Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Kadın Sağlığı Eğitim Programı (KSEP). Güvenli Annelik, Bir kadının; sağlıklı bir gebelik geçirmesi, sağlıklı koşullarda doğum yapması, ve anne ve bebeğin.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Kadın Sağlığı Eğitim Programı (KSEP). Güvenli Annelik, Bir kadının; sağlıklı bir gebelik geçirmesi, sağlıklı koşullarda doğum yapması, ve anne ve bebeğin."— Sunum transkripti:

1 Kadın Sağlığı Eğitim Programı (KSEP)

2 Güvenli Annelik, Bir kadının; sağlıklı bir gebelik geçirmesi, sağlıklı koşullarda doğum yapması, ve anne ve bebeğin lohusalık döneminde de sağlığını sürdürmesidir. Her kadın;  gebelik öncesi en az 1 kez,  gebelikte en az 4 kez,  doğum sonrasında da en az 3 kez sağlık kontrolünden geçmelidir.

3 Çocuk sahibi olma kararı ciddi ve sorumluluk gerektiren bir konudur. Bu karar tüm yaşamımızı etkiler. Çiftler çocuk sahibi olmaya birlikte karar vermeli ve süreci planlamalıdır. Sağlık personeli karar verme sürecinde ve gebelik, lohusalık dönemleri dahil her aşamada çiftin en yakın yardımcısıdır. Gebeliğe hazırlık Gebelik dönemi Doğum Lohusalık

4 Her gebeliğin az ya da çok riski vardır. Anne adayındaki bazı sağlık sorunları bu riski artırabilir. Doğru zamanlama ve sağlıklı gebelik için sağlık personelinden bilgi alınmalıdır. Gebeliğin riskli olduğu durumlar: Anne yaşı: 18 yaş altı ve 35 yaş üstü Çocuk sayısı: 3’den fazla gebelik anne ve bebek hayatını tehlikeye sokar. İki gebelik arası süre: 2 yıldan sık gebelik ve doğumlar annenin tükenmesine neden olur ve ölüm riskini arttırır.

5 Akraba evliliği Yakın akrabalarda fazla miktarda ortak gen vardır. Akraba evliliğinde eşler ailelerinde mevcut zararlı genleri, başka bir deyişle kalıtsal bir hastalığı daha yüksek oranda kendi çocuklarına geçirirler. Kadında uzun süreli (kronik) hastalık olması Anne adayının önceden mevcut olan kalp-damar, solunum, boşaltım, sindirim vb. sistem hastalıkları, yüksek tansiyon, şeker, böbrek, kan vb. hastalıkları gebelikte sorun oluşturur. Her anne adayının koşulları farklıdır. Sağlıklı bir gebelik için doğru olan sağlık kontrollerinin gebelik öncesi dönemden itibaren yapılmasıdır. Böylece gerekli önlemler alınabilir.

6 Gebelikte kadın bedeninde değişiklikler meydana gelir. Gebelik bakımı önemlidir.  Beslenme  Kişisel hijyen  Uyku ve dinlenme  Egzersiz Her gebede bazı sağlık sorunları olabilir. Gebelik döneminde mutlaka sağlık kontrolüne gidilmelidir.

7 Adet görmeme Haznede akıntı artışı Rahim ağzında nişan Sık idrara çıkma Cinsel istekte azalma Memelerde büyüme ve gerginlik Meme uçları ve çevresinde koyulaşma Süt yapımı Kilo artışı Ciltte çatlaklar, lekelenme, kuruluk Bulantı-kusma Hazımsızlık Kabızlık Diş eti hassasiyeti, kanama Şeker hastalığına yatkınlık Kansızlık Duygusallaşma Kolay yorulma: aşırı hareketle  çarpıntı, baygınlık  nefes nefese kalma Bacaklarda kramp

8 Gebelik süresince 11-16 kilo alınması normaldir. Düzenli olarak her ay kilo takibi yapılmalıdır. Gebelikte bol sıvı alınmalıdır. Çay, kahve, koladan uzak durulmalı; alkollü içkiler kesinlikle kullanılmamalıdır. Aşırı yağlı yiyecekler, hamur işleri tatlı ve çikolatadan kaçınılmalıdır.

9 Protein, anne ve bebek için çok önemlidir. Protein eksikliği bebeğin kilosu üzerine olumsuz etki yapar. Günde yarım litre süt, yoğurt, beyaz peynir (kibrit kutusu büyüklüğünde), yumurta. Et, tavuk, balık, baklagiller bol miktarda tüketilmelidir.

10  Sık sık ve ılık su ile banyo yapılmalıdır.  Cilt kuruluğu, kaşıntı ve çatlaklar için banyodan sonra vazelin, zeytinyağı gibi maddeler kullanılmalıdır. Beyaz pamuklu iç çamaşırı giyilmeli, sık değiştirilmeli ve tuvalet temizliği önden arkaya doğru yapılmalıdır. Hazneye pamuk, bez gibi maddeler konmamalıdır.  Dişler her yemekten sonra ve yatmadan önce yumuşak bir diş fırçası ile fırçalanmalıdır. Büyüyen beden ölçülerine uygun giysiler seçilmelidir. Sıkı kemer, dar etek ve diz altı çoraplardan kaçınılmalıdır. Destekleyici sütyen kullanılmalıdır. Ayakkabılar geniş ve alçak topuklu olmalıdır.

11 Gece uykusu dışında gündüzleri de yarım saat dinlenilmelidir. En uygun yatma şekli, sol yan tarafa dönük üst bacak hafif kıvrılmış olmasıdır. Bel ve sırt ağrıları için sert yatak tercih edilmelidir. Varisleri önlemek için Bacakları sıkan çorap giymemelidir. Uzun süre ayakta durulmamalıdır. Kısa topuklu ayakkabı giyilmelidir. Dinlenirken ayaklar yükseltilmelidir. Gerektiğinde varis çorabı kullanılmalıdır. Uzun süre ayakta durmak ve ayakları sarkıtarak oturmak sakıncalıdır. Çamaşır yıkamak gibi uzun süre çömelerek yapılan işler tehlikelidir. Odun, su taşımak gibi ağır işler yapılmamalıdır.

12 Temiz havada her gün bir saat yürüyüş yapılmalıdır. Gebelikte 5. aydan itibaren doktor tarafından bir yasaklama getirilmedikçe her gün 10-15 dakika beden hareketleri yapılmalıdır. Doğru duruş Bel ve karın kaslarını çalıştıran hareketler Bel kaslarını çalıştıran hareket Bağdaş kurma Taban kaslarını kasıp gevşeten hareket Çömelme Taban kaslarını güçlendiren hareketler

13 Bulantıya neden olan yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Bulantıyı bastırmak için tuzlu bir şeyler yenmelidir. Sık sık, az miktarlarda yenmelidir. Ilık yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Katı ve sulu yiyecekler birlikte alınmamalıdır. Duygusal olma, ağlama isteği, içe kapanıklık, çabuk sinirlenme, ilgi görme isteği gebelikte normaldir. Düzenli uyku, ılık su ile yıkanma, açık havada yürüyüş sıkıntıyı hafifletir. Yaşanan duyguları eş ve diğer aile üyeleriyle paylaşmak yararlı olur.

14 Gebelikte hekimin önermediği hiçbir ilaç kullanılmamalıdır. Gebelikten 2-3 ay önce başlayarak gebeliğin 3. ayı sonuna kadar folik asit hapı kullanılmalıdır. Gebeliğin 4. ayından sonra ve doğum sonrası 3 ay boyunca kan yapıcı demir hapı kullanılabilir. D vitamini eksikliği yoksa D vitamini kullanılması gerekmez. Başka bir şikayetle sağlık kuruluşuna gidildiğinde gebelik durumu söylenmelidir. Gebelikte ve emzirme sırasında sigara içilmemelidir. Gebe bir kadın sigara içilen ortamlardan uzak durmalıdır.

15 Tüm gebeler en az 4 kez sağlık kontrolü yaptırmalıdır. Gebelik ayı123456789 Haftaİlk 16 hafta içinde20-2430-32 34-36 Sağlık Kontrolü  İlk kontrol 3-4. aylar içinde yapılmalıdır. Sağlık kontrolüne en az bir kez eşi veya aileden biriyle gelmesi gerekir. Gebeliğin 4. ayından itibaren tetanoz aşısı yapılır. Gebeliğinde sorun olanlar (kansızlık, hipertansiyon, kalp hastalığı, şeker hastalığı, vb) daha sık kontrole gitmelidir.

16 Gebeliğin herhangi bir döneminde hazneden kan gelmesi Vücutta kasılmalar (sara nöbeti gibi) Şiddetli başağrısı, tansiyon yüksekliği Ateş, titreme, aşırı halsizlik Yüzde, parmaklarda, bacaklarda şişme Şiddetli kasık ya da karın ağrısı Solunum güçlüğü veya sık solunum Aşırı bulantı ve kusma, kilo kaybı Bebek hareketlerinde azalma, çok artma Suların gelmesi Bu belirtilerden herhangi biri görüldüğünde, anne ve bebeğin sağlığı için acilen hastaneye başvurulmalıdır

17 Tüm doğumlar hastanede ya da bir sağlık kuruluşunda yapılmalıdır. Doğumun nerede yapılacağı planlanmalı ve gerekli hazırlık doğum öncesinde yapılmalıdır. Doğumların küçük bir bölümü gebeliğin tam 40. haftasında gerçekleşir. Kırkıncı haftanın iki hafta öncesi ile bir hafta sonrası (gebeliğin 38-41. haftaları) normal kabul edilir. Doğumun belirtileri  hafif kanlı akıntı - nişan gelmesi,  ağrıların ritmik olarak başlaması,  suyun gelmesidir.

18 Doğum Çantanıza Koymanız Gerekenler Kendiniz için;  gecelik ya da pijama, pamuklu kısa çorap, yedek iç çamaşırı,  sütyen, havlu, sabun, diş fırçası, kolonya, kağıt peçete,  hazır ped, bardak, kaşık, meyve suyu, süt, terlik. Bebek için;  zıbın, fanila, tulum, çorap, başlık, eldiven,  pamuklu örtü, hafif battaniye, hazır çocuk bezi. Annenin bu gebelikte yapılan muayene ve tetkiklerine ait kayıtlar da doğum çantasında hastaneye götürülmelidir.

19 Doğum doğal bir olaydır; bebek vajinal yolla doğabilir. Normal doğum:  Hazneden muayene ile bebeğin ilerlemesi izlenir.  Gerekli durumlarda hazne girişi uyuşturularak kesilebilir.  Bebekten 20-30 dakika sonra bebeğin eşi de çıkar.  Anne birkaç saat içinde ayağa kalkabilir, yıkanabilir ve bebeğinin bakımını üstlenebilir.  Anne ve bebek yaklaşık 24 saat sonra taburcu olur. Sezaryen doğum: Anne ve bebek sağlığı açısından riskli olan durumlarda yapılır.  Anne doğumdan 1-2 saat sonra kendine gelir.  Ameliyat bölgesinde ağrı olur.  Annenin en geç 8 saat içinde ayağa kalkması önemlidir.  Anne ve bebek 2-3 gün hastanede kalır.

20 Doğumdan sonraki 42 günlük dönemi kapsar. Anne bedeninde gebeliğe bağlı oluşan değişikliklerin önemli bir bölümü gebelik öncesi döneme geri döner. Bu dönemde anne ve bebeğin hastalıklardan korunması için özenli bir bakıma ve düzenli sağlık kontrollerine ihtiyacı vardır.

21 Rahmin küçülmesi:  doğum sonrası annenin rahmi bir hafta içinde hızla küçülür ve karından hissedilmez.  emzirme rahmin küçülmesini hızlandırır. Loşi akıntısı: Doğum sonrası annede hazneden gelen kanlı akıntıdır. 20-25 gün süren bu akıntı;  ilk günlerde adet kanı gibi,  3-10 gün içinde pembe kahverengi,  daha sonra ise sarımtırak beyaz bir görünüm alır.

22 Doğum sonrası annede;  susuzluk hissi (bol miktarda su içmeli),  terleme (pamuklu iç çamaşırı giymeli, sık değiştirmeli), ve  sık idrara çıkma normaldir. Lohusalık döneminde annenin;  dinlenmesi, uykusu,  beslenmesi,  kişisel hijyeni, önemlidir.  egzersizler,  ilaç kullanımı,

23  Memeler emzirmenin ilk günlerinde büyük, sert, gergin ve hassastır. Tamamen normal olan bu şikayetler, bebeğin memeye doğru yerleştirilmesi ve sık emzirme ile giderilir.  Memeye özel bir temizlik yapılması gerekmez. Her gün duş alınması ve emzirme öncesinde temiz bir bezle silinmesi yeterlidir.  Birinci haftada süt birikimine bağlı şişme ve dolgunluk olabilir. Soğuk kompres uygulanabilir. Memeler dolu bırakılmamalı, fazla süt elle veya özel bir aletle boşaltılmalıdır.

24 Doğumunu hastanede yapan anne ve bebekler sağlık personelinin gözetimi altındadır ve gerekli sağlık kontrolleri yapılır. Doğum sonrası (hafta)123456 Sağlık Kontrolü    Her anne, doğumdan sonraki:  3.-5. günler arasında,  15. günde, ve  6. haftada olmak üzere en az üç kez lohusalık kontrolü yaptırmalıdır.

25 Hazneden kan gelmesi pıhtılı, sürekli ya da parlak kırmızı kanamanın artması Kötü kokulu akıntı Memelerde ağrı, ısı artışı Şiddetli karın ağrısı İdrar yaparken ağrı, idrar kaçırma, dışkı kaçırma Ateş, titreme, aşırı halsizlik Şiddetli başağrısı, bulanık görme Güç ya da hızlı nefes alma Vücutta kasılmalar (sara nöbeti benzeri) Aşırı duygusallaşma, içe kapanma

26 Giyim:  Bebeğe dar, kalın, kalça ve diz hareketlerini engelleyen giysiler giydirilmemelidir.  Bebeğe kundak yapılmamalıdır. Kundaklama bebeğin normal kalça gelişimini engellemekte ve kalça çıkığına yol açmaktadır. Göbek bakımı:  Göbek kuru ve temiz tutulmalı, kordon alkollü pamukla silinmelidir.  Herhangi bir sorun olmazsa 7-10 gün içinde kendiliğinden düşer.

27 Bebek ne kadar çok emerse, anne o kadar çok süt üretir. Bol su içmek süt üretimini artırır. Anne sütü ile beslenen bebeğin hiçbir ek gıdaya ya da sıvıya ihtiyacı yoktur. Bebeğe ek su veya mama verilmesi annenin süt yapımını azaltır. Her anne bebeğine yetecek kadar süt üretir. Anne sütü, bebeğin sağlığı için en uygun besindir. Emzirmeye doğumdan sonra ilk yarım saat içinde başlanmalı ve sık aralıklarla emzirilmelidir. Böylece süt yapımı artar.

28 İlk 6 ayda su dahil hiçbir ek gıda almadan yalnızca anne sütü ile beslenen bebekler sağlıklı büyür ve gelişir. Emzirilen bebekler, başta ishal olmak üzere mikroplu hastalıklara yakalanmaz. Emzirme bebeğin duygusal gelişimini de olumlu etkiler.

29 Bebek Yanda Pozisyonu Kolunuzu yarım ay gibi kıvırın. Bebeğinizi yan yatırın, ayakları arkanıza doğru; kulak, omuz ve kalçası aynı hizada olacak şekilde kıvrık kolunuz arasına yerleştirin Bebeğin sırtını ve omuzlarını avuç içinizle kavrayın. Yaslanma Pozisyonu Sırtınızı yastıkla destekleyip bir yanınıza yatar pozisyonda iken bebeğinizi yüzü size bakacak şekilde kavrayın. Emzirmeye başlamak için dirseğinizden kuvvet alarak pozisyon alın ve diğer elinizle memenizi destekleyin. Kucakta Çaprazlama Pozisyonu Bebeğinizin başını dirsek içinize gelecek şekilde, bütün vücudu size dönük ve memenize en yakın pozisyonda kucaklayın. Kolunuzu bebeğinizin sırtına yaslayarak destek alın ve elinizle de bebeğinizin kalçasını veya arkasını tutun. Çaprazlama - Beşik Tutuşu Pozisyonu Dizinizi yastıkla destekleyerek bebeğinizi yatırın. Emzirdiğiniz memenizin diğer tarafındaki kolunuzla bebeğin sırtından ve omuzlarından kavrayın. Avuç içinizle bebeğinizin sırtını ve parmaklarınızla da boynunu tutun. Diğer elle memenizi destekleyin.

30 Doğumun yapıldığı hastanede iki kere,  doğumda ve taburculuk öncesinde Taburculuk sonrası, bir yaşına kadar;  ilk 6 ay ayda bir, ve  sonrasında 2-3 ayda bir olmak üzere toplam 9 kez sağlık kuruluşunda muayene ettirilmelidir. Sağlık kontrollerinde:  gelişimi izlenir, sağlık taraması yapılır, bebek bakımı için anneye bilgi verilir ve aşıları yapılır. Ay123456789101112  Sağlık Kontrolü 

31 Doğum AYYILOKUL 124 611,5 2 1. sınıf 8. sınıf Sarılık (B) IIIIII Verem (BCG) I Karma [5’li] IIIIII  [4’lü][2’li] Zatürre IIIIII  Çocuk Felci [a] III KKK I  Suçiçeği I Sarılık (A) III Karma aşı :Difteri, boğmaca, tetanoz, çocuk felci, menenjit  : Pekiştirme aşısı [4’lü]Menenjit yok [2’li] Difteri, tetanoz [a]: ağızdan KKK : Kızamık, kızamıkçık, kabakulak

32 Kadın Sağlığı Eğitim Programı (KSEP)


"Kadın Sağlığı Eğitim Programı (KSEP). Güvenli Annelik, Bir kadının; sağlıklı bir gebelik geçirmesi, sağlıklı koşullarda doğum yapması, ve anne ve bebeğin." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları