Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HARDDİSK.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HARDDİSK."— Sunum transkripti:

1 HARDDİSK

2 HARDDİSK NEDİR ? Hard disk, kısaca HDD ya da sabit disk olarak da ifade edilir. Bilgisayar ortamlarında veri saklama ihtiyacını karşılayan donanımdır. Sabit diskler bilgisayarınızı açtığınızda işletim sistemini ve diğer yazılımları sistem belleğine yükler ve kalıcı olarak saklamaya karar verdiğiniz bilgileri PC’niz kapalı bile olsa korumaya devam eder.

3 ÇALIŞMA PRENSİBİ Sabit disk döner bir mil üzerine sıralanmış, metal veya plastikten yapılma ve üzeri manyetik bir tabaka ile kaplı plakalar ve bu plakaların alt ve üst kısımlarında yerleşen okuma/yazma kafalarından oluşur. Veriler sabit diskteki bu manyetik tabakalar üzerine kaydedilir. Verilerin kaydedilmesinde mıknatıslanma mantığı kullanılır. Mıknatısın iki kutbu dijital olarak 1 ve 0 ‘ı temsil eder. Verilerimiz böylece küçük mıknatıslar halinde bu manyetik ortamlara yazılırlar. Bu manyetik tabakaların üstü dairesel çizgilerle örülüdür. Bunlara iz (track) denir.

4 HARD DİSK’ın BİLEŞENLERİNİ KISACA TANIYALIM

5 HARD DİSK’I OLUŞTURAN PARÇALAR..
-Plaka (platter). -Okuma yazma kafaları. -Kontrol kartı.

6 1-) Plakalar Bilgileri saklamak için kullanılan plakalar alüminyum, cam gibi manyetik duyarlılığı olmayan maddelerden yapılır. Plakalarda daha uygun ısı direnci özellikleri ve daha ince yapıda kullanılabildiği için temel madde olarak modern disklerde alüminyum yerine cam kullanılır ve cama kırılmasını engelleyecek kadar da seramik karıştırılır. Daha sonra bu plakaların yüzeyleri manyetik duyarlılığı olan bir filmle kaplanır.

7

8 2-)Okuma/Yazma Kafaları
Bir okuma/yazma kafasının görevi adından da anlaşıldığı gibi plaka üzerinde okuma/yazma işlemlerini yapmaktır. Kafalar okuma yazma işlemi sırasında plakayla temas etmezler, dönen plakaların yarattığı hava akımı kafaları plakaların sürekli bir miktar yukarısında tutar. Eski disklerde plakayla kafa arasında 0,2 mm civarında bir boşluk varken modern disklerde bu boşluk 0,07 mm civarındadır. Disk çalışmadığı zaman da kafalar plakalar üzerinde Landing Zone denilen bölgelerde sabit olarak dururlar. Bu bölge bilgi depolamak için kullanılmaz. Güçte ani bir kesilme veya dengesizlik sonucu kafa disk yüzeyine çarpar ve Head Crash dediğimiz kafa çarpma olayı olur. Kafa landing zone yerine bir sektörün üzerine düşerse o sektör hasar görerek kullanılamaz hale gelir ve kullanılamayan bu bozuk sektöre Bad Sector denir. Diski tekrar sorunsuz kullanabilmek için Scandisk gibi bir araç kullanarak diskteki bad sectorler kullanılmamaları için işaretlenmelidir. Başka bir yöntemse diske low level format atarak sektörleri tekrar oluşturmaktır, bu esnada sektörler plakadaki bozuk kısımlar atlanarak sağlam bölgelerde tekrar oluşturulur.

9

10 3-)Kontrol Kartı Son olarak inceleyeceğimiz kısım ise kontrol kartı. Bir kontrol kartının diski “kontrol” ettiğini söyleyebiliriz. Plakalardaki sektölerin, izlerin, hatalı sektörlerin ve landing zone denen bölgenin fiziksel yerleri kontrol kartına kaydedilir ve kontrol kartı da kafaları bu bölgelere yönlendirir. Hard diskler bilgisayarlarımızla veriyollarını kullanarak haberleşirler ve veriyoluyla hard disk arasındaki bağlantıyı kurmak da kontrol kartının en önemli görevlerindendir.

11

12 Bir Hard Diskin Kapasitesini ve Performansını Belirleyen Özellikler
Bir hard diskin nasıl çalıştığını öğrendikten sonra bir hard disk hakkında yorum yapabilmek için bilmemiz gerekenlere kısaca bir göz atalım. Hard disklerde kapasiteyi plakalardaki veri yoğunluğu ve plaka sayısı belirler. Modern disklerde çift yüzlü ve 80 GB`a kadar veri depolayan plakalar kullanılır. Bir hard diskin performansı hakkında yorum yaparken kullandığımız en önemli kavramlar plakaların dönüş hızı, erişim süresi ve veri aktarım hızıdır.

13 - Dönüş Hızı: Plakarın dönüş hızıdır
- Dönüş Hızı: Plakarın dönüş hızıdır. Plakalar masaüstü sistemlerimizde kullandığımız IDE disklerde genelde 5400 veya 7200 RPM (Rotates Per Second, dakikadaki dönüş hızı) hızında dönerken SCSI disklerde bu hız RPM`ye kadar çıkabilir

14 - Erişim Süresi: Okuma/yazma kafasının disk üzerindeki bir noktaya ulaşması için geçen süre. Ortalama erişim süresi modern IDE disklerde 10 ms`nin altındayken SCSI disklerde daha da düşüktür.

15 - Veri Aktarım Hızı: Hard diskin saniyede aktarabildiği veri miktarıdır. Kullanılan arabirime ve diskin özelliklerine göre değişir.

16 Hard Disk Alırken nelere dikkat edilmeli?
1-Depolama Kapasitesi 2-Dönüş Hızı 3-İz başına sektör sayısı 4-Erişim süresi 5-Dahili veri transferi 6-Kullanılan arabirim(ATA ,SATA ,..)

17 Hard disk Kullanımında dikkat edilecek hususlar?
1-Kasanın en alt kısmına montaj edilmeli. 2-Bağlantı uçları (Power ile IDE) kırmızı renkli uçları birbirine dönük olmalıdır. 3-Harddisk sanal olarak en az ikiye bölünmelidir. 4-Darbelerden kaçınılmalıdır. 5-Çalışırken kesinlikle hareket ettirilmemelidir. 6-Kapaklarının vidaları gevşetilmemelidir. 7-Jampır ayarlarının uygunluğu kontrol edilmelidir.

18 HARDDİSK BAĞLANTI ÇEŞİTLERİ..
ST506 - Günümüzde artık kullanılmayan bu denetleyici okuma ve yazma hızı bakımından oldukça yavaş kalmaktadır.En fazla 16 kafa sayısını destekleye bilmekteydi. IDE yılında Western Digital firması tarafından geliştirilen , sabit disk ve ana kart arasındaki iletişimi ayarlayan standart. En yaygın kullanılan modeldir. S-ATA (SATA veya Serial ATA) yılında değişik bilgisayar firmaların işbirliği ile kararlaştırılan yeni ve daha hızlı standart. Ultra ATA'ya seçenek olarak çıkmıştır itibari ile yeni bilgisayarlarda yaygın olarak kullanılmaktadır.

19 SCSI 'da yürürlüğe geçen, özellikle sunucu bilgisayarlarda kullanılan, çok hızlı ama çok pahalı olan SCSI sabit disklerin bağlanma standardı. USB veya Firewire - Taşınabilir disklerin veya başka dış birimlerim bilgisayarlara bağlanmalarında kullanılan ara birimdir.

20 SSD (Sabit, Data Depolayıcı)- Veri depolamak için geliştirilmiş hard disklerin‘ lerin yerini alan veri depolama aygıtıdır. Mekanik bir hard diskin yazma hızı ortalama 200mb/sn iken SSD‘ ler de bu hız 1gb/sn‘ dir. En büyük avantajları: Isı, ses ve mekanikliğin ortadan kalkması. SSD‘ lerin çalışma mantığı RAM‘ ler ile aynıdır. Yani Rastgele Erişilebilir Belek (RAM). Veri yolları her mikroçipe paralel bağlanarak istenilen bilgiye eş zamanlı olarak erişilebilir. Bu nedenle SSD‘ ler çok yüksek hızlara erişebilir.

21 SSD ÖRNEKLERİ..

22 HDD VE SDD KARŞILAŞTIRMA
Bigboy G II 256 GB SSD WD Caviar Black WD5002AALX Üretici: Samsung Model: 256 GB MLC SSD Sığa: 256 GB Önbellek: 128 MB Arabirim: SATA 3.0 Gbps En yüksek okuma hızı: 220 MB/s En yüksek yazma hızı: 200 MB/s Boyutlar: x x 9.5 mm Ağırlık: 80 gram Çalışma güç tüketimi: 1.5 W Uyku güç tüketimi: 0.15 W Çalışma Süresi : 1 milyon saat Çalışma sıcaklığı: 0-70 santigrad derece Depolama sıcaklığı: -55 – 95 santigrad derece Şok: 1500g Fiziksel yapı: 3.5 inç Depolama seçenekleri: 500 GB, 640 GB, 750 GB, 1 TB, 1.5 TB, 2 TB Önbellek: 32 MB Arabirim: SATA 6.0 Gbps Dönüş hızı: 7200 devir / dakika Ortalama gecikme süresi: 4.20 ms Boyutlar: 101 x 147 x 26 mm boyutlar Ağırlık: 750 gram Güç tüketimi: W okuma – yazma / 8.20 W bekleme / 1.30 W uyku Ses: Boşta 29 dBA boşta, 30 dBA sessiz arama, 34 dBA performans arama Max Sıcalık: 50 santigrad derece Depolama sıcaklığı : Derece Çalışma sırasında şok dayanımı: 30G Kapalıyken şok dayanımı: 300G HDD VE SDD KARŞILAŞTIRMA

23 TAŞINABİLİR HARDDİSK

24 HAZIRLAYANLAR:MUSTAFA DEMİR 12554007 :HAKAN AKAY 12554058 KAYNAK:İNTERNET..


"HARDDİSK." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları