Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KİŞİSEL ALAN-BÖLGE Kişisel Bölge, kişinin kendi vücudunun uzantısıymış gibi benimsediği bir alan veya boşluktur. Her birimizin çitlerle çevrili evi, arabasının.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KİŞİSEL ALAN-BÖLGE Kişisel Bölge, kişinin kendi vücudunun uzantısıymış gibi benimsediği bir alan veya boşluktur. Her birimizin çitlerle çevrili evi, arabasının."— Sunum transkripti:

1 KİŞİSEL ALAN-BÖLGE Kişisel Bölge, kişinin kendi vücudunun uzantısıymış gibi benimsediği bir alan veya boşluktur. Her birimizin çitlerle çevrili evi, arabasının içi,masası vardır. Çiğdem ÖZDEMİR

2 Çoğu hayvanın vücudunun etrafında kendi kişisel alanları olarak sahip çıktıkları belli bir boşluk vardır. Bu boşluğun büyüklüğü temelde hayvanın yetiştiği alanın ne kadar sıkışık olduğuyla ilişkilidir. Afrika’nın uzak bölgelerinde yetişen bir aslanın bölgesindeki boşluk o bölgedeki aslan popülasyonuyla doğru orantılıdır.Öte yandan esaret altında yetiştirilen bir aslanın kişisel alanı sadece birkaç kilometredir. İnsanın da kendisiyle taşıdığı portatif bir HAVA KABARCIĞI vardır ve bu kabarcığın büyüklüğü yetiştiği bölgedeki nüfus yoğunluğuyla ilişkilidir.O halde bu kişisel bölge mesafesi kültürel olarak belirlenir .Japonlar gibi bazı kültürler kalabalığa alışıkken bazı kültürler geniş alanlara alışıktır.

3 Sosyal yaşamda beş tip kişisel alan tanımlanabilir.

4 KİŞİSEL SAMİMİ BÖLGE (15-17 CM):Sadece duygusal olarak yakın kişiler girebilir

5 YAKIN KİŞİSEL BÖLGE Yakın arkadaşlar ,eşler ve arkadaşların bulunabileceği bölgedir

6 UZAK KİŞİSEL BÖLGE (76-120CM) Partiler.toplantılar ve sosyal etkinliklerde tanımadığımız veya tanıştığımız kişilerin bulunabileceği bölgedir veya üst düzey bir kişi ile görüşmeye gittiğimizde bulunmamız gereken bölgedir.

7 SOSYAL BÖLGE ( CM) Yabancıların örneğin evimizde tamirat yapan tesisatçının,iş yerindeki yeni elemanın bulunabileceği bölgedir.

8 ORTAK BÖLGE-KURUMSAL ALAN(300-360 CM )
Kalabalık bir gruba hitap ettiğimizde paylaştığımız mesafedir. 10- Doğan Cüceloğlu. Yeniden İnsan İnsana Remzi Kitabevi; 1997

9 ÇİĞDEM ÖZDEMİR EĞİTİM FAKÜLTESİ TÜRKÇE ÖĞRETMENLİĞİ


"KİŞİSEL ALAN-BÖLGE Kişisel Bölge, kişinin kendi vücudunun uzantısıymış gibi benimsediği bir alan veya boşluktur. Her birimizin çitlerle çevrili evi, arabasının." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları