Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Burada bir gariplik mi var?. B e n z e r B e n z e r B e n z e r Küre GüneşDünya Ay büyüktürbüyüktür.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Burada bir gariplik mi var?. B e n z e r B e n z e r B e n z e r Küre GüneşDünya Ay büyüktürbüyüktür."— Sunum transkripti:

1 Burada bir gariplik mi var?

2 B e n z e r B e n z e r B e n z e r Küre GüneşDünya Ay büyüktürbüyüktür

3 Güneş, Dünya ve Ay ; küre şeklindedir.

4 Geçmişte bazı insanlar, dünyanın düz olduğuna inanıyorlardı.

5 Eski Mısırlı ve Eski Yunanlı bazı bilginler ; dünyanın düz olduğuna inanıyorlardı.

6 Ay’ın 1 birim olduğu düşünülürse; Dünya 4 birim, Güneş ise 400 birim büyüklükte olur.

7 Fil, kuştan çok büyük olmasına rağmen ; daha uzakta olduğundan, kuş kadar gözükür. Güneş, Ay’dan çok büyük olmasına rağmen ; daha uzakta olduğundan Ay kadar gözükür.

8 Aşağıdakilerden hangisi yanlıştır? Aşağıdakilerden hangisi yanlıştır? A)Güneş Ay’a göre, Dünya’ya daha uzaktır. Güneş Ay’a göre, Dünya’ya daha uzaktır.Güneş Ay’a göre, Dünya’ya daha uzaktır. B)Ay, Dünya’ya en yakın gök cismidir. Ay, Dünya’ya en yakın gök cismidir.Ay, Dünya’ya en yakın gök cismidir. C)Ay, ışık kaynağıdır. Ay, ışık kaynağıdır.Ay, ışık kaynağıdır. D)Güneş Dünya’ya, Ay’dan 400 kez daha uzaktır. Güneş Dünya’ya, Ay’dan 400 kez daha uzaktır.Güneş Dünya’ya, Ay’dan 400 kez daha uzaktır.

9 Üzgünüm! Yanlış cevap

10 Tebrikler! Doğru cevap

11 Aşağıdaki Güneş, Dünya ve Ay ile ilgili görüşlerden hangisi doğrudur? A)Anaximenes’e göre ; Dünya düz bir tepsi biçiminde olup havada yüzer. A)Anaximenes’e göre ; Dünya düz bir tepsi biçiminde olup havada yüzer. B)Eski Mısırlılara göre; Dünya suda yüzen, düz bir tepsi biçimindedir. Ortası verimli bir çukurdur ve etrafı dağlarla çevrilidir. B)Eski Mısırlılara göre; Dünya suda yüzen, düz bir tepsi biçimindedir. Ortası verimli bir çukurdur ve etrafı dağlarla çevrilidir. C)Güneş, Dünya ve Ay ; uzay adı verilen sonsuz bir boşluk içindedir. C)Güneş, Dünya ve Ay ; uzay adı verilen sonsuz bir boşluk içindedir. D)Güneş, Dünya ve Ay’ın şekli kareye benzer. D)Güneş, Dünya ve Ay’ın şekli kareye benzer.

12 Üzgünüm! Yanlış cevap

13 Tebrikler! Doğru cevap

14 Dünya---------------şekline benzer. Eski Mısırlı bilginler Dünya’nın ----------- olduğuna inanırdı. Güneş, Dünyadan ------------’tür. Uzaktaki cisim ------------- görülür. Ay, Güneşten -------- olmasına rağmen; dünyaya daha ---------- olduğundan,Güneş ile eşit büyüklükte görülür. DEĞERLENDİRME küre düz büyük küçük yakın küçük


"Burada bir gariplik mi var?. B e n z e r B e n z e r B e n z e r Küre GüneşDünya Ay büyüktürbüyüktür." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları