Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ENGELLİ ÇOCUKLAR İÇİN EVDE BAKIM VE REHABİLİTASYON ÖNERİLERİ Doç. Dr. Esra Akı Fizyoterapist Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizik Tedavi.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ENGELLİ ÇOCUKLAR İÇİN EVDE BAKIM VE REHABİLİTASYON ÖNERİLERİ Doç. Dr. Esra Akı Fizyoterapist Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizik Tedavi."— Sunum transkripti:

1 ENGELLİ ÇOCUKLAR İÇİN EVDE BAKIM VE REHABİLİTASYON ÖNERİLERİ Doç. Dr. Esra Akı Fizyoterapist Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü

2 Özürlü bireyin bakım sorunu var mı?: Evet:67 (%69,1) Hayır: 30 (%30,9) Özürlü bireye kim bakıyor?: Anne: 30(%53,6) Eş: 6 (%10,7) Kardeş: 3(%5,4) Baba: 0 Akraba: 2(%3,6) Çocuk: 1 (%1,8) Diğer: 14 (%25)

3 •ÇOCUĞU TAŞIMA •BESLENME •TEMİZLİK –BANYO –SAÇ BAKIMI –AĞIZ BAKIMI –TUVALET •GİYİNME

4 ÇOCUĞU TAŞIMA Yanlış Bu pozisyonda çocuk etrafını göremez ve normal Hareketleri açığa çıkarması engellenmiş olur. Doğru Çocuk oturma pozisyonunda kucağa alınır, kollar ile Omuzları desteklenir, bacakları açılarak belinizin etrafına yerleştirilir.

5 ÇOCUĞU TAŞIMA Şiddetli Spastisitesi Olan Küçük Çocuklar İçin Uygun Taşıma

6 BESLENME •Küçük bir bebeği beslerken, bebeğin başı yüksek tutularak sıvının nefes yollarına kaçması engellenmelidir. Anne gerektiğinde bebeğin göğsü üzerine hafifçe bastırarak emme sırasında çeneyi kontrol edilebilir. Daha büyük bebeklerde, bebeğin biberonu eliyle çevreleyerek tutması sağlanmalıdır. •Bebeği besleyen kişi de kendi vücut düzgünlüğüne dikkat etmeli, bele aşırı yük bindirmemelidir.

7 BESLENME Yanlış Doğru

8 BESLENME

9 Yanlış Kaşığın yukarıdan verilmesi bebeğin başının geriye kaçmasına ve kontrolün kaybolmasına yol açabilir. Doğru Bebeğin göğsünün alt kısmından elinizle basınç uygulayıp, kaşığı önden yaklaştırarak baş kontrolünü kolaylaştırabilirsiniz.

10 BESLENME Yanlış Bardak çocuğa yukarıdan yaklaştırıldığında sırtın geriye kaçmasına yol açar. Doğru Çocuğun baş ve omuzları öne getirilerek bardak önden yaklaştırılmalıdır.

11 BESLENME Yandan ağız kontrolü Önden ağız kontrolü

12 BANYO Küvet ve masa anne için uygun yükseklikte olmalıdır.Çocuğun sırtını desteklemek için iki simit birbirine bağlanabilir

13 BANYO Vücut hareketlerini kontrol edemeyen çocuk, küvet yada leğen içinde musluğa doğru yapılan bir bağ yardımıyla oturabilir.

14 BANYO

15 Banyoda çeşitli oturaklar kullanılabilirKendi başına banyo yapmanın kolay hale getirilmesi

16 SAÇ BAKIMI

17 AĞIZ BAKIMI •Küçük çocuklarda ağız bakımı temiz pamuklu bir bez ve ılık su ile yapılabilir.

18 AĞIZ BAKIMI

19 TUVALET •Lazımlık sandalye üzerine yerleştirilmeli ve çocuğun sırtı anne tarafından desteklenmelidir. Çocuğun bacakları açılarak kaldırılmalı, omuz ve kolları öne doğru desteklenmelidir.

20 TUVALET Lazımlık karton kutuLazımlık ters çevrilmişŞiddetli özürü olan çocuklar için örnek içine yerleştirilebilir tabure içine yerleştirilebilir lazımlık Çocuğun ayakları yere ulaşmazsa ayakların altına tahta blok konmalıdır..

21 TUVALET Lazımlık örnekleri

22 TUVALET Çocuk tuvalette yalnız bırakılmamalı, yeterince desteklenmelidir.

23 TUVALET •Çocuk kendi kendine çamaşırını/pantolonunu aşağı-yukarı çekebildiği zaman, uygun destekleri olan sağlam bir sandalyeye tutunabilir yada sırtüstü yatarken giyinip soyunabilir.

24 GİYİNME Çocuğun istemsiz hareketlerini ve kasılmalarını kontrol ederek giydirme yöntemleri

25 GİYİNME •Yaşı büyük ve kilosu fazla olan çocuklar için emniyetli giydirme yöntemleri

26 GİYİNME •Baş kontrolü iyi olan, elleri ve kollarını kullanabilen, ancak oturma dengesi zayıf olan çocuklar için giyinme yöntemi

27 GİYİNME Oturma dengesi zayıf olan çocuklar için duvar köşesinde giyinme yöntemi

28 TEŞEKKÜR EDERİM.


"ENGELLİ ÇOCUKLAR İÇİN EVDE BAKIM VE REHABİLİTASYON ÖNERİLERİ Doç. Dr. Esra Akı Fizyoterapist Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizik Tedavi." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları