Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

DOĞRULUK VE DÜRÜSTLÜK DEĞERLER EĞİTİMİ MART AYI

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "DOĞRULUK VE DÜRÜSTLÜK DEĞERLER EĞİTİMİ MART AYI"— Sunum transkripti:

1 DOĞRULUK VE DÜRÜSTLÜK DEĞERLER EĞİTİMİ MART AYI

2 Doğruluk Nedir? Doğruluk, her şeyde ve her yerde doğru olma halidir. Düşüncenin gerçekle uyuşması, yargı ve önermelerin gerçeğe uygun olmasıdır.

3 Doğruluk ortaya çıkınca, bütün eğriler ortadan kaybolur.

4 Dürüstlük Nedir? İnsanın söz ve davranışlarıyla, niyet ve inancında iyilikten ve güzellikten yana olmasıdır.

5 Doğruluk her şeyde ve her yerde doğru olma halidir.

6 Dürüstlük; yalan söylememek, kimseyi aldatmamak, kendi çıkarı için başkalarını kandırmamak, olduğundan başka türlü görünmemek dürüst olmak için yeterli midir? Değildir. Çağımızda bunlar da kalmadı elbette, ama dürüstlük bunlardan çok daha fazla, bunlardan çok daha başka bir şeydir.

7 Doğruluk sonsuzluğun güneşidir.

8 Dürüst olmak, gerçekleri kabul etmektir
Dürüst olmak, gerçekleri kabul etmektir. Dürüst olmak, her şey ve herkes için aynı ilkeleri geçerli kılmaktır. Dürüst olmak, her zaman ve her koşulda doğru bildiğinin yanında olmaktır. Bunlardan ötürü de dürüst olmak çok zor bir şeydir.

9 İnsanın içinde doğruluk varsa, gözleride aydınlıktır.

10 Doğruluk ve dürüstlük, aslında her ikisi de anlam bakımından birbirine yakın kelimelerdir. Farklılıkları yoktur.

11 Konuşmalarında, davranışlarında, yaptığın işlerde daima dürüst ol
Konuşmalarında, davranışlarında, yaptığın işlerde daima dürüst ol. Dürüstlüğü elde etmek zor gibi görünse de, aslında kolaydır. Dürüst olmayanlar hatalarını başkalarından saklarlar, oysa dürüst olanlar hatalarını kabul edip ortaya koyarlar.

12 Doğruluk ve dürüstlük bilincini nasıl kazanırız?
ca

13 Çevrenizdekilere güvendiğinizi, onların doğru ve dürüst olduklarına inandığınız mesajını verin.

14 Dürüst olmak, su gibi temiz ve berrak olmaktır.

15 Başkaları tarafından güven uyandırmak ve başkaları tarafından kabul görmek için dürüstlüğün önemli olduğunu vurgulayın.

16 Dürüst olmak, dürüstlük çiçeği gibi parlak ve canlı olmaktır.

17 Aşırı tepki göstermeyin, sinirlenmeyin ve kırıcı olmaktan kaçının
Aşırı tepki göstermeyin, sinirlenmeyin ve kırıcı olmaktan kaçının. Tüm bu davranışlar sizin dürüst olmanızı engelleyebilir.

18 İş hayatında daima dürüst olunuz.

19 Karşılaşılan durum her ne olursa olsun, tatlıya bağlayabilecek yöntemler bulabileceğinizi çevrenizdekilerle paylaşın, Böylece sorunların üzerini örterek büyümesine neden olmazsınız.

20 Dürüstlük, mânevî bir zenginliktir.

21 Arkadaşınız doğru söylediği için onu etkili bir şekilde dinleyip, yapıcı bir şekilde sorunu çözmeye çalışın. Arkadaşınız hata yaptığında ve doğruyu söylediğinde “Bir de utanmadan ben yaptım diyorsun” gibi ifadeler kullanmaktan kaçının.

22 Dürüstlük pahalı bir mülktür; ucuz insanlarda bulunmaz.

23 Kendi yaşamınızdaki iletişim ve ilişkilerinizde doğru ve dürüst davranışlarınızla çevrenize iyi bir model olun.

24 Yalan zeka işidir, dürüstlük ise cesaret... .

25 En yakın dostunuz dürüst olmadığında başkalarına karşı onu korumaya çalışmayın.

26 Dürüstlük, başkalarına söz verdiğinde sözünde durmaktır.

27 Bir olay sonucu olumsuz davranışla ilgili gerekli yaptırımları uyguladıktan sonra günlük davranışlarınıza ve olumlu geri bildirimlerinize geri dönün.

28 Dürüstlük, karşınızdakine güven duygusu vermektir.

29 Çevrenizdeki dostlarınızdan biri bir konuda hata yaptıysa ömür boyu o hatayı yüzüne vurmayın. Onu “yalancı” vb. vasıflarla damgalamaktan kaçının.

30 Dürüstlük; bütün yaratılmışlara şefkat ve merhametle yaklaşmaktır.

31 Arkadaş ve dostlarınızın duygularını ifade etmesine izin verin.

32 Dürüstlük, hiçbir zaman adaletten ayrılmamaktır.

33 Arkadaşınız gerçeği anlatmak istediğinde ona fırsat tanıyın
Arkadaşınız gerçeği anlatmak istediğinde ona fırsat tanıyın. “Sus konuşma, seni dinlemek istemiyorum.” gibi ifadeler, onun yaşadıklarının ve gerçeği söyleme isteğinin bir anlamı olmadığı mesajını verir.

34 Dürüstlük, yalan söylememektir.

35 Çevrenizdekilere dürüst olmamanın aslında en çok kendini aldatmak anlamına geldiğini vurgulayın.

36 Konuşmalarında, davranışlarında, yaptığın işlerde daima dürüst ol
Konuşmalarında, davranışlarında, yaptığın işlerde daima dürüst ol. Dürüstlüğü elde etmek zor gibi görünse de, aslında kolaydır. Dürüst olmayanlar hatalarını başkalarından saklarlar, oysa dürüst olanlar hatalarını kabul edip ortaya koyarlar.

37 Çevrenizdeki dost ve arkadaşlarınıza gerekli ilgi ve sevgiyi gösterin
Çevrenizdeki dost ve arkadaşlarınıza gerekli ilgi ve sevgiyi gösterin. Onları iyi davranışlarından dolayı takdir edin.

38 Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar
Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar. Adalet ile zulüm bir yerde barınmaz. Hak deyince akan sular durur. Yalancının mumu yatsıya kadar yanar.. Doğru söyleyenin bir ayağı üzengide gerek. Doğru söz yemin istemez.

39 Dürüst olmak en başta cesur olmayı gerektirir
Dürüst olmak en başta cesur olmayı gerektirir. Cesur olamadan dürüst olamazsın. Yalnız kalmayı göze alamazsan dürüst olamazsın. Çıkarlarından yoksun kalmayı göze alamazsan dürüst olamazsın. Dürüst olmak, bedeli çok ağır bir erdemdir. Ama zaten bütün bunlardan ötürü de çok değerlidir.

40 Dürüstlük bir hazineye benzer, ortaya çıktığında taraftarları çoğalır;yalan ise gizli ateşe benzer, yanmaya başlayınca kötülükler ortaya çıkar. Dürüst insan kendine hakim olabilmek için sürekli kendi kendisiyle mücadele halindedir

41 ‘’Budur benim hayatta beğendiğim meslek, sözün odun gibi olsun
doğrun tek!’’ Mehmet Akif ERSOY

42 ‘’Önce doğruyu bilmek gerekir; doğru bilinirse yanlış da bilinir,
ama önce yanlış bilinirse doğruya ulaşılamaz.’’ FARABİ

43 ‘’Cümleler doğrudur sen doğru isen, doğruluk bulunmaz sen eğri isen.’’
Yunus EMRE

44 ‘’Yanlışlık fare deliğinden geçer, doğruluk kapılardan sığmaz.’’
Bernard Shaw

45 ‘’Şurada burada güçlü adımlarla dolaşmaktansa, doğru yolda
sekerek yürümek iyidir.’’ Augustinus

46 DÜRÜSTLÜK ÜZERİNE BİR HİKAYE Bir zamanlar, Uzak Doğu´da, artık yaşlandığını ve yerine geçecek birini seçmesi gerektiğini düşünen bir imparator varmış Yardımcılarından ya da çocuklarından birini seçmek yerine; kendi yerine geçecek kişiyi değişik bir yolla seçmeye karar vermiş Bir gün,  ülkesindeki tüm gençleri çağırmış ve:  "Artık tahttan inip yeni bir imparator seçme vakti geldi Sizlerden birini seçmeye karar verdim " demiş  Gençler şaşırmışlar, ancak o sürdürmüş:  "Bugün hepinize birer tohum vereceğim Bir tek tohum Ama bu çok özel bir tohum Evlerinize gidip onu ekmenizi, sulayıp büyütmenizi istiyorum Tam bir yıl sonra büyüttüğünüz o tohumla buraya geleceksiniz Sizi, yetiştirdiğiniz o tohuma göre değerlendirip, birinizi imparator seçeceğim "  Saraya çağırılan gençlerin arasında Ling adında biri de varmış O da diğerleri gibi tohumunu almış Evine gidip heyecanla olayı annesine anlatmış Annesi bir saksı ve biraz toprak bulup, onun tohumu ekmesine yardım etmiş Sonra birlikte dikkatlice sulamışlar Her gün sulayıp büyümesini bekliyorlarmış 

47 Yeterince zaman geçtikten sonra diğer gençler tohumlarının ne kadar büyüdüğünü anlatırken, Ling hayal kırıklığı içinde, kendi tohumunda hiçbir değişiklik olmadığını görüyormuş  Üç hafta, dört hafta,beş hafta geçmiş Hâlâ hiçbirgelişme yokmuş Diğerleri yetişen bitkilerinden söz ederken Ling çok üzülüyormuş İmparatorun onu beceriksiz sanmasından çok endişeleniyormuş Arkadaşlarına da hiçbir şey diyemiyor, sabırla bekliyormuş  Sonunda bir yıl bitmiş ve gençlerin yetiştirdikleri bitkileri imparatorun huzuruna götürecekleri gün gelip çatmış Ling, annesine boş saksıyı götüremeyeceğini söyleyince, annesi ona cesaret verip; saksısını götürüp dürüst bir şekilde olanları imparatora anlatmasını istemiş Ling, pek istemese de, annesinin sözünü tutmuş ve boş saksıyla saraya gitmiş  Saraya varınca arkadaşlarının yetiştirdiği bitkilerin güzellikleri karşısında şaşırmış  Sonra imparator gelmiş ve tüm gençleri selamlamış Ling, arkalarda bir yerlere saklanmaya çalışıyormuş "Ne büyük bitkiler, çiçekler ve ağaçlar yetiştirmişsiniz Bugün biriniz imparator olacak " demiş imparator  Aniden arkada elinde boş saksısıyla Ling´i fark etmiş Hemen muhafızlarına onu öne getirmelerini emretmiş Ling çok korkmuş "Sanırım beceriksizliğimden dolayı beni öldürtecek "  Ling öne geldiğinde imparator adını sormuş "Adım Ling " demiş 

48 Diğer gençler gülüşüp onunla alay etmeye başlamışlar İmparator onları susturmuş Ling´e ve elindeki saksıya dikkatle bakıp kalabalığa doğru dönmüş "Yeni imparatorunuzu selamlayın Adı Ling!" demiş Ling inanamamış Çünkü tohumunu yeşertememiş bile, nasıl imparator olurmuş?  İmparator devam etmiş: "Bir yıl önce burada herkese bir tohum verdim Siz ekip, sulayıp bir yıl sonra getirecektiniz Ama hepinize kaynamış tohum vermiştim Asla büyüyemeyecek  olan Ling´in dışında herkes ağaçlar, bitkiler ve çiçekler getirdi; çünkü tohumun büyümediğini fark edince hepiniz onu bir başka tohumla değiştirdiniz  Sadece Ling içinde benim verdiğim tohum olan boş saksıyı getirme cesaret ve dürüstlüğünü gösterdi Beklentisi gerçekleşmeyince umutsuzluğa kapılsa da, dürüstlüğünden vazgeçmedi Onun için yeni imparatorunuz o olacak!" ***  En sade doğrular mı?  Rengârenk yalanlar mı? DÜRÜSTLÜK HER ŞEYDİR ..


"DOĞRULUK VE DÜRÜSTLÜK DEĞERLER EĞİTİMİ MART AYI" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları