Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SAĞLIK Sağlık Okuryazarlığı - Kadın Üreme Sistemi -

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SAĞLIK Sağlık Okuryazarlığı - Kadın Üreme Sistemi -"— Sunum transkripti:

1 SAĞLIK Sağlık Okuryazarlığı - Kadın Üreme Sistemi -

2 Dış ve İç Dudaklar Sağlık Okuryazarlığı – Kadın Üreme Sistemi  Vajinanın dışa açılan ağzını çevreleyen bir tür kapak görevi gören deri kıvrımlarıdır.  Vajinayı ve diğer iç cinsiyet organlarını dış ortamdan ayırırlar.

3 Dış ve İç Dudaklar Sağlık Okuryazarlığı – Kadın Üreme Sistemi  Doğumda bebeğe çıkış kapısı olarak önem kazanırlar.  Cinsel ilişkide de görev alırlar.  Dış (büyük) dudaklar ter, kıl ve yağ bezleri içerirler.

4 Dış ve İç Dudaklar Sağlık Okuryazarlığı – Kadın Üreme Sistemi  İç (küçük) dudaklarda ise kıl bulunmaz.  Cinsel ilişkide iç dudakların içerdiği zengin damar yatağı kan dolarak sertleşir ve vajina girişi açılır.

5 Dış ve İç Dudaklar Sağlık Okuryazarlığı – Kadın Üreme Sistemi  Özellikle ergenlik döneminin sonunda boyutları ve şekli değişen organlardan biri de küçük dudaklardır.  Her iki dudağın boyutu birbirinden biraz farklıdır.

6 Klitoris (Bızır) Sağlık Okuryazarlığı – Kadın Üreme Sistemi  Önde iç dudakların birleştiği deri kıvrımının hemen altında yer alır. İdrar deliğinin 1 cm yukarısındadır.

7 Klitoris (Bızır) Sağlık Okuryazarlığı – Kadın Üreme Sistemi  Boyu 1–1,5 cm kadardır.  Sinir yoğunluğu olan bir bölgedir. Cinsel uyarılara duyarlıdır.  Cinsel ilişki sırasında boyutu artar ve sertleşir.

8 Kızlık Zarı Sağlık Okuryazarlığı – Kadın Üreme Sistemi  Vajina girişini çepeçevre daraltan ince bir deri kıvrıntısıdır.  Bilinen bir tıbbi işlevi yoktur.  Vajinanın başlangıcından yaklaşık 2 cm içeridedir.

9 Kızlık Zarı Sağlık Okuryazarlığı – Kadın Üreme Sistemi  Vajina girişini tamamen kapatmaz. Ortasında âdet kanının dışarı akmasına imkân veren bir delik bulunur.  Şekli, kalınlığı ve esnekliği kişiler arasında büyük farklılıklar gösterir.

10 Kızlık Zarı Sağlık Okuryazarlığı – Kadın Üreme Sistemi  İlk cinsel ilişki sonrasında belli bir yerinden yırtılır ve genelde çok hafif tarzda bir kanama görülür. Zarar gören yırtık yerleri hızlıca iyileşir. Daha sonraki ilişkilerde ise kızlık zarı penisin girişine izin verecek şekilde genişlediği ve gerginliğini kaybettiği için tekrar kanama olmaz.

11 Perine Sağlık Okuryazarlığı – Kadın Üreme Sistemi  Dış dudakların arkada birleştiği yer ile anüs (makat) arasında yer alır.  İdrar ve dışkının kontrolünü sağlayan kasların bulunduğu bölümdür.

12 Perine Sağlık Okuryazarlığı – Kadın Üreme Sistemi  Cinsel uyarılara duyarlıdır.  Doğum esnasında gevşeyerek doğumu kolaylaştırır.

13 Salgı Bezleri (Bartholin ve Skene) Sağlık Okuryazarlığı – Kadın Üreme Sistemi  Salgı bezleri, salgıladıkları sıvılarla dış bölgenin kurumasını önler ve cinsel ilişki sırasında kayganlığı sağlar.

14 Salgı Bezleri (Bartholin ve Skene) Sağlık Okuryazarlığı – Kadın Üreme Sistemi  Genital hijyene dikkat edilmezse özellikle bartholin bezleri mikrop kapabilir. Bartholin apsesi oldukça ağrılıdır. Cerrahi yöntemle tedavi edilmektedir.

15 Vajina (Döl Yolu) Sağlık Okuryazarlığı – Kadın Üreme Sistemi  Dış cinsiyet organlarını iç cinsiyet organlarına bağlayan bir yol gibidir. Kızlık zarından başlayarak rahim ağzına doğru uzanır.

16 Vajina (Döl Yolu) Sağlık Okuryazarlığı – Kadın Üreme Sistemi  Yaklaşık 3 cm eninde, 8-9 cm uzunluğunda, esneme özelliğine sahip boru şeklinde bir kanaldır.  Âdet kanı bu kanaldan dışarıya atılır ve doğum bu yoldan gerçekleşir.

17 Vajina (Döl Yolu) Sağlık Okuryazarlığı – Kadın Üreme Sistemi  Cinsel ilişkide penisin girdiği kanaldır. Erkeğin boşalttığı spermleri ihtiva eden meni burada toplanır ve spermler buradan rahme doğru yüzer.  Asitli ortamı sayesinde mikropların iç cinsiyet organına geçişini engeller.

18 Rahim Boynu Sağlık Okuryazarlığı – Kadın Üreme Sistemi  Rahim gövdesi ile vajinayı bağlayan bir kanaldır.  Yaklaşık 2-3 cm boyunda, 2-2,5 cm eninde ve silindir şeklindedir.

19 Rahim Boynu Sağlık Okuryazarlığı – Kadın Üreme Sistemi  Vajinadaki mikroorganizmaların rahim ve tüplere geçişini engeller. Ancak özellikle yumurtlama döneminde sağlıklı spermlerin içeriye girişine izin verir.

20 Rahim Boynu Sağlık Okuryazarlığı – Kadın Üreme Sistemi  Doğum esnasında açılarak bebeğin çıkmasını kolaylaştırır.  Rahim boynunun vajinayla birleştiği kısma da rahim ağzı denir. Bu bölgede sinir bulunmaz, bu yüzden ağrı hissi yoktur.

21 Rahim (Dölyatağı) Sağlık Okuryazarlığı – Kadın Üreme Sistemi  Bebeğin anne karnındaki yuvasıdır.  Kuvvetli bir kas yapısına sahiptir. Bu özelliği sayesinde doğumda bebeğin aşağıya inişini sağlar.

22 Rahim (Dölyatağı) Sağlık Okuryazarlığı – Kadın Üreme Sistemi  Ağırlığı yaklaşık 70-80 gramdır. Şekli armuda benzer. Gebelik süresince 20 kat kadar büyür. Sağlıklı olarak bu kadar büyüyebilen ve sonra tekrar eski hâline dönebilen tek organdır.

23 Rahim (Dölyatağı) Sağlık Okuryazarlığı – Kadın Üreme Sistemi  Rahim boşluğunun iç yüzeyini astar gibi kaplayan bir tabaka vardır. Bu tabakaya rahim iç zarı adı verilir. Gebelik durumunda döllenmiş yumurta hücresinin tutunup beslenmesine elverişli bir yapıdadır. Gebelik oluşmazsa yüzeydeki hücreleri dökülür ve âdet kanıyla atılır. Bunu her aybaşında yaparak âdet döngüsünü sağlar.

24 Tüpler: Fallop Tüpleri (Tubalar, Kanallar) Sağlık Okuryazarlığı – Kadın Üreme Sistemi  Rahmin her iki tarafından yumurtalıklara uzanan ince, uzun, içi boş kanallardır.  Uçları yumurtalıkların hemen yanında karın boşluğuna açılır.

25 Tüpler: Fallop Tüpleri (Tubalar, Kanallar) Sağlık Okuryazarlığı – Kadın Üreme Sistemi  Hareket kabiliyeti vardır. Bu hareket sayesinde yumurtalıklardan atılan yumurtaların yakalanmasını sağlar.  Sperm, yumurta hücresiyle tüplerde karşılaştığında döllenme gerçekleşir.

26 Tüpler: Fallop Tüpleri (Tubalar, Kanallar) Sağlık Okuryazarlığı – Kadın Üreme Sistemi  Tüplerde meydana gelen yapışıklık veya başka sebeplere bağlı tıkanıklık durumlarında gebelik oluşmaz. Çünkü sperm ile yumurta hücresi karşılaşamaz.

27 Yumurtalıklar (Overler) Sağlık Okuryazarlığı – Kadın Üreme Sistemi  Her âdet döneminde yumurtaların üretilmesini ve kadınlığa has hormonların salgılanmasını sağlayan organdır.

28 Yumurtalıklar (Overler) Sağlık Okuryazarlığı – Kadın Üreme Sistemi  Ortalama 3-4 cm boyunda, 2 cm eninde ve 4-6 gram ağırlığındadır.  Sağda ve solda olmak üzere iki tanedir.  Her âdet döneminde yumurtaların üretilmesini ve kadınlığa has hormonların salgılanmasını sağlayan organdır.

29 Yumurtalıklar (Overler) Sağlık Okuryazarlığı – Kadın Üreme Sistemi  Ortalama 3-4 cm boyunda, 2 cm eninde ve 4-6 gram ağırlığındadır.  Sağda ve solda olmak üzere iki tanedir.


"SAĞLIK Sağlık Okuryazarlığı - Kadın Üreme Sistemi -" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları