Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

DOĞAL AFETLER KONUSUNDA

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "DOĞAL AFETLER KONUSUNDA"— Sunum transkripti:

1 DOĞAL AFETLER KONUSUNDA
BİLİNÇLENME

2 D O Ğ A L A F E T L E R İLİMİZ VE BÖLGEMİZDE MEYDANA GELEN DOĞAL AFETLER VE BUNLARA KARŞI ALINABİLECEK ÖNLEMLER DOĞAL OLARAK OLUŞAN CANLILAR VE ÇEVRE ÜZERİNDE YIKICI ETKİLER YAPAN OLAYLARA DOĞAL AFETLER DENİR. BUNLARIN BAŞLICALARI DEPREM, SEL, ÇIĞ, TOPRAK KAYMA- SI, KURAKLIK, YILDIRIM DÜŞMESİ VE DOĞAL YOLLARLA OLU- ŞAN YANGINLARDIR. BUNLAR ARASINDA YURDUMUZDA EN ÇOK CAN VE MAL KAYBINA NEDEN OLAN DOĞAL AFET DEP- REMDİR.

3 YURDUMUZDA SIK SIK DEPREMLER OLMAKTADIR. AYRICA SAĞA-
TÜRKİYE DÜNYANIN EN ETKİN DEPREM KUŞAKLARINDAN BİRİNİN ÜZERİNDE BULUNMAKTADIR. BUNUN SONUCU OLARAK YURDUMUZDA SIK SIK DEPREMLER OLMAKTADIR. AYRICA SAĞA- NAK YAĞIŞLAR VE KAR SULARI SEL BASKINLARINA YOL AÇAR. BİTKİ ÖRTÜSÜNÜN YOK EDİLDİĞİ EĞİMLİ YAMAÇLARDA TOPRAK KAYMASI VE ÇIĞ OLAYLARI MEYDANA GELİR. YILDIRIM DÜŞ- MESİ VE DEPREM SIRASINDA ELEKTRİK TELLERİNİN KOPMASI SONUCU OLUŞAN YANGINLAR DA CAN VE MAL KAYBINA YOL AÇMAKTADIR.

4 SEL, TOPRAK KAYMASI VE ÇIĞ GİBİ BAZI DOĞAL AFETLERİN OLUŞUMLARI KONT-
ROL ALTINA ALINABİLİR. BU AFETLERİN YOL AÇACAĞI ZARARLAR DA AZALTILA- BİLİR. ANCAK BAZI DOĞAL AFETLERİN OLUŞMASINI ÖNLEMEK MÜMKÜN DEĞİL- DİR. DEPREM BU TÜR BİR DOĞAL AFET- TİR. ANCAK ALINACAK BAZI ÖNLEMLER- LE DEPREMİN VERECEĞİ ZARARLARI EN AZA İNDİRMEK MÜMKÜN OLABİLİR.

5 HAZİNEDAR KONAĞI

6 DEPREM ÖNCESİNDE YAPILMASI GEREKENLER
1- ZEMİN ARAŞTIRMASI YAPILMALI VE YERLE- ŞİM BİRİMLERİ DEPREME DAYANIKLI OLMA- YAN ZEMİNLER ÜZERİNE KURULMAMALIDIR. 2- DEPREMİN SIK GÖRÜLDÜĞÜ YERLERDE BÜ- YÜK YERLEŞİM BİRİMLERİ VE SANAYİ TESİS- LER KURULMAMALIDIR. BURADAKİ BİNALAR ÇOK KATLI OLMAMALIDIR. 3- BİNALAR YAPILIRKEN DEMİR, ÇİMENTO GİBİ MALZEMELER GEREĞİNDEN AZ KULLANILMA- MALIDIR.

7 4- HALK DEPREM KONUSUNDA EĞİTİLMELİ, DEPREM
ÖNCESİNDE, DEPREM SIRASINDA VE DEPREM SONRA- SINDA YAPILMASI GEREKENLER KONUSUNDA BİLGİ- LENDİRİLMELİDİR. DEPREM BÖLGELERİNDE YAŞAYAN İNSANLAR EVLERİNDE BİRER DEPREM ÇANTASI BU- LUNDURMALIDIR. DEPREM ÇANTASINDA EL FENERİ, DÜDÜK, PİLLİ RADYO, ÇEKİÇ, PLASTİK ŞİŞEDE SU, BİR MİKTAR YİYECEK, İLK YARDIM MALZEMELERİ, SAĞ- LAM AYAKKABI, İP VE BATTANİYE BULUNMALIDIR.

8 DEPREM SIRASINDA YAPILMASI GEREKENLER
1- SOĞUKKANLI DAVRANILMALIDIR. 2- SARSINTI DEVAM EDERKEN BİNA İÇİNDE MASA ALTI, BUZDOLABI VE MUTFAK TEZGAHI YANI GİBİ GÜVENLİ YERLERDE ÇÖMELMİŞ DURUMDA BEKLENMELİDİR. 3- BALKON VE PENCERELERDEN AŞAĞIYA ATLANMA- MALIDIR.

9 DEPREM SONRASINDA YAPILMASI GEREKENLER
1- SARSINTI BİTER BİTMEZ İLK FIRSATTA BİNANIN ELEKTRİK ŞALTERİ, SU VE GAZ VANALARI KAPA- TILMALI VE BİNADAN HIZLA AYRILMALI. 2- SOKAKTA YERLERE DÜŞMÜŞ ELEKTRİK TELLERİNE DOKUNMAMALI VE BİNALARDAN UZAK DURMALI 3- ÇOK GEREKLİ OLMADIKÇA TELEFON KULLANILMA- MALI 4- TRAFİKTE; AMBULANS, İTFAİYE VE DİĞER YARDIM ARAÇLARINA ENGEL OLACAK ŞEKİLDE YOLLAR KAPATILMAMALI

10 SEL, TOPRAK KAYMASI, ÇIĞ, EREZYON GİBİ
DOĞAL AFETLER DE İNSANA VE ÇEVREYE ZARAR VERİRLER. BU ZARARLARI AZALTMAK ÖNEMLİ ÖLÇÜDE ORMANLARIN YOK EDİLMEMESİNE, ÇIPLAK YERLERİN AĞAÇLANDIRILMASINA BAĞLIDIR. ÇÜNKÜ AĞAÇLAR KÖK VE GÖVDELERİ İLE TOPRAĞI TUTA- RAK ONUN KAYMASINI VE TAŞINMASINI ÖNLER. GÖV- DELERİ DE SELİN OLUŞMASINA ENGEL OLUR. ONUN İÇİN ORMANLAR İYİ KORUNMALI VE ÇIPLAK YERLER MUTLAKA AĞAÇLANDIRILMALIDIR. YILDIRIM DÜŞMESİ VB. DOĞAL YOLLARLA OLU- ŞAN ORMAN YANGINLARINA KARŞI DA ETKİLİ BİR MÜCADELE VERİLMELİDİR. BU AMAÇLA YANGIN SÖNDÜRÜCÜ ARAÇLARIN SAYISI ARTIRILMALIDIR.


"DOĞAL AFETLER KONUSUNDA" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları