Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HAZIRLAYANLAR OSMAN ASLAN FİRDEVS ARUN TUĞBA SAĞLAM ESRA KUNDUZ CEMİLE BÜŞRA DUYMUŞ MUHAMMET KÜÇÜK BİTKİLER ATLIOĞLU İLKÖĞRETİM OKULU 5-B SINIFI.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HAZIRLAYANLAR OSMAN ASLAN FİRDEVS ARUN TUĞBA SAĞLAM ESRA KUNDUZ CEMİLE BÜŞRA DUYMUŞ MUHAMMET KÜÇÜK BİTKİLER ATLIOĞLU İLKÖĞRETİM OKULU 5-B SINIFI."— Sunum transkripti:

1 HAZIRLAYANLAR OSMAN ASLAN FİRDEVS ARUN TUĞBA SAĞLAM ESRA KUNDUZ CEMİLE BÜŞRA DUYMUŞ MUHAMMET KÜÇÜK BİTKİLER ATLIOĞLU İLKÖĞRETİM OKULU 5-B SINIFI

2 BİTKİLER YERYÜZÜNDEKİ YAŞAMIN TEMELİNİ OLUŞTURUR.

3 BİTKİLERİN YARARLARI BİTKİLER BİTKİLER Soluk alıp vermemiz için gerekli oksijeni üretirler. Soluk alıp vermemiz için gerekli oksijeni üretirler. İnsanların ve hayvanların en önemli besin kaynağıdır. İnsanların ve hayvanların en önemli besin kaynağıdır. Çevremizi güzelleştirirler. Çevremizi güzelleştirirler.

4 BİTKİLER NASIL GRUPLANDIRILIR?

5 1-ÇİÇEKSİZ BİTKİLER Bazı bitkilerin çiçekleri yoktur.Bu bitkiler: Bazı bitkilerin çiçekleri yoktur.Bu bitkiler: Göllerde Göllerde Bataklıklarda Bataklıklarda Nemli topraklarda Nemli topraklarda Ağaç gövdelerinde yaşar. Ağaç gövdelerinde yaşar. ATKUYRUĞU EĞRELTİ OTU

6 KARA YOSUNU Ağaç kabuklarında,kayaların üzerinde yaşayan küçük yeşil renkli bitkilere kara yosunu denir. BUNU BİLİYOR MUSUNUZ? Bu yosunlar ağaçların kuzey yönünde oluştuğu için,yön bulmamıza yardımcı olur.

7 ÇİÇEKSİZ BİTKİLERE EĞRELTİ OTU,ATKUYRUĞU,KİBRİT OTU VE YOSUNLARI ÖRNEK OLARAK VEREBİLİRİZ. EĞRELTİ OTU DİĞER ÇİÇEKSİZ BİTKİLERE GÖRE DAHA GELİŞMİŞTİR.EĞRELTİ OTUNDA KÖK,GÖVDE VE YAPRAK GİBİ YAPILAR BULUNUR.NEHİR VE GÖL GİBİ NEMLİ YERLERDE YAŞARLAR. ATKUYRUĞUKURT PENÇESİ EĞRELTİ OTU SU YOSUNU

8 2-ÇİÇEKLİ BİTKİLER ÇİÇEKLİ BİTKİLER ÇİÇEKLİ BİTKİLER KÖK KÖK GÖVDE GÖVDE YAPRAK YAPRAK ÇİÇEK ÇİÇEK GİBİ KISIMLARDAN OLUŞUR. GİBİ KISIMLARDAN OLUŞUR.

9 ÇİÇEKLİ BİTKİLER,EN GELİŞMİŞ BİTKİ GRUBUDUR.ÇİÇEKLER HOŞ KOKULARI,DEĞİŞİK RENKLERİ VE BİÇİMLERİYLE DOĞAYI GÜZELLEŞTİRİRLER.İNSANLARDAN BÖCEKLERE KADAR TÜM CANLILARIN HAYATINI ETKİLERLER.

10 A-KÖK. Görevleri:. Görevleri: Topraktan su ve mineralleri almak Topraktan su ve mineralleri almak Bitkiyi toprağa bağlar Bitkiyi toprağa bağlar Bazı bitkilerde besin depo eder. (havuç, turp gibi) Bazı bitkilerde besin depo eder. (havuç, turp gibi) Kökün Bölümleri: Kökün Bölümleri: Kök, ana kök, yan kökler ve emici tüyler olmak üzere 3 kısımdan oluşur. Kök, ana kök, yan kökler ve emici tüyler olmak üzere 3 kısımdan oluşur. Ana kök: Her bitkide bir tane bulunur. Bitkinin toprağa sıkıca bağlanmasını sağlar. Ana kök: Her bitkide bir tane bulunur. Bitkinin toprağa sıkıca bağlanmasını sağlar. Yan kökler: Ana kökten yanlara doğru uzanan çok sayıdaki köklerdir. Bitkinin topraktan çıkmasını önler. Yan kökler suyun olduğu yöne doğru ilerleyerek bitkinin suyu almasına yardımcı olur. Yan kökler: Ana kökten yanlara doğru uzanan çok sayıdaki köklerdir. Bitkinin topraktan çıkmasını önler. Yan kökler suyun olduğu yöne doğru ilerleyerek bitkinin suyu almasına yardımcı olur. Emici tüyler: Yan köklerin uç kısımlarındaki tüysü yapılardır. Topraktan su ve madensel tuzları emerler. Ayrıca salgıladıkları asitli maddelerle kökün önüne gelen taş, kaya gibi sert engelleri parçalayarak eritirler. Emici tüyler: Yan köklerin uç kısımlarındaki tüysü yapılardır. Topraktan su ve madensel tuzları emerler. Ayrıca salgıladıkları asitli maddelerle kökün önüne gelen taş, kaya gibi sert engelleri parçalayarak eritirler. Kök, bitkiyi toprağa bağlayan bitkinin toprak altındaki kısmıdır.

11 KÖK ÇEŞİTLERİ Başlıca 3 türlü kök vardır. Başlıca 3 türlü kök vardır. 1) kazık kök 1) kazık kök 2) saçak kök 2) saçak kök 3) depo kök 3) depo kök Kazık Kök: Köklerden biri çok gelişmiş ve uzamıştır. Ana köke bağlı diğer kökler ince ve zayıftır. Domates, biber, fasulye ve ağaçların kökleri kazık kök biçimindedir. Kazık Kök: Köklerden biri çok gelişmiş ve uzamıştır. Ana köke bağlı diğer kökler ince ve zayıftır. Domates, biber, fasulye ve ağaçların kökleri kazık kök biçimindedir. Saçak Kök: Ana kök yerine yan kökler gelişmiştir. Bu yan kökler püskül biçimde toprağa yayılır. Çayırlarda yetişen otlar, buğday, arpa, mısır, soğan gibi bitkilerin kökleri saçak köktür. Saçak Kök: Ana kök yerine yan kökler gelişmiştir. Bu yan kökler püskül biçimde toprağa yayılır. Çayırlarda yetişen otlar, buğday, arpa, mısır, soğan gibi bitkilerin kökleri saçak köktür. Depo Kök: Kimi bitkilerin kökleri besin biriktirir. Şeker pancarı, havuç, turp gibi bitkilerin kökleri depo köktür. Depo Kök: Kimi bitkilerin kökleri besin biriktirir. Şeker pancarı, havuç, turp gibi bitkilerin kökleri depo köktür.

12 KÖK ÖRNEKLERİ

13 Toprak üstünde bulunan dal, yaprak, çiçek, meyve gibi kısımları üzerinde taşıyan bölümdür Toprak üstünde bulunan dal, yaprak, çiçek, meyve gibi kısımları üzerinde taşıyan bölümdür.Çok yıllık bitkilerde bulunan sert ve sağlam yapılı gövdeler odunsu gövde, mevsimlik veya birkaç yıllık bitkilerde görülen gövdelere ise otsu gövde denir..Çok yıllık bitkilerde bulunan sert ve sağlam yapılı gövdeler odunsu gövde, mevsimlik veya birkaç yıllık bitkilerde görülen gövdelere ise otsu gövde denir. B-GÖVDE

14 GÖVDENİN GÖREVLERİ Suyu ve suda çözünmüş maddeleri köklerden yapraklara taşırlar. Suyu ve suda çözünmüş maddeleri köklerden yapraklara taşırlar. Yapraklarda üretilen besini bitkinin diğer bölümlerine iletirler. Yapraklarda üretilen besini bitkinin diğer bölümlerine iletirler. Çiçeği,meyveyi ve yaprağı taşırlar. Çiçeği,meyveyi ve yaprağı taşırlar. Bitkinin dik durmasını sağlarlar. Bitkinin dik durmasını sağlarlar.

15 BİTKİDE SU TAŞIMA

16 AĞAÇLARIN NASIL BESLENDİĞİNİ BİLİYOR MUSUNUZ?

17 C-YAPRAK Yüzeyleri geniş, zengin damarlanma gösteren organdır Büyümeleri sınırlıdır. Büyümeleri sınırlıdır. Fotosentez organıdır. Fotosentez organıdır.

18 YAPRAĞIN BÖLÜMLERİ Tabi bütün yapraklar hep bu bölümlerden oluşur diye bir kural yok... Birçok yaprak sadece sap ve aya bölümlerinden meydana gelen bir yapı gösterir. Yaprak ayasında besin maddelerini taşıyan iletim boruları vardır. Bunlar yaprak damarı olarak ta adlandırılır. Yaprak sapı; yaprağın ışık almasını kolaylaştıracak şekilde yaprak ayasına yön verir. Bir çok birçenekli bitkilerde yaprak sapı yoktur... Yaprak kını; tomurcukları korumaya yarayan bir bölümdür. Kulakçık ise; yaprak sapının yada yaprağın iki yanında bulunur. Çeşitli biçimlerde olabilirler ve genellikle yaprak ayasından daha sade olup, erken dökülürler... Tabi bütün yapraklar hep bu bölümlerden oluşur diye bir kural yok... Birçok yaprak sadece sap ve aya bölümlerinden meydana gelen bir yapı gösterir. Yaprak ayasında besin maddelerini taşıyan iletim boruları vardır. Bunlar yaprak damarı olarak ta adlandırılır. Yaprak sapı; yaprağın ışık almasını kolaylaştıracak şekilde yaprak ayasına yön verir. Bir çok birçenekli bitkilerde yaprak sapı yoktur... Yaprak kını; tomurcukları korumaya yarayan bir bölümdür. Kulakçık ise; yaprak sapının yada yaprağın iki yanında bulunur. Çeşitli biçimlerde olabilirler ve genellikle yaprak ayasından daha sade olup, erken dökülürler... Normal yaprak olarak tanımlanan, yani değişime uğramamış yapraklar genel anlamda dört bölümden oluşur. Bunlar; 1 - Yaprak Ayası 2 - Sap 3 - Kın 4 - Kulakçık Normal yaprak olarak tanımlanan, yani değişime uğramamış yapraklar genel anlamda dört bölümden oluşur. Bunlar; 1 - Yaprak Ayası 2 - Sap 3 - Kın 4 - Kulakçık

19 YAPRAĞIN GÖREVLERİ Yaprağın bitkide üç önemli görevi vardır. 1-Besin yapmak-fotosentez 2-Solunum yapmak-gaz alışverişi 3-Terleme

20 Ç-ÇİÇEK Çiçekli bitkilerde eşeyli üremenin gerçekleştiği organdır. Erkek ve dişi organların beraber bulunduğu çiçeğe tam çiçek, eşey organlarından birine sahip olan çiçeğe eksik çiçek denir. Erkek organlar bir çiçeğin üzerinde çok sayıda bulunurlar.Sapçık ve başçık kısımlarından oluşur. Başçık kısmında polen keseleri bulunur.Polen keselerinde polen ana hücreleri bulunur.Polen ana hücrelerinden polenler oluşur. Dişi organlar, çiçeğin tam ortasında bulunur.Dişi organ; yumurtalık,dişicik borusu, dişicik tepesinden oluşur. Üreme hücreleri döllenerek tohum ve meyvayı oluşturur. Erkek ve dişi organların beraber bulunduğu çiçeğe tam çiçek, eşey organlarından birine sahip olan çiçeğe eksik çiçek denir. Erkek organlar bir çiçeğin üzerinde çok sayıda bulunurlar.Sapçık ve başçık kısımlarından oluşur. Başçık kısmında polen keseleri bulunur.Polen keselerinde polen ana hücreleri bulunur.Polen ana hücrelerinden polenler oluşur. Dişi organlar, çiçeğin tam ortasında bulunur.Dişi organ; yumurtalık,dişicik borusu, dişicik tepesinden oluşur. Üreme hücreleri döllenerek tohum ve meyvayı oluşturur.

21 ÇİÇEĞİN BÖLÜMLERİ Çiçek dört bölümden oluşur: Çiçek dört bölümden oluşur: 1-Çanak yaprak 1-Çanak yaprak 2-Taç yaprak 2-Taç yaprak 3-Dişi üreme organı 3-Dişi üreme organı 4-Erkek üreme organı 4-Erkek üreme organı Parlak renkli,güzel kokulu yapraklara taç yaprak denir.Taç yaprağın altındaki yeşil renkli bölüm ise çanak yapraktır.Çiçeğin ortasındaki ince,uzun yapılar erkek organlardır.Erkek organın çevrelediği şişkin yapı ise dişi organdır.Dişi organ tohumun oluştuğu bölümdür. Parlak renkli,güzel kokulu yapraklara taç yaprak denir.Taç yaprağın altındaki yeşil renkli bölüm ise çanak yapraktır.Çiçeğin ortasındaki ince,uzun yapılar erkek organlardır.Erkek organın çevrelediği şişkin yapı ise dişi organdır.Dişi organ tohumun oluştuğu bölümdür.

22 BİTKİLER DE İNSANLAR GİBİ TERLER Mİ? B Bitkiler topraktan emdikleri suyun tamamını kullanmazlar.Fazla suyu yapraklardaki gözeneklerden dışarı atarlar.Bu olaya terleme denir.Terleme hava sıcaklığının etkisiyle gerçekleşir.Güneş ışığı almak terlemeyi hızlandırır.

23 BİTKİLERİN BAZI KISIMLARINI BESİN OLARAK KULLANIRIZ. PATATES-GÖVDE HAVUÇ-KÖK SOĞAN-KÖK ve YAPRAK PANCAR-KÖK MARUL-YAPRAKMAYDONOZ-YAPRAK

24 BAZI GÖVDELERİN İSE GÖVDESİ OLDUKÇA SERT VE KALINDIR.GENELLİKLE YEŞİL RENKLİ DEĞİLLERDİR.ÇEVREMİZDE GÖRDÜĞÜMÜZ AĞAÇLARODUNSU GÖVDEYE SAHİPTİR.

25 TEŞEKKÜR EDERİZ


"HAZIRLAYANLAR OSMAN ASLAN FİRDEVS ARUN TUĞBA SAĞLAM ESRA KUNDUZ CEMİLE BÜŞRA DUYMUŞ MUHAMMET KÜÇÜK BİTKİLER ATLIOĞLU İLKÖĞRETİM OKULU 5-B SINIFI." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları