Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ADA BİYOCOĞRAFYASI. O Doğal populasyonlar içinde tür zenginliğini O açıklamaya çalışan biyocoğrafyanın bir koludur. O Teorinin temeli biyoçeşitliliği.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ADA BİYOCOĞRAFYASI. O Doğal populasyonlar içinde tür zenginliğini O açıklamaya çalışan biyocoğrafyanın bir koludur. O Teorinin temeli biyoçeşitliliği."— Sunum transkripti:

1 ADA BİYOCOĞRAFYASI

2 O Doğal populasyonlar içinde tür zenginliğini O açıklamaya çalışan biyocoğrafyanın bir koludur. O Teorinin temeli biyoçeşitliliği açıklamak için adaları kullanmaktır. O Bu adalar, çöllerle çevrili dağlar, kurak kara parçaları ortasındaki göller, insan yerleşimleriyle çevrili ormanlardır. Ada terimi şu anda ekosistem-dışı faktörlerle çevrili ekosistemlere dönüşmüştür.

3

4 Her bölge bir ada içerebilir.. Habitat parçalanması olmuştur. Daha küçük parçalar daha az sayıda tür içerecektir.

5 O Bir canlı için habitat olan bir ada diğeri için olmayabilir. Örneğin, bir tür sadece dağlarda bulunurken diğeri hem dağ hem de ovada bulunuyor olabilir. Bazı türler belirli habitatlara sıkı bağımlıdır. O Ada biyocoğrafyası teorisinde dış etkilerden uzak bir adadaki türlerin sayısı göç ve soy tükenmesiyle belirlenir. O Mesafe etkisi: Göç, adanın koloninin kaynağına olan uzaklığı ile ilişkilidir. Buna “mesafe etkisi” denir.

6 O Genellikle koloninin kaynağı bir anakaradır, ancak diğer adalar da olabilir. O Çok izole olmuş adalar, mesafe nedeniyle daha az göç alırlar. O Daha büyük adalar daha fazla göç alırlar.

7 Göç’ün ekolojik etkileri O REKABET :habitata giriş yapan türler iklim değişikliğinden yararlanarak oradaki yerleşik türlerin yerini almaya başlar. O GÖÇ. habitata giriş yapan türler oradan göç eden türlerin bölgelerini işgal eder. Bu nedenle göç vejetasyon değişiminde en dominant etkilerden biridir. O AVCILIK.

8 Ada boyutu (Bölge) etkisi: O Bir tür adada kolonize olduktan sonra soy tükenme oranı, adanın boyutu ile ilgilidir. O Büyük bölgeler daha büyük habitalar ve farklı habitatlar için olanaklar taşır. O Büyük habitat şans eseri oluşabilecek soy tükenmelerinin olasılığını azaltır. O Habitat heterojenliği göç etmiş türlerin sayısını artıracaktır. O Zamanla, soy tükenmesi ve göçler tür zenginliğini belirli bir denge durumuna getirecektir.


"ADA BİYOCOĞRAFYASI. O Doğal populasyonlar içinde tür zenginliğini O açıklamaya çalışan biyocoğrafyanın bir koludur. O Teorinin temeli biyoçeşitliliği." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları