrop kapmaması gerekir. Bölgeyi kuru tutmaya özen gösterin. Sık sık ped değiştirin .

35 Dikişli bölgenize günde en az 3 defa baticonla pansuman yapın.
Doğumdan sonra ayakta duş şeklinde banyonuzu yapabilirsiniz.

36 Teşekkürler…


"NORMAL DOĞUM VE SEZARYEN" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları