Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Küfür Nedir?.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Küfür Nedir?."— Sunum transkripti:

1 Küfür Nedir?

2 KÜFÜR NEDİR? Küfür insanların öfke, korku, endişe ve
hayal kırıklığı gibi duygularını ifade etmek veya karşısındaki insanları incitmek için kullandığı kötü kelimelerdir. Bazı insanlar dalga geçmek veya kendilerini kanıtlamak için de bu sözcükleri kullanır.

3 KÜFÜR HANGİ SÖZCÜKLERDEN OLUŞUR?
*Birinin onurunu kırmak amacı ile kullanılan argo kelimelerden, *Birinin duygularını incitmek için kullanılan terbiye sınırlarını aşan sözcüklerden, *Birini küçük düşürecek şekilde kullanılan eleştirmeye yönelik sözcüklerden, *Bağlı bulunulan kültürü,dini ve ırkı küçük düşürücü sözcüklerden oluşur.

4 NEDEN KÜFÜR EDİLİR? Küfürlü bir aile ortamında bulunulduğunda,
Duygusal çöküntü yaşandığında, Kendini ifade edecek yeterli kelime dağarcığına sahip olunmadığında, Kendini,olduğundan daha büyük gösterme çabası içinde olunduğunda, Çevredeki insanlara baskı yapmaya ve bu insanları sindirmeye çalışıldığında, Küfür eden bir arkadaş grubunda bulunulduğunda ve bu gruptan kabul görüldüğünde, Film ve dizilerdeki kahramanların örnek alınması gibi nedenlerle küfür edilir.

5 KÜFÜR ETMENİN KİŞİYE ZARARLARI NELERDİR?
Söyleyen kişiyi sevimsiz yapar. İlişkilerini tehlikeye sokar. Kişinin acizliğini ve çaresizliğini kanıtlar. Küfür eden kişiye diğer insanların saygısı azalır. Kişinin kendisini kontrol edemiyor izlenimi vermesine neden olur. Küfür eden kişinin kötü bir alışkanlığa sahip olduğunu gösterir. Kişinin eğitimsiz bir insan olduğunu gösterir.

6 KÜFÜRÜN TOPLUMA ZARARLARI NELERDİR?
Konuşulan dili bozarak ülkeyi dilsiz durumuna düşürür. Tahmin edilenden daha çok insanı kızdırır. Küfürü duyan kişilerin kendilerini rahatsız hissetmelerine neden olur. Topluma saygısızlık göstergesidir. Tartışmalara sebep olur. Düşmanlık göstergesidir. Şiddete neden olur. Toplumun çöküşünü hazırlar.

7 KÜFÜRDEN NASIL VAZGEÇİLİR?
Hangi nedenlerden dolayı küfür ettiğinin farkına var!(nedenler yukarıda verilmiştir.) Küfür etme alışkanlığın varsa, bu alışkanlıktan vazgeçmek için okulumuz REHBERLİK SERVİSİ ile iş birliği yap. Öfke, korku, endişe gibi duyguların çok doğal duygular olduğunu kabul et! Bu duygularını arkadaşlarınla veya yakın bulduğun kişilerle paylaş. Küfür eden ve küfüre maruz kalan kişilerin davranışlarını incele.Neler hissettiklerini anlamaya çalış. Bu kişilerin hangi koşullarda,nerede ve ne zaman küfüre başvurduklarını gözlemle.

8 KÜFÜRDEN NASIL VAZGEÇİLİR?
Öfkeliysen veya hayal kırıklığına uğramışsan, kendini daha iyi ifade edebilmen için kullanabileceğin birçok kelime bulunmaktadır. Bu kelimeleri kendi dağarcığına yerleştirmek için kitap okumanın ilk adım olduğunu unutma! Kelime dağarcığına eklediğin bu kelimelerin, zamanla küfürün yerini alacağından emin ol! İletişim konusunda uzman olan öğretmenlerin, rehber öğretmenlerin veya çevredeki olumlu örneklerin hareketlerini inceleyerek, o kişilerin sorunlara çüzüm bulma konusundaki davranışlarını incele.

9 KÜFÜRDEN NASIL VAZGEÇİLİR?
Genellikle üç,dört kelimeden oluşan kalıplarla küfür edilir. Bu kalıplardan kendini uzak tutmak için her küfür etme ihtiyacı duyduğunda, bunun kötü bir alışkanlık olduğunu düşünerek geri adım at. Her küfür etme davranışını engellediğinde, içsel olarak kendine bir artı koy. Ailenin ve toplumun yozlaşmasına ve çökmesine neden olan küfür, çok çabuk alışkanlık haline gelir. Küfürü kullanmayarak ileride örnek bir aile bireyi olma yolundaki ilk adımları şimdiden at.

10 KÜFÜRDEN NASIL VAZGEÇİLİR?
Ailenin toplumun en küçük birimi olduğundan hareketle özellikle anne, eş, kız kardeş ve ebe(nine) gibi kişilerin toplumda ne kadar değerli olduğunu anla. Bu sözcüklerin küfürle birlikte anılmasına kesinlikle izin verme! Dizi ve film kahramanları hayalidir. Onlar senaryo gereği güçlüdür.Bu kahramanların davranışları gerçek hayatta aynı şekilde sonuçlar doğurmaz. Bunu unutma!

11 DİLİMİZİ KÜFÜRDEN ARINDIRMAK İÇİN
Küfürün zararlarının farkına varalım… Olumlu düşünelim. Sabırlı olmayı öğrenelim. Küfürlü sözler kullanmak yerine, sorunlarla baş etmeyi öğrenelim. Halimizden şikayet etmeye son verelim. Küfür yerine kullanabileceğimiz kendimizi daha iyi ifade etmeye yarayacak sözcükler bulalım. Haklarımızı kibarca elde etmeyi öğrenelim. Birbirimize sevgiyle yaklaşalım. Küfürleri dilimizden atarak işe başlayalım. Kendimizi bu konuda geliştirmek için çaba sarfedelim.


"Küfür Nedir?." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları