Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

01.07.2016/Kurucaşile. *Kadir kıymet gecesi…Kur’an’ın insanla buluşmaya başladığı KIYMETLi bir gece… *1000 aydan değerli, bir ömre bedel gece… Risaletin.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "01.07.2016/Kurucaşile. *Kadir kıymet gecesi…Kur’an’ın insanla buluşmaya başladığı KIYMETLi bir gece… *1000 aydan değerli, bir ömre bedel gece… Risaletin."— Sunum transkripti:

1 01.07.2016/Kurucaşile

2 *Kadir kıymet gecesi…Kur’an’ın insanla buluşmaya başladığı KIYMETLi bir gece… *1000 aydan değerli, bir ömre bedel gece… Risaletin başladığı gece…Efendimiz’in peygamber olduğu gece…

3 *Ne diyordu Kur’an? شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذِيَ أُنزِلَ فِيهِ الْقُرْآنُ هُدًى لِّلنَّاسِ وَبَيِّنَاتٍ مِّنَ الْهُدَى وَالْفُرْقَانِ فَمَن شَهِدَ مِنكُمُ الشَّهْرَ فَلْيَصُمْهُ « Ramazan ayıdır ki, insanlığa rehber olan, bu rehberliğin apaçık belgelerini taşıyan ve hakkı batıldan ayıran Kur'an işte bu ayda indirilmiştir. Sizden biri bu aya ulaştığında oruç tutsun…»

4 Ramazan’da neden oruç tutuyormuşuz? Kur’an’ın insanla buluşmasını kutlamak için.. O halde Ramazan YEME İÇME AYI DEĞİL,FESTİVAL EĞLENCE AYI DEĞİL, KUR’AN AYIDIR..

5 إِنَّا أَنزَلْنَاهُ فِي لَيْلَةِ الْقَدْرِ “Leylet’ül-kadri” marifedir.Yani bilinen bir gecedir. -Daha özele inerek de Kur’an’ın Ramazan’da hangi gece indiğini açıklıyor

6 Kur’an ki YOL GÖSTERİCİMİZ: ذَلِكَ الْكِتَابُ لاَ رَيْبَ فِيهِ هُدًى لِّلْمُتَّقِينَ İşte kendisi hakkında hiçbir kuşkuya yer olmayan bu KİTAP, takva sahipleri için bir hidayet rehberidir; (Bakara2/2)

7 Kur’an ki DİRİLERİ UYARMAK İÇİN inmiştir… وَمَا عَلَّمْنَاهُ الشِّعْرَ وَمَا يَنبَغِي لَهُ إِنْ هُوَ إِلَّا ذِكْرٌ وَقُرْآنٌ مُّبِينٌ لِيُنذِرَ مَن كَانَ حَيًّا وَيَحِقَّ الْقَوْلُ عَلَى الْكَافِرِينَ 69-Biz ona şiir öğretmedik; bu onun için gerekli de değil: o (vahiy) sadece bir uyarı ve öğüttür; dahası açık ve açıklayıcı bir hitaptır; 70- ki bu sayede, (kalben) diri olanları uyarsın ve bunu ısrarla inkar edenlere karşı verilmiş söz gerçekleşsin.(Yasin36/69-70)

8 “ Biz onu mubarek bir gecede indirdik” [Duhan/3] ayetindeki mübarek gece bu gecedir. Yine [Bakara/185] ayeti Kur’an’ın Ramazan ayında indirildiğini haber vermektedir. Özetle Kadir gecesi, 610 miladi yılının Ağustos ayında, bir pazartesi gecesinde olduğunu biliniyor.

9 Önemli bir not: Hz.Peygambere vahiy geldiği gece, dünyanın diğer kısmı için gündüzdü. Üstelik, kadir gecesi ay takvimine göre bir yıl içinde dolanır durur.. Eğer o anı, o geceyi, o vakti kutsayacak isek, bunu ancak güneş takviminde yapabiliriz.Bu da mümkün değildir.

10 www.kurucasilemuftulugu.gov.tr Kadir gecesini “değer yükleyen” nedir? Bunun cevabı, Kadr suresinin girişinde açıkça verilmiştir: «Kur’an» إِنَّا أَنزَلْنَاهُ فِي لَيْلَةِ الْقَدْرِ-Biz O(Kur’an’ı Kadr gecesinde indirdik..(indirmeye başladık) لَيْلَةُ الْقَدْرِ خَيْرٌ مِّنْ أَلْفِ شَهْرٍ.- Kadir3 إِنَّا أَنزَلْنَاهُ فِي لَيْلَةٍ مُّبَارَكَةٍ -Duhan 3 Duhan 3’te bu geceden “mübarek bir gece” olarak söz edilir. Mübarek, yani “bereketli kılınmış”

11 «Değer” ve kıymet”in bizzat gecenin kendisinden kaynaklandığını düşünebilir miyiz? Bu durumda bizatihi kendi kutsal bir zaman dilimi olmalı.. Bu durumda Kur’an takviminin 365 günlük sabit “güneş yılını” değil, 355 günlük her yıl gezen “ay yılını” esas alması meselesi ortaya çıkar. Yani gece değerini kendinden alsaydı sabit bir gece olurdu… Mesela geçen seneki Kadir gecesine daha 10 gün var.Gelecek seneki kadir gecesi ise bundan 10 gün önce olacak..

12 www.recepsahan.net Bu meseleyi dikkate alarak “Kadir gecesi bizatihi kutsal bir zaman parçasıdır” dersek, o zaman, o geceye tesadüf etmek ancak 33 yılda bir mümkün olur. Bu da geceyi net olarak bilmemiz halinde olur. Yok geceyi bire bir bilmiyor, Efendimizden gelen Ramazan’ın son 10 (veya 7) gününü esas alıyorsak, bu durumda bu geceye tesadüf etme ihtimalimiz minimum 360 yılda bire inecektir.

13 O halde geceye kıymet veren bizatihi zamanın kendisi değil Bu geceye kadr-kıymet veren yegane şey KUR’AN dır… Bize aslında şu mesaj veriliyor… En insan! Bi düşün! Bu Kur’an indiği sıradan bir geceye 30 bin kat değer yüklüyor,

14 İndiği Mekke’yi “Ümmü’l-Kura/şehirlerin anası” ve “bereketli belde”, İndiği Abdullah’ın oğlu Muhammed’i Allah’ın Rasulü yapan ve “alemlere rahmet” kılan bu Kur’an, sana neler katmaz ki?” Senin yüreğine, hayatına, bilincine inmesi durumunda sana yükleyeceği değeri var sen hesap et!

15 KUR’AN-I KERİM’İN AYETLERİ İNMEYE BAŞLADI. HAZRETİ MUHAMMED (SAV) EFENDİMİZ BÜTÜN İNSANLARA SON PEYGAMBER OLDU. KADİR GECESİNDE NE OLDU?

16 Hayata Kur’an Anlam-Bereket Katar Kur’an’da cehennemliklerin ağzından şöyle denilir: Allah sordu: قَالَ كَمْ لَبِثْتُمْ فِي الْأَرْضِ عَدَدَ سِنِينَ قَالُوا لَبِثْنَا يَوْمًا أَوْ بَعْضَ يَوْمٍ فَاسْأَلْ الْعَادِّينَ Dünyada kaç yıl ömür sürdünüz? Dediler ki: Bir gün ya da yarım gün.” (Müminun23/112-113 ) (Bkz.46:35; 10:45; 20: 104) Bir ömür,ama bir gece kadar bereketsiz… Bunun yanına Kadr suresinde müjdelenen “bir ömre bedel gece.. İkisi yan yana şu anlama geliyor: Kur’an’ın-İslam’ın anlam katmadığı Allah’sız bir ömür bir gece kadar bereketsiz, Kur’an’ın-İslam’ın kılavuzluğunda geçen her gece bir ömür kadar bereketlidir.

17 ASIL KADİR GECESİ: Kadir Gecesi Kur’an’ın sizin yüreğinize indiği andır. Kur’an bana indi, bana vahyolundu dediğiniz, Kur’an ile hemhal olduğunuzda gündüzünüz de kadir, geceniz de kadir olur. Ya da Kur’an sizin ruh dünyanıza hala inmediyse, onunla buluşamadıysanız sizin ne kadir geceniz, ne de kadir gündüzünüz var demektir. Ne kadriniz, ne kıymetiniz var demektir.

18 Kadir Gecesi bir çamaşır makinası değildir. Bir yılın birikmiş tüm günahlarını yıkayıp, silip, yok eden bir terminatör/ yok edici değildir..

19 Kadir Gecesi, bir tombala, bir piyango gecesi hiç değildir. Bu geceyi ihya ettin. Bin ayı ihya ettin. Yok öyle şey! Kur’an henüz gönül dünyalarına nazil olmamış, Kuran’ı baş tacı yapmamış, temel referans kitabı, başvuru kitabı yapmamış olanlara Kuran şans topu dağıtmaz İçinde Kur’an olmayan bir ömür, bir gece kadar karanlık ve bereketsizdir.

20 Kadir gecesi yılın şu gününde, bu ayında değil KURAN’IN İÇİNDEDİR. Kuran Kadir gecesinde inmiştir. Kadir de Kuran’ın içindedir. Kur’ansız, olanların ne kadri olur, ne kıymeti! O halde bu gece KUR’AN’LA BULUŞMA GECEMİZ OLSUN

21 Furkan25/30. ayetteki Efendimizin ümmetini şikayetine muhatap olmamak için bu gece bizim miladımız olsun… Kur’an ile yeniden doğuşumuz olsun.. Mesela en çok okuduğumuz FATİHA’dan başlayabiliriz… Daha sonra İHLAS ile devam edebiliriz…

22

23 1-De ki: O Allah'tır; tek'tir. 2-Allah Samed'dir. (Her şey O'na muhtaçtır. O, hiçbir şeye muhtaç değildir.)” 3-O, doğurmamış ve doğmamıştır. 4-Ve hiçbir şey O'na asla denk ve benzer olmamıştır.

24 İLK VAHİY Hz. Muhammed (sav) 610 yılının Ramazan ayında Hıra/Nur dağının zirvesindeki bir mağarada Allah’a ibadet ettiği sırada, vahiy meleği Cebrail (as) gelerek O’na son Peygamber olduğunu bildirdi.

25 İşte burada kur’an’ın ilk ayetleri indi. “ اقْرَأْ - Oku !”emriyle başlayan Alak suresinin ilk 5 Ayeti indi

26 www.recepsahan.net 1-2.Yaratan Rabbinin adıyla oku! O, insanı “alak” dan yarattı. 3.Oku! Senin Rabbin en cömert olandır. 4-5. O, kalemle yazmayı öğretendir, insana bilmediğini öğretendir.

27 YARATAN RABBİNİN ADIYLA OKU ! Alak Suresi / 1. Ayet

28 www.recepsahan.net KADİR GECESİ NİÇİN GİZLİ TUTULMUŞ? 1.Allah,insanlara, emir ve yasaklarına her zaman uysunlar diye ölümü nasıl gizli tutmuş ise Ramazanın bütün gecelerini ihya etsinler diye gizli tutmuştur. 2.İnsanlar bu geceye güvenip de diğer geceleri ihmal etmesinler diye 3.Mükellef insan o geceyi araştırmada gayret göstersin böylece mükafat kazansın diye

29 İLGİLİ HADİSLER "Kim Kadir Gecesi'nde inanarak, ihlas ile o geceyi ibadetle geçirirse, geçmiş günahları bağışlanır." "Kadir Gecesi yatsı namazında cemaatte hazır bulunan, ondan nasibini almıştır."

30 KADİR GECESİNİN FAZİLETİ(Hadis) KİM FAZİLETİNE İNANARAK VE SEVABINI ALLAH’TAN UMARAK KADİR GECESİNİ İHYA EDERSE GEÇMİŞ BÜTÜN GÜNAHLARI AFFEDİLİR. (Buhari)

31 PEYGAMBERİMİZ BUYURUYOR Kİ : KADİR GECESİNİ RAMAZAN AYININ SON 10 GÜNÜNÜN TEKLİ GECELERİNDE ARAYINIZ. (Buhari) RAMAZAN AYININ 27. GECESİ OLMASI EN KUVVETLİ GÖRÜŞTÜR.

32 KADİR GECESİ DUASI

33 ALLAHIM ! SEN AFFEDİCİSİN. AFFETMEYİ SEVERSİN. BİZLERİ AF EYLE.!

34 1- DUA EDELİM : Kendimize, ailemize, çocuklarımıza, milletimize, mü’minlere dua edelim. Ana-baba duası alalım. 2- TEVBE EDELİM : Büyük küçük bütün günahlarımızın bağışlanması için tevbe edelim. 3- KUR’AN OKUYALIM : Kendimiz ve mevtalarımızın ruhu için Kur’an ve meali okuyalım. 4- NAMAZ KILALIM : Kaza veya nafile namaz kılalım. 5- TESBİH ÇEKELİM : Zikir kelimelerini söyleyelim. 6- SELAT GETİRELİM : Peygamberimize selat getirelim. 7- ZİYARET YAPALIM : Dost,yakın ve komşularımıza tebrik ziyareti yapalım. Şehit ailelerini ve hastaları ziyaret edelim. 8- TEBRİKLEŞELİM : Birbirimizin kandilini tebrik edelim. Dargınları barıştıralım. 9- MUHASEBE YAPALIM: Ömrümüzün muhasebesini yapalım. Bundan sonra iyi bir mü’min olmaya, düzenli namaz kılmaya, günahlardan sakınmaya Rabbimize söz verelim. 10- Hiç değilse Yats- teravih ve sabah namazlarını cemaatle kılmaya gayret edilmeli. 11- İKRAM-YARDIM YAPALIM: Yoksul, yetim ve öğrencilere maddi yardım yapalım. Çocukları sevindirelim. KADİR GECESİ NE YAPMALI?

35 Özetle Bu gece; Tam bir tevbe (Nasuh tevbesi-Tavuk tevbesi değil) yapılmalı. 5 Vakit namaz kılmayanlar 5 namaz moduna geçmeye söz vererek hemen geçmeli. Kur’an’ın doğduğu gecedir.Kur’anla alakamızı gözden geçirelim. Dargınlıklara son verelim Hayır hasenat yapalım. TV’nin karşısında vakit öldürmeyelim.

36

37 TEL: 0378-5181169 @-POSTA: kurucasilemuftuluk@gmail.com 37 www.youtube.com/kurugeris http://bartin.diyanet.gov.tr/kurucasile www.kurucaşilemüftülüğü.gov.tr www.recepsahan.net www.facebook.com/mufturecepsahan www.facebook.com/kurucasilemuftuluk

38 38


"01.07.2016/Kurucaşile. *Kadir kıymet gecesi…Kur’an’ın insanla buluşmaya başladığı KIYMETLi bir gece… *1000 aydan değerli, bir ömre bedel gece… Risaletin." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları